Alergie puternica

23-04-2011
scientiaestluxlucis
Nu este medic/terapeut
scientiaestluxlucis
Buna ziua,

Numele meu este Reut Silviu, 22 de ani, si as dori un sfat in legatura cu urmatoare problema.

Acum 2 ani, pentru prima oara mi-a aparut o urticarie puternica, care a avut si alte alte probleme asociate precum durere a articulatiilor, oboseala, stare subfebrila, mancarime, iritabilitate.

Am facut in acel an o serie de teste la un medic alergolog, totul a iesit bine, reumatism etc. pana cand dansa a descoperit ca as fi avut toxocara canis. Din cate am inteles eu aceasta boala poate iesi la analize si fals negativ si fals pozitiv, deci nu imi explic cum poti fi vreodata sigur.

In orice caz, am facut o cura de 3 luni cu Zentel dupa care treaba s-a mai linistit, imi mai apareau una doua blande, oricum nu pe tot corpul ca inainte.

Acum un an ma luase iar, insa s-a calmat destul de rapid. Acum, cam de la sfarsitul lui martie inceputul lui aprilie a inceput iar, violent, la fel ca acum doi ani. Am corpul plin de blande.

Ma gandesc ca poate nu a fost toxocara ci o alergie de sezon, odata ce in toti cei trei ani m-a apucat primvara, cam in martie aprilie.

In acest timp nu mi=am schimbat stilul de viata, nu am scos alimente din dieta, deci e clar ca nu e alimentar fiindca m-am simtit foarte bine o perioada, facand aceleasi lucruri.

Nu inteleg ce ar putea fi. Urticaria este singurul semn alergic pe care il manifest, in rest nu am nimic.
7 comentarii
0
24-04-2011, ora 11:02
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
HRISTOS A INVIAT!

Dormi cumva (sigur) pe perna cu fulgi?!?..s-ar putea SI de acolo..fiul meu..de la asta facea..si i-am cumparat una, simpla, din comert..

Ai in curte, casa, camere..flori CARE..infloresc in perioada asta?!?.ti-ar putea-unele-sa-ti faca rau...

Sanatate si s-auzim de bine.
0
26-04-2011, ora 16:21
Dr. Laura Palii
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Laura Palii
Mai sunt o serie de intrebari, raspunsurile la care ar putea ajuta pentru un diagnostic. De ex: noaptea respirati pe nas sau pe gura? Ati suferit de rinita? Sunteti o persoana alergica, daca da, la ce? Acutizarile sunt strict primavara? Cand se accentuiaza: dimineata, la amiaza sau seara? etc
Ar putea fi o rinita alergica in acutizare, cand apar si eruptii cutadene. Sau o dermatita alergica. Pe langa tratamentul de baza (care ajuta prea putin), ar fi bine sa mergeti de 2 ori pe an la o salina mecanica (in septembrie si februarie), urmand tratament cu aerosoli salini care interactioneaza si la nivel de sistem limfatic (piele) pe langa caile respiratorii. Acest tip de tratament o sa va ajute sa nu mai aveti asemenea stari neplacute.
Nu cautati tratament in momentul acutizarii, ci tratati-va in perioada de ameliorare.
0
26-04-2011, ora 17:16
scientiaestluxlucis
Nu este medic/terapeut
scientiaestluxlucis
@lucia - multumesc de sfaturi dar nu cred ca este asta. am schimbat mediul timp de o saptamana, am dormit in alte case si situatia s-a mentinut.

@ psihoterapeut - nu sunt o persoana alergica, pana acum doi ani nu am avut nicio problema de genul, iar boli nici atat. in toata viata mea am avut doar oreion.

urticaria este foarte puternica cand ma trezesc, dupa somn,...in timpul zilei se retrage. dar cand ma trezesc sunt plin, si tot apar blande timp de 1ora -2 de la trezire.

blandele mi-au mai aparut sporadic si vara si toamna...in primul an ma tinut din primavara pana in primavara anului viitor constant.

de obicei incepe primavara si tot primavara are este puternica.
0
29-08-2011, ora 21:54
rx_ion
Nu este medic/terapeut
rx_ion
Cu Claritine ai incercat? este posibil sa fie o alergie care se declanseaza primavara si toamna din cate inteleg si un antialergic nu ti-ar face nimic rau..ai putea incerca cateva zile sa vezi cum iti este.
Mai este o varianta, ar putea fi o reactie la frig, pe care am gasit-o intr-un articol:
"La 1-2 ore de la expunere apar următoarele simptome: erupţie pe piele de tip urticarian, de obicei neînsoţită de mâncărime, febră, frisoane, dureri articulare şi musculare, oboseală, dureri şi înroşirea ochilor, cefalee, uneori greaţă şi sete excesivă. Manifestările se menţin mai multe ore (până la 24 de ore) şi dispar spontan, menţinându-se însă riscul de reapariţie în acelaşi context."
Este vorba de niste proteine care se elibereaza in exces in prezenta frigului, una din acestea fiind criopirina, care
duce la aparitia unor simptome foarte asemanatoare cu ceea ce ai descris.Ai observat o astfel de corelatie intre pb ta si temperaturile scazute?
0
29-08-2011, ora 22:04
scientiaestluxlucis
Nu este medic/terapeut
scientiaestluxlucis
Am încercat Claritin, nu are niciun efect. Cu Flonidan ma mai descurc, insa cum renunt la el cum apar iar eruptiile.

Simptomele apar la temperaturi ridicate, la temperaturi scazute din contra ma simt mult mai bine. Lucru ce ma face sa cred ca este ceva imun.

Pe parcursul anilor a inceput sa scada in intensitate, insa este in continuare extrem de deranjanta.

Am observat ca pe masura ce dorm mai mult, cand ma trezesc ama mai multe eruptii. Dupa 5 ore de somn ma trezesc relativ curat, dupa 10 ore sunt plin de eruptii. Nu stiu daca are vreo relevanta.
0
29-08-2011, ora 22:15
rx_ion
Nu este medic/terapeut
rx_ion
Atunci intereseaza-te de un imunolog bun si mergi la el. Ar trebui sa stie ce analize sa iti dea sa faci in functie de contextul in care ti se declanseaza. Multa sanatate iti doresc!
0
05-11-2011, ora 13:08
axinte ramona
Nu este medic/terapeut
axinte ramona
Buna ziua. Sunt ramona, mama unui baietel de 5 ani si jumatate. Am o problema si este aceea ca baiatul face alergie de sezon dupa parerea mea. El s-a nascut in italia si acolo era totul bine. Am mers si am stat un an si jumatate in Egipt, in tara tatalui sau si aici am observat ca incepand cu luna noiembrie si pana in martie, mai precis sfarsitul lui martie, face niste bubite pe corp ce apar ca niste piscaturi de insecte si il mamanca destul de rau pentru destule zile. Anul acesta, la inceputul lui ianuarie am mers in Romania si acolo am avut aceeasi problema dar numai cand mergeam sa stam la bunicii de la tara, Ca atunci cand mergeam sa stam la bunicii de la oras, nu mai apareau acele bubite. Precizez ca si aici in Egipt, casa sotului meu se afla intr-un loc asemanator unui sat, deci nu locuieste in oras. Din vara suntem din nou in Egipt si de circa 10 zile, fiul meu a inceput din nou cu aceeasi alergie. Ceea ce eu imi doresc acum este sa ma ajutati intr-un mod caci imi este mila de el de nu mai pot. Eu in fiecare zi ii pun local o crema alba lichida ce o cumparasem din tara dar acea crema il ajuta doar sa nu se mai scarpine pentru un timp. Eu insa as vrea sa stiu daca exista vreun tratament naturist care sa il administrez baiatului oral astfel incat sa ii opreasca aparitia acelor bubite. Astept raspuns de la dumneavoastra. Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Antibioticele în exces pot crește riscul de apariție a alergiilor
  • Urticaria - tipuri, cauze posibile și tratament
  • Cauzele urticariei la copil
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.