am 35 de ani si nu mi-am inceput inca viata sexuala... probleme?

24-07-2009
maya 12
Nu este medic/terapeut
maya 12
Buna ziua,

am o mare intrebare : am 35 de ani si nu mi-am inceput inca viata sexuala. Ce probleme as putea avea din punct de vedere al sanatatii?
Mentionez ca nu sunt casatorita si nici nu am fost.
6 comentarii
0
26-07-2009, ora 20:21
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nici una, cu conditia sa nu te obsedeze acest lucru, sa nu tii cont de barfe, sa nu fii complexata din cauza asta si sa nu faci o fixatie vis-a-vis de situatie.Dar niciodata nu-i prea tarziu.Sa nu te ingrijorezi, niciodata nu se stie, eu cunosc o doamna care a ramas virgina pana la 44 de ani, o doamna normala, frumoasa, sociabila, dar foarte, foarte pretentioasa. La 44 de ani a cunoscut un domn cu trei ani mai mare ca ea, s-au placut imediat si nu s-au mai despartit.Acum are 62 de ani si e foarte fericita, chiar daca nu au copii. Jumatatea ta se afla acolo, undeva, cand nici nu gandesti o vei intalni.
0
26-07-2009, ora 23:11
maya 12
Nu este medic/terapeut
maya 12
Va multumesc doamna doctor pt raspuns, si va multumesc pt incurajare. Si eu sunt foarte pretentioasa, dar sper ca jumatatea mea se afla undeva si o voi intalni candva.
Va multumesc
0
11-08-2009, ora 16:13
mihaibucuresti
Nu este medic/terapeut
mihaibucuresti
nici una "totusi.vei deveni asa de pretentioasa ca nu mai gasesti jumatatea si e posibil sa se instaleze si frigiditatea.prin acea teama de sexul opus.dar poti ramine domnisoara toata viata depinde de alegerea ta.Lui Dumnezeu ii vei mult mai placuta.ca ai avut aceasta vointa sa ramii domnisoara
Dumnezeu sa te calauzeasca !
0
18-10-2009, ora 16:31
dalysor
Nu este medic/terapeut
dalysor
Desi sunt casatorita de mult timp, nu am avut niciodata relatii sexuale. Normale cel putin. La inceput, ce prostie! am amanat pentru ca imi era putin teama, iar sotul meu avea probleme de sanatate, a necesitat tratamente si internari imediat dupa casatorie. Apoi.nu stiu ce a fost, dar a aparut si s-a instalat-se pare, definitiv-repulsia de contact fizic. Simt cum tot organismul meu se crispeaza la cea mai mica atingere cu mesaj.Am un sot minunat, mai indragostit cu fiecare zi, ne intelegem in celelalte aspecte ale vietii de familie, dar aici e un dezastru. Nu stiu cat voi mai amana si ce va iesi de aici. Dar, daca ma poate crede cineva, imi e imposibil sa am o relatie sexuala. Corpul meu respinge acest lucru si simt ca as putea trai asa, fara nici o problema. dar e si sotul meu.si ma tem ca aceasta situatie il afecteaza fizic si psihic. El asa spune. CE sa fac?
0
26-11-2009, ora 17:42
lebada9
Nu este medic/terapeut
lebada9
Buna ziua tuturor! Am si eu o problema delicata : si ma adresez unor medici dar astept pareri de la oricine poate sa mi dea un sfat.am 43 de ani, casatorita de 25 de ani, cu 2, copii mari, sotul e cu 12 ani mai mare decat mine.dar relatia noastra sexuala nu a mers niciodata... adica nu am avut niciodata orgasm cu sotul meu.la inceput am crezut ca se va rezolva in timp...acum stiu ca e prea tarziu. el nu a facut nimic ptr asta iar eu... am acceptat sa si rezolve sotul necesitatea lui si atat... nu radeti, desi e de ras...suntem in invatamant amandoi.. si totusi. acum vreo 10 ani am devenit amanta prietenului nostru comun. culmea, s a creat o relatie deosebita intre noi, fizica si de suflet... el nu a fost niciodata casatorit...dar din prejudecati nu vrea sau nu poate sa ia o decizie.. si de o jumatate de an amantul -prietenul meu refuza sa mai continuam..ca nu i corect, ca nu se face..(e persoana publica). simt ca ma prabusesc.sotul stie ceva... am avut unele discutiii dar nu vrea sa divortam... nu am mai vut un contact sexual de o jumatate de an. cu sotul am intrerupt orice rel sexuala. am avut probleme de sanatate ... in 2000 am facut operatie la sani, iar medicul mi a spus ca e pe fond hormonal. acum au inceput sa ma doara sanii si ma simt rau ca stare generala, plang mult si usor, sunt nervoasa.si cad uneori in depresie.sunt vinovata ca nu sunt in stare sa iau o decizie? afecteaza sanatatii mele? ce sfat imi dati.??????????? multumesc mult!
0
25-01-2010, ora 15:54
Lethe
Nu este medic/terapeut
Lethe
pt dalysor
cred ca trebuie sa mergeti impreuna la un psihoterapeut. cu siguranta aceasta stare de lucruri il afecteaza pe sotul tau, si in mod clar si pe tine. se poate rezolva aceasta, , crispare pe care o simti si puteti avea o viata lipsita de tensiuni, dar trebuie sa indrazniti si sa constientizati ca nu este normal ceea ce se intampla mai intai. iti doresc mult noroc si CURAJ
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectele lipsei activității sexuale
  •