Am amigdala dreapta inflamata.. am luat tratament dar fara rezultat

15-09-2013
Kiko07
Nu este medic/terapeut
Kiko07
Buna ziua!Am amigdala dreapta inflamata.Cred ca nu o sa mai revina la forma initiala.Am luat diverse medicamente etc.Ceea ce ma ingrijoreaza si nu inteleg este prezenta unei pielite sau membrana ceva de genul intre pliu si amigdala.Am vazut pe net cum ar trebui sa arate locul unde se afla amigdala si anume o amigdala intre 2 pliuri.Intre pliul din fata si amigdala mai e ceva ca o mucoasa, ca ceva din piele, nu stiu cum sa explic mai bine.M-a vazut deja un medic ORL si cel de familie, nu au observat nimic ciudat.Nu pot face comparatie cu cealalta amigdala pt ca aceea nu e inflamata.
In prezent iau Ospen 5 zile.Nu tusesc desi simt nevoia.Daca beau ceai, parca se curata gatul de ceva.Ce analize sa mai fac?Va rog din suflet sa ma ajutati!
6 comentarii
0
15-09-2013, ora 14:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu ajuta analizele
este amigdalita cronica hipertrofica ( pe o singura parte)
nu ahjuta medicamentele
trebuie micsorata in volum cu radiofrecventa
0
13-10-2013, ora 14:13
Kiko07
Nu este medic/terapeut
Kiko07
Am racit din nou!Nu stiu cum!Stranut, tusesc, imi curge nasul, am febra 37, 5 acum, la ora 2.Sunt speriata pentru ca mi-a mai aparut un ganglion mai mic undeva la ceafa(in afara de cel laterocervical pe care il aveam).Mi s-au umflat si amigdalele, se simt, iar sub mandibula se simte ceva.Ma dor niste masele si sunt terminata psihic.La orl-ist am fost chiar saptamana trecuta si mi-a zis ca nu am nimic grav, sa-mi iau un spray dezinfectant pt gat si sa stau linistita in privinta ganglionilor.
Dar, intre timp, am inceput si sa tusesc sa stranut si sa am febra.
Ce pot sa mai fac?
0
13-10-2013, ora 16:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o raceala
te intorci la orl...sa stii daca este o rinofari gita a uta sau amigdalita pultacee
tratamentul difera
dupa 10 zile de tratanent te intorci la orl..la cintrol si atunci se decide daca amigdalele necesita micsorare cu radiofrecventa sau nu.
0
13-10-2013, ora 19:45
Kiko07
Nu este medic/terapeut
Kiko07
Parca ma doare si spatele cand tusesc.E normal sa mi se umfle ganglion spre ceafa de la raceala?Parca ma dor si venele la gat si piciorul stang.
Multumesc din suflet ca mi-ati raspuns din nou.Saptamana asta vreau sa-mi fac niste ecografii si apoi niste analize la sange.Sper sa scap de raceala pana atunci.Doamne ajuta!
0
14-10-2013, ora 18:13
Kiko07
Nu este medic/terapeut
Kiko07
Va rog mult sa-mi raspundeti la postarea anterioara!Tusesc cam de o saptamana in fiecare zi(am inceput sa contabilizez), ieri a fost ceva mai rau ca am facut temperatura 37, 5.Acum nu mai am temperatura, dar tot tusesc si ma doare spatele pe linia coloanei.Sa fie ceva grav sau doar de la raceala?Iar ganglionul cel nou sa fie si el de la raceala?O ecografie generala si niste analize la sange m-ar putea ajuta?Multumesc mult!
0
14-10-2013, ora 20:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu ajuta la nimic ecografiile si analizele...facute asa la cerere
toate investigatiile se fac la indicatia medicului cu scopul de a face diferenta intre diagnostice
daca medicul pune diagnosticul la un sumplu consult..l analuzele nu isi mai au rostu
sunt bani aruncati
te intorci la orl...si afli diagnosticul concret...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.