Am Infectie Stafilococ auriu desi am urmat tratament cu antibiotice dupa biograma

22-09-2019
360
Nu este medic/terapeut
360
Buna Ziua,

De 1 an incerc sa scap de stafilococul auriu.
Tratamentul a fost recomandat de dr de familie si a constat in antibiotice in functie de biograma exudatului nazal.

Dupa fiecare tratament am refacut exudatul nazal la 14 zile de la tratament, iar rezultatul a iesit negativ (fara infectie). La cateva luni dupa analize m-am trezit din nou cu infectia.
In prima faza am avut tratament cu ciprinol 500mg - 2 pe zi, apoi tratament cu sumetrolim de 400 mg - 4 pe zi.

De ambele dati, dupa tratament am ramas cu o sputa galbuie in gat, dimineata, la trezire (ma gandesc ca poate culoare galbuie sugereaza ca nu a fost eliminat complet stafilococul)

1. Ce pot face in continuare ?

2. Sa merg la ORL sa iau in continuare antibiotice ? (mi-e cam teama sa o fac pt ca am inteles de la un alt dr ca imi scade imunitatea si sunt predispus si la infecie cu candida)

3. Are rost sa merg la homeopat ?
5 comentarii
0
22-09-2019, ora 19:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. microbii se lipesc doar de mucoase inflamate , cu imunitate locala scazuta
asta se intampla doar la persoanele cu reflux gastro esofagian..si alimentati incorecta
asa ca primul pas.. Consult Gastrologie sa stii daca este o hernie hiatala sau purtator helicobacter
sa scris mult pe forum despre asta
2 radiografie radacina dintilor si consult stomatologie
3 radiografie SAF si consult ORL
0
22-09-2019, ora 19:23
360
Nu este medic/terapeut
360
multumesc pentru raspuns
sa fac pasii astia in ordinea enumarata, sau incep prima oara cu consultul la orl pentru tratament cu antibiotic, iar apoi restul pasilor ?
0
22-09-2019, ora 20:32
360
Nu este medic/terapeut
360
intreb asta pentru ca am inceput sa am unele simptome ale infectiei cu stafilococ. anume, nas infundat, secretii nazale verzi
0
22-09-2019, ora 21:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pi.. si esti sigur ca cauza nu este la infectiile dentare??
sau la un reflux gastro esofagian??
0
22-09-2019, ora 21:44
360
Nu este medic/terapeut
360
nu exclud cauzele, doar ca ma gandesc sa nu mi se inrautateasca simptomele de la infectie, pana fac controalele
multumesc inca o data. o sa o iau atunci in ordinea pe care mi-ati recomandat-o
o seara buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Utilizarea irațională a antibioticelor și răspândirea Stafilococului auriu meticilinorezistent
  • Celulele imune pot proteja împotriva infecției cu stafilococ
  • Escherichia coli și Staphylococcus aureus, distruse în lumină de intensitate scăzută
  • De ce vaccinurile antistafilococice nu funcționează la oameni?
  • O combinație de probiotice ar putea preveni sindromul șocului toxic
  • Peptidele din susan au dovedit că pot combate E. coli și S. aureus
  •