Am nevoie de ajutor (sfat in legatura cu o relatie care ma face extrem de nefericita)

02-11-2021
Fridgeblue
Nu este medic/terapeut
Fridgeblue
Sunt impreuna de 4 ani cu X. De la inceput am avut probleme, insa am stat impreuna deoarece ne intelegeam foarte bine si amandoi nu aveam niciun suport din partea familiei, plus ca am trecut amandoi prin anumite greutati, bullying, etc. Ne-am intalnit online, si el statea intr-o alta tara.

A venit in Romania pentru mine. Nu am fost super atrasa de el, si el stia asta, insa am decis sa nu plec doar din cauza asta deoarece aveam o legatura foarte puternica, plus ca amandoi ne simteam singuri pe lume la vremea respectiva. Din pacate lucrurile au degenerat, eu cu timpul m-am atasat de el, insa atractia nu a crescut, in timp ce el devenea din ce in ce mai depresiv deoarece are o slujba la distanta care nu plateste bine, nu are prieteni aici deloc, nu si-a mai vazut parinti de mult timp, etc. De multe ori avea accese de furie cu privire la chestile astea, accesse care ma speriau desi nu erau niciodata intreptate spre mine. Cu mine intodeauna s-a comportat extrem de bine.

Din pacate, accesele respective m-au facut sa regandesc relatia, timp de un an de zile traiesc un cosmar, si cand vroiam sa il las singur pentru ca avea iesirile respective, el se enerva si mai tare, de data asta pe mine.

Am incercat sa ma despart de el, insa nu am facut-o fata in fata, am inchiriat un airbn si i-am dat un mesaj vocal de acolo, efectiv pentru ca de o jumatate de an incerc sa ma despart de el si nu pot, pentru ca stiu cat de mult l-ar rani.

Astazi cand l-am confruntat dupa mesaj, mi-a spus ca i-am distrus viata, ca nu va mai putea sa aiba incredere in nicio femeie, ca i-am distrus viitorul, ca i-am luat ani din viata si ca sunt dovada perfecta ca femeile nu ar trebui sa fie crezute. Mi-a spus ca l-am tradat. Puteam sa ii spun adevarul mai repede cu privire la neinplinirea mea, insa nu am putut. A plans, mult. S-a enervat, a inceput sa imi spuna atatea lucruri urate si sa imi spuna ca i-am luat tot, viitorul, tot.

Efectiv a reusit sa ma convinga sa il i-au inapoi, mai ales ca acum cu covidul este extrem de greu de calatorit si va trebuie sa stea in carantina pt 2 saptamani dupa ce ajunge in tara de origine. Ma simt manipulata emotionala. Ca si cum fericirea mea nu conteaza deloc, stiu ca el a incercat sa ma faca fericita asa cum a putut el, insa nu a putut-o face, iar acum toate pica pe mine.

Mi-a spus ca o sa incerce sa se schimbe, i-am dat 2 saptamani. Dar adevarul e ca nu sunt fericita cu el, si punct. Tot timpul am vrut sa il protejez de faptul ca nu sunt cine stie ce atrasa de el, pentru ca a trecut prin perioade in care a fost foarte depresiv din cauza felului in care arata ( nu este neaparat un barbat neatragator, toate lumea are defecte) insa ceea ce el nu intelege, este ca e foarte greu sa fi atractiv, atunci cand ii spui partenerei tale ca nici nu poti sa te uiti in oglinda, si in timp ce stima ta de sine e la pamant non-stop. E foarte, foarte greu sa traiesti cu cineva de genul asta.

Nu stiu ce sa fac, stiu ca daca o sa ii spun dupa cele 2 saptamani, in care sunt singura ca va face orice posibil pentru nu a avea accese de furie, ca tot nu vrea sa fiu cu el, pentru ca nu ne potrivim. Iadul o sa inceapa din nou, complicatile cu calatoritul si tot. O sa imi spuna ca i-am distrus viata din nou, ca el a facut tot ce era posibil pentru mine si nu a fost destul, ca nu o sa mai aiba incredere in nimeni, din nou si etc. Poate ca am un ego fragil, si nu vreau sa aud asta, dar in acelasi timp ma doare si pentru el, enorm, insa nu pot trai asa. Ce sa fac? Ma simt prizoniera.
1 comentarii
0
03-11-2021, ora 15:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sa il lasati acum si sa nu ii mai dati sperante false. E clar ca e o relatie nepotrivita.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.