Am pareza de plex brahial prin avulsie a nervilor ce pot face?

16-10-2012
csokanyp
Nu este medic/terapeut
csokanyp
Anul trecut pe 18 iunie 2012 am avut un accident de masina si cand sa ma scoata din masina am realizat ca nu imi simt mana stanga mau dus la spitalul judetian timisoara. Acolo meau facut tomograf remeneu si au zis ca am doar elongatie a nervilor si ca trebuie sa fac recuperare. Dupa acea mam dus la spitalul Casa Austria la neuro chirurgul dr Negoiescu care sa uitat la remeneul cervical si a opservat un mic cheag de sange pe coloana la c5 si a cazut si o mica fisura tot acolo si ca sa fie sigur ca cheagul nu este de la smulgerea nervilor ma pus sa refac remeneul dupa doua saptamani ca sa vada daca nu apar chisturi inseamna ca nu sunt smulsi nervi si ca cheagul de sange este de la fisura. Dupa care mia dat acelas diagnostic adica elongatie si ca in 6-7 luni imi revin. Eu lam intrebad dar daca se intampla cumva sa numi revin cei de facut? La care mia raspuns daca va fi asa sa revin la el ca va interveni chirurgical. Dupa 8 luni de recuperare intensa chiar vsi numeroase internari si la baile felix nu miam recuperat nimic. Mam reantors la neuro chirurg si iam spus ca nam recuperat nimic la care imi raspunde ca doar daca imi erau smulsi nervi din maduva atunci putea interveni chirurgical asa ca nu se mai poate face nimica pentru mine lam intrebat daca nici chirurgia plastica nu poate interveni si mia raspuns ca nu nimeni.Eu pina la cot simt dar nu ca la cealalta mana de la cot in jos nu simt deloc dar in schimb am o durere infernala i degete si in incheietura palmei.Cateo data asa de mare este durerea de parca ma taie cineva cu firizu pe viu.Dupa vreo 5 luni de suferinta am plecat la bucuresti la spitalul universitar de urgenta Bucuresti fostul municipal si mam internat la neuro chirurgie dupa cateva investigati au decis sa ma trimita la chirurgir plastica sireparatorie unde ma preluat Prof.Univ.Dr.Dumitrescu Doina. Ea mia spus ca am venit tarziu dar va incerca sa ma opereze cu speranta ca va reusi sami faca sami ridic mana si so indoi macar dar si ami da un diagnostic sigur ca ce vede ea nu crede ca este vorba de elongatie ci mai de graba de avulsie adica de smulgere a nervilor din coloana. Acuma va citez din externare... Diagnostic secundar.. Dupa efectuarea investigatilor clinice si paraclinice necesare pe 26.09.2012 se intervine chirurgicalpracticandu-se explorarea plex brahial stang in scop diagnostic si terapeutic.Intraoperator se constata avulsiacompleta a radacinilor plexuluibrahial din maduva cu retractia acestira retroclaviculara, situatie ce face imposibila reconstructia microchirurgicala in vederea optineri macar a flexiei antebratului pe brat si a sensibilitati protective a maini. Diagnostic externare...1.Pparalizie plex brahial stang prin avulsie smulgere-1an si 3 luni- cu luxatie scapulohumerala si atrofiimarcante, fizioterapie de la 3 saptamani de la accident. 2. Paralizie incomplecta plex cervical(de investigat si precizat). 3. paralizie incomplecta plex toracic stang, asimetrie+atrofie marcantatranssupramamelonara. 4. Inegalitate pupilara-ptoza palpebrala-Sdr.Horner. Va rog ami spune daca mai am vrio sansa sami recuperez ceva din mana daca nu macar spunetim varog ce trebuie sa fac ca sa scap de durerile din degete si din incheietura palmei. Exista ceva de genul de qami omora nervi ce emana durere ca la masea cand iti omoara nervu nu te mai doare. am spus si eu asa un exemplu datim voi va rog o indrumare ce sa fac
23 comentarii
0
17-10-2012, ora 09:56
Freud
Nu este medic/terapeut
Freud
Prietenul meu este in acceasi situatie cu tine... el a suferit accidentul in martie 2012, si dupa 7 luni nu simte nimic de la cot in jos pe partea stanga, insa se plange de dureri in degete si incheietura mainii stangi mai ales seara. In cazul lui investigatia RMN a dezvaluit ca are 2 nervi smulsi din coloana cervicala insa nu a fost investigat de un medic specializat pe acest gen de probleme ( doar si-au dat cu parerea un neurolog ). Trebuie vazut de un neurochirurg si un plastician pentru a sti cu certitudine daca nervii sunt smulsi sau doar intinsi si are nevoie de niste investigatii suplimentare ( un RMN mai amanuntit, un EMG si ENG) insa deocamdata face recuperare pentru a merge din nou.

In Timisoara am inteles ca sunt vreo 2 medici buni printre care si Negoescu si eu doream sa venim cu el acolo sa-l consulte mai ales ca cei din Timisoara colaboreaza destul de des cu cei din Szeged, Ungaria. Tie nu ti-a recomandat nimeni sa mergi in Ungaria pentru investigatii si eventual operatie? Daca tu ai fost la Casa Austria si nu ai fost multumit atunci nu are rost sa incercam si noi sa venim acolo.

Un chirurg plastician din Italia mi l-a recomandat pe Teodor Stamate din Iasi. Daca cauti pe net gasesti ca anul asta in august a facut o operatie unui barbat de 34 de ani care statuse 2 ani cu mana stanga paralizata si doctorul parea optimist.

Iar in ceea ce priveste Spitalul Municipal din Bucuresti.eu nu-l recomand.poate au si ei 1-2 medici buni si dedicati pacientului dar eu nu mai am incredere in niciunul de acolo. Pana la urma Dr. Dumitrescu Doina te-a operat sau nu ???? Ti-a recomandat pe altcineva in tara sau strainatate ????

Ce si cati nervi ai tu smulsi din coloana ????? Precizez ca in cazul prietenului meu el misca umarul stang si poate ridica din umar mana insa nu indoaie cotul si nu simte/misca degetele mainii.
0
17-10-2012, ora 14:58
csokanyp
Nu este medic/terapeut
csokanyp
Am 5 nervi smulsi si nu misc mana deloc din umar. Am fost operat de Dumitrescu si a constatat ca am toti nervi smulsi. Ii trebuia macar o radacina ca sa poata sami faca ceva miscari la mana dar eu nu am prietenul tau poate are si are noroc eu te sfatuiesc sa mergeti la ea e foarte buna si nici nu ia bani sa nu incercati sai dati ca va da afara si nu va mai baga in seama.Dati flori ca asta accepta si merita. Este dura dar foarte buna eu spun sa incercati.Ce avem noi este de chirurgie plastica nu de neurochirurgie ca aia sunt mai mult cu herniile de disc si cu creieru alceva nu stiu si te indruma aiurea.
0
17-10-2012, ora 15:14
Freud
Nu este medic/terapeut
Freud
Eu am mai postat diverse topicuri pe acest site si am primit indicatii sa mergem in strainatate.ca noi nu avem in tara chirurgi specializati pe leziuni de plex brahial. Am cautat in afara destiu..in Ungaria, in Anglia dar cei mai OK mi s-au parut 2 doctori din Italia care au fost foarte amabili si mi-au raspuns la mailuri.

Stiu ca el are nevoie de chirurg plastician pt a rezolva ce se mai poate la mana dar si un neurochirurg specializat pe probleme de nervi periferici trebuie sa-l consulte. Eu as dori tare mult sa-l vada si doctorul de la Iasi de care ti-am zis dar momentan nu putem sa-l ducem deoarece face recuperare sa poata merge din nou. Sper ca in 2-3 luni sa ajungem cu el acolo.

Nu contest ca doctorita Dumitrescu este buna in meseria ei..dar prietenul meu a stat 3 luni la ATI in Municipal si spitalul ala ma inspaimanta...de doctorii de acolo nu mai vorbesc.

Si tu ai o sansa...dar nu cred ca in tara sunt ai nostri capabili sa faca operatia si sa le reuseasca.
E o operatie in care iti foloseste un verv din coloana cervicala dar de pe partea dreapta si nervii smulsi din stanga sunt cumva cusuti/legati de nervul sanatos.si in timp cu fizioterapie si multa gimnastica creierul tau va invata sa miste si mana stanga din nou. In engleza acea interventie chirurgicala se numeste 'contralateral c7 nerve root transfer'.adica transfer contra-lateral de nerv C7. Ceva ceva se mai poate si pentru tine. Am mai citit si de alte persoane din strainatate care au fost in acceasi situatie cu tine si s-au recuperat cat de cat.
0
17-10-2012, ora 16:34
csokanyp
Nu este medic/terapeut
csokanyp
Eu as fi foarte multumit de mar indruma cineva ce pot face ca sa scap de durerile din degete si din incheietura palmei am un an si 3 luni decand suport asta si nu mai rezist. Mie profesoara Dumitrescu mia aratat carti scrise de ea si in 1989 a operat un copil de 3 ani de plex brahial si la vindecat a si scris cu mana copilul eu zic sa mergeti la ea macar iti va da un diagnostic corect. -*


(*modificat de admin)
0
17-10-2012, ora 22:01
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
aceasta problema nu este una simpla, de asteptat mai mult de 3 luni nu merita in nici un caz, daca nu revine in 3 luni, sansele de recuperare sunt aproape nule.
este indicat explorarea supraclaviculara cat mai rapida.
daca nervul este smuls din maduva spinarii, atunci sansele se inrautatesc, se poate efectua o reimplantatie de nerv, care este o operatie extrem de riscanta, se efectueaza in maxim 5 centre din lume si merita numai daca cineva are avulsie totala a tuturor nervilor de pe o parte a plexului, in celelealte cazuri se incearaca diverse trasferuri de muschi, ligamente, sau o varianta foarte preferata, insa complicata este prelevarea muschiului gracilis din coapsa, punerea acestuia intre umar si flexorii antebratului, mai apoi inervarea acestuia cu nervi inetrcostali, rata de succes este una destul de buna.
in Italia Brunelli este marele maestru in chirurgia plexului, insa trebuie sa stiti ca aceste operatii nu sunt ieftine si este vorba de o serie de operatii, nu una
csokanyp - mergeti la un profesionist in aceasta tema si sa nu credeti asemenea prostii ca daca nervii sunt smulsi atuunci nu se poate face nimic
Freud - Stamate este un incepator in aceasta problematica, insa progreseaza
eu as incepe la centru de plex brachial al Ungariei (Szeged - Prof Pinter) el face cam 100 de operatii pe an, este destul de cunoscut pe plan mondial
0
17-10-2012, ora 22:21
csokanyp
Nu este medic/terapeut
csokanyp
Va rog sami spuneti daca am o sansa sa scap de dureria din degete si din incheietura palmei? Mas multumi si cu atata nu mai suport dureria. Iau o gramada de medicamente de la neurolog dar aproape degeaba mai ales cand se schimba vremia
0
18-10-2012, ora 08:38
Freud
Nu este medic/terapeut
Freud
Adamantium.eu i-am trimis mail lui Brunelli in care i-am descris problema in cauza si dumnealui mi-a spus ca s-a pensionat de ceva ani si ca nu mai opereaza dar a fost foarte amabil si mi-a recomandat alti 2 doctori ( unul din Brescia si celalalt din Torino). Cu cel din Torino, Bruno Batistton, am luat legatura si dumnealui mi-a zis sa incercam si la Stamate deoarece el e in tara si ne-ar fi noua mai usor cu transportul pacientului. Macar pentru inceput nu strica sa mergem si la el. Cel putin sa-l consulte si sa-si de-a cu parerea. Apoi mergem si in Torino. In Batistton am cea mai mare incredere ( mai ales ca i-am cautat publicatiile in revistele stiintifice internationale cotate ISI si mi-am dat seama ca e mult mai de incredere decat ce avem in tara).

In ceea ce priveste pretul operatiilor imi poti da o suma aproximativa ????? Eu i-am intrebat pe toti doctorii in mail ( si pe Pinter, si pe unul din Anglia, si pe cei din Italia ) dar nu mi-au zis nimic. Macar sa stiu cam la ce suma sa ma astept.

Csokanyp.ti-am trimis mesaj privat ieri in care ti-am lasat adresa de mail pentru a tine legatura.
0
05-03-2014, ora 10:20
csokanyp
Nu este medic/terapeut
csokanyp
Tin sa anunt ca mam operat in Ungaria si dupa sase saptamani dupa operatie pot sa ridic bratu de la umar si prin vara mai fac o operatie si o sa pot inchide pumnul si indoi cotul.Imi pare bine ca nu mam luat dupa profa de la spitalul de urgenta Bocuresti si sami aputez mana asa cum incerca sa ma lamureasca ca doarece nci unde in lume nu se mai poate face nimic ca sa imi amelioreze situatia. Sa stiti ca in multe alte tari se face deci nu va pierdeti speranta asa cum nu miam pierduto si eu. Va doresc multa sanatate tuturor
0
06-02-2015, ora 18:02
LaDyan
Nu este medic/terapeut
LaDyan
Va rog spuneti-mi si mie cat costa o operatie de plex brahial brat drept in strainatate, nu mai stiu la cine sa apelez.Am Paralizie de plex brahial brat drept post traumatic de 3 ani de zile. Nu mai pot fara operatie..cat m-ar costa. Va rog frumos sa-mi dati un raspuns.
0
06-02-2015, ora 18:22
csokanyp
Nu este medic/terapeut
csokanyp
Tiam trimis mesaj privat cu ce ai intrebat
0
01-05-2015, ora 09:44
nora1978
Nu este medic/terapeut
nora1978
buna ziua!

imi puteti spune va rog daca s-a operat cineva in Italia la dr. Bruno Battiston? cu ce rezultate si cu ce pret?

ma intereseaza si centrul din Ungaria sau Austria.poate cineva sa imi dea detalii mai multe sau niste date de contact?

multumesc foarte mult!!! orice detaliu cat de mic ma poate ajuta.
0
26-07-2015, ora 16:01
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
Bună ziua, sunt tânăr medic ortoped care actualmente efectuează un stagiu de supraspecializare în chirurgia membrului superior în Paris.

Pt nora şi alţii aflaţi în aceasta neferricita situaţie, pot sa va recomand cu încredere clinica în care lucrez acum, institutdelamain.com

Profesorul care opereaza aici plex brahial, Gilbert, are câteva mii de operaţii la activ şi am asistat la un congres internaţional organizat de el unde am văzut reputaţia care o are ( au venit medici din toate colturile lumii)

din păcate costurile unei astfel de operaţii sunt substanţiale, ajungând undeva la 10 000 euro

pt detalii suplimentare nu ezitaţi sa mă contactaţi -*

Multă sanatate


(*modificat de admin)
0
28-07-2015, ora 12:54
csokanyp
Nu este medic/terapeut
csokanyp
buna nora eu mam operat in Ungaria la Szeged la domnul dr. Pinter Sandor si mia facut 2 operati. Prima operatie a fost ca sami ridic bratu din umar si ma costat 900 euro si a doua operatie a fost mai complicata ca a trebuit sami scoata un muschi cu tot cu nervi din picior si sa mil bage in mana ca sa pot indoi cotul care ma costat 4000 euro daca vrei detali sau sa iti fac legatura cu medicu -* va doresc tuturor multa sanatate


(*modificat de admin)
0
19-11-2015, ora 22:47
ovidiupavel
Nu este medic/terapeut
ovidiupavel
buna.ma numesc ardelean ovidiu si am o pareza de plex brahial am niste rezultate si orice parere e binevenita

buna.ce parere aveti?
EMG:-Studiul de conducere pe nervii median si ulnar motor si senzitiv este normal
-Studiul de conducere pe nervii radial, musculocutant, suprascapular si axilar nu obtine raspunsuri
-EMG in muschiul trapez este normal in deltoid se obtine activitate de denervare dar si PUM de activitate voluntara, neurogene
-EMG in brahialis si biceps brahialis obtine denervare abundenta
-EMG in m supraspinos si infraspinosul drept obtine denervare abundenta fara PUM voluntare
NEUROPHYSIOLOGIC INTERPRETATION:
Leziune de fascicul lateral si posterior drept(cordonal lateral si posterior)
RMN:Scolioza destroconcava a coloanei cervicale cu aplatizarea lordozei cervicale fiziologice
-c2sic3:protruzie discala posterioara ce determina amprentarea sacului dural, fara conflict radicular decelabil
-C4:debord discal circumferetial intra si extra foraminal bilateral, cu amprentarea sacului dural, ingustare foraminala bilaterala fara conflict radicular decelabil
-C5:debord discal circumferential intra si extraforaminal bilateral ce determina amprentarea sacului dural, ingustare foraminala cu tangenta radiculara bilaterala
-Chist intracanalar, extramedular, paramedian drept la C6 si C7, cu sclloping osos si extensie intraforaminala, dimensiuni aproximative 26/10 mm-mai probabil chist arahnoidian.Schitarea unui discret hipersemnal intramedular paramedian drept la acest nivel-leziune medulara demielinizare reala?artefact?
-Fara modificare de structura osoasa suspecta decelabila in segmentul examinat
-Fara alte modificari patologice decelabile pe rutele nervoase ale plexului brahial
-Edem intramuscular la nivelul subscapular
CONCLUZII:
-Formatiune chistica intracanal vertebral, extramedular, paramedian drept cu extensie intraforaminala la C6 si C7 (chist arahnoidian?)si minim hipersemnal intramedular paramedian drept la acest nivel-posttraumatic?

mi se pare sau nu se potriveste rmn cu emg.?!?
0
06-03-2016, ora 19:04
Marcela 1
Nu este medic/terapeut
Marcela 1
Buna seara

LA NOI IN TARA --se opereaza PARALIZIA DE PLEX BRAHIAL -cu rezultate minunate
--DAR...SE FACE IN PRIVAT.
DR.Zamfirescu Dragos -la clinica Zetta
Am vazut atit adulti cit si copiii cu rezultate fffff bune
Bafta
0
08-03-2016, ora 16:08
Freud
Nu este medic/terapeut
Freud
Marcela...Zamfirescu face rahatul praf si pulbere atat in privat cat si la Floreasca. Am ruda operata de el la Floreasca si rezultatul a fost zero pentru o paralizie de plex brahial posttraumatica cu o vechime de 14 luni. Cum mama naibii poti afirma ca la Zetta doctorii "fac minuni" cand la spitalele de stat aceeasi doctori nu fac nimic. Te pomenesti ca li se lumineaza mintile subit si fara nicio explicatie in momentul in care trec pragul clinicii private !!! Da-mi tu un exemplu concret ( numele si istoricul pacientului) de paralie de plex brachial operata la Zetta de catre Zamfirescu care a avut succes. Vreau sa vad cum in urma operatiei acel om misca mana paralizata. Chiar vreau sa vad !!!!

Spune sincer.cu cat te platesc sa le faci reclama ??????
0
13-03-2016, ora 20:25
Marcela 1
Nu este medic/terapeut
Marcela 1
-*
va invit sa urmariti acest film realizat cu ceva tp in urma -un bebelus de 6 luni. nu este sg pacient cu rezultate fabuloase

(*modificat de admin)
0
13-03-2016, ora 20:29
Marcela 1
Nu este medic/terapeut
Marcela 1
paralizii faciale -membre amputate si reatasate si multe altele care au rezultate fff bune
doriti sa cunoasteti pacientii respectivi puteti vb cu cei de la clinica si ii veti putea vedea pe viu.
seara frumoasa
0
17-03-2016, ora 02:34
laur10
Nu este medic/terapeut
laur10
Am auzit despre operatiile de succes, de plex brahial, ale dr Dragos zamfirescu si de la TV.Am si eu paralizie totala de plex brahial in urma unui traumatism, am avut ceva imbunatatiri dar mai am probleme la partea de mana. Ma gandeam sa fac o programare la aceasta clinica, rugamintea mea este sa dati mai multe amanunte daca aveti cunostinta despre cazurile d-lui dr, ma puteti contacta la -*.M-ar interesa amnunte de la Freud.

Multumesc

(*modificat de admin)
0
28-03-2016, ora 21:36
alina1111
Nu este medic/terapeut
alina1111
laur10

Dr. Zamfirescu este un om deosebit si un medic dedicat meseriei. In Romania cred ca este singurul care te poate ajuta. Am fost operat la clinica Zetta de o alta afectiune si am vazut pacienti operati de dl doctor care au facut progrese. Operatia este foarte complicat si progrsele apar dupa o perioada lunga de timp1-2ani.
Minuni nu face nimeni, dar daca esti tanar si nu a trecut mult timp de la accident merita sa incerci.
Santate!
1
28-04-2016, ora 01:28
laur10
Nu este medic/terapeut
laur10
exista un proverb romanesc ''la pomul laudat sa nu mergi cu sacul''
0
25-09-2020, ora 20:35
Ioanc
Nu este medic/terapeut
Ioanc
Buna seara!Am citit mai multe mesaje ale dumneavoastra cu privire la traumatismele de plex brahial, avulsie, etc inca din 2012...A gasit cineva un medic care sa faca reconstructia de nervi?Este cineva care s-a recuperat sub o forma sau alta dupa aceasta experienta?M-ar ajuta orice informatie cu privire la acest subiect, orice tip de recuperare a fost urmata post operator, un medic cu care sa pot lua legatura pentru sfaturi si eventual o consultatie.Va multumesc mult!
0
04-11-2020, ora 01:10
M3rel2
Nu este medic/terapeut
M3rel2
Buna! Ma puteti ajuta cu mai multe informatii actuale?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: