am un fel de gaze vaginale si nu inteleg care ar fi motivul aparitiei acestora

07-08-2009
Gattita
Nu este medic/terapeut
Gattita
Am o mare problema, nu stiu ce e in neregula cu mine dar am un fel de gaze vaginale(nu stiu exact cum sa ma exprim si imi cer scuze pentru modul de exprimare anticipat) si nu inteleg care ar fi motivul aparitiei acestora.Am folosit o luna anticonceptionale marvelon 28 dar apoi am intrerupt si ciclul a venit doar o singura zi.As putea fi insacrinata sau care ar fi motivul?
Va rog foarte mult sa imi raspundeti daca stiti ceva legat de aceasta problema.
Va multumesc
6 comentarii
0
08-08-2009, ora 09:34
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
De vina este cu siguranta Marvelonul, care deregleaza in general sistemul hormonal.
Oprirea menstrei la femei este o mare dauna pentru sananate caci cu ajutorul ei se elimina toxinele care alstfel raman in corp.
0
04-11-2009, ora 19:44
honey2005
Nu este medic/terapeut
honey2005
Am si eu o problema de genul(gaze vaginale), si nu am stiut cui sa i-o impartasesc. SPER SA MA AJUTATI DUMNEAVOASTRA. Am fost acum 2 saptamani la medic pentru o analiza de urina (am avut infectie urinara, cu diagnostic secundar cistita interstitiala cronica), insa mi-a venit menstruatia si am amanat. Motivul pt care am fost la medic este acela ca am unele scurgeri, uneori cu miros, alteori fara. Am luat Femigin si ovule Mercilon acum 3 luni, mi-a trecut insa apoi am patit la fel (cred ca de la iubitul meu). Intentionam sa mergem saptamana viitoare impreuna la analize pentru secretie, insa pana atunci as dori sa imi spuna cineva ce poate fi. Bicarbonatul este eficient? mai eficient decat un medicament? sau ceaiurile? si as vrea sa ma lamuriti de la ce pot fi gazele vaginale...PS: in prezent iau anticonceptionale Stodette! cum sunt?
0
19-12-2009, ora 12:29
P.Oana
Nu este medic/terapeut
P.Oana
Buna, am citit ca aceste gaze apar in general in timpul actului sexual atunci cand se acumuleaza aer in vagin.Eu am o mare problema cu acest gen de gaze spre exemplu cand fac abdomene sau ridic bazinul si imi incordez muschii, Care este cauza?Va rog sa imi dati un raspuns sau un sfat.Multumesc
0
05-08-2010, ora 05:43
didip
Nu este medic/terapeut
didip
am 18 ani si sunt virgina, am vazut mai sus despre asa zisele "gaze vaginale"la fel si eu cand ma incordes sau pasi prea mari patesc la fel, intr-adevar am si scurgeri...m-ar putea ajuta si pe mine cineva cu un sfat pt ca nu m-ar incanta ideea de a merge la ginecolog,...va multumesc
0
06-08-2010, ora 22:06
dorina88
Nu este medic/terapeut
dorina88
Buna ziua tuturor!!! Doresc sa ma informati despre analizele pe care le recomanda ginecologul. Adica analiza secretiei pe lama sau cultura din secretie? De ce de obicei se ignora cultura? Din cate stiu eu ea e singura care arata cu exactitate ce tip de bacterie este acolo. In fine am fost la ginecolog si mi-a recoltat secretie pe lama..in urma analizei microscopice rezulta candida.dar am vrut sa fac si cultura si la cultura aveam e.coli. Si eu ce sa mai cred? candida exista in mod normal in flora vaginala daca era patologica la cultura iesea tot candida...oare ma insel?
0
19-06-2011, ora 18:11
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
Gazele vaginale sunt datorate bolilor aparatului genital sau al vezicii urinare. Dupa aplicarea tratamentului dispar si acestea.
analize urocultura, cu antibiograma numai daca a crescut ceva in cultura, o recomanda medicul de laborator si secretia vaginala tot daca este recomandata de medicul de laborator.
antibiograma nu este ignorata, ea nu este facuta pentru ca nu a fost necesar.
dorina88 - trebuia sa faceti fungiframa este o antibiograma facuta pentru fungi, dar cred ca, cantitatea a fost insuficienta pentru antibiotice si nu s-a mai facut analiza.
succes fetelor, si nu luati antibiotice pentru orice,
v recomand celor care stiti ca aveti probleme digestive ( de aici rezulta infectia cu e.coli, urinara si in intestine ) sa evitati alimentele care sunt acide pentru ca organismul dv, nu face fata, sau combinati carne inainte de fructe ca sa existe o baza solida cand a intrat fructul in intestin, fermentatiile intestinale se vad prin gaze anale si vaginale, infectii cu e coli candida de multe ori intretinuta de aceste cruditati,
nu sunt medic sper ca m-am facut inteleasa, sunt lucruri observate la mine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  • De ce apar și ce faci cu gazele urât mirositoare
  • Cercetătorii au realizat un studiu complet al gazelor intestinale
  •