am un ganglion pe partea dreapta sub amigdala imi face mari probleme

01-04-2009
alina85
Nu este medic/terapeut
alina85
buna ziua domnul doctor, am scris si eu cu titlul "raceala peste antibiotice" este in legatura cu un ganglion pe partea dreapta sub amigdala imi face mari probleme si iau foarte des antibiotice!am mers la diferiti doctori dar nu am fost lamurita complet! acum am vazut sfatul dumneavoastra in legatura cu raceli peste sarcina si sunt foarte ingrijorata!! racesc de foarte multe ori pe an in principiu de la gat in sus! oare trebuie sa-l scot? nu mai stiu ce sa mai fac!va rog dati-mi un sfat!
6 comentarii
0
01-04-2009, ora 15:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca poti sa faci o poza cu gatul tau.. si pe exterior.. si ininterior cu amigdalele si faringele.
le trimiti pa mail
in rest.. nu e neaparat sa ei antibiotice ca sa scada ganglionul in volum.
1. mergi la un stomatolog.. sa vada.. dantura pe acea parte.. soi sa inspecteze.. glandele salivare.. ( parotida, submaxilara).
2. este suficient..un antinflamator.. Diclofenac Supozitoare 1 seara la culcare 10 zile..
3. Un regim alimentar.. fara rece, acru si acidulat!
multe lichide calde..
4. tantum verde tab de supt 10 zile! 3-4 pe zi
0
01-04-2009, ora 15:44
alina85
Nu este medic/terapeut
alina85
multumesc pentru promptitudinea raspunsurilor dumneavoastra! domnul doctor problema e ca eu nu locuiesc in romania, vin de 2 ori pe an la facultate!daca ati putea v-as ruga mult sa-mi trimiteti ingredientele tratamentului recomandat sa vad ce pot gasi aici..mie pana acum m-i s-au recomandat mereu antibiotice!iar pozele unde trebuie facute?la orl sau stomatologie?va multumesc mult pentru raspuns!
0
01-04-2009, ora 16:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pozele.. le faci singurica.. cu camera Web!
diclofenac.. e diclofenacum !
tant.verde e benzydaminum !
0
01-04-2009, ora 16:10
alina85
Nu este medic/terapeut
alina85
multumesc mult domnul doctor! o sa fac tot posibilul sa va trimit pozele cat mai curand!
0
03-04-2009, ora 13:37
j3ni
Nu este medic/terapeut
j3ni
Buna ziua ! mamei mele i-au aparut ganglioni in spatele urechilor si o doare capul foarte tare de cateva zile incontinuu, nu ii trece cu niciun medicament. In urma cu cativa ani a avut o hemoragie puternica ( ginecologic) din urma careia a ramas cu un fel de zgomot permanent si fara auz la urechea stanga, a fost la mai multi medici orl-isti, neurologi, i-au dat tratament dar toate fara rezultat, iar acum i-au aparut acesti ganglioni. Va rog frumos sa-mi dati un sfat... Va multumesc.
0
06-04-2009, ora 19:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ganglionii. vorbesc despre o infectie..
egreu sa ma pronunt..
o sa mergeti la Stomatolog. la ORL.. si la Pneumologie..
toate aceste 3 zone.. pot da ganglioni in acea regiune!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •