Am usturimi si incontinenta urinara si doctorii nu stiu ce tratament sa imi dea

10-11-2018
Misica
Nu este medic/terapeut
Misica
Buna ziua, am 36 de ani si am o mare problema care ma afecteaza atat fizic cat si psihologic.
De 7 luni am usurimi vaginale si nevoia de urinare care se accentueaza dupa ce fac sex si devin insuportabile.
Am ajuns sa-mi iau zile libere de la munca.

Eu am impresia ca problemele sunt legate de un chiuretaj pe care l-am facut pentru o sarcina de 8 saptamani care nu era viabila.
La 3 luni de la chiuretaj am primit unda verde de la dr sa facem sex si sa incerc sa raman iar gravida. Dupa sex a inceput calvarul: usturimi mari si urinari frecvente.
Am facut analize de urina si eu si sotul are au iesit negative. Nu am urina tulbure, candida, tricomonas, vaginita, inflamatii, mirosuri sau scurgeri ciudate. Dr la care am fost spun ca nu se vede nimic in urma controlului. Am fost la 2 ginecologi si un urolog.
Am luat luni de zile tot felul de medicamente: Nolicin, Uroflow, Urinal, Monural, Uractiv, Cistone, unguent Hidrocortizon si Zenella Med. Pana luna asta usturimile se diminuau dupa 2 saptamani si apareau dupa sex. Am vazut ca medicamentele nu ajutau pentru ca o luna nu am luat nimic si am amut aceleasi senzatii.

Luna asta insa m-am pricopsit cu Incontinenta urinara. Acum o saptamana am facut sex, au inceput usturimi care apareau si dispareau in functie de cum transpiram.
De ieri insa(o saptamana dupa sex) am facut pe mine la scoala in timp ce imi tineam lectia. Am avut noroc ca aveam pantaloni negri si haina lunga.
A fost groaznic.
Efectiv curgea pipi si nu puteam sa fac nimic. Am tras de sub mine pernita scaunului ca sa nu o ud.
Am mers la baie sa ma curat si ora urmatoare am facut iar pe mine la clasa.
Am mers acasa si am plans.
Azi am facut iar pe mine acasa de 2 ori si umblu cu absorbant. Efectiv simt ca ma trece si in 2 secunde iese. Nu apuc sa fac nimic desi merg la baie din ora in ora.
Usturimea inca o simt desi nu e mare.
Ce pot sa am Doamne?
Eu vreau sa incep un tratament pentru a ramane insarcinata si ma gandesc ca nu voi putea face un bebe in conditiile aste.

Ma poate cineva ajuta?
A mai patit cineva asa ceva?
Multumesc mult!
2 comentarii
0
17-10-2019, ora 16:11
Reyi
Nu este medic/terapeut
Reyi
buna,
ai rezolvat cu usturimea?
0
28-08-2020, ora 19:28
isalileinad
Nu este medic/terapeut
isalileinad
Buna ziua !


Am fost la medicul urolog si la prima vizita mi-a recomandat sa iau omnic tocas o pastila pe zi timp de 7 zile dupa care la a doua vizita in policlinica mi-a prescris prostamol timp de 6 luni ! Intrebarea mea este care e diferenta dintre aceste 2 medicamente ! Am inteles ca
prostamolul este un supliment alimentar dar cu mult mai scump decat omnic tocas ! Ce medicament ma sfatuiti sa iau ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Scapi pipi când strănuți sau tușești mai tare
  • Incontinența urinară la bărbați
  • Sfaturi în caz de incontinență urinară
  • E normal să scapi urină?
  •