Ameteli, tulburari de somn, panici, palpitatii

12-01-2019
Ionel899
Nu este medic/terapeut
Ionel899
Buna ziua, daca ajuta cu ceva, am 29 ani 80 kg 1, 82 inaltime, iar simptomele mele sunt urmatoarele:
Au inceput acum vreun an cu usoare ameteli si ascutirea auzului (ma deranaja volumul, mi se parea ca totul se aude cam tare) astea cand ajungeam la birou ( lucrez cam 6 h la birou, mai stau si acasa la birou destul de mult ) am trecut prin niste perioade de anxietate si atacuri de panica... am crezut ca am ceva la inima, am facut ekg, nu stiu cum se numesc restul, unde iti vede inima la monitor si inca ceva, medicul a zis ca sunt bine... sa incerc la psiholog. si mi a dat magneziu ca aveam si palpitatii. dupa m am linistit am crezut ca e de la sentimente puternice. iar din vara am inceput sa am probeleme cu somnul... ma trezesc cu greturi si ametel, nu mereu, simt la gat la cervicala si la cap mici dureri, dupa ce ma trezesc in picioare imi trec, am observat ca si la birou ma doare capul cand stau in anumnite pozitii, dupa ce ma ridic d ela birou in cam 20 min imi trec... am astfel de sezoane. iar in ultima perioada ma trezesc cu ameteli care trec in circa 10 min dupa ce ma ridic din pat. si am avut palpitatii cand stau la birou la munca... cea ce ma ingrijoreaza si imi schimba starea.
Am uitat sa precizez ca mai am cate o data anumite dureri.. dar nu se pot numi dureri. jena. in piept si noaptea cand dorm, o data la ceva timp, cand schimb pozitia inima o ia la fuga cam 5 secunde dupa se linisteste. asta foarte rar dar ma ingrijoreaza.
Sa fie totul de la coloana?
5 comentarii
0
12-01-2019, ora 19:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Si de la anxietate. Luati un tratament si de la psihiatru pentru anxietate (tulburari de somn, panici, palpitatii, greturi, ameteli, jena in piept). Palpitatiile, greturile, jena in piept sunt somatizari de anxietate. Vedeti pe net filmulete despre anxietate (anxiety in engleza).
0
12-01-2019, ora 20:25
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Eu cred ca totul se intampla in cadrul unui sindrom de suprasolicitare si oboseala cronica. Sa ne gandim ca prin pozitia la calculator suprasolicitati coloana cervicala foarte mult timp. Pe langa sfaturile pe care le-ati primit deja, eu as investiga si coloana cervicala. In cazul in care reiese ca sunt modificari deja, trebuie neaparat tratata.

dr Petre Muresan
medic primar Medicina generala-Medicina de familie
atestate in Acupunctura, Homeopatie si Ultrasonografie generala
studii aprofundate de Osteopatie si Medicina estetica homeopata,
Reflexoterapie, Termografie si Angiotermografie dinamica ( DATG )
0
13-01-2019, ora 18:07
Ionel899
Nu este medic/terapeut
Ionel899
Multumesc pentru sfatur, ceea ce ma ingrijoreaza acum sunt palpitatiile care apar dupa un mic efort, imi da o stare de panica
0
13-01-2019, ora 19:02
Ionel899
Nu este medic/terapeut
Ionel899
REvin cu o completare si dupa ce mananc, nu mereu.
0
13-01-2019, ora 20:23
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Palpitatiile tin de anxietate. Mergeti la un psihiatru.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.