amigdalita pultacee tratata, pe amigdalita dreapta - papilon

25-05-2012
iobau998
Nu este medic/terapeut
iobau998
buna ziua.
in urma unei amigdalite pultacee pe partea dreapta (mentionez ca amigdalita stanga nu a fost afectata), tratata cu penicilina 5 zile si vindecata doctorul orl-ist mi-a zis ca am (ceea ce se si vede) pe amigdalita dreapta un 'papilon' crescut (sper ca ma exprim bine - o bucata de carne) de marimea unghiei mici (aproape de omusor).
sfatul era sa il tai sau sa scot amigdalitele.
mentionez ca nu am mai avut probleme cu amigdalitele de 20 si ceva de ani. chestia crescuta din amigdalita cred ca o am demult, nu ma deranjeaza, nu ma doare, nu am nimic.

problema este ca m-am speriat cand a zis ca trebuie sa trimita la analiza daca taie din el (gandul a zburat imediat la cancer si alte prostii)

nu stiu ce sa fac, amigdalitele nu vreau sa le scot, si nu stiu daca e obligatoriu sa il tai. pot sa stau cu el asa?

multumesc anticipat
7 comentarii
0
25-05-2012, ora 11:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poti sta cu el.. cu conditia ca il urmaresti si NU creste in volum
in momentul cand observi ca isi schimba marimea.. mergi la ORL.
0
25-05-2012, ora 15:40
iobau998
Nu este medic/terapeut
iobau998
multumesc pt raspuns

vruiam doar sa mai intreb daca se poate vorbi de ceva de natura canceroasa, sau pur si simplu este o anomalie de crestere

multumesc
0
27-05-2012, ora 13:00
iobau998
Nu este medic/terapeut
iobau998
papilomul amigdalian este generat de virusul hpv?

dvoastra ce recomandati? scoaterea amaigdalei cu totul sau doar a papilomului.
poate sa regenereze papilomul?
poate sa regenereze in ceva malign?
poate fi scoasa doar o amigdala?

efectiv nu stiu in ce directie sa o iau

multumesc
0
27-05-2012, ora 17:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
raspunsul este DA.. la toate intrebarile
cel ami simplu si eficient este sa te internexi in clinica ORL..si sa lasi medicii ORL sa.si faca meseria !
0
08-06-2012, ora 14:34
iobau998
Nu este medic/terapeut
iobau998
Buna ziua Dl Flueraru

Pana la urma mi-am luat inima in dinti si am scos acel papilom amigdalian, a fost scos prin taiere directa, nu a durut absolut de loc, a sangerat f f putin. Nu am avut dureri nici dupa. Acea bucatica a fost trimisa la biopsie.

Din acel moment a inceput "calvarul psihic". In afara de faptul ca nu pot dormi sub nici o forma si activitatea de la servici zilnica este bulversata, am impresia ca le am pe toate in gat, de la cancer de amigdala pana mai stiu eu ce. Toata ziua ma pipai, ma apas pe gat. Este foarte grea asteptarea.

Amigdala de pe care a fost scos papilomul este si acum mai mare decat cealalta, insa mentionez ca nu ma doare, nu am nimic.
Ar fi trebuit sa fac si o cauterizare ceva?

Din experienta Dvoastra a-ti intalnit astfel de papiloame care in teorie sunt beninge sa fie si maligne?

Daca ar fi ceva probleme amigdala respectiva ar trebui sa arate in anume fel, astfel incat sa ma ingrijorez? Citisem undeva ca la cancerul amigdalian totul este in interior si decat f tarziu apare si la exterior ceva, este adevarat?
Ce semne ar trebui sa vad si sa am pt ca acel papilom sa degenereze in ceva urat?
De ce pun astfel de intrebari, pt ca am programare tocmai saptamana viitoare, si simt ca imi plesneste capul de emotii si ganduri.

In speranta ca veti citi acest mesaj, va multumesc anticipat.
0
09-06-2012, ora 22:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
facibgargara cat de des poti cu ossidenta
folosesti tinctura de valeriana 30 pic la 8 ore..de baut in putina apa
nu te gandesti la prostii pana nu ai rezultatul.
0
10-11-2021, ora 06:11
alesia111
Nu este medic/terapeut
alesia111
Ce ti-a iesit la biopsie?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: