analizele bune, stare fizica proasta, va rog poate ma puteti ajuta

23-12-2007
Paranoia
Nu este medic/terapeut
Paranoia
Buna ziua, sper ca macar aici ma poate ajuta cineva. Am 18 ani, si de 2 luni am aproape in ficare zi o subfebrilitate ce variaza intre 37. -37, 5 dar se mentine in general intre 37.-37, 3. In luna noiembrie mi-am facut niste analzie (hematologie, imunologie, biochimie, urina si exodat faringian) toate au iesit bune.Deoarece am continuat sa am starea de subfebrilitate, am continuat investigatiile la sectia de boli infectioase unde (in decembrie) mi s-au facut alte analize, mi s-a facut tabloul sangvin (cred ca asa se numeste)transaminaze, aslo, fibrinogen, vsh, calciu fier, magneziu, exodat faringian. De data aceasta mi-au iesit limfocitele putin crescute 44, 9% (valori normale 13%-44%) si monocitele la fel putin crescute, si mi-au spus ca am in gat streptococ betahemolitic de tip c, in rest celalalte valori au iesit toate normale. Mi s-a dat acum tratament cu claritromicina pentru streptococ si urmeaza sa ma intorc peste 3 sapt pentru a relua analizele. Mentionez ca am exclus posiblitatea tbc ( am facut 2 radiografii la interval de 1 luna, idr, microscopie si cultura pt sputa) mi-au spus ca nu am nimic la plamani, am facut examen orl si nu mi-au gasit nimic, si mentionez de asemenea ca ultimele analize ( cele la care mi-au iesit limfocitele crescute) le-am facut la o saptamana dupa ce mi s-a administrat prima doza din vaccinul anti hepatita B. Credeti ca am motive de ingrijorare? As putea avea hepatita B?(nu mi-am facut testare specifica dar medicul de la infectioase a zis ca exclude posiblitatea deoarece mi-a iesit aslo bun) Este posibil sa iasa limfocitele marite din cauza vaccinului? ( mie mi s-a parut oarecum logic dar nu sunt doctor de aceea va intreb pe dumneavoastra, medicului de la infectioase nu am apucat sa ii spun despre vaccin, se pregatea de concediu)Ma doare splina din cand in cand, as putea avea mononucleoza sau CMV?(alte simptome inafara de durerile ocazionale de splina si subfebrilitate nu am)Ce credeti ca ar trebui sa fac? V-as multumi din suflet daca m-ati ajuta sa-mi raspundeti la intrebari sper sa gasesc macar aici un raspuns. PS. dupa cum probabil ati putut observa sunt un pic paranoica si stresata in general mi s-a spus ca pot sa am o stare subfebrila pe baza de stres si oboseala cronica, d-voastra ce credeti este posibil?(oricum vreau intai sa ma asigur ca nu am altceva mai grav de ordin fizic) Va multumesc anticipat si va felicit pentru munca pe care o faceti aici pe forum, ajutati multe persoane, sistemul avand probleme serioase cu privire la informarea popoluatiei. Cu respect, Adina
19 comentarii
0
26-12-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Puteti face si testarea pentru hepatita B sau C (Ag HBs si Ac anti HVC), dar sansele ca aceasta sa fie cauza sunt reduse, intruct probele hepatice sunt normale. De asemenea, se poate face dozare de anticorpi anti CMV dar si aici infectia, cand apare, conduce la simptome multiple. Febra dupa o vaccinare dureaza 48 de ore, iar la dvs. nu este febra, ci doar o temperatura bazala normal inalta. Ce puteti face este sa dozati si hormonii tiroidieni (T4, TSH), iar in conditiile in care analizele ies bine, este foarte posibil sa fie o subfebrilitate pe fond de stress si oboseala. Eventual luati un supliment vitaminic sau un tonic general cum ar fi Sargenor (2 fiole buvabile pe zi), care, deasemenea, este si tonic hepatic, eventual Mentat (un tonic din plante pentru fenomene de stress si oboseala) si incercati sa vedeti daca dupa perioada sarbatorilor simptomele persista. Multa sanatate!
0
31-01-2008, ora 00:00
Paranoia
Nu este medic/terapeut
Paranoia
Va multumesc mult pentru raspuns. De Craciun m-am simtit mai rau dar probabil a fost o raceala (febra a crescut putin, frisoane puternice, gat rosu, raguseala, tuse, stranut si a trecut cu antibioticele ce le luam oricum pentru streptococ in cateva zile). Dar de ceva timp se pare ca subfebrilitatea a disparut, cam de pe la inceputului lunii. Nu-mi iau temperatura zilnic dar nu ma simt rau si cand o verific de rutina se mentine sub 37. Am facut pana la urma Ag HBs si Anti-HCV -ambele negative, am facut pt CMV igg-pozitiv si igm-negativ (mi s-a spus ca inseamna ca am avut infectia si nu o sa o mai am) toxo-plasma igg a iesit bine, toxoplasma igm negativ, Epstein Barr igm-negativ si am repetat hemograma iar limfocitele au iesit de datata aceasta normale, doar neutrofilele au iesit acum putin mai mici.vsh la fel normal (vsh=2 valori normale <25). Se pare ca toate au iesit bine, totusi ma ingrijoreaza ca in ultimul timp urina mea a devenit ceva mai inchisa la culoare, tinde spre rosiatic (nu e rosie e galben mai inchis). Pe masura ce se desfasoara ziua se dilueaza si se decoloreaza treptat totusi prima urina are o culoare destul de inchisa as spune. Sper ca pot deja sa exclud hepatita? (scaunul are culoare normala) dar ma intreb ce cauzeaza aceasta schimbare. Poate fi de la rinichi? Sau o infectie urinara? Sau de la deshidratare (beau destul de multe bauturi carbogazoase ce contin cofeina si foarte putina apa)? La Lupus ma pot gandi? (am citit undeva ca e un simptom pentru lupus si mie mi-a si iesit ceva pe fata acum recent dar a disparut in cateva zile) V-as fi recunoscatoare daca m-ati lamuri si cu asta.Va multumesc anticipat, Adina
0
31-01-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Urina poate fi inchisa la culoare din cauza deshidratarii, de asemenea, consumul redus de lichide poate fi asociat cu hipotensiune arteriala, explicand partial astenia. Evitati excesul de cofeina pentru ca scade calciul sangvin, luati, pe langa cele precizate anterior un supliment de calciu si magneziu in mod constant si efectuati si testele pentru hormoni tiroidieni. Pentru lupus se pot doza anticorpi antinucleari dar de obicei VSH-ul este crescut.
0
01-09-2010, ora 13:56
angelboy
Nu este medic/terapeut
angelboy
Salut! am o stare subfebrila de 2 luni...la inceput a debutat dupa ce am mancat mici a 2a zi mi-au aparut urticarie pe mine, am crezut ca e intoxicatie alim apoi m-am simtit mai rau am tinut regim si am luat antihistaminice degeaba.la o saptamana insa am inceput sa fac febra...37, 4-38 oscilanta...am fost investigat in 6 spitale si dupa 6 saptamani mi s-a descoperit trichineloza! Am inceput sa iau albendazol 2 sapt timp in care temp mea varia... dimineata nu aveam apoi cum ma ridicam din pat crestea la 37 si apoi la 37.6, 7 primele 5 sapt...apoi sub tratament a inceput sa scada pana la 37.2, dupa ce am lasat albendazole a inceput iar sa creasca pana la 37.6 insa f rar atinge aceasta valoare...am luat si azitromicina ca ma durea capu si mi-a scazut la 37.2-4 acum. E posibil sa fie de la trichineloza inca? sa mai fac pana se inkisteaza?sau sa fie altceva...restul analizelor sunt perfecte...singura investigatie care n-am facut-o este colonoscopie pt ca acuz dureri de colon in partea dreapta..insa si alea nu sunt mereu...mai mult pe stress si balonare.daca ma puteti lamuri as fi f recunoscator! Va multumesc anticipat
0
01-10-2010, ora 06:46
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Ar fi util de urmarit titrul anticorpilor in timp si de facut si o hemoleucograma, pentru a vedea daca eozinofilele sunt crescute - corelate frecvent cu infestarea cu Trichinella.
0
01-10-2010, ora 15:14
angelboy
Nu este medic/terapeut
angelboy
am fost...mi s-a repetat trichinela si a iesti negativa...deci sunt vindecat...
am mai facut analize la toxoplasma si a iesit igg 170 parca (pozitiv) si igm 4...negativ in fine..
deci si asta e exclusa...
m-am mai gandit la borrelia(lyme) urmeaza sa-mi mai fac.
rmn cerebral a iesit normal
f ciudat e ca pe partea dreapta temp corpului e cu 0.2 grade mai mare...si partea stg simt niste furnicaturi...dar neurologic par a fi ok dupa rmn.
am o gramada de simptome inexplicabile de analize si fara legatura..cu pauza de zile intre ele...
acum temp vad ca e in medie 37.1-3.
oricum dupa ora 22 scade sub 37 de cele mai multe ori.
si m-am gandit sa fac si HG in urina...
daca aveti dvs alte idei care sa ma ajute eu le ascult
va multumesc anticipat!
0
01-10-2010, ora 15:16
angelboy
Nu este medic/terapeut
angelboy
ps: ca simptome: tuse din cand in cand( e pe zile ) dureri de cap la fel, vad puncte albe, negre, galbene, argintii, insa cam o secunda maxim...apar si dispar instant apr...
se zbat grupe mici de muski pe mn cateodata(ca si cum ti se zbate pleoapa)...
0
22-10-2010, ora 20:37
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Ar fi util sa faceti o electromiograma si eventual, o viteza de conducere nervoasa pentru a vedea daca e vorba de o afectiune musculara.
0
22-08-2011, ora 11:58
LaviniaD21
Nu este medic/terapeut
LaviniaD21
Buna ziua doamna doctor ! Acum o luna am fost internata la urgente pentru hemoragie digestiva. Am avut atunci VSH marit, la fel si leucocitele si am fost diagnosticata cu gastrita eroziva, boala de reflux si egofag barret ( in urma endoscopiei). Am facut si RMN abdominal care a iesit bun. Problema este ca de atunci, in fiecare zi fac o subfebra de 37 cu 4 ( pentru febra am facut antibiotice gen Ceforte, Gentamicina insa aceasta nu a scazut). De curand mai mi-am facut analizele de sange si toate au iesit bune. Insa febra inca este, am stari de ameteala si de doua saptamani am secretii in gat pe care trebuie mereu sa le scuip si care dimineata sunt galbene si aproape in fiecare noapte fac crize de tahicardie( pentru tahicardie am facut analize de tiroida si au iesit bune, nu am probleme cu tiroida). De ce oare nu imi trece febra si de la ce au aparut secretiile alea care nu mai trec ? Poate fi problema de la stomac sau din cauza rinitei alergice pe care o am? Unde as mai putea sa ma duc ? ( am fost la mai multi medici internisti si la ORL si nu stiau de unde ar fi toate astea.) Sa fac oare si un RMN la sinusuri si la plamani ? Multumesc foarte mult !
0
25-01-2012, ora 10:14
Mariuca 12
Nu este medic/terapeut
Mariuca 12
Buna ziua, pentru toti cei cu stare subfebrila si stare fizica proasta ( moleseala) recomand magneziul simplu sau cu vit. b6 ( eu am luat simplu). Cu starea subfebrila m-am luptat si eu timp de 2 luni, inclusiv dureri de cap, de muschi ai membrelor inferioare, etc. 2 luni am umblat pentru analize si pt a-mi descoperi suferinta. am avut 3 seturi de analize, toate perfecte. am fost la plamani, la inima, examen urina, nimic. cautam innebunita pe net si vedeam f multe pers cu aceleasi stari ca ale mele, dar nimeni nu avea nicio solutie. am urmat 10 zile cu magneziu- 2 capsule/zi, si din a 3a zi am inceput sa ma simt ok. starea subfebrila la mine era numai ziua, cand ajungea si pana la 37.9( cea mai ridicata), iar noaptea aveam 36.4-.36.7. Asa ca daca aveti analizele bune, incercati cu magneziul sau la psiholog sa nu cumva sa suferiti de anxietate sau ipohondrie, psihicul e f. imporant).
0
25-01-2012, ora 11:04
LaviniaD21
Nu este medic/terapeut
LaviniaD21
Buna ziua Luccy. Multumesc pentru raspuns. Ced ca ai dreptate, s-ar putea sa fie o lipsa de magneziu deoarece am si unele pisoade de tahicardie desi inima e sanaoasa, si stiu ca aia e de obicei de la lipsa de magneziu. Am sa fac si eu ca tine cu magneziu deoarece toate analizele imi ies bune ! Sa aio zi frumoasa !
0
26-01-2012, ora 10:24
Mariuca 12
Nu este medic/terapeut
Mariuca 12
Sper sa-ti foloseasca si tie Lavinia. Initial, si eu simteam batai ale inimii ceva mai puternice( asta nu tot timpul, in special seara) dar nu le-am dat importanta. Medicul de familie m-a consultat si m-a trimis la cardiolog ca i s-a parut ca aveam extrasistole. In urma EKG-ului si a ecocardiografiei au iesit intr-adevar extrasistolele ventriculare, pentru care mi s-a prescris un tratament tot pe baza de magneziu, dar nimic altceva. Eu te sfatuiesc in primul rand sa ajungi sa-ti faci o radiografie a sinusurilor si a plamanilor pentru linistea ta, cu toate ca ti-ar fi iesit VSH-ul sau leucocitele marite daca era ceva. Uneori plamanii dau si stari subfebrile, nu numai febra inalta. Raspunsul il vei primi pe loc. Incearca sa ajungi si la un cardiolog, e posibil ca tahicardia sa fie produsa de starea de subfebrilitate, asa ceva mi-a dat de inteles medicul de familie. Sa ma tii si pe mine la curent, si eu 2 luni m-am luptat cu subfebrilitatea asta, si stiu cum e. Ajunsesem sa citesc despre septicemie, cancere si tot felul de tampenii care mai rau imi faceau. Tu ce varsta ai? O zi frumoasa si tie!
0
26-01-2012, ora 10:34
LaviniaD21
Nu este medic/terapeut
LaviniaD21
Buna Luccy. Exact ca tine am fost la cardiolog care in urma unui holter EKG mi-a spus de extrasistole ( nu mai tineam minte denumirea)si tahicardie, dar a zis ca nu e ceva ingrijorator. Radiografie la plamni m facut si daia...iar la sinusuri am facut un RMN, toate bune. La tine a fost mai bine, a durat subfebra doar 2 luni, la mine 4.Numai ca eu am in plus ganglionii gat, axila, inghinali inflamati, inclusiv amigdalele :- plus o candida.preupun ca are legatura subfebra cu astea..am fost la nuj cati ORL'isti si la mai multi hematologi ( imi era frica de limfom din ala), am facut de 3 ori testul hiv, la boli infectioase, toate ieseau bine.asa ca banuiesc sa nu fie candida asta de vina...Am 22 de ani. Ajunsesem si eu la un moment dat sa citesc ca tine despre septicemii si cancere :)) si la un moment dat si visam cu ele...nici nu mai puteam sa dorm.Tu ce varsta ai? Mai ai vreo problema acum? sau ti-au trecut toate ? Eu deja am 6 luni de cand ma chinui cu toate astea :-...ma rog, tahicardia a trecut, la fel si subfebra, au ramas restul... O zi buna !!
0
26-01-2012, ora 11:33
Mariuca 12
Nu este medic/terapeut
Mariuca 12
Eu am 27 de ani. La mine totul a inceput dupa ce am pierdut sarcina si am facut chiuretaj. Aveam toate analizele pt. sarcina bune, si la 2 zile dupa chiuretaj au inceput starile de rau. Ma gandesc poate ca si psihicul a avut o influenta asupra starii mele. Candida am avut si eu din cauza sarcinii, dar este exclus ca asta sa fie cauza inflamarii ganglionilor. Vezi sa nu cumva sa fie toxoplasmoza, asta stiu ca inflameaza ganglionii. Dar mergi la ginecolog si ia tratament pt. candida, n-o lasa asa. Un exudat faringian ai facut? Chiar nu stiu ce sa spun, nu am niciun fel de studiu in domeniul medical, doar din ce am citit. Eu am scapat de toate si sper ca vor mai reaparea. Te pup.
0
26-01-2012, ora 13:03
Mariuca 12
Nu este medic/terapeut
Mariuca 12
* si sper ca nu vor mai reaparea, sorry.
0
26-01-2012, ora 13:53
LaviniaD21
Nu este medic/terapeut
LaviniaD21
In primul rand, imi pare rau pentru sarcina :(. Cred ca mai mult ca sigur lucrul asta ti-a afectat starea. Bine ca mi-ai spus de toxoplasmoza, Multumesc..chiar am sa fac si testul asta. Exudat faringian am facut unde a reiesit candida aia...u cum ti-ai tratat-o? ai luat si pastile ? sau numai cu produse naturale ? Sanatate multa iti doresc. Pup
0
27-01-2012, ora 10:48
Mariuca 12
Nu este medic/terapeut
Mariuca 12
Aha, acum am inteles. la mine candida a fost produsa de sarcina, deci vaginala. Am tratat-o cu 2 pastilute si a trecut imediat. Dar tu n-ai mers cu rezultatul la medicul de familie pt. a-ti da tratament? Candida e o ciuperca si stiu ca se dau antifungice pt a o combate, dar nu lua dupa ureche, medicul ar fi trebui sa-ti dea.
0
28-01-2012, ora 12:23
LaviniaD21
Nu este medic/terapeut
LaviniaD21
Hm..ba da, am fost la medic..numai ca mi-a zis "lasa, nu lua nimic, ca sistemul imunitar o sa distruga singurciuperca"...dar nu a distrus-o...bn ca mi-ai spus..sa ma duc sa o rog sa imi dea si o pastilutza dupa antifungigrama..o zi buna si multumesc pt sfaturi !!!
0
15-02-2012, ora 11:49
Mariuca 12
Nu este medic/terapeut
Mariuca 12
Lavinia, ce ai mai facut? cum te mai simti?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Monocitoza (monocite crescute) - cauze și afecțiuni ce determină creșterea monocitelor
  • Limfocite (LY sau LYMPH) - valori normale, rol în organism, interpretare număr crescut sau scăzut
  • Streptococul beta hemolitic de grup B în sarcină
  •