As dori mai multe detalii despre psihologie/psihiatrie

01-02-2021
Ele.ena
Nu este medic/terapeut
Ele.ena
Se decontează de către Casa de asigurări, macar partial?
Simptomele mele sunt următoarele
-teamă de eșec, catastrofez totul, ca voi muri neiubită, că o sa fac un accident, că am luat sau am imbolnavit pe cineva cu o boală grava, sau ca o să imi pierd mintile complet intr.o zi
-teamă de boli, dar nu le evit ci pur si simplu mă ia panica crezând că acum cateva luni am luat o boală gravă si apoi fac analize de capul meu
-teamă de a avea responsabilitati, până la 21 de ani nu am avut nicio relatie, credeam că nu mă dorește nimeni, apoi am fost cu 3 băieti in 2 ani, asta mi-a scăzut si mai mult stima de sine, stiu ca oamenii astia nu sunt numere dar oscilez mult in starea pe care mi-o creeaza actiunile mele, vreau sa spun ca nu am reusit sa dezvolt o relatie sanatoasa si de durata.
-teama de a vorbi cu oameni, dar am momente in care sunt foarte vorbăreată și deschisă dar asta mă face mai incolo obosită
-sunt in penultimul an de facultate, anul 5, nu sunt proastă dar mă consider o inadaptată,
-in ultimele saptămâni am resimtit un puternic dezgust fată de propria persoană, am senzatia că nu mai stiu cine sunt si incotro se indreaptă viată mea, tot ce fac pare să declanșeze lucruri si mai complicate, mă simt foarte tristă
-aș vrea să primesc ajutor dar imi este teamă că pasul de a căuta ajutor o să mă indepărteze si mai mult de oameni, nu vreau să fiu judecata sau ca familia să ma respingă
-nu astept un diagnostic ci doar un sfat
Vă mulțumesc.
2 comentarii
1
01-02-2021, ora 13:10
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua

Va recomand, inainte de toate, sa mergeti la o evaluare psihologica, la un psiholog clinician cu experienta. Apoi va vor fi recomandate solutiile de abordare a situatiei.

Exista solutia utilizarii trimiterii de la medicul de familie pentru cateva sedinte de psihoterapie. Probabil ca va fi nevoie de mai multe deci puteti opta, daca aveti posibilitati, pentru un psihoterapeut particular.
0
07-02-2021, ora 23:38
scrisulcaterapie
Nu este medic/terapeut
scrisulcaterapie
incearca o sedinta de psihoterapie si probabil cele mai multe dintre intrebari isi vor avea un raspuns.
confidentialitatea e una din regulile de baza in psihoterapie. altfel spus, nu trebuie sa stie nimeni ca mergi
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.