Balanita, boala care a demonstrat incompetenta a 7 medici.

56 comentarii 1 2
0
12-02-2019, ora 08:44
RobinsMan
Nu este medic/terapeut
RobinsMan
E test de piele, cu fluconazol sau fara o sa iasa bacteria daca este prezenta.
0
13-02-2019, ora 16:58
Devins
Nu este medic/terapeut
Devins
Deci sa inteleg ca ai facut antifungigrama la pielea capului penisului, nu a tractului uro-genital(uretra)?
0
23-02-2019, ora 11:44
Catalin775
Nu este medic/terapeut
Catalin775
Salut ! Am si eu o problema de genu, nu stiu exact ce este dar vine in urma unu act sexual neprotejat, la 2 - 3 zile dupa act am observat ca preputul il am rosu si ca simt o usturime, am zis poate e de la faptul ca nu era lubrifiata bine, dar am vazut ca nu trece si am decis dupa 1 saptamana de la act sa merg la un medic dermatolog, mi a prescris un tratament, cu flamexin, azitrox, (metrozoidal, ceva de genu ), tamalis, silithor. Am terminat tratamentu urmat cu strictete, se simtea o vindecare atat in corp cat si vizibil iar dupa acest tratament, am mers iar pentru o consultare in urma careia mi a prescris un alt tratament cu Doxiciclina 1x2 pe zi dim-seara 7zile, Linex 1x2 dim-seara 7zile, silithor 1x2 dim-seara, urisan 1x2 dim-seara, Vitamina E 1 pe zi 10 zile. Tamalis continuarea de la vechiu tratament si cel cu Silithor pentru protectie ficat. Imi cer scuze de cat de explicit am putut fi, poate ca am gresit mult in scris dar poate cineva intelege si ma indruma catre bine, si inca ceva dupa terminarea acestui tratament mi a zis sa fac un test de urina si sa ma duc la ea cu analizele. De marti am inceput al 2 lea tratament si pana in momentu de fata nu este nici o schimbare in bine, tot rosu este prelutul umflat si usturimea este acolo.
0
23-02-2019, ora 12:25
Devins
Nu este medic/terapeut
Devins
Incearca sa faci Analiza Cultura fungi si bacterii (cu antifungigrama dupa caz) de pe pielea glandului(capul penisului), poti face la sanador. Vine in 7-10 zile rezultatul. Cu asta te duci la un doctor dermatoveneric. Foarte important :evita sa te mai speli cu gel de dus, chiar si intim, pe capul penisului, ci doar cu apa călduță, gen decalotezi, lasi apa calduta sa spele zona 30 de sec, apoi tragi pielea, doar o singura data pe zi. Prea multe spalaturi distrug flora intima. Poti sa faci dus cu gel de dus pe corp, dar nu in zona intima. Daca nu ai scurgeri, e posibil sa ai doar o balanita iritativa, cauzata de factori iritanti, creme, gel de dus.
0
23-02-2019, ora 15:05
Catalin775
Nu este medic/terapeut
Catalin775
Nu am nici un fel de scurgeri, este doar umflat preputul si este rosu si usturimea nu este piternica ca la inceput se simte doar dupa ce urinez.
0
23-02-2019, ora 16:08
RobinsMan
Nu este medic/terapeut
RobinsMan
Ataseaza o poza ceva e mai usor sa ne dam
Seama de situatie
0
23-02-2019, ora 16:14
RobinsMan
Nu este medic/terapeut
RobinsMan
Usturimi la urinare nu ai voie sa ai absolut deloc
Iar ele nu devin dureroase imediat, orice boala are
Un proces si avanseaza cu timpul.
0
23-02-2019, ora 16:42
Catalin775
Nu este medic/terapeut
Catalin775
https://uploadimage.ro/1FfF/20190223_163431.jpg
https://uploadimage.ro/1FfG/20190223_163137.jpg
0
23-02-2019, ora 17:06
RobinsMan
Nu este medic/terapeut
RobinsMan
Orificiul uretral e foarte rosu si nu pare a fi doar o iritatie.
Incearca ceva tine-o strans si dai in sus, se vede un lichid alb, galben din orificiu ? Sau simti o durere facand asta pe uretra ?
Pe langa asta ai dorinta de a urina mai des sau simti ca esti pe punct de a urina mai tot timpul ?
0
23-02-2019, ora 17:27
Catalin775
Nu este medic/terapeut
Catalin775
Nu iese nici un lichid daca tin strans si trag in sus, si da urinez mai des nu stiu daca e de la faptul ca beau foarte multa apa pentru cate pastile iau sau alta cauza
0
23-02-2019, ora 17:33
Catalin775
Nu este medic/terapeut
Catalin775
Si nu simt nici o durere daca tin strans si trag in sus, orificiu cred ca e un in urma urinarii, inca ceva mi a spus dermatolog ul cand urinez sa torn in jet ceai de tei si asta fac de fiecare data cand urinez mai putin cand sunt la munca, iar apoi sa pansez cu un servetel uscat sau prosop sa nu ramana umed preputul.
0
23-02-2019, ora 18:24
RobinsMan
Nu este medic/terapeut
RobinsMan
Foloseste nidoflor un strat foarte subtire pe roseata de 2 ori pe zi, si fa 2 teste urgent si neaparat :

Sifilis (sange ) / Gonoree ( urina ).
Nu lasa sa avanseze si no sa repari nimic cu ceaiuri, tu ai Penis nu Vagin sa faci spalaturi cu ceaiuri.
Furnicaturi cateodata pe uretra simti ? Sau gadilare pe uretra.
0
23-02-2019, ora 18:41
Catalin775
Nu este medic/terapeut
Catalin775
Si ce sa fac sa intrerupt tratamentul cu doxaciclina , urisan, linex, vitamina e, ? Nu simt nici o furnicatura
0
23-02-2019, ora 18:53
RobinsMan
Nu este medic/terapeut
RobinsMan
Nu mai lua medicamente fara diagnostic confirmat prin sange si urna.
Dupa cum observi ce folosesti acuma nu ajuta.
Continua linex si Vitamina E.
Linex trebuie sa iei ca sa nu faci candidoza de la doxacina ca este antibiotic.
Fa acele analize cat mai curand posibil.
Cu cat depistezi mai rapid cu atat se va vindeca corect si rapid.
Nici nu ar fi trebuit sa ti se dea antibiotice fara diagnostic confirmat prin analize in primul rand
0
23-02-2019, ora 19:03
Catalin775
Nu este medic/terapeut
Catalin775
Multumesc pentru sfaturi sunt foarte stresat ca nu da niciun rezultat.
0
23-02-2019, ora 19:06
Catalin775
Nu este medic/terapeut
Catalin775
Si mai este inca ceva care am uitat sa precizez, dupa prima pastila de doxiciclina simteam ca un nod in gat ca si cum ar fi ramas acolo, a 2 a zis am fost la farmacie si mi.a recomandat ceva protector pentru stomac.
0
23-02-2019, ora 19:45
RobinsMan
Nu este medic/terapeut
RobinsMan
Daca nu da rezultate este din cauze diverse :
- Nu este medicamentul corect pentru ce ai
- Ai rezistanta la antibiotice si trebuie schimbat, bineinteles cu concentratie mai mare si luat la 12 ore.

Greseala aici este ca ti-a fost prescris antibiotic cu diagnostic vizual in loc de sange si urina, practic iti este data medicatie prin eliminare in loc sa se urmeze pasii corecti de catre dermatolog.

Daca este Sifilis sau Gonoree sunt tratabile complet prin o doza injectabila de penicilina sau CForte, sau un curs de Azitromicina daca esti alergic la Penicilina.
Nu iti fie rusine si du-te la analizele pe care le-am specificat, sanatatea e mai importanta decat rusinea.

Nu opri linex-ul ca te alegi cu o candidoza de zile mari, antibioticul distruge flora intestinala.

Nu sunt medic dar mi se pare ca iei si cam multe pentru o asa zisa iritatie.
0
23-02-2019, ora 20:09
Catalin775
Nu este medic/terapeut
Catalin775
Pai iau destul de multe, doxiciclina o iau odata la 12 ore iar la interval de 1 2 ore mi a zis sa iau urisan, deci am 2 antibiotice pe zi daca stai sa le calculezi si ambele trebuie luate dimineata si seara iar restu tot asa dimin3ata si seara, nu mi e rusine doamne fereste ca daca imi era nu ma duceam la dermatolog
0
23-02-2019, ora 21:03
RobinsMan
Nu este medic/terapeut
RobinsMan
Wow 3 antibiotice, plus restul prea mult !
Du-te la alea 2 Analize si dupa schimba dermatologul

O sa ai stomacul praf, urisan e antibiotic, metronizadol la fel, doxacilina.
Ti-a fost prescris bombardament antibiotic. O sa-ti faca stomacul si sistemul imunitar praf.
0
23-02-2019, ora 22:35
Catalin775
Nu este medic/terapeut
Catalin775
Urisan nu e antibiotic. Acum am 2 antibiotice doxiciclina si silithor pentru ficat.
0
28-04-2019, ora 23:40
radubsm
Nu este medic/terapeut
radubsm
Bun am sa va zic si eu cum am scapat de balanita asta si de o fimoza aparuta odata cu ea.
Am fost la doi medici si mi-au prescris tot felul de creme medicamente, mi-au sugerat circumcizie...in fine nici o creme nu a mers, mi-au facut mai mult rau, cu cat ma dadeam mai mult cu cremele respective cu atat se albea mai mult pielea preputului si aveam chestia aia branzoasa plus bubite rosii pe capul penisului, cand incercam sa decalotez aveam niste dureri de imi venea sa ma urc pe pareti.nu puteam decalota deloc...

Pana cineva mi-a recomandat produsul asta...-----------* nu stiu daca se gaseste in Romania dar este un extract de musetel concentrat, ar trebui sa faca acelas lucru indiferent de comapnia producatoare.
Tot ce trebuie sa faci e sa pui putin din concentratul de musetel intr-un vas mic cu a pa calduta si sa ti penisul in el pentru cateva minute asta dimineata si seara, partea cea mai nasoala a fost cand a trebuit sa trag pielea penisului dupa urinare, cred ca mi-au aparut daca tin bine minte vreo 6 fisuri mici pe piele care sangerau, primele zile sunt ingrozitoare aveam un strat alb la preput care cu timpul se decojeste si ramane pielea curata la final.

Foarte important ca dupa fiecare urinare sa sapalati bine penisul, eu il spalam cu extractul ala de musetel si incercam sa il las asa decalotat cat puteam mai mult ca pielea sa isi recapete elasticitatea si cam atat, nu am folosit nimic altceva iar dupa vreo 2-3 zile se vad diferentele deja.
Cremele si medicamentele nu m-au ajutat deloc si am suferit vreo 3 luni pana cand cineva mi-a recomandat concentratul asta de musetel.
Nu stiu daca am scapat cu totului de balanita asta deoarece cateodata are tendintge sa mai reapara dar fac spalaturile cu concentratul respectiv si totul revine la normal.
Sper sa va ajute si pe voi cum ma ajutat pe mine.

(*modificat de admin)
0
11-05-2019, ora 19:45
Irpic
Nu este medic/terapeut
Irpic
Catalin775, vad ca nu ai mai scris de aproape 3 luni ai reusit sa scapi de probleme?
Si eu am asemanator tie, ma chinui deja de 2 ani, orificiul canalului uretral se inflameaza dupa contact sexual sau masturbare, si este cand se accentueaza puntele rosii de pe preput, dar la mine e inflamat si dimineata cand ma trezesc. Am fost la 3 urologi, 2 au zis ca e prostatita, ultimul mi-a zis ca e balanita.
0
24-07-2019, ora 14:37
Donnie.B
Nu este medic/terapeut
Donnie.B
Salut, deja de peste 5 luni ma confrunt si eu cu o balanita candidozica pt care am incercat nenumarate tratamente prescrise de o gramada de doctori. Prietena mea acea candida si sunt sigur ca balanita mea e cauzata de asta, nu am avut niciodata senzatii de usturime, mancarimi sau arsuri, doar atat glandul la inceput era plin de puncte mici si rosii dupa care au devenit niste pete rosi si uneori se invinetea.
La inceput am mi s a prescris Nystatin crema pt doua saptamani dar fara rezultate, apoi alte doua saptamani de Clotrimazol cu aceleasi rezultat, dupa care am luat Omicral capsule (antibiotic) si Macmirol Complex crema, toate acestea fara rezultat. In sfarsit am primit un alt tratament din nou antibiotic care nu mai stiu cum se numea si o crema Fucidin cate aproape ca redase aspectul normal al glandului, insa dupa doua saptamani de l terminarea tratamentului punctele mici si rosii au reaparut. Am hotarat sa apelez la un nutritionist specializat in probleme candidozice, mi a facut o dieta de 3 luni plus ulei de cocos in combinatie cu ulei de floare de tei pt 2 saptamani dupa care o crema naturista pt 2 luni si jumatate, plus inca niste suplimente proteice si pt intarirea sistemului imunitat. Dieta consta in evitarea zaharului aproape in totalitate, a glutenului si a produselor inflamatorii, multe legume, carne cat mai naturala de pasare si peste, uleiuri de masline samd(Cu alte cuvinte o dieta super stricta) O luna si jumatate fara nici cea mai mica schimbare, apoi am citit aici aproape toate comentariile si am hotarat sa incerc si eu propolis cu argila, am aplicat dimineata si deara dupa spalare dar din nou fata prea mari schimbari dupa o saptamana.
Cred ca la fel ca pe toti cei care au scris aici si pe mine ma oboseste psihic chestia asta si sincer nu stiu ce as putea sa mai incerc.
0
26-12-2019, ora 10:43
guest19
Nu este medic/terapeut
guest19
Am folosit si eu tinctura hidroglicerica de propolis 60% cateva zile deja si in afara de o ameliorare a senzatiei de usturime, nu s-a produs vindecarea. Tot a aparut usoara depunere alba. Mentionez ca am facut diverse teste si eu si ea si nu a iesit nimic. Nu am facut la sperma sau sange dar nu mi s-a recomandat de doctor. Am facut ultimul tratament cu azitrox (reteta de la doctor)(inainte de propolis) care a avut efect dar partial, in sensul ca s-a ameliorat mult dar nu s-a vindecat. Va rog daca aveti solutii...
0
01-01-2021, ora 17:47
HELP112
Nu este medic/terapeut
HELP112
Am trecut și eu prin acest calvar acum 10 ani și am primit de la un doctor din Ungaria tratamentul care te scapă de balanita. Dacă vă interesează contactați ți mă.
0
18-08-2021, ora 13:51
HELP112
Nu este medic/terapeut
HELP112
Mă puteți suna la numărul ----------*.

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns
56 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.