bubite ca niste cosuri pe fese si pe pulpa piciorului

25-09-2009
rosu22
Nu este medic/terapeut
rosu22
De 1 an aproximativ am niste bubite in zona feselor si pe pulpa piciorului care sunt ca niste cosuri.Am observat ca se formeaza la baza firului de par.Specific ca eu nu prea sunt un om paros si poate din aceasta cauza.Va rog sa-mi spuneti ce as putea face pentru a le estompa
5 comentarii
0
05-10-2009, ora 22:16
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Posibil sa aveti aceste probleme daca purtati in permanenta blue-geans.
0
05-10-2009, ora 22:45
rosu22
Nu este medic/terapeut
rosu22
Port aproape mereu blugi, dar si cand port pantaloni din alt material si transpir, imi apar imediat..Eu sunt din alexandria, am fost aici la un dermatolog care mi-a dat un unguent, niste pastile si mi-a spus ca am foliculita sau ceva de genu dar nu prea au avut efect nici pastilele si nici unguentul
0
06-10-2009, ora 22:07
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Acea foliculita apare datorita micilor leziuni care le provoaca blugii cand se freaca de picior!
0
06-10-2009, ora 22:18
rosu22
Nu este medic/terapeut
rosu22
Si o solutie ar fi sa nu mai port blugi?
0
01-03-2010, ora 23:33
ramona88
Nu este medic/terapeut
ramona88
buna! Am aceeasi problema discutata aici, doar ca mie imi apar acele bubite asemanatoare cosurilor si pe burta pe langa cele de pe fese, pulpa piciorului si partea din spate a bratelor. La mine este exclusa varianta cu blugii fiindca nu port asa ceva in zona cuprinsa intre buric si sani. De la dermatolog mi s-a dat o crema care nu m-a ajutat, dar fusesem avertizata ca probabil nu isi va face efectul pt ca ceea ce am nu se trateaza. Mi s-a recomandat sa stau la soare mult si intr-adevar bubitele dispar pe timpul verii, insa reapar la o aproximativo luna dupa trecerea verii. Stie cineva despre ce este vorba?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Multe bubițe pe pielea copilului. Ce ar putea fi?
  •