bubite in gat

02-11-2008
Angerona
Nu este medic/terapeut
Angerona
Buna seara, am o problema care nu stiu de la ce poate proveni. De 2 zile am simtit ceva ciudat in gat.. In oglinda se pot observa niste excrescente foarte micute...parca transaprente sau de culoarea pielii pe cerul gurii si chiar si in gat, dupa omulet. Deasemenea zona pare putin mai rosie..si in varful omuletuli exista deasemenea o bubita rosie...ieri erau mai putine..iar azi parca numarul lor au crescut si am senzatia ca si cum as avea ceva pe gat..nu ma dor. Specific ca pe limba nu se vede nimic. Nu stiu daca au legatura dar cu cateva zile in urma am avut senzatia ca mi se descuama limba.s-a luat un strat de piele moarta..doar o singura data.si deasemenea de o saptamana simt ca nu pot respira bine pe nas...dar nu ca si cum ar fi infundat de la o raceala..ci ca si cum m-ar tine ceva.

Cel mai mult ma ingrijoreaza aceste bubite din gat...care nu stiu de la ce pot fi...Va rog sa-mi spune-ti ce ar putea cauza o astfel de reactie...si ce medic ar fi mai potrivit pentru probleme mea.

Va multumesc
41 comentarii 12 Înainte ›
0
03-11-2008, ora 20:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt cateva posibilitati.
ca ati mancat ceva foarte fierbinte..
ca ati mancat ceva foarte condimentat
sau ca ati consumat ceva fructe tratate chimic..
este bine sa va vada la ORL..
ne spuneti si noua rezultatul...
0
22-12-2008, ora 14:05
annam
Nu este medic/terapeut
annam
Exact la fel mi-au aparut si mie, niste bubite in cerul gurii, plus pe limba, mai bine zis in spatele limbii. Papilele gustative, V-ul lingual imi este inflamat si ma deranjeaza cand inghit, in sensul ca mi se face greata. gura imi este mai uscata si saliva parca ii spumoasa.
Iau tratament de aproape o saptamana, dar parca fara rezultat. Ma spal pe dinti si pe limba de 3 ori pe zi si ma clatesc cu apa cu bicarbonat. Doctorul de familie zice ca am contactat vreun virus...

Angerona, cum te simti ?
Ti-a trecut ?
Spune-mi te rog si mie...
0
22-12-2008, ora 18:36
Angerona
Nu este medic/terapeut
Angerona
eu sunt bine...nu m-au mai deranjat asa de tare si tin sa cred ca au fost de la ceva foarte condimentat ce am mancat...acum mi se pare ca mai simt ceva pe cerul gurii dar foarte putin...nu am luat nici un tratament.doar m-am clatit cu apa cu sare
0
18-11-2009, ora 22:34
bastty
Nu este medic/terapeut
bastty
Buna ziua.De ceva vreme mi'au aparut ca un fel de bubite pe limba in jos...adica spre gat...sunt tare speriat si imi e frica sa nu fie sida sau chestii dastea...Va multumesc
0
23-02-2011, ora 15:56
Nona27
Nu este medic/terapeut
Nona27
Azi am observat ca pe limba(la baza langa omulet) mi-au aparut niste bube rosii nedureroase Cred ca au inceput intaii sa creasca pe gat si apoi s-au extins pe limba.In tot acest timp am avut senzatia ca ma supara o flegma dar defapt erau bubele cele care l e simteam.Ce pot sa zic..sunt destul de maricele rotunde si rosii.Limba arata ca o caracatita..sunt foarte speriata..ce poate fi?stie cineva va rog?AM UITAT SA MENTIONEZ CA TOATA SAPTAMANA AM AVUT GURA USCATA, ORICATA APA AM BAUT, GURA ERA TOT USCATA..RECENT AM LUAT NISTE PASTILE DE SLABIT...OARE SA AIBE VREO LEGATURA?VA ROG SPUNETI-MI CE CREDETI CA INDICA ACESTE BUBE, CE BOALA AM?
0
23-02-2011, ora 16:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. pastilele de slabit au acutizat o problema gastrica de care nu stiai
acele bubiti pe limba sunt normale.. sunt papile gustative
problema de baza este la stomac sau intestin.
mergi la gastrologie pentru investigatii
0
23-02-2011, ora 16:26
Nona27
Nu este medic/terapeut
Nona27
Bine va multumesc mult!!
0
25-02-2011, ora 00:17
turturik
Nu este medic/terapeut
turturik
eu acum 2 luni am fost racita rau si m-am tratat cu mai multe medicamente... mi au aparut niste bubite in gat..in cerul gurii si pe limba in spate de tot langa omulet... le am de atunci nu au trecut :( si amigdalita din partea stanga e inflamata.. eu racesc ff des :( dar ma preocupa aceste bubite de la ce or fi. nu am ajuns la medicul de familie inca dar ma ingrijoreaza aceste excrecente nu au aceasi marime si sunte multe, culoarea pielii.
0
25-02-2011, ora 08:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratament tre sa faci la ORL si gastrologie cu bilet de la med. de familie
faci cateva poze cu faringele si le atasezi pe mail
0
21-03-2011, ora 20:54
catacry
Nu este medic/terapeut
catacry
Ma numesc Catalin si aceleas bubite mi-au aparut si mie cu senzatie de gura uscata. Am fost la medic ORL si a zis ca am o laringita acuta destul de urata si mi-a prescris urmatoarele: omeran, fromilid, aulin, colargol, inhalant, citrolin. La o saptamana am fost la control si... nimic aceleas simtome.Mi-a prescris: biseptol si gargara cu bicarbonat in ceai de musetel. La o saptamana din nou la control si... nici o schimbare in bine din contra am niste dureri toracice si o senzatie de arsura pe gat cred ca este vorba de ceva gastro-intestinal... mentionez ca nu am avut probleme cu stomacu niciodata
0
26-06-2012, ora 19:53
voinea_catalin
Nu este medic/terapeut
voinea_catalin
Buna ziua, de cateva zile mi-au aparul ceva atat in gat cat si in cerul gurii.Sunt ca niste basici sau ceva de genul rosii care ma deranjeaza foarte mult cand mananc sau beau.pe langa cele rosii mai sunt si cateva de culoare alba.Astept un raspuns..multumesc mult
0
21-07-2012, ora 23:32
ramoooo
Nu este medic/terapeut
ramoooo
buna seara.as dori de la domnu Flueraru o idee despre problema mea.am observat ca am de ceva vreme limba foarte alba, parca as avea lapte pe ea si niste bubite rosii micute in spatele limbii, cred ca acestea sunt motivul si ca am o jena in gat.sunt foarte speriata ca am ceva grav, mai ales ca sufar si de anxietate.e cumva posibil sa am limba asa din cauza infectiilor dentare plus ganglion submandibular sau ceva mai grav?ultima data la orl, in urma cu trei ani, mi-a dat doar un regim pt jena din gat, dar acu limba de ce e alba cu bubite si cu miros foarte neplacut, ca niciodata.am 28 de ani.va multumesc
0
22-07-2012, ora 23:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. infectiile dentare.. dau asa simptome si ganglioni limfatici.. si e destul de grav si asta.. nu stiu ce alceva mai grav iti doresti
dar infectia dentara duce la mari probleme gastrice..si o digestie proasta duce la alte probleme de metabolizm..s.a.m.d.
0
22-07-2012, ora 23:13
ramoooo
Nu este medic/terapeut
ramoooo
nu este vorba ca imi doresc ceva mai grav, doar ca am ramas cu o frica mare de cancer de cand mama mea a "plecat"din aceasta cauza acu un an.La acest lucru ma refeream cand am zis ceva grav.Va multumesc pt raspuns si va doresc o seara cat mai placuta
0
23-07-2012, ora 00:04
voinea_catalin
Nu este medic/terapeut
voinea_catalin
si de cazul meu ce ziceti?va multumesc:)
0
14-12-2012, ora 14:15
dianadi1
Nu este medic/terapeut
dianadi1
buna ziua,

de vreo doua saptamani mi-au aparut pe limba spre cerul gurii si in lateralul limbii niste iritatii rosiatice, care dau senzatia de durere in gat, initial crezand ca e infectia in gat, dar durerea era cauzata de aceste iritatii ale limbii. Problema este ca avand si durere in gat initial aparitiei iritatiilor am crezut ca de la amigdale este durerea. Dupa o saptamana au disparut dar au reaparut cam la doua zile aceste bubite dureroase. Vreau sa imi spuneti care poate fi cauza acestei iritatii, mentionez ca problmele dentare nu am avut, am facut un implant dentar dar operatia a decurs bine si nici nu este vreo problema de acest gen infectie sau altceva, poate fi dinc auza antibioticelor pe care am fost nevoita sa le iau dupa operatie? este pentru prima data cand apar aceste bubite, intra-devar rosu in gat este pentru ca se vede zona amigdalelor si a omuletului ca este inflamata, este posibil ca o infectie in gat netratata, pentru ca nu am luat antibiotic, sa duca la aparitia acestor bubite?as dori sa stiu cat de cat cam care poate fi cauza, pentru ca preferam o parere ca sa ma mai linistesc, pana reusesc sa ajung la medic.Multumesc frumos
0
14-12-2012, ora 14:15
dianadi1
Nu este medic/terapeut
dianadi1
de vreo doua saptamani mi-au aparut pe limba spre cerul gurii si in lateralul limbii niste iritatii rosiatice, care dau senzatia de durere in gat, initial crezand ca e infectia in gat, dar durerea era cauzata de aceste iritatii ale limbii. Problema este ca avand si durere in gat initial aparitiei iritatiilor am crezut ca de la amigdale este durerea. Dupa o saptamana au disparut dar au reaparut cam la doua zile aceste bubite dureroase. Vreau sa imi spuneti care poate fi cauza acestei iritatii, mentionez ca problmele dentare nu am avut, am facut un implant dentar dar operatia a decurs bine si nici nu este vreo problema de acest gen infectie sau altceva, poate fi dinc auza antibioticelor pe care am fost nevoita sa le iau dupa operatie? este pentru prima data cand apar aceste bubite, intra-devar rosu in gat este pentru ca se vede zona amigdalelor si a omuletului ca este inflamata, este posibil ca o infectie in gat netratata, pentru ca nu am luat antibiotic, sa duca la aparitia acestor bubite?as dori sa stiu cat de cat cam care poate fi cauza, pentru ca preferam o parere ca sa ma mai linistesc, pana reusesc sa ajung la medic.Multumesc frumos
0
16-12-2012, ora 13:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dvs...ati numerotat foarte bine cauzele
antibioticelecsi alimentatia acida..duc la dereglari a tractulik digestiv... de la limba la colon...
0
03-04-2014, ora 18:41
diana dia
Nu este medic/terapeut
diana dia
Buna ziua! Ma numesc Diana si de 4 zile mi-au aparut bubite pe limba si in gat...si niste pete albe. Mentionez ca in 5 zile am mancat oua de 3 ori! Nu stiu ce sa fac... Ce sa iau. Am probleme si cand inghit! Va multumesc!
0
06-04-2014, ora 19:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu cred ca e de la oua...
poate fi de la lactate sau fructe citrice, sucuri..s.a
inainte de a incepe un tratament tre sa vada un medic ORL..gatul
pana maine faci gargara cu apa calda si bicarbonat de sodiu
0
06-04-2014, ora 20:04
diana dia
Nu este medic/terapeut
diana dia
Va multumesc! Acum 3 luni am facut injectii si am luat si amoxacilina...de la aceste antibiotice am facut candida vaginala...am scapat de ea...e posibil ca acum sa am candida bucala?
0
07-04-2014, ora 18:14
StaAl
Nu este medic/terapeut
StaAl
Buna ziua!
La aflarea vestii ca am faringita am luat timp de 6 zile Eritromicina (1 la 6 ore) durerea de gat a trecut dar am ramas cu o senzatie (nu foarte incomoda) ca si cum as avea un mic corp strain in gat pe care nu il pot inghiti. M-am uitat mai atent si am vazut ca am niste bubite pe limba ( spre cerul gurii). Cred ca se extind putin mai in spate de am aceasta senzatie. Nu sunt dureroase, sunt rosii, dar totusi incomode. As dori sa stiu daca este un efect advers al antibioticului si daca este nevoie sa iau ceva. Gargara cu bicarbonat de sodiu reprezinta o solutie ?
Multumesc !
0
07-04-2014, ora 21:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. senzatiile din gat NU sunt de la acele bubite..ci de la un faringe uscat si iritat
gasesti pe forum ce ai de facut
2 acele bubite sunt PAPILE GUSTATIVE. normale..
e bine sa nu te mai examinezi daca nu ai stuidi medicale.. ca cine stie ce iti mai descoperi..fiind defapt. normal !
0
17-04-2014, ora 00:17
craciun codrut
Nu este medic/terapeut
craciun codrut
buna ziua dle doctor va rog mult de tot sa imi spuneti de ce cand sunt stresat sau agitat ma manaca tot corpu iar pe fata am niste bubite mici care sau intins pe gat si piept ce este ? un fel de dermatita???
0
17-04-2014, ora 08:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 este nevoie de un consult la psiholog
2 un consult la dermato.. pt a afla cauz i origine lor bubite
3 a stari pot sa apara si din cazua unui organism Intoxicat..
care necesita un regim alimentar mai special si cure de detoxifiere
0
17-04-2014, ora 10:02
diana dia
Nu este medic/terapeut
diana dia
Buna ziua! As putea sa va trimit poze pe mail? Recunosc ca nu am avut timp sa ma duc la medic :(
0
17-04-2014, ora 11:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. poti trimite pozele
0
17-04-2014, ora 12:09
diana dia
Nu este medic/terapeut
diana dia
Imi puteti lasa va rog adresa de mail? Nu o mai gasesc pe forum.va multumesc!
0
17-04-2014, ora 20:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca dati clic pe fvaleriu trebuei sa se deschida adresa cabinetului medical si informatii utile despre cabinet si nu numai
0
24-04-2014, ora 14:50
craciun codrut
Nu este medic/terapeut
craciun codrut
multumesc mult pt raspuns...dar spunetimi daca as putea sa va trm niste poze pe ymail...
Adaugă un comentariu / răspuns
41 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •