cainelui meu ii apar periodic niste, , bubite" pe spate care ii provoaca mancarime.

13-05-2015
Rexy
Nu este medic/terapeut
Rexy
Cainele meu maidanez, femela, talie medie, greutate cca 12kg, varsta aproximativ 10-12 luni(l-am infiat de pe strada)ii apar periodic pe spate si la incheieturile labelor din fata niste mici pete rosii care datorita scarpinatului se transforma in rani superficiale.Nu ii cade parul in acea zona, nu supureaza si nu are scurgeri si nici vreun miros anume.Practic in afara ca se scarpina(moderat as zice) ceea ce ii produce o usoara rosatura a pielii in zona respectiva nu are alte simptome.L-am tratat cu dezinfectant extern si unguent antibiotic, se vindeca complet in cateva zile, dar cand si cand ii apare cate o noua astfel de, , bubita".Nu are nicio tulburare de metabolism, este extrem de vioi si jucaus, mananca, bea apa, se odihneste, luceste blana pe el, nu schelacaie sau alte chestii care sa arate ca ar suferi de ceva.Nu are contact decat cu mine si sotia, nu interactioneaza cu alte animale.Il hranesc cu hrana uscata, , Bellosan".Mentionez ca nu i-am facut niciun vaccin pana acum, doar deparazitari interne si externe.Inainte de a sari cu sfaturi de genul, , mergi la veterinar" as ruga pe cineva care poate sa ma ajute cu un sfat concret pentru ca nu imi permit deloc o consultatie la un medic.Va multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.