Camin dupa moartea parintilor

18-04-2021
Aly100
Nu este medic/terapeut
Aly100
Buna ziua am varsta de 28 ani si ma gandesc cu stupoare ce voi face dupa moartea parintiilor, fratii nu am...sufar de schizofrenie paranoida de 4 ani...imi da boala fel si fel de ganduri urate cand mi.o muri parinti ce voi face..o sa stau singur in casa...prietenii nu am deloc..voi care suferiti de boli pshice la ce v.ati gandit dupa moartea parintiilor vostri cum o sa va descurcati etc...ma sperie gandul asta..ma tot gandesc la un camin cu internare pe viata voi ce parere aveti?
6 comentarii
1
26-04-2021, ora 22:53
Georgi91
Nu este medic/terapeut
Georgi91
Buna seara. Si eu sufar de schizofrenie paranoida si am fost crescuta de un singur parinte. Nu am un loc de munca. Ma gandesc cu teama la acel moment. Dvs cum gestionati situatia?
1
27-04-2021, ora 11:50
Aly100
Nu este medic/terapeut
Aly100
Nu prea gestionez deloc...daca vrei sa vb mai multe lasami un whatssap sau un fb sa vorbim
0
30-04-2021, ora 21:58
Nati98
Nu este medic/terapeut
Nati98
Salut, Aly! Si eu sunt în aceeași situație. De mine au grija si bunica, și părinții. Am un frate, mai mic cu 5 ani decât mine, dar nu am încredere ca el va avea grija de mine mai încolo, când vom rămâne singuri, pentru ca si viitorul lui e incert, deși nu are vreo boala psihică sau fizica.
Și eu mă gândesc la fel ca tine:un cămin permanent, dar, din păcate, în țara noastră nu există așa ceva pentru schizofrenici, poate doar private, iar prețurile sunt exorbitante pentru venitul nostru, adică pensia de boală. Nu prea există speranță pentru cei ca noi. Cred ca la bătrânețe, sau chiar mai devreme, o să ajung pe străzi :(((
Nu am chef și nu pot sa învăț lucruri noi, boala mi-a debutat foarte devreme și nu am apucat sa-mi formez niște abilitati care sa ma ajute în viață, ca sa reușesc sa ma întrețin singură și să supraviețuiesc, din păcate. Nu știu să gătesc, sa întrețin o casa, sa plătesc facturi, să fac treabă prin gospodărie, sa am grijă de animale, nu întrețin nicio activitate prolifică, nu-mi fac igiena, nu pot gândi, nu pot învăța, am o personalitate nedefinita, destructurata, depersonalizata bla, bla...nu mă prea descurc singură în viață, mă simt un om cu handicap deoarece chiar sunt...E foarte greu. Cred că, de când am boala asta, mi-a scăzut și IQ-ul foarte mult. Știu foarte puține lucruri față de câte ar trebui să știu la vârsta mea. Nu sunt în stare să învăț un cântec în română, ce sa mai zic de engleză si alte limbi, unde sunt varză. Bunica mea e foarte bolnava, iar părinții mei au si ei o vârstă, mama e si ea bolnavă, si mai mult de atât, părinții mei nu se mai înțeleg, deci s-ar putea ca pe viitor sa se despartă :/
Știu ca nu te-am ajutat cu mesajul meu prea mult, dar vreau sa știi că nu ești singur, sunt foarte mulți ca noi, în aceeași situație, si într-adevăr nu e ușor deloc, doar că nimeni nu înțelege. Statului nici nu-i pasa de cei ca noi, ca, dacă le-ar pasă, ar lua masuri si ne-ar asigura, cum zici tu, niște cămine permanente. Nu știu cum e în străinătate, dar cred ca acolo oamenii au mai multe drepturi, si cei cu schizofrenie nu sunt atât de marginalizați ca noi, sunt mai respectați și mai acceptați, pentru ca acolo e o alta mentalitate, nu ca aici, în România. :(
Dacă vrei, mai putem vorbi în privat, dar nu-ti dau Fb-ul sau What's app-ul meu, imi pare rău, doar aici, pe Romedic.
Îți urez multa sănătate! Ai grija de tine! :)
1
01-05-2021, ora 11:03
Nicole27
Nu este medic/terapeut
Nicole27
Nati sa stii ca chiar daca boala ar fi debutat mai tarziu si ai fi avut timp să înveți lucruri..nu e ca si cum dupa aia le ai mai putea face.La mine a debutat la 28 de ani timp în care am terminat o facultate, un master am lucrat, m am întreținut singura.Dar nu e ca si cum acum mai pot face lucrurile pe care le puteam face odata.Nu mai pot lucrez ca analist financiar mi am gasit un job mult mai usor care nu necesita atata concentrare deoarece tratamentul asta mi a afectat foarte mult puterea de concentrare, nu mai locuiesc singura, locuiesc cu părinții.Alt aspect.Nu trebuie să gândești că dacă îți mor părinții ajungi in strada. Dacă ai unde sta te poti întreține din pensia de handicap..chiar dacă sunt puțini.Te limitezi si traiesti asa.Ai sa supraviețuiești si fara ai tăi.Nici eu nu stiu sa gătesc.. cândva câștigăm bine si mâncăm numai in oras.Dar cand nu vor mai fi ai mei si probabil nu o sa mi permit ca nu e ca si cum mai pot face aceeasi munca ca altădată si implicit sa castig bine..voi fi nevoită să învăț.Mai bine stai singura la tine în casa decât să stai intr un camin cu multi alti oameni care au si ei probleme.Nu cred ca e placut.Iti doresc multa sanatate!!
1
01-05-2021, ora 11:35
Nicole27
Nu este medic/terapeut
Nicole27
Un alt aspect eu cred ca te subestimezi.Am citit din comentarii de ale tale anterioare si chiar pari o fata isteață.Te cred pe cuvant ca nu mai poti învăța lucruri ca nu ai chef si ca n ai apucat să înveți prea multe.Te cred ca nu poti munci ca stiu ca i greu.Asta este viata nu este vina ta ca esti bolnavă și tre sa iei lucrurile ca atare, eu cel putin asta fac.Am pierdut totul în viata din cauza bolii..job, relatie.Dar nu stau sa ma consum din asta pur si simplu asta mi a fost dat si mi duc crucea.Cateva lucruri prin casa si o oala de mâncare ai sa fii in stare sa ti faci iti garantez!
1
01-05-2021, ora 13:15
Nati98
Nu este medic/terapeut
Nati98
Mulțumesc mult de încurajări, NicolB! :*
Sper să reușesc și eu să fac ce spui tu, mâncare si putina curățenie si mai ales sa mă spăl singura. Pensia sper sa-mi ajungă. Oricum, eu nu cheltui pe haine, farduri, cosmetice sau altele. Mă mulțumesc și cu puțin. Poate la bătrânețe îmi voi angaja o femeie să aiba grija de mine, sa-mi faca curat, sa-mi spele, sa-mi faca de mâncare, asta în caz ca nu voi putea face chiar nimic. Sper doar sa-mi ajungă banii de pensie sa o plătesc.
Îți mulțumesc încă o data de răspunsuri! Multă sănătate și să ai grijă de tine! :)
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.