Cancer ductal invaziv rugaminte

24-09-2014
andreea.oana
Nu este medic/terapeut
andreea.oana
Buna ziua, va scriu in speranta ca ma puteti ajuta sa inteleg mai bine acest diagnostic pus surorii mele, care efectiv m-a doborat si nu stiu ce as putea face pe lumea asta ca sa o pot ajuta:

Carcinom ductal invaziv mamar stâng, debutat clinic în 2014-07 (descoperirea prin
autopalpare a unei formaţiuni tumorale), stadiul I (pT1a; cN0; M0)
a. Operat (2014-07-30) - sectorectomie + limfadenectomie axilară staţiile I şi II

Formaţiune tumorală de 5 mm - Carcinom ductal invaziv bine diferenţiat
(G1). Fără invazie în limfoganglionii examinaţi (pN0, 0/14).
ER negativ, PR negativ, HER2 negativ (+), Ki67 60%.

b. În curs de chimioterapie adjuvantă tip Fluorouracil (500 mg/mp d1) +
Epirubicină (75 mg/mp d1) + Ciclofosfamidă (500 mg/mp d1) q3w

Este vorba despre sora mea care are 34 de ani, si as vrea sa stiu ce parere aveti despre acest tip de cancer, cat de agresiv este, care sunt sansele ei sa-si revina complet, si orice alta informatie cu care ati putea sa ma ajutati despre acest canacer pe care-l are si/sau orice lucru care m-ar putea ajuta sa o ajut.

Va multumesc din suflet anticipat.
1 comentarii
0
29-09-2014, ora 08:45
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Este necesar sfatul unui medic oncolog in asemenea cazuri, ei va pot da toate detaliile bazandu-se pe informatiile si istoricul medical al pacientei.

O zi placuta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.