cancer prostata cu metastaze osoase si pulmonare | Forumul Medical ROmedic

cancer prostata cu metastaze osoase si pulmonare

135 comentarii 1 2 34 5 ÃŽnainte ›
0
03-10-2013, ora 14:46
ricric55
Nu este medic/terapeut
ricric55
Multumesc.
-august 2012 a fost diagnosticat stadiu4, scor G9, metastaze multiple osoase
}ncepe tratament cu cassodex 50mg., diferelin 1 la 3 luni, zometa la 28 zile
-decembrie 2012 PRIMUL CT TORACIC - reyultat 3 micronoduli la plamani
- feb. 2013 CT toracic - nemodificat
-feb 2013 operatie plamani, se scot 3 miconoduli, reyultat metastaye adenocarcinom
- martie 2013 incepe Taxotere simplu, la 21 de zile. A facut 7 serii
- CT la 3 luni Nu identifica metastaze, prostata mica. (ultimil 30 sept. 2013)
PSA 30 sept.- a crescut in 3 luni de la 0, 4 la 4, 29
El nu are simptome, are o stare generala buna
Ce solutie ati indica?
0
03-10-2013, ora 15:08
ricric55
Nu este medic/terapeut
ricric55
Am uitat sa precizez faptul ca tratamentul hormonal l-a urmat neintrerupt pana in prezent.
Totusi ce explicatie ar putea fi pentru cresterea PSA
0
03-10-2013, ora 19:52
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
variantele sunt multiple. recomand continuarea tratamentului si reverificarea PSA dupa cum am mai discutat deja.
0
03-10-2013, ora 20:33
ricric55
Nu este medic/terapeut
ricric55
Va multumesc frumos. Vom continua tratamentul asa cum ne sfatuiti si dupa o luna vom face PSA si Testosteron si va vom comunica rezultatul. Daca rezultatul la PSA va fi dublu sau mai mare si Testosteronul va creste ce vom avea de facut oare?
Inca o data mii de multumiri!
0
04-10-2013, ora 00:04
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
sa vedem cum va fi, totusi. mult noroc !
0
29-10-2013, ora 11:15
mawbest
Nu este medic/terapeut
mawbest
As dori sa aflu opinia dumneavoastra in legatura cu acest caz:
Pacient actualmente in varsta de 70 de ani
La o analiza de sange de la inceputul anului 2011 PSA 4, 26
Biopsie 04.2011 -adenocarcinom de prostata scor Gleason 4
Radioterapie08-09.2011 iradiere externa cu fotoni-telecobaltoterapie-doza totala 39, Gy, 22 de fractii
03.2013 Examinare CT-toraco-abdomino-pelvina
-parenchime pulmonare expansionate la peretele toracic
cativa micronoduli pulmonariin ambele parenchime pulmonare, cel mai mare de 10mmin segmentul apical LIS
-traiecte bronsice dilatate paramediastinal bilateral cu continut aeric
-infiltrate interstitiale pseudonodulare difuze la nivelul lobilor pulmonari superiori si in lobul mediu
-septuri interstitiale ingrosate
-micronoduli calcificati placati la scizura oblica inferioara cu caracter sechelar
-fara empansamente pleuro-pericardiace
-fara adenomegalii mediastinale sau axiale
-ficat cu forma pozitie si dimensiuni in limite normale, cu structura si iodofilie omogena, fara procese focalizate
-absenta dilatatiilor de cai biliare intra sau extrahepatice
-colecist cu continut fluid alitiazic
- splina pancreas glande suprarenale fara prize patologice de contrast; mici chiste corticale renale de partea stanga
-vezica urinara in repletie partiala cu peretii ingrosati difuz
-prostata de dimensiuni 48/27 diametre axiale cu structura neomogena difuz, contur net
-vezicule seminale in limite normale
-fara lichid intraabdominal
-fara adenomegalii abdomino-pelvine
-calcificare milimetrica la nivelul hemisacrului drept, in rest, fara leziuni cu caracter secundar decelabile la nivelul segmentelor osoase examinate
10.2013 scintigrafie osoasa -nu am rezultatul acum, dar in afara de niste leziuni osoase nu scria
10.2013 CT toraco-pulmonar
-cresterea numerica si dimensionala a micronodulilor pulmonari, actualmente cel mai mare de 14 mm in segmentul aplicat al LIS
-aparitia unei adenopatii tumorale cu iodofilie neomogena de 32/27mm la nivel subclavicular drept ce margineste artera subclavie dreapta si artera carotida comuna dreapta
- in rest mici adenopatii mediastinale cu aspect nemodificat fata de examinarea precedenta
-aparitia unui nodul tumoral cu periferie iodofila si necroza centrala in muschiul diafragmei de partea dreapta in dreptul unghiului costo-vertebral XIII drept
-formatiune tumorala cu iodofilie neomogena si calcificari in interior pe arcurile costale posterioare C VI si C VII drepte cu dimensiuni axiale maxime de 55/36mm si extensie cranio-caudala de 53mm
-alte doua formatiuni tumorale pe arcul costal posterior C VIII drept de 23/16mm si pe arcul lateral C VI drept de 25/17mm
- aparitia unui nodul hipocaptant pe glanda suprarenala dreapta de 13/6mm
- glanda suprarenala stanga fara prize patologice de contrast

A urmat tratament cam aproximativ un an dupa radioterapie cu inhibitori de testosteron(cam 04.2011-04.2012)
PSA 08.08.2011 0, 911
(dupa radioterapie cam prin 09.2011 a avut ovaloare mai mare a PSA 4, 11)
07.05.2012 0, 13
20.11.2012 1, 08
27.02.2013 2, 66
22.05.2013 1.64
Intrebarile mele sunt
1 nu se puteau prevenii tumorile care au aparut?
2 ce se poate face in continuare?
3 a fost facut ceva gresit in schema de tratament?
4 cum au aparut tumorile in 6 luni de la ultimul CT atata timp cat eram linistiti ca totul e ok PSA era in limite normale totul decurge bine si deodata au aparut ditamai tumorile?
0
29-10-2013, ora 13:41
ricric55
Nu este medic/terapeut
ricric55
Am revenit cu vesti...proaste.
29.10.2013. Reyultat PSA 7, 76, testosteron 0, 01

Mentionez
iunie PSA 0, 4
septembrie PSA 4, 29, Testosteron 0, 05
CT toraco abdominal pelvin -septembrie - fara metastaze, prostata mica
Exceptand dureri musculare, nu are simptomele specice.
Nu mai raspunde la tratament ?- casodex 50mg, diferelin, zometa. Ca putem face?
Va rog mult sa-mi spuneti p[rerea dvs. care ar fi explicatia si ce sfat aveti.
Nu ma pot aduna, daca este necesar, revin cu un scurt istoric.
Cu mii de multumiri
0
29-10-2013, ora 15:12
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
mawbest: cat este PSA acum ? de asemenea, situatia pe care o prezinti sugereaza inalta probabilitate a unui ALT CANCER decat cel de prostata, pe langa acesta. pentru a diferentia intre evolutia bolii sub tratament, ar trebui sa ai un psa lucrat recent si, pana la urma, o biopsie din tumorile acestea nou aparute. de asemenea m-ar ajuta sa stiu care a fost extensia INITIALA a bolii de prostata. ca sa incerc totusi sa raspund punctual:
1. in primul rand nu se cunoaste natura acestor noi tumori. nimeni nu cred ca poate spune sigur, la ce informatii prezinti, daca ele sunt metastaze de la cancerul prostatic sau altceva, cum am zis, un alt cancer.
2. trebuie fara indoiala diagnosticata natura acestor tumori; va fi necesara o biopsie a uneia dintre ele, care se considera ca fiind cea mai accesibila.
3. nu pot spune asta. totusi nu am toate informatiile: ce simptomatologie avea la debut ? care a fost extensia initiala a bolii ? etc.
4. nu stiu. pana la aflarea naturii acestor noi tumori, nu cred ca poate sa emita nimeni o ipoteza.


ricric55: explicatia este ca niciun cancer de prostata metastatic nu raspunde la infinit la tratamentul hormonal, sau orice alt tratament. revino, te rog, cu istoricul tratamentelor facute, pe perioade de timp, si daca poti si cu evolutia PSA!
0
29-10-2013, ora 15:35
ricric55
Nu este medic/terapeut
ricric55
August 2012 a fost diagnosticat stadiu4, scor G9, metastaze multiple osoase
}ncepe tratament cu cassodex 50mg., diferelin 1 la 3 luni, zometa la 28 zile
-decembrie 2012 PRIMUL CT TORACIC - reyultat 3 micronoduli la plamani
- feb. 2013 CT toracic - nemodificat
-feb 2013 operatie plamani, se scot 3 miconoduli, reyultat metastaye adenocarcinom
- martie 2013 incepe Taxotere simplu, la 21 de zile. A facut 7 serii
- CT la 3 luni Nu identifica metastaze, prostata mica. (ultimil 30 sept. 2013)

Tratamente
august 2012 - prezent cassodex 50mg., diferelin 1 la 3 luni, zometa la 28 zile
august 2012 - radioterapie pentru coloana 3 saptamani
martie 2013 -iunie 2013 Taxotere simplu, la 21 de zile. A facut 7 serii

nov. 2012 - PSA 0, 19 Testosteron 0, 1
martie 2013 - PSA 0, 15 Testosteron 0, 03
iunie 2013 -PSA 0, 4 Testosteron 0, 05
septembrie 2013 PSA 4, 29 Testosteron 0, 05
octombrie 2013 PSA 7, 76 Testosteron 0, 01

}n septembrie medicul a spus ca vrea sa schimbe medicatia cu Abiraterone. Acesta nu este decontat costa 15300 / luna.
In discutiile anterioare am ainteles c[ mai sunt si alte variante tot hormonal pana la Abiraterone.
Repet el nu se simte rau. Va rog mult sa ma ajutati.
0
29-10-2013, ora 15:57
mawbest
Nu este medic/terapeut
mawbest
Ultimul PSA la sfarsitul lunii septembrie 0, 77
Nu inteleg ce vreti sa spuneti prin 'care a fost extensia INITIALA a bolii de prostata'
0
29-10-2013, ora 16:11
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
mawbest: scorul gleason si biopsia arata CA ESTE CANCER, insa cancerul apare intr-un organ (in acest caz prostata), si poate fi extrem de localizat sau poate sa invadeze tot organul, poate sa invadeze si organele din jur, poate sa fie raspandit in ganglionii din jur sau poate sa aiba metastaze la distanta, in alte organe. asta reprezinta extensia si se certifica prin examene imagistice, ecografie, ct, rmn de pelvis, scintigrafie osoasa, toate acestea LA DEBUT, adica in momentul in care se pune diagnosticul. in tot cazul, evolutia PSA-ului, cu un PSA foarte mic acum, imi intareste opinia ca noile formatiuni tumorale pot foarte bine sa fie o cu totul alta boala decat cancerul lui de prostata initial. cred ca trebuie evaluata aceasta ipoteza, inclusiv cu biopsie din vreo tumora mai accesibila, cum ar fi poate ganglionul subclavicular, sau altceva. ati vorbit cu medicii despre asta ? cu cine ati vorbit si ce vi s-a zis ?

ricric55: imi pare rau, dar nu mi-e clar tratamentul: imi este greu sa cred ca el a primit dipherelin cu casodex FARA OPRIRE din august 2012 pana acum, aceasta suprapunandu-se peste perioada din vara aceasta cand a facut Taxotere. nu cunosc niciun oncolog pe lume care sa faca asa ceva, adica sa dea toate cele 3 medicamente impreuna. poti, te rog, sa verifici aceste informatii ? sunt vitale!
0
29-10-2013, ora 16:21
ricric55
Nu este medic/terapeut
ricric55
}ntr-adevar aceasta a fost medicatia.

Ce este de facut?
0
29-10-2013, ora 16:52
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
opriti casodex, continuati dihperelin si zometa si continuati sa monitorizati PSA inca cel putin 3 luni.
0
29-10-2013, ora 16:53
mawbest
Nu este medic/terapeut
mawbest
La momentul descoperiri bolii nu a facut decat un CT de pelvis(imi pare rau nu am rezultatul acum), dar nu erau probleme acolo, din cate tin minte. Atat a fcut un CT de pevis in 2011 CT torace abdomen pelvis in 03 2013 si in 10.2013 ct torace si scintigrafie osoasa
Maine il internez pentru biopsie la marius nasta, a spus ca o sa ii faca biopsie din formatiunea cea mai mare si ca indepartarea chirurgicala e o operatie de aploare si nu crede ca aduce mari beneficii avand in vedere dimensiunile tumorilor si opinia lui este ca sunt metastaze si nu un alt cancer.
Oncologul e de parere ca este alt cancer si nu metastaze
0
29-10-2013, ora 16:56
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
oncologul nu e prost ! datele asa indica, iar eu estimez sansele unui ALT CANCER la peste 90%, desi evident nu e exclus sa fie nici metastaze de la prostata. evident ca nu se indica operatia, orice ar fi, caci boala este mult prea avansata pentru asta. sa vedem, va astept foarte repede cu noi vesti ! cazul pare destul de complicat.
0
29-10-2013, ora 16:59
ricric55
Nu este medic/terapeut
ricric55
Daca la Ct din septembrie nu au fost identificate metastaze nici la plamani nici la alte organe, prostata mica nemodificata fata de ct anterior, ce explicatie ar fi cu cresterea PSA, iar testosteronul in scadere.
Va rog sa-mi spuneti daca se poate inlocui casodex cu altceva. Daca oprim pur si simplu, psa poate sa crteasca si...
Va rog mult sa-mi spuneti ce este de facut
0
29-10-2013, ora 17:00
mawbest
Nu este medic/terapeut
mawbest
Oncologic se mai poate trata avand in vedere dimensiunile tumorilor?
Care ar mai fi sperantele in acest caz?
Pana la rezultatul biopsiei(care dureaza cred cam o luna) nu se poate face nimic?
0
29-10-2013, ora 19:21
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ricric55: testosteronul scazut releva faptul ca tratamentul isi face efectul (de supresie hormonala), dar PSA in crestere arata ca boala nu mai raspunde la el. trebuie sa opriti casodex, cum am spus si in postul anterior. are sanse de aproximativ 1/3 sa raspunda si PSA sa scada iar, cel putin o perioada. din moment ce acum NU e simptomatic, iar aceasta masura terapeutica NU a fost folosita, asta trebuie facut acum.

mawbest: da, se poate, dar trebuie vazut ce e cu ele. nici ce tratament se indica, nici care e prognosticul nu poate fi spus pana nu se vede care e natura lor, respectiv prin biopsie.
0
29-10-2013, ora 19:47
ricric55
Nu este medic/terapeut
ricric55
In discutiile anterioare cu dvs. mi-ati spus ca sunt multe variante de tratament hormonal (flutamida, zoladex, eligard). Ma intreb care este motivul pentru care nu recomandati schimbarea casodexului cu una din cele mentionate, deoarece mi-e teama sa oprim casodexul si sa nu punem nimic in loc. Daca oprim casodexul pentru cat timp trebuie facut asta? Ce control avem ca in decurs de o luna PSA nu creste foarte mult fara asta? E indicat sa facem PSA mai devreme de o luna? Nu mi-ati spus ce parere aveti de eficienta Abiraterone in acest caz. Costul este enorm, 153 milioane vechi pe luna. Si totusi ce eficienta ar avea?
0
29-10-2013, ora 20:58
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, are eficienta, asta fara discutie! totusi, inainte de a apela la el, eu as face FIX ACEASTA MISCARE si i-as da sansa de a actiona, caci nu ne preseaza niciun fel de timp, el fiind nesimptomatic momentan. variantele acelea mulitple erau la initierea tratamentului, multe dintre ele fiind optiuni sinonime (de pilda flutamida e acelasi lucru cu casodex, practic, iar eligard, diphereline, zoladex, etc... sunt si ele aceiasi clasa de substante, deci nu pot fi schimbate intre ele). miscarea pe care v-am recomandat-o este o miscare destul de standard in momentul de fata, sa nu crezi ca inventez eu ceva aici!
0
29-10-2013, ora 21:31
ricric55
Nu este medic/terapeut
ricric55
Multumesc frumos. Voi lua in considerare tot ce mi-ati spus si o sa va tin la curent cu evolutia cazului. Mii de multumiri inca odata.
0
29-10-2013, ora 22:01
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cu placere, astept noi vesti !
0
31-10-2013, ora 06:39
ricric55
Nu este medic/terapeut
ricric55
Cu medical oncolog ne vom intalni la sfarsitul saptamanii viitoare. V-as ruga sa ne spuneti daca in aceasta situatie (cresterea PSA sub tratament cu Casodex) s-ar indica radioterapie tintita pe prostata, gen IMRT, cu aparatura moderna. Ne-ati indicat sa oprim Casodex si sa urmarim PSA 2-3 luni. De aceea va intreb daca in aceasta situatie se indica radioterapia. Va multumesc mult.
0
31-10-2013, ora 09:20
ricric55
Nu este medic/terapeut
ricric55
va intreb daca se indica radioterapia IMRT, deoarece am citit pe acest forum ca o persoana cu gradul IV si scor 9,
a facut acest tratament la Ametyst si a a vut rezultate bune.
Vreau sa incercam toate variantele.
Va rog mult sa-mi spuneti opinia dvs.
Cu multe multumiri
0
31-10-2013, ora 18:18
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
:)

de ce crezi ca exista ceva care se indica din punct de vedere medical, si un medic oarecare, dar mai ales eu, care evident nu am niciun interes in nicio directie, NU iti prezinta aceasta optiune ? crezi ca un medic este ignorant sau incompetent sau pur si simplu "evil" si vrea ca lumea sa sufere pur si simplu ?

singura recomandare standard care se poate face aici este cea pe care ti-am mentionat-o. despre radioterapie pe prostata... evident ca nu se indica: boala este METASTATICA, deci raspandita prin corp, nu ai cum sa iradiezi tot organismul! ca atare ea se indica, in boala metastatica, doar intr-o singura situatie: pentru controlul unor simptome care nu pot fi controlate altfel; iar daca e sa iradiezi prostata, acel simptom ar fi de exemplu un blocaj urinar dat de cresterea tumorala a prostatei, care nu mai raspunde la nimic altceva. ce ai citit tu era la un pacient care avea boala LOCALIZATA, deci nu se aplica si aici.
0
31-10-2013, ora 19:39
ricric55
Nu este medic/terapeut
ricric55
Am inteles acum. Va multumesc foarte mult si sper ca nu v-am suparat cu atatea intrebari. Voi reveni oricum cu vesti. Cu mii de multumiri.
0
31-10-2013, ora 20:00
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
numai bine, va asteptam cu vesti !
0
05-11-2013, ora 15:47
ricric55
Nu este medic/terapeut
ricric55
Buna ziua.
Astazi am consultat un si alt medic oncolog. Am prezentat toate analizele in ordine cronologica. Analizandu-le medical s-a oprit asupra unor fraze, astfel:
In Buletinul Histopatologic (biopsie prostata) asupra frazei finale: Se observa si o componenta cu celula mica
In Buletinul Histologic dupa operatia la plaman (biopsie plaman): Necesita teste IHC pentru determinarea histogenezei tumorale
Ne-a recomandat sa facem testele IHC deoarece este posibil ca acest PSA crescut sa fie determinat de alt tip de cancer care nu raspunde la tratamentul hormonal. Ce sa inteleg? Este vorba de doua tipuri separate de cancer? Este tarziu daca facem abia acum IHC?
In completare va trimit cele doua Buletine Histopatologice (Prostata si plaman).
Va rog frumos sa imi spuneti parerea dvs. in aceasta situatie deoarece eu m-am zapacit de tot, nu mai inteleg nimic!
Cu mii de multumiri!
Daca este nevoie va dau si alte amanunte.

Diagnostic histopatologic prostate din 08.08.2012

S-au transmis 2 piese, una din lobul drept si una din lobul stang.
1. Fragmente de tesut prostatic fara a se specifica locul de prelevare, discontinue, cu dimensiuni de 1x8/1mm, 1x12/1mm, 1x7/1mm, 1x10/1mm, 1x4/1mm, 1x2/1mm dintre care doua fragmente cu aspect de hiperplazie nodulara benigna cu glande prezentand hiperplazie de celule bazale, glande cu modificari epiteliale displazice usoare si focal severe (PIN de grad inalt), glande atrofice si adenosis.
Celelalte patru fragmente cu microfocare de adenocarcinom prostatic slab diferentiat grad IV Mostofi, scor Gleason 4+5=9. Nu se constata tesut fibroadipos periprostatic.
2. Fragmente de tesut prostatic fara a se specifica locul de prelevare, discontinue, cu dimensiuni de 1x11/1mm, 2x7/1mm, 1x9/1mm, 2x10/1mm dintre care 3 fragmente cu aspect de hiperplazie nodulara benigna cu predominenta proliferari leiomiofibromatoase si celelalte 3 fragmente cu microfocare de adenocarcinom prostatic slab diferentiat grad IV Mostofi, scor Gleason 4+5 =9. Nu se constata tesut fibroadipos periprostatic.
3. Se observa si o componenta cu celula mica.


Bulletin Histologic din 28.01.2013

1. Fragment de parenchim pulmonar de 2, 5/2, 1 cm pe sectiune, subpleural se gasesc 2 nodului de 0, 1 cm si 0, 2 cm de culoare alba, relativ bine delimitati cu consistenta crescuta.
2. Fragment de parenchim cu nodul (inclus in totalitate) cu infiltrate neoplazice alcatuite din celule cu citoplasma amfofila, vacualizata, nuclei cu cromatina veziculoasa, nucleol vizibil si cu numerosi emboli neoplazici.
3. Fragment de parenchim pulmonar trimis separat de 2/1/0, 3cm cu crepitatiile si elasticitatea pastrate
4. Parenchim pulmonar cu infiltrate neoplazice similare celor descrise mai sus.
5. Nodul pulmonar inclus in totalitate. Fragment de parenchim pulmonar de 1, 5/0, 5/0, 7 cm pe sectiune se gaseste un limfoganglion cu diametrul de 0, 5 cm.
6. Fragmente de parenchim pulmonar ce contine un limfoganglion cu infiltrate neoplazice avand caractere histologice superpozabile cu cele descrise mai sus.

Concluzia : Metastaza de adenocarcinom cod ICD-O M8140/6

NL : Necesita teste IHC pentru determinarea histogenezei tumorale.
Pacient cu antecedent de adeocarcinom de prostata.
0
05-11-2013, ora 16:11
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
totusi, nu ati facut IMUNOHISTOCHIMIE pana acum ? cel putin pentru fragmentele din plaman ?
0
05-11-2013, ora 18:46
ricric55
Nu este medic/terapeut
ricric55
Nu, nu am facut pentru ca nu ni s-a spus
Ce ne sfatuiti?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
135 comentarii 1 2 34 5 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • S-a descoperit o legătură între alopecia androgenică È™i cancerul de prostată
  • IMC-ul È™i circumferinÈ›a abdominală mari, asociate cu un risc de cancer de prostată agresiv
  • Cea mai bună abordare pentru cancerul de prostată incipient: monitorizarea sau tratamentul?
  • Ejacularea frecventă scade riscul de cancer de prostată cu 33% - câte orgasme pe lună recomandă È™tiinÈ›a?
  • BărbaÈ›ii înalÈ›i ar putea fi predispuÈ™i la apariÈ›ia unei forme agresive de cancer de prostată
  • Obezitatea la bărbaÈ›i creÈ™te riscul de recidivă după prostatectomie radicală
  • Screeningul PSA (pentru cancerul de prostată) unic la bărbaÈ›ii fără simptome nu salvează vieÈ›i
  • Ce semnifică metastazele osoase?
  • Noi terapii împotriva metastazelor osoase în cancerul de prostată
  •