cand se asipira sau se face curatenie, stranut, ma inrosesc si imi curg ochii foarte tare

22-10-2009
ZeT
Nu este medic/terapeut
ZeT
Numele meu este Laurentiu,
Si am si eu urmatoarea problema si intrebare catre persoanele specializate care folosesc acest forum, tot o data rugamintea catre acestia in am aplica un raspuns la problema mea,

De fiecare data cand cine-va din familie aspira sau face curatenie, incep sa stranut, ma inrosesc, imi curge nasul, imi curg ochii, dar mai ales dupa ce scap de aceste simtome, seara cand incerc sa ma culc nu pot respira foarte bine (respir greu) fapt care imi impiedica in anumite cazuri posibilitatea de a dormi toata noaptea.
Ce pot face in cazul acesta ?

Astept un raspuns
Va Multumesc Laurentiu.
4 comentarii
0
22-10-2009, ora 17:11
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
se pare că aveţi o alergie, probabil şi o formă de astm alergic. consultaţi un medic alergolog şi vă va ajuta. probabil trebuie un tratament, şi eu păţeam aproape la fel... şi am început să îndepărtez din casă tot ce mă deranja.. am pături hipoalergice (plapuma mă făcea să nu mai pot respira), am perne hipoalergice şi dacă strănut de la praful de curăţenie un claritine mă ajută de obicei. dar de când am dat plăpumile şi păturile de lână din casă nu mai fac crize respiratorii
0
22-10-2009, ora 17:12
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Buna Laurentiu,

reactia ta e normala, caci praful acela e f. mic si intra peste tot in plamani si corpul il arunca afara.
Incearca sa parasesti casa cand se aspira sau curata.
Eu am aruncat demult aspiratorul care e cea mai mare tampenie care s-a inventat pt. casa omului.
Exista aspiratoare cu filtru cu apa, cumpara unul dinacela si zi mamei sa stearga praful cu o carpa mai umeda.
0
22-10-2009, ora 17:27
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bea 3 căni de ceai de codiţa şoricelului / zi, înainte de cele 3 mese principale (are efect antialergic - antihistaminic) şi ţine cont de sfaturile lui Scarface cu privire la aspirator (Aspiratorul Rovus Aqua Power foloseşte un sistem superior de filtrare cu apă, combinat cu şase filtre suplimentare, plus filtru Hepa; este foarte eficace, documentează-te cu privire la el).


Toate cele bune şi însănătoşire grabnică!


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
23-10-2009, ora 09:30
ZeT
Nu este medic/terapeut
ZeT
Buna Ziua,

Tin sa va multumesc pentru toate sfaturile acordate de dvs.

Cu toate aceste vreau sa ii transfmit userului " scarface" ca am incercat sa stau afara cand se face curatenie prin casa, dar in conditiile actuale de toamna iarna risc sa scap de alergia la frap si sa ma imbolnavesc de gripa sau de un alt tip de raceala.

Mr.NICK multumesc de sfat, chiar am sa ma documentez cu privire la aceste aparate si cred ca am sa arunc turbina aia facatoare de praf de aspirator.


Inca o data va multumesc domnilor si numai bine,
Cu respect Laurentiu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Care este „rețeta” apariției alergiilor alimentare?
  •