Carcinom lobular invaziv - rugaminte pentru dl. doctor Raul Duke

77 comentarii 1 2 3
0
17-11-2013, ora 22:17
stanciu gherghina
Nu este medic/terapeut
stanciu gherghina
Oricine ai fi te rog vorbeste civilizat domnului doctor iar cu mine te rog nu te baga in seama ptr ca nu mă interesează deloc părerile si sfaturile tale domnule STEVENS.Aveti respect ptr oamenii care fac ceva sa ne ajute pe noi cei bolnavi si nu va mai e xprimati daca nu v-am solicitat.
0
18-11-2013, ora 08:35
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
stanciu gherghia, poti, te rog, sa revezi una din postarile mele anterioare, in care ti-am vorbit despre procentele de reducere a riscului de recidiva in cazul tau ? asta fac citostaticele dupa operatie: scad riscul de recidiva. la tine, din start, datorita tumorii mici, acest risc este foarte mic. revezi postarea de acolo si ma intrebi iar daca nu intelegi ceva de acolo, caci nu cred ca pot sa ma exprim mult mai bine decat am facut-o acolo.
0
18-11-2013, ora 12:21
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Aveti dreptate Doamna, sfaturile ar trebui sa fie cerute si apoi si platite ca sa fie pe deplin meritate ! Deci ignorati mesajele mele si urmati indeaproape sfaturile medicilor !
0
22-11-2013, ora 13:32
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
exact! recomand deci sa astepti pana iti sunt cerute sfaturile!
0
31-12-2013, ora 14:15
stanciu gherghina
Nu este medic/terapeut
stanciu gherghina
La multi ani domnule doctor.multa sanatate si putere de munca in noul an! Va multumesc ptr tot ce faceti!
0
01-01-2014, ora 13:32
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
La multi ani !
0
08-01-2014, ora 17:41
stanciu gherghina
Nu este medic/terapeut
stanciu gherghina
Domnule doctor va rog mai ajutati-ma cu un sfat.Am facut a patra sedinta de chimioterapie si un control ginecologic, asta la solicitarea mea.Doctorita ginecolog mi-a facut si o analiza a secretiei, un test Papanicolau-totul bine, dar probema este ca in Noiembrie a aparut menstruatia iar acum in Ianuarie iara.Ginecologa mi-a dat sa fac niste analize hormonale si oecografie transvaginala spunandu-mi ca daca in luna Martie cand termin chimioterapia mai exista activitate hormonala nu pot primi tratamentul si trebuie sa ma operez sa scot ovarele.Eu nu stiu ce sa mai cred ptr ca am auzit tot in spital femei care nu fost operate ci le-a fost blocata activitatea ovarelor printr-o injectie care o fac lunar.Oare la mine nu se poate aplica aceasta metoda sau este mai bine chirurgical? Va multumesc mult!
0
08-01-2014, ora 17:50
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
las-o pe ginecoloaga cand vine vorba de tratamentul cancerului de san! nu e treaba ei, asta face oncologul. cu el ar fi bine sa discuti aceste probleme, nu cu altcineva ! sunt convins ca ginecologul vrea cat mai multi clieni, asa functioneaza oricine, dar standardul de tratament la tine, daca esti inca la menstruatie, este sa primesti tamoxifen, dupa ce ai terminat chimioterapia, daca inca esti la menstruatie. daca in sub 5 ani intri la menopauza, din tamoxifen tratamentul poate sa iti fie schimbat in ceea ce se cheama "inhibitori de aromataza". scoaterea ovarelor este cu siguranta o posibilitate, dar nu cred ca este imperativa in stadiul acesta pe care l-ai avut tu. de asemenea injectiile pe care le-ai vazut la restul nu sunt deloc standard in situatii ca a ta!
0
13-03-2014, ora 15:31
stanciu gherghina
Nu este medic/terapeut
stanciu gherghina
Domnule doctor iată ca am terminat cele 6 sedinte de chimioterapie si am făcut si un CT ptr evaluare. Va scriu rezultatul si va rog, daca puteri lamuriti-mă ce pot însemna cei 2 noduli de pe plămân care existau si acum sase luni. Status postoperator: masectomie radicala dreapta; fără imagini sugestive ptr recidiva tumorala locala.Ambii pulmoni normal expansionati; regăsim cei doi micronoduli pulmonari LSD si LID, descrisi la examinarea anterioara din 04.09.2013, care prezinta aspect in usoara regresie dimenionala(micronodulul LID măsoară acum 4 mm).IN SEPTEMBRIE NODULUL AVEA 5mm.Ficat normal dimensionat, fără procese înlocuitoare de spatii intrahepatice.Se mentin cele 2 formatiini chistice din seg.lV cu aspect nemodificat fata de 04.09.2013.Alte doua formatiuni de tip chistic se evidenţiază subcapsular in segmentul IV(3mm) si in segmentul Vll(5mm).Osteocondensare vertebrala corporeala T10, nespecifica, cu aspect nemodificat fata de o4.09.2013.Va multumesc!0
0
14-03-2014, ora 18:37
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu cred ca exista cineva care sa poata spuna ce sunt acei noduli vizibili pe CT, sunt pur si simplu prea mici. urmeaza sa incepi cumva si un alt tratament ? radioterapie sau/si tratament hormonal ?
0
14-03-2014, ora 19:27
stanciu gherghina
Nu este medic/terapeut
stanciu gherghina
Da voi incepe tratamentul hormonal cu Tamoxifen, de radioterapie mi-au spus ca nu este nevoie. Acei noduli de pe plamani daca erau metastaze nu trebuiau oare sa cresca? Nu stiu cum voi putea trai cu gandul ca ar putea fi metastaze. Credeti ca un PET -CT ar putea elucida problema? Dar pe ficat oare ce o fi? Va rog nu va suparati ptr intrebarile puse, poate fara rost, dar sunt mult prea speriata si nu vad nici o iesire din aceasta situatie incerta.Va multumesc din suflet ptr ca timp de opt luni a-ti fost alaturi de mine, atunci cand mi-a fost greu si nu am avut la cine cere un sfat medical autorizat. Va multumesc ca existati! Acesti noduli pot avea si alte cauze in afara de metastaze(raceli, fumat, etc)?
0
30-03-2014, ora 11:41
stanciu gherghina
Nu este medic/terapeut
stanciu gherghina
Domnule doctor am primit tratamentul de la medicul din localitatea mea, dar nu Tamoxifen, asa cum ma asteptam eu ci Letrozolum. Mi-a spus ca doamna doctor de la IOB nu a facut nici o recomandare in privinta tratamentului, adica nu a scris in scrisoarea medicala decat- Se instituie tratament hormonal la oncologia de teritoriu, iar dansa considera ca este mai bun Letrozolum, tinand cont de cei doi micronoduli de pe plaman, care inca nu stim ce sunt.Mi-a mai spus ca puteam sa fac un PET-CD ptr acei noduli dar la recomandarea doctoritei de la IOB care mi-a facut chimioterapia.Am mers inapoi la IOB iar doctorita de acolo s-a suparat foarte tare pe cea din teritoriu spunindu-mi ca sperie pacientii fara motiv si ca un nodul de 3mm nu-l poate caracteriza nici PET-CD. Mi-a spus ca momentan dansa nu poate sa-mi intocmeasca dosar ptr PET-CD, ptr ca nu are de ce se lega si astfel dosarul va fi respins de CAS si ca singura solutie este repetarea CT dupa 4 luni.Ce parere aveti, eu sunt dispusa sa fac PET pe banii mei, dar oare sa nu poata fi caracterizati acesti micronodulu? Varog mai spuneti-mi Carcinomul Lobular este mai agresiv decat celelalte forme de carcinom al sanului?Va multumesc din suflet si va doresc numai bine!
0
30-03-2014, ora 11:48
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
doctorita de la IOB are dreptate deplina, dupa parerea mea. nu este indicat PET/CT-ul in acest moment, motiv pentru care insistenta ta nejustificata a fost intalnita cu o pasare rapida din partea oncologului de teritoriu catre cel de la IOB. daca esti la menopauza de cel putin un an, letrozol este cel putin la fel de bun, probabil chiar mai bun decat tamoxifen, cu un profil de siguranta foarte bun si doar cu niste efecte adverse usor diferite, respectiv un mic risc de osteoporoza (ar trebui sa faci deci DEXA, o testare osoasa la endocrinolog). lucrurile par a fi sub control, nu te mai stresa foarte tare, incearca sa-ti gasesti echilibrul pentru ca ce lipseste in interior e greu de completat din exterior. mult succes !
0
30-03-2014, ora 13:02
stanciu gherghina
Nu este medic/terapeut
stanciu gherghina
Domnule doctor sunt la menopauza indusa de chimioterapie din octombrie anul trecut apoi mi-a mai venit in noiembrie - de atunci s-a oprit.Analizele arata menopauza.Deci nu am un an de menopauza.Multumesc mult.
0
30-03-2014, ora 16:26
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cu placere! atunci cosider ca tamoxifen era alegerea mai corecta. daca se dorea neaparat sa incepi cu letrozol, cred ca mai cinstit era sa se faca niste dozari hormonale si un consult endocrinologic mai intai.
0
30-03-2014, ora 19:01
stanciu gherghina
Nu este medic/terapeut
stanciu gherghina
Mi-au făcut dozari hormonale si eco.transvaginal, le-a văzut dr.ginecolog si am văzut ca a scris pe ele - eco si analize de menopauza.Ce sa fac sa încep Letrozolium sau sa mai stau de vorba cu doctorita din localitate? Mii de scuze si multe multumiri!
0
30-03-2014, ora 20:17
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
de unde sa stiu ce sa faci ? da, citostaticele pot induce o disfunctie ovariana si chiar menopauza precoce, deci letrozol poate fi inceput. ce poti sa o intrebi pe oncoloaga este urmatorul lucru: aceasta disfunctie ovariana este sigur DEFINITIVA ? sau ovarele au vreo sansa sa-si reia activitatea, astfel incat la un moment dat, chiar si pe o perioada oarecare, letrozolul sa nu fie eficient ? si ca atare nu ar fi mai prudent si chiar standard sa incepi cu vreo 2 ani de tamoxifen si sa continui cu sa zicem inca 3 cu letrozol ?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
77 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânii
  • Auto-examinarea sânilor
  • Metode de ridicare a sanilor fara operatie
  • Estetica sânilor
  • Mastopexia - Operatia pentru ridicarea sanilor (lifting-ul sanilor)
  • Mastectomia preventivă
  • Cancerul la sân – o amenințare care poate fi prevenită
  • S-a descoperit enzima care controlează metastazarea cancerului de sân
  • MIT: Antiperspirantele sunt o cauză a cancerului de sân
  •