care sunt primele semne de sifilis si la ce perioada trebuiesc facute primele analize?

128 comentarii 1 2 345 Înainte ›
0
09-07-2009, ora 19:11
Dr. Akram Salem
Dermatovenerologie, Bucuresti .Mihai Bravu 444
Dr. Akram Salem
sifilisul e sensibil la antibiotice...asa ca poate v ati tratat fara sa stiti luand antibiotic pt alta problema...
1 200 000 pe fiecare fesa, deci 2 400 000 pe sapt.de facut de trei ori
0
11-09-2009, ora 02:45
mew
Nu este medic/terapeut
mew
am si eu o problema care am cam neglijat-o. mi-a aparut ceva pe vulva. era ca un cos, putin mai mare, dura si care nu ma durea, dar care se umfla si erupea. l-am avut cam 2-3 luni dupa care s-a retras. si a ramas ca o cicatrice.dar acum s a umflat din nou si ma doare. asta, dupa 6 luni d cand s-a retras. as vrea sa stiu daca este ceva grav. mentionez ca nu am avut pana acum niciun contact sexual.
0
11-09-2009, ora 02:55
mew
Nu este medic/terapeut
mew
as vrea sa-mi spuneti daca este grav. si ce este!? si de ce si cum mi-a aparut ?!
0
14-09-2009, ora 01:25
anonim b
Nu este medic/terapeut
anonim b
buna seara o intrebare am si eu... mi-a aparut acum vreo 3 zile un punct rosu mic in varful penisului... am 20 de ani ultimu contact sexual neprotejat a fost acum 3 luni.. azi parca am observat ca imi mai apar puncte mici rosii nu ma mananca nu ma ustura...ma puteti ajuta va rog ultimu contact sexual a fost acum 3 zile protejat:) multumesc
0
20-09-2009, ora 13:19
andrada-alina
Nu este medic/terapeut
andrada-alina
Buna ziua,
Revin din nou la d-voastra cu aceasta problema care nu inceteaza sa ma nelinisteasca.
Eu vdrl pozitiv Tpha peste 2000, sotul negativ la ambele, in aceste conditii ar insemna ca eu nu mai am boala ci a fost candva, daca el nu e infectat?Atunci de ce mi s-a prescris tratament?Am niste probleme de sanatate momentan si le aveam si atunci cand am facut aceste analize, astept sa termin tratamentul si sa repet analizele, credeti ca au iesit pozitive si din cauza altei infectii acute din organism?Ma pot gandi la un copil date fiind aceste rezultate?
0
17-10-2009, ora 23:37
habar
Nu este medic/terapeut
habar
buna...as vrea sa ma ajuta-ti si pe mine cu o problema va rog.in urma cu o luna mia aparut pe la mijlocul penisului niste pete rosii care nu se mai vindeca...e sifilis sau nu?.daca nu ce ar putea fii?...si mentionez ca sex neprotejat am facut in urma cu vreo 6-7 luni..si pana acum nu am avut nimic, , , va rog mult sa-mi raspundeti!
0
18-10-2009, ora 19:57
georgeta@
Nu este medic/terapeut
georgeta@
buna sunt insarcinata in 6 luni si 2 saptamani.am facut rpr si mi-a iesit negativ.am facut acu VDRL SI TPHA CARE MI-AU IESIT VDRL:1/1 + SI TPHA:1/20 POZITIV +.NU mai stiu ce sa fac copilul e bine din ecografiile morfologice dar nu stiu unde sa merg pt schema de tratament.si doctorul meu ginecolog mi-a zis ca nu voi putea naste in spitalul respectiv daca nu ma tratez.va rog sa ma ajutati.un doctor cumsecade.multumesc anticipat
0
19-10-2009, ora 12:34
Dr. Akram Salem
Dermatovenerologie, Bucuresti .Mihai Bravu 444
Dr. Akram Salem
patricia...ce analiza v a facut pt HPV?...
0
19-10-2009, ora 22:11
habar
Nu este medic/terapeut
habar
domn doctor am lasat acum 2 zile un comentariu...va rog sa imi raspunde-ti si mie ca nu stie ce sa fac!!!
0
20-10-2009, ora 14:18
Dr. Akram Salem
Dermatovenerologie, Bucuresti .Mihai Bravu 444
Dr. Akram Salem
ce test de HPV eti facut???
0
20-10-2009, ora 14:22
Dr. Akram Salem
Dermatovenerologie, Bucuresti .Mihai Bravu 444
Dr. Akram Salem
nu e sifilis. e balanita..mai mult de atit nu va pot spune decit dupa consult
0
20-10-2009, ora 14:24
habar
Nu este medic/terapeut
habar
raspunsul asta e pt mine?..sau nu..?
0
07-02-2010, ora 15:49
god93
Nu este medic/terapeut
god93
buna ziua

prezint nishte pete rosii de marime 0.5-1cm, 2 la numar, in zona inghinala (penisul nu este deloc afectat), pe partea stanga si dreapta. le am acolo de vre-o 3sapt cred, am avut contacte sexuale protejate. Este grav ?ashtept un raspuns

multumesc anticipat!
0
07-02-2010, ora 23:19
georgeta diana
Nu este medic/terapeut
georgeta diana
acum 2ani am fost diagnosticata k sifilis tardiv.am facut tratament, analize..mi-a iesit vdrl+ si tpha+asta in 2008..anul trecut in martie am facut ultimul tratament dupa care analize in iunie.vdrl mi-a iesit negativ iar tpha pozitiv +.anul asta mi-am repetat iar analizele acum in februarie si mi-a iesit iar vdrl pozitiv+ si tpha+.as dori si eu sa stiu de ce si cum pot face sa mi se negativeze la lok.multumesc anticipat, ast rasp.
0
01-03-2010, ora 21:41
carmen8401
Nu este medic/terapeut
carmen8401
buna seara!am si eu o intrebare : in urma cu 6 ani mi am facut niste analize si am iesit pozitiv cu sifilis, insa eram in prima faza si nu mi am facut niciun fel de tratament. acum o sa mi fac niste analize pt angajare in alimentatia publica, stiu ca voi iesi pozitiv, dar e posibil sa nu ma mai angajeze din cauza asta?va rog sa mi raspundeti urgent. va multumesc!
0
25-03-2010, ora 11:21
srcondid
Nu este medic/terapeut
srcondid
daca nu prezint simptome la 3 luni dupa contact
pot avea sifilis???
0
30-04-2010, ora 19:12
andreyandrey
Nu este medic/terapeut
andreyandrey
buna ziua, am si eu o problema am intretinut relatii sexuale cu partenera mea timp de 7 luni(neprotejat) fara nici o problema dupa care intr-o zi am facut sex dar partenera mea nu s-a udat prea mult aproape deloc si am facuto asa cu putina usturime din partea ei care a putut fi trecuta cu vederea, dupa o zi ea numai putea intretine relatii sexuale o jena, nu se uda deloc si spunea care are ceva branzos in zona vaginului.In urmatoarea zi mie mi-au aparut pete rosii pe pielea penisului si niste puncte albe precum cosurile pe capul penisului si mi s-au inrosit foarte tare buzele capului si am mancarimi.Folosim clotrimazolul de aproape o saptamana la indicatiile prietenei mele dar dupa 5 zile am intretinut iar contact sexual neprotejat credeti ca este ceva grav sau este o iritatie.Multumesc anticipat
0
28-06-2010, ora 16:14
ronyrony
Nu este medic/terapeut
ronyrony
sa traiti dom DOCTOR!acumvreo 5 luni mi a aparut un fel de afta pe dosul buzei de jos, iar aceasta vindecandu se de la sine in locul ei a aparut un granulom care in timp a crescut si s a ridicat spre parte superioara a buzei.Vazand asta m am dus la medic, acesta m a operat si nu mi a zis exact ce a fost!!!mi a luat analize de sange dar tind sa cred ca nu le a trimis nicaieri la nici un laborator pt ca l am intrebat de mai multe ori de analize si o data imi zicea ca au venit si ca s bune si altadata imi spunea ca nu au venit!!!acum nu mai am nimic, dar simultan cu acel granulom aveam niste asa zise "cuie"in talpa.Marea mea frica a fost sa nu fie sifilis...se poate sa fie?cum pot lua legatura cu d-voastra pt un consult si sa mi recomandati niste analize SIGURE!multumesc anticipat!
0
29-06-2010, ora 17:22
marioaran
Nu este medic/terapeut
marioaran
Va rog mult dati-mi un rasp.Am o relatie de cateva luni, dar in data de 23 Iunie mi-a venit menstruatia, si tot in ziua aia m-am culcat ptr prima data cu acest barbat., pe 24, 26 28, la fel.Dupa toata acesta perioada, el mi-a zis ca acum 6 ani a avut sifilis si s-a tratat(lucreaza intr-un domeniu unde i se solicita analiza de sange trimestrial).si se jura ca nu mi-ar fi facut rau intentionat.
am intrat in panica la gandul ca m-a infestat, dat fiind ca am fost si pe, , rosu..daca ar mai conta asta.
ce ma sfatuiti...sa fac analize, , , la ce interval de timp.
astept rasp dvs.
multumesc
0
03-07-2010, ora 16:11
marioaran
Nu este medic/terapeut
marioaran
am revenit cu un comentariu, , , , am facut VDRL e negativ.ar trebuii sa astept o luna sa vad daca se modif ceva?mi-se recomanda TPHA.
SI POT CONTINUA ACEASTA RELATIIE STIIND CA EL A FOST INFESTAT CANDVA, , , , , TEAMA DE A MA REINFECTA EXISTA IN SUFLET
MULTUMESC
0
14-12-2010, ora 00:02
laca_si
Nu este medic/terapeut
laca_si
buna as avea si eu o rugaminte la domnul dr.akram. am facut sex cu cineva care acum are sifilis. asta s-a intamplat in august si am folosit prezervativ. tocmai acum in noiembrie a fost diagnosticata cu sifilis. e posibil sa fi luat si eu? normal sifilisul isi face efectul dupa 3 sapt sau ma rog nush cand. ia-u iesit pete rosii pe tot corpul dar mie nu. va rog datimi un rasp. nu am facut de 2 ani analize desi mi-e teama si nu sunt in tara. nu mi-a aparut nimic pe penis sau ceva de genul. e posibil sa fi luat de la altcineva boala?
0
14-12-2010, ora 00:07
laca_si
Nu este medic/terapeut
laca_si
ma refeream dak e posibil ca ea sa fi luat boala din alta parte.
0
20-12-2010, ora 16:36
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Am si io o mare problema cu o pata pe capu penisului unde se decaloteaza care mi-a aparut acum mai bine de 2 luni si am dat cu Lomexin Crema si am luat si Flucovim si tot nu mai trece si s-a facut mai mare decat era prima data, este rosie si se albeste la umezeala si dau in fiecare zi cu crema si degeaba, nu mai stiu ce sa mai fac ca sa dispara, am facut si teste acum mai bine de 5 luni si au iesit asa :
RPR /VDRL cantitativ - RPR dilutie 1/1 - Negativ ;
VDRL/RPR anticorpi Treponema Pallidum - VDRL/RPR - Negativ ;
Anti Treponema Pallidum metoda micro hemaglutinare - Negativ ;
RPR/VDRL cantitativ - RPR dilutie 1/2 - Negativ ;
RPR dilutie 1/4 - Negativ ;
RPR diutie 1/8 - Negativ ;
RPR diluatie 1/16 - Negativ ;
RPR dilutie 1/32 - Negativ
RPR dilutie 1/64 - Negativ
si am mai facut TPHA - Negativ in luna mai 2010 si FTA-ABS [ anticorpi IgG Treponema pallidum ] - Negativ la jumatatea lunii iunie 2010. am facut tratament preventiv cu Moldamin 1200000 UI cate 8-9 doze, in prima saptamana 2 in prima zi in fiecare fesa si a doua zi una si a 3-a zi si a 2-a saptamana la fel si a 3-a la fel si am luat si cateva pastile de Doxiciclina vreo 14 zile.
Este posibil sa ma fi infectat cu Sifilis atunci sau acum si sa-mi fi aparut pata aceea pe penis din cauza asta, sa fie sancru sifilitic ????? Tin sa mentionez ca n-am mai avut relatii sexuale cu nimeni in ultimele luni de cand mi-am facut testele pt. Sifilis si pt. HIV care au iesit Negative. Este posibil sa ma fi infectat din toalete publice sau din alta parte, se poate lua Sifilis din toalete publice ??? Astept raspuns cu privire la problema asta care nu imi da pace de cateva luni de zile. Va multumesc frumos pt intelegere.
0
05-02-2011, ora 15:41
georgisila
Nu este medic/terapeut
georgisila
Buna ziua.
in urma cu 3 saptamani am avut un contact sexual oral neprotejat(folosindu-se mai mult buzele ), si ieri mi-a aparut pe pielea are acopera capul penisului o mica pata rosie ca un fel de rana (preizez ca pe partea interiaoara a pieli care acopera capul pensiului) care nu a tinut decat pana ziua urmatoare.exista vreun motiv pentru care sa imi fac griji?
Va multumesc domnule doctor
0
14-03-2011, ora 22:39
Dia2
Nu este medic/terapeut
Dia2
Buna seara!!!anul trecut in urma analizelor pt căsătorie am fost depistata de sifilis, in data de 27.07.2010 TPHA-Pozitiv, tratament cu tetraciclina(alergica la penicilina)am făcut VDRL Latex=4 TPPA=2560 FTA Abs=800 tratament cu tetraciclina, in data de 14.10.2010 Iar după 3 luni am repetat iar analizele, 24.01.2011 VDRL Latex-2 TPPA-5120 FTA Abs-400 acum mi-a schimbat tratamentul cu doxiciclina 2 tablete pe zi!!!!sotului meu i-au ieşit analizele tot negative, acum in mai le vom repeta din nou, ce vreau eu e sa ştiu dacă mai sunt bolnava sau nu si dacă se mai poate transmite? Dacă soţul meu nu a luat anul trecut boala, o mai poate lua de la mine?si încă ceva, ne dorim foarte mult un copil, ce şanse sunt, sau cât timp mai trebuie sa aşteptăm!!!!!?????????va rog sa-mi raspundeti!!!!!va multumesc
0
07-02-2012, ora 20:47
claudiuroberto
Nu este medic/terapeut
claudiuroberto
am fost depistat cu sifilis si nu stiu daca este grav, vrdl pozitiv si comentariu analiza este : 1/1+
1/2+
1/4+1/16+/-
1/32- astept si eu un raspuns va rog frumoas
0
19-02-2012, ora 15:25
roxana_22
Nu este medic/terapeut
roxana_22
Buna ziua. Am 22 de ani si in octombrie am fost diagnosticata cu HPV, dupa ce in august mi-au aparut veruci in zona genitala. Problema mea este ca am facut analize si pt sifils, care pe mine ma cam deruta. VDRL a iesit de fiecare data negativ, dar prima data(noiembrie) a iesit la TPHA, 7, iar la cand am facut din nou, la inceputul lui ianuarie, a iesit 9. Situatia e cam asa. Daca ar fi sa am, nu pricep cum de nu am avut nici un simtom pana acum in afara de caderea masiva a parului din iulie(acum nu-mi mai cade aproape deloc) si de o... chestie care mi-a aparut pe 16 Decembrie, si care daca nu aistiimai bine, ai zice ca face parte din gingie, pt ca e doar putin umflata, dar nu are alta culoare, si nici altceva, in afara de faptul ca e acolo. Cu persoana care mi-a dat HPV si care mi-a cauzat si nelinistea legata de sifilis am fost acum un an, din ianuarie pana in aprilie. Ma gandesc ca daca era sa am si sif., era imposibil sa nu-i fi dat si prietenului meu, si in acest caz, e imposibil ca macar unul din noi sa nu fi avut vreun simtom de sif. Va rog, lamuriti-ma si pe mine.
0
28-02-2012, ora 12:52
animagus2008
Nu este medic/terapeut
animagus2008
Buna seara. Ma numesc lucian.
Acum 3 ani am fost internat pt o hepatita A.Dupa analize amanuntite mi-au gasit si anticorpi de hepatita C, HIV negativ si la sifilis Fals pozitiv(au zis e o reactie fiindca imi dadusera carbune negru). acum dupa 3 ani am fost la medicul meu pt o simpla adeverinta.. si ma trimis sa fac analize pt sifilis si anume VDRL si TPHA CARE AU IESIT : VDRL POZITIV + si TPHA NEGATIV. Nu am avut nici un simptom... Si am mai dori si un sfat cum si ce fel de tratament..nu pot lua injectabil ca lucrez mai mult prin tara si as prefera pastilele. Multumesc anticipat ...
0
28-02-2012, ora 12:52
animagus2008
Nu este medic/terapeut
animagus2008
Buna ziua din nou.. am fost azi la medicul dermatolog si i-am dus analizele de unde am fost internat cu hepatita A si rezultatele la viremia care mi-a fost facut ( suspect hepatita C ). Nu mi-a dat nici un tratament.. a zis sa revin dupa2 saptamani si sa imi rezolv problema cu analizele la Hepatita C deoarece poate fi de acolo.. Va rog sa ma ajutati cu un sfat, parere. Multumesc anticipat ...
0
10-03-2012, ora 17:48
andreea.lora
Nu este medic/terapeut
andreea.lora
Buna ziua,
AM O MARE NELAMURIRE! Sper sa ma puteti ajuta.incerc sa va relatez "istoria" pe scurt:
- in 2005, dupa aparitia unor simptome ciudate, prietenul meu din acea perioada a facut un control...VDRL si TPHA pozitive si evident si eu la fel, pozitiv.Am urmat amandoi un tratament cu moldamin 6 fiole timp de 6 saptamani.Dupa tratament au mai urmat cateva serii de analize timp de un an iar rezultatele mele erau mereu aceleasi, pozitive insa el negativ.
- pana in 2008 nu am mai facut nici un fel de analize, intre timp am pierdut legatura cu prietenul iar la inceputul anului 2008 dupa alte analize, spre fericirea mea, VDRL- negativ.am respirat usurata..mai multi medici imi spusesera ca nu exista riscul reifectarii "din senin" asa ca pot sta linistita.
- in 2009 l-am cunoscut pe actualul meu prieten...cu care, mai tarziu, am hotarat impreuna sa plecam la munca in strainatate...era evident faptul ca analizele sunt obligatorii, prima oara in tara(august 2010) care ne-au iesit bune (VDRL-negativ) iar apoi in strainatate alta serie de analize(decembrie 2010) si acestea fiind bune (VDRL - negativ)
- dupa 3 luni de la ultimele analize(martie 2011, tot in strainatate), dupa cateva controale pt o alta problema de-a mea pt care am fost tinuta in perfuzii cu antibiotice 4 zile(daca este relevant acest lucru), am aflat ca VDRL-ul este pozitiv, insa prietenul meu era negativ(spre bucuria mea). mentionez ca nu am avut nici un alt contact sexual(de orice fel) cu alti barbati de cand am rupt legatura cu primul prieten si pana acum!
- am facut acolo 6 doze de retarpen, cate 2 pe saptamana iar medicul ma asigurat ca voi fi in regula dupa acest tratament si am revenit in tara.
-dupa revenirea in tara, prietenul meu si-a mai facut o data analizele care au fost foarte bune (VDRL - negativ)
- acum intentionam sa plecam din nou dar mi-e frica sa nu patesc la fel ca data trecuta.aici sa fiu in regula iar in strainatate sa am "probleme"!!! acum nici macar nu mai mai curaj pt alte analize, chiar daca am facut si al doilea tratament in urma cu un an. si inca nu stiu de ce, dupa aproape 6 ani de la primul tratament, analizele au iesit pozitive. VA ROG SA MA AJUTATI!! Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns
128 comentarii 1 2 345 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: