care sunt primele semne de sifilis si la ce perioada trebuiesc facute primele analize?

128 comentarii 1 2 ..... 4 5
0
15-03-2012, ora 16:46
Marian56
Nu este medic/terapeut
Marian56
Buna Ziua de curand (1 luna) am avut un contact sexual si mi-a aparut un fel de galma pe penis (sub piele) (aproape de capul penisului) si inca o rana mica langa "ata" penisului de la cap posibil vre-o infectie ? precizez ca ma ustura/"mananca" ce pot face in privinta asta ? este grav ?
0
19-01-2013, ora 13:27
GaneaDarius
Nu este medic/terapeut
GaneaDarius
Buna ziua. Domn Doctor, sunt disperat va rog frumos sa-mi datii un raspuns :|
Am 15 ani. In vacanta de revelion, am avut prim-ul meu act sexual ! Si pe data de 15 mi-a iesit un cos pe pielea genitala, nu mi-a iesit pe cap-ul penisului !.. Si acum este a 4 zi. s-a spart cos-ul...astept un rezultat pana luni, daca pana luni nu trece, direct la doctor, dar daca imi putetii raspunde daca am, si daca se poate vindeca :| Nu pot sa cred mai bine ramaneam cu virginitatea..
Mentin ca nu am simptome cand ma duc sa urinez sa ma usture nu am patit asa ceva sau sa fiu obosit !

Va rog frumos, daca suntetii doctor, ati putea sa-mi raspundetii daca este sifilis sau nu ?

Multumesc, astept cat mai repede un raspuns :|
0
26-07-2013, ora 21:01
guliver
Nu este medic/terapeut
guliver
Pe data de 8.06.2013 am observat adenopatia in zona inghinala, insa abia pe 21.06.2013 am fost la doctorul dermato-venerolog si am fost diagnosticat cu sifilis primar, prin efectuarea testelor TPHA si VDRL cantitative (au fost pozitive).Am urmat tratament cu moldamin(6 injectii in 3 saptamani, cate doua injectii pe saptamana, cate una in fiecare fesa).Am reefectuat testele TPHA si VDRL cantitative(pe 19.07.2013) care au iesit pozitive, dar cu valori mai mici decat la prima testare.Doctorul dermatolog-venerolog spune ca sunt vindecat si ca nu trebuie sa mai urmez tratament si de asemenea, spune ca pot avea contact sexual oral si vaginal neprotejat.Vreau sa stiu daca pot avea contact sexual oral sau vaginal neprotejat si daca pot transmite boala.Mentionez ca sancru s-a vindecat, insa a ramas cicatrice, iar adenopatia aproape ca a disparut.Astept raspuns, va multumesc din suflet.
0
05-01-2014, ora 20:27
speranta3
Nu este medic/terapeut
speranta3
Buna seara.As avea o intrebare pt domnul dr.Akram.sper sa intre pe forum.In urma cu 10, 11 ani am fost diagnosticata cu sifilis, primar cred, pt ca din cate imi amintesc avem acea rana.Am fost internata la dermato pt tratament, vreo o saptamana(nu mai stiu sigur) si am primit din cate imi amintesc si pt acasa ceva moldamin.dar cred ca doar o injectie!! De atunci si pana in prezent am avut acelasi prieten, care nu stie ce am avut eu in trecut.Problema e ca de cateva zile ia aparut o rana pe penis si ma acuzat ca lam inselat dar nu e adevarat.intrebarea mea ar fi...este posibil ca dupa atatia ani sa fiu purtatoare si sa se fi infectat el doar acum? Sunt foarte speriata.doar dvs ma'ti putea calma..va multumesc
0
06-01-2014, ora 20:21
speranta3
Nu este medic/terapeut
speranta3
Buna seara...am revenit iar...cat timp a avut acea rana i se lipea lenjeria intima de ea si a inceput sa se spele cu ceva solutie care contine musetel si o pudra ca sa nu se mai lipeasca.azi am vazut ca nu mai are acea rana, dar acel loc este mai lucios.oare sa fi fost sifilis si acel sancru sa retras? Va rog un raspun dnu dr.Akram
0
15-05-2014, ora 19:35
loreali
Nu este medic/terapeut
loreali
Buna ziua, va rog din suflet sa mi daţi un răspuns!! Dacă rezultatele analizelor sunt tpha negativ vdrl - negativ, care este rezultatul final? Mai am sau nu sifilis.? Menţionez ca am fost infectata cu aceasta boala acum 15 ani, a fost depistat la timp am făcut 3 sau 4 injectii din cite imi amintesc, am mai făcut analize după care doctorul mi a zis ca sint vindecata. Acum după 15 ani a trebuit sa refac analizele pe motiv ca sunt însărcinată iar rezultatele au fost tpha negativ vdrl - negativ.
Va multumesc din suflet pentru răspuns!!
0
26-05-2014, ora 08:34
valentin121
Nu este medic/terapeut
valentin121
buna ziua, sotia mea dupa ce a nascut a fost diagnosticata cu sifilis, mai tarziu am aflat ca mama sa a avut sifilis. se poate sa fi trait pana la varsta de 20 de ani cu acest microb? tin sa precizez ca eu miam facut toate analizele si miau iesit negative. copilul a urmat un tratament cu penicilina si pana acum se pare ca e bn.poate avea urmari asupra copilului mai tarziu? va rog daca se poate sa ma lamuriti si pe mine in aceasta prb. vreau sa mentionez ca sotia mea nu a mai avut rel sexuale cu altcineva in afara de mine
0
24-06-2017, ora 14:48
Delia*criss
Nu este medic/terapeut
Delia*criss
Buna ziua sunt diperata mi-am facut analizele deoarece am avut untimul contact sexual Cam dubioas in urma cu cateva luni( aprox 7luni) in timp ce inca imi alaptam copilul. Acum am rezultatul de la analize VDRL cantitativ 1/8 Negativ obs, TPHA povitiv/ Negativ/ OBS, ELISA-Ac.anti Treponerema negativ/negativ/ OBS. Tin sa mentionez CA am Mai avut contact Doar CA 2 barbati de atunci. Ultimul(actualul) Acum 4 saptamanii a avut un cos pe penis apoi a diparut. Intre timp am facut aceste analizele si au iesit asa... El le-a facut si au iesit VDRL Negativ TPHA Negativ.
VA rog cu desperare sa-mi spuneti De cand este aceasta boala in ce stadiu sunt... Etc.. Acum Ma aflu In spital doctorita nu ma lamurit asa cum Trebuie... Sunt diperata pentru copilul meu. VA rog dati-mi um raspund cat mai urgent... Acum fac penicilina injectabila apoi voi lua pastile Dupa externare Dupa 3 zile de tratament deoarece Nu se mai gasesc moldime. Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
128 comentarii 1 2 ..... 4 5

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: