Ce as putea sa fac sa mi cresc nivelul de serotonina?

07-07-2020
Spark2077
Nu este medic/terapeut
Spark2077
Buna ziua. Sunt diagnosticat cu schizofrenie paranoida de cativa ani. Momentan sunt pe Rispolept si Abilify. Am cerut medicului meu sa-mi prescrie antidepresive pentru ca antipsihoticele pe care le iau ma fac sa ma simt ca un robot, iar raspunsul a fost nu. Rareori mai am emotii ma refer la modul general, vorbesc mai putin decat de obicei, nu mai sunt interesat de a face lucruri noi, nu ma mai pot bucura de micile chestii din viata de zi cu zi, sunt aproape ca o leguma. Ce as putea sa fac sa mi cresc nivelul de serotonina? Ce alte optiuni ar fi in afara de antidepresive? pentru ca ma simt trist in cea mai mare parte a timpului.
5 comentarii
2
07-07-2020, ora 14:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Medicul nu ti-a dat antidepresiv de teama unui episod psihotic. Sa nu virezi.
0
07-07-2020, ora 17:23
Spark2077
Nu este medic/terapeut
Spark2077
Ca o ultima optiune pentru depresie e posibil sa apelez la Stimulare Electrica Transcraniana pe scurt SET. Din ce am citit in alta parte poate ameliora-vindeca depresia. Am înțeles ca e o metodă mai noua in unele spitale.
0
07-07-2020, ora 18:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Incercati! Sa ne scrieti si noua cum v-ati simtit si cat costa!
1
07-07-2020, ora 18:38
Spark2077
Nu este medic/terapeut
Spark2077
Nu pot sa fac reclama, e doar in faza de teste momentan
2
08-07-2020, ora 04:43
xtreme07
Nu este medic/terapeut
xtreme07
tin minte ca am citit de Stimulare Electrica Transcraniana in urma cu vreo 4 ani si din ce am retinut se face doar pentru persoanele care au probleme mari, care nu pot functiona. deci, nu e pentru oricine
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.