Ce fac oamenii care nu se pot vindeca sau ameliora de o boala psihica ?!

152 comentarii 1 23 ..... 5 6 Înainte ›
0
01-05-2015, ora 20:45
Marius03
Nu este medic/terapeut
Marius03
Costy nu i-ti mai merge treaba cu solian la doua zile? am inteles de la tine ca e cel mai bun antidepresiv... (din vremuri vechi).
0
01-05-2015, ora 23:16
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Costy, ce-ti mai place sa traiesti periculos...Eu zic sa fii ceva mai precaut, fii intelept! Nu stii niciodata ce te asteapta, sa nu ramai socat de ce va urma...

Si nu uita ca omul e fiinta POCAIBILA, deci profita cat mai ai timp !
0
01-05-2015, ora 23:52
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Eduard, colegutza ta mda, aia face parte din categoria de care vorbeai tu daca tot ii ameninta pe toti cu asta ca probabil o face ca sa aiba avantaje mai ales de la parinti.
In alta ordine de idei suicidul nu poate fi subiect de gluma in nici un caz.
Iar eu vreau viata inapoi, sa ma bucur de ea, sa simt ca vreau sa traiesc ca sa am zile frumoase, sper sa mearga ce incep de Luni-Marti, gandul de sucidid nu apare aiurea poate ca la altii, apare ca te simti f prost de dim pana seara si se tot repeta pana te saturi sa mai traiesti ca sa suferi dupa ce vezi ca nu esti tratabil, nu ai face asta ca sa impresonezi pe cineva sau sa santajezi, o faci sa scapi de suferinta iremediabila, de aia faci plan sa nu fi gasit si sa nu stie nimeni cand vine momentul.
Si Clara zicea ca ziceam la misto mai ales ca ne-am intalnit face to face la spital, dar nu a fost deloc asa, nu aveam nici un interes sa zic aiurea, ziceam ce simteam, dar pe atunci mai speram ca merge vreun tratament si asta m-a mai tinut in frau.
Si inca ceva, ca sa santajezi trebe sa stii ca ai putea obtine acel ceva ce tu vrei de la cei din jur sau parinti, mie nu poate nimeni sa-mi dea ce am nevoie deci n-ar avea sens, nu poate nimeni sa-mi recalibreze creierul defect din nastere ca asta as vrea.

Marius, nu merge Solianul, a mers odata.. si cateva zile urcase Dopamina dar atat, apoi mi-a facut rau si 2-3 mg daca am luat dand o depresia ciudata.
Nu am zis ca e cel mai bun antidepresiv ci ca se da ptr partea dopaminica ptr motivatie, chef, dorinta, curiozitate, sistemul de recompensa si se asociaza cu un Antidepresiv probabil SSRI care actioneaza pe Serotonina, la unii merge, la altii nu merge treaba, e relativ. In doza de pana la 200 mg/zi ar fi antidepresiv (Desi dupa mine e mult 200, maxim 100 sa zic ca ar fi), peste doza asta ar fi antipsihotic si blocheaza Dopamina deci pe dos.
Daca iau mai mult de 5-6 mg e durere, am o stare f urata deci pe dos a cum ar trebui.
La tine Marius cum a inceput totul ? ce simptome si ce trat ai luat ?

David, nu stiu ce va urma sau nu, daca imi revin cu ce fac de sapt viitoare in colo este f bine, daca nu-mi revin oricum suferinta asta e mai grava ca orice deci nici nu mai conteaza ce va urma, te gandesti ce urmeaza cand mai ai ceva de pierdut.
0
02-05-2015, ora 00:10
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Sunt convins ca exista oameni cu suferinte si mai mari, si totusi, isi duc viata pana la capat, cu demnitate!

Iar eu, unul, nu as fi asa convins ca nu ai avea nimic de pierdut...In primul rand, ti-ai putea pierde sufletul.Bine, sufletul tau oricum e pierdut in momentul de fata, dar inca mai ai timp sa schimbi ceva.Retine ca 'Cei din urma vor fi cei dintai' ! Inca mai poti face o schimbare in viata ta.

p.s.Daca ai ajuns la concluzia ca niciun tratament incercat nu te-a ajutat, poate e timpul sa iei in considerare si varianta propusa de mine, credinta, sau 'mentalismul' cum a denumit-o Stevens.:)) Incearca doar, vezi daca exista cu adevarat acea Forta Supranaturala care guverneaza Universul, striga catre El, cere-i ajutorul, nu mai sta cu mainile in san plangandu-ti de mila! O sa vezi ca o sa-mi multumesti mai tarziu.:)
0
02-05-2015, ora 00:28
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Eduard48

Exact.
Nu sunt stabilita aici si nici nu intentionez.
A trebuit sa vin de 3 ori deoarece casatoria mea cu un cetatean civil, in Spania, a durat 8 luni.

Fiecare ajuta pe fiecare de unde poate.
0
02-05-2015, ora 00:45
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Luí Costy nu ii pasa atat de mult de el incat sa se roage fara sa gandeasca nimic rau despre divinitate.

Nu cred ca oamenii care vor sau chiar incearca sa se sinucida braveaza.

Una e sa suferi cumplit de cancer si alta e sa simti Infernul unei boli psihice rezistenta la tratament.
Suferinta e de 10 ori mai mare.
De 100 de ori.

Atat de Raú iti e ca vrei sa apetito pe buton si sa termini instant.

Parerea mea e ca Costy se va vindeca si Isi va face si familie. Nu se va sinucide.
0
02-05-2015, ora 07:24
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Clara, daca nu as fi trecut printr-o depresie majora, in care eram gata gata sa recurg la gestul la care vrea sa recurga costy, tocmai pt ca chinul mi se parea atat de mare, de nesuportat, ti-as fi dat dreptate, dar asa nu pot.
Infernul unei tulburari psihice dispare in momentul in care omul isi indreapta atentia catre Dzeu.
Costy trebuie sa inceteze sa mai fie capos, si sa incerce si varianta asta, pt ca, chiar nu are ce pierde, daca incearca sa vorbeasca cu 'prietenul ala imaginar' al tuturor oamenilor.'Imparatia lui Dzeu nu vine sa tulbure privirile, nu poti zice uite-o aici sau uite-o acolo, pt. ca ea e in fiecare din noi', depinde numai de noi daca o descoperim sau nu.

Nu cred ca poti compara suferinta lui costy cu suferinta unui bolnav de cancer in faza terminala, pt ca la cel din urma, suferinta este atat fizica, cat si psihica (psihica, daca nu reuseste sa-si accepte conditia).
0
02-05-2015, ora 08:45
Marius03
Nu este medic/terapeut
Marius03
Costy... La mine a inceput de la anxietate, apoi depresie si in final cu tulburari psihice.
Anxietate, adica frica de aglomeratie, frica sa ies din casa, etc... Apoi a urmat depresia in urma unui stres puternic (daca as putea da timpul inapoi sa evit acel factor stresant, ar fi ok)
0
02-05-2015, ora 16:59
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Dupa fapte s-a aratat ca nu e nimeni care sa ne ajute cu nimic, tu David ai dobandit cel mai urat simptom depresiv numit Anhedonia si apatia !!! Asa ca nu esti deloc vindecat, nu te-ai tratat la timp si ai dat din unele in altele, simptomele de dinainte erau mai putin grave ca ce ai acum, culmea ! Faptu ca te mai deranja, ca aveai emotii fie si negative erau de tratat, faza in care esti acum nu se mai trateaza din pacate deci nu te-a ajutat nimeni, boala ta s-a agravat treptat, faptu ca traiesti fara emotii, fara bucurii, fara sa simti nimic nu e nici o lauda si nimic de dorit, mai bine mor decat sa straiesc ca un robot, pe mine chiar ma deranja cumplit anhedonia temporara pe care am avut-o de la Rivotril, era insasi ea o mare suferinta, traiesc ca sa ma bucur, altfel nu mai avea sens.
Aia care-si accepta viata asa e treaba lor, au dreptul sa decida asta, nu toti vor sa traiasca sa sufere, suntem oameni diferiti, gandim diferit.
Bolnavu de cancer macar i se termina relativ repde suferinta, sufera cateva luni si a scapat apoi, moare natural, nu ajunge sa se sinucida, ca-si accepta sau nu conditia nici nu mai conteaza, cont ca scapa fara sa vrea, la depresie nu mori pana nu o faci tu, te chinuie la infinit. Sau daca scapa de cancer scapa cu totul si iar e bine, deci cum o dai e mai castigat !

Clara, daca ma sinucid sau nu depinde de mai multi factori, depinde de cum va merge tratamentul cu stimularea trnasmagnetica, depinde si de starea generala cum este, oricum depresia cauta sa faca tot ce poate sa ma aduca sub pamant, asta simt si am recunoscut ca nu este deloc okey, cauta motive, daca n-am aia ca n-am aia si deci..suferinta, daca am picat un examen vai ce suferinta de era sa mor atunci chiar..desi daca luam examenul nu ma bucura deloc ca nu prea ma interesa subiectul, deci cum o dai tot una e. Daca iau 3 la lucrare sunt un prost si mai bine mor (si simti umilire, inferioritate, invingere de nu se poate), daca iau 10 sunt tot trist cum ca 'si daca ai luat 10 ce ?' LOL.
Am luat de 3 zile 2, 5 mg Cipralex si putin de tot e mai acceptabila starea dar la suprafata doar ! Vine sesiunea pe 20 Mai, n-am invatat mai nimic ca nu am putut de rau, sigur voi avea restante si atunci cre ca ma rupe, ca tot asa in Februarie aveam starea de la putin Cip si cand am vazut restanta am cazut urat de tot brusc, afara de sentimentul de nemultumire si neimplinire care apasa mereu ca nu am reusit in viata ce am vrut.

Marius, mda, nu te-ai tratat la timp si de aia ai ajuns asa, si daca evitai stresul ala nu conta, aparea un altul si tot bubuia, nu scapai, fierbea in fundal oricum si daca nu aveai nici un stres, bubuia si asa fara motive ! Trebuia sa te tratezi de anxietate urgent daca ai fi stiut ca ai asa ceva si poate scapai.
0
02-05-2015, ora 18:14
david90
Nu este medic/terapeut
david90
@costy: Eu iti spun ca viata asta e mai mult decat acele placeri si satisfactii temporare pe care le cauta majoritatea, si in lipsa carora, multi decid sa-si puna capat zilelor, dar asta o sa afli pana la urma, numai sa nu fie o cale fara intoarcere.Am mai zis, n-avem niciun drept sa ne luam viata, atat timp cat nu am decis noi sa ne nastem.

Spuneai ca faci facultatea de informatica, unde anume, la Universitatea Bucuresti?! Intreb pt ca ma bate si pe mine gandul sa ma inscriu la informatica din vara.:)
0
02-05-2015, ora 20:39
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
A spus un mare psihiatru din Constanta unui baiat care s-a dus acolo special ca se simte cam ca tine, cu nimic nu-i merge, sa ia 2 ad-uri cu un antipsihotic sa le activeze.
0
02-05-2015, ora 20:55
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Clara, cei care au ganduri de suicid au nevoie de Dzeu, nu de pastile.Gandeste-te cum ai fi fost tu, cu toate pastilele pe care le iei, daca nu aveai aceasta credinta uriasa in Divinitate ! Asta practic te tine in viata.
Tot credinta ma tine si pe mine in viata, ca altfel miroseam de mult florile...de la radacina.:))
0
02-05-2015, ora 21:15
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Steve Jobs, Dzeu sa-l ierte, desi era ateu declarat, spunea ca, din momentul in care a aflat ca are cancer, a inceput sa se gandeasca mai mult la spiritualitate, pt. ca nu se putea impaca cu gandul ca in momentul in care va muri se va termina totul.
0
02-05-2015, ora 22:13
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Sunt la facultatea Titu Maiorescu, vino si tu dar trebe sa inveti ca lumea ca sa treci, costa 700 Euro pe an taxa.

Am dreptul orice atat timp cat nu mi s-a oferit o viata decenta, nu-s sluga nimanui sa nu am voie ceva daca nu-mi e bine, sa fie sanatos daca o fi sau nu ala, dar si daca o fi ii zic demn "nene esti de vina, tu m-ai adus in halul asta" deci n-are nici un drept sa zica ceva iar daca vroia sa sufar, atunci 1-0 for me intrucat ei uite asta eu nu vreau si pana la urma am si eu un cuvant de spus si mi se pare corect asa, de ce pupati un fund pe un eventual sef ? Si oricum nu ar respecta pe astia umili, mai mult respecta pe unu viteaj care se opune, care ii contesta deciziile chiar daca aparent nu ii convine, faptul ca plecati capul e semn de slabiciune iar seful nu place deloc asta, asta si ca gluma zic scenariul asta.
Tot din slabiciune vine si teama de a contesta ce zice seful, si asta o stiu 100 % de la oameni cu bani cu povesteau de angajati, am un amic de familie care a avut retrocedari si are multi bani "cand ii vad fomisti asa de bani si ca ar face orice ptr asta, mi-e scarba de ei, astia nu-s demni, astia sunt buni doar de slugi platite", el ii respecta pe aia care zic "nene eu nu stau daca nu-mi dai atat, valoarea mea costa, vrei un om de baza bine, nu vrei pa chiar daca n-am de nici unele".

Clara fara medicamente era praf cu toate credinta ei, acum credinta ei excesiva vine tot din boala, creierul ei se apara bagand o iluzie in care ea se simte bine.
Steve jobs daca credea ca dupa moarte e ceva, atunci pacat de desteptaciunea lui, iti zic eu de ce l-a apucat spiritualitatea, ii urca anxietatea puternic de tot cand stia ca moare si de aia, altfel cucu, daca era baiat destept si bloca anxietatea, nu mai avea nici o treaba, anxietatea aia e tot ca mecanism de aparare cum ca de teama de nu stiu ce, sa se salveze cumva, deci tot o smecherie a creierului care nu vrea sa moara, creierul lui a lucrat corect dupa cum e programat dar real nu mai avea ce face.
Problema este ca 95 % din oameni nu constientizeaza aceste mecanisme si le iau ca realitate.

Uite Andrew Solomon ala de a scris cartea aia Demonul Amiezii despre depresie, maica-sa o femeie perfect sanatoasa psihic a facut cancer si stia ca in 9 luni moare in chinuri, avea ea asa ceva teama de chinurile alea asa ca a facut rost de ce trebuie si a zis asa "domne eu vreau sa mor decent cand se impute treaba" si dupa aia ce crezi ? S-a simtit extraordinar cu gandul ca nu ajunge in chinuri doar stiind ca are iesire frumoasa si a trait ultimile luni f bine si frumos, evident ca momentul a venit asa cum se stia, a luat alea si a murit linistita. Nu vroia sa se chinuie pur si simplu, nu trebuia sa fie bolnava ca sa vrea asta, mi s-a parut f corect ce a facut, ca in urma la asta fi-si adica Andrew a facut depresie ca si-a pierdut mama pe care oricum si-o pierdea atunci dar mult mai urat, e alta treaba.
0
02-05-2015, ora 22:41
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Si esti convins ca mama lui Andrew Solomon e lipsita de chinuri acum? Eu sunt convins ca acum are chinuri mai mari decat si-ar fi inchipuit vreodata, inimaginabile, dar asta si-a ales, in loc sa aleaga sa mai rabde suferinta cativa ani, acum o rabda la nesfarsit.:))
Poate citesti si cartea profesorului de arte plastice, fost ateu convins, Howard Storm, are si cateva interviuri pe youtube.Omul asta, se vede clar pe fata lui ca a fost traumatizat de experienta NDE pe care a avut-o, in toate interviurile pe care le-am vazut are momente in care izbucneste in plans.Cam asa reactioneaza majoritatea celor care au avut un NDE cu viziunea Iad-ului.
Cu Seful Ala Mare nu te joci! Exact cum un parinte isi pedepseste copilul cand greseste, asa si Seful Ala Mare isi pedepseste copiii care gresesc, dar ii iarta si ii rasplateste pe cei care se intorc la El si ii respecta regulile jocului numit viata.
Suntem prea mici noi ca sa intelegem de ce Seful Cel Mare se comporta asa cu copiii lui, dar o sa primim toate raspunsurile la momentul potrivit, o sa fim lamuriti de nu o sa mai zicem nici mama.:))
0
02-05-2015, ora 22:55
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. Eu as fi fost moarta coapta preparata fara credinta si fara Dumnezeu.

2. Acatistele pe care le citesc zilnic ma alina extrem de mult cu boala mea si imi aduc o pace si o bucurie iesita din comun.

3. Sotul meu ii transmite lui Costy ca in vederea solutionarii problemei suicidului trebuie sa ii ceara ajutorul, mila, prin orice modalitate pe care o considera El.

O minte stiintifica ce nu crede si nici nu se gandeste sa creada poate sa ceara ajutorul lui Dumnezeu ca acesta sa ii dovedeasta prin orice mijloc ca exista sau ca nu exista.

Daca ai mijloace de subzistenta sa iti dedici mai mult timpul ajutarii oamenilor sau as faca orice fel de fapta buna, in orice maniera doresti tu, lucru ce iti poate produce sentimente de bucurie si multumire. Acest lucru poate fi curativ pentru tine.

Medicina avanseaza foarte repede si ce nu este posibil astazi, peste 7 zile poate sa apare un medi care sa te vindece. Sa astepti cu rabdare.
0
02-05-2015, ora 23:07
david90
Nu este medic/terapeut
david90
De acord cu tine, Clara, nimic nu se compara cu pacea si 'caldura' sufleteasca pe care ti-o da credinta neconditionata in Dzeu.Eu cred in existenta lui Dzeu cum cred in existenta Soarelui, si nu pt. ca il vad fizic, ci pt. ca vad tot ce atinge El.:)
0
02-05-2015, ora 23:48
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
David, mama aluia nu avea de indurat suferinta cativa ani ci cam cateva luni, insa nu a dorit nici asa, da, sunt convins ca nu i se intampla nimic acum ca nu mai e nicaieri, pana la urma de ce era obligata sa accepte suferina ca asa a vrut seful ala al tau ?! N-am inteles.
Tu te faci mic nu eu, eu nu ma consider ! Eu ma consider un om care are dreptul sa gandeasca cu mintea lui, sa ia decizii in viata lui.
Si nu sunt cersetor, nu cer mila nimanui, nu am ajuns chiar in halul asta de degradat moral, plus ca nu ai la cine sa o ceri, macar sa fi avut real era ceva poate.
Nu ma pedepseste el sefu presupus ca asa vrea muschii lui, ce-i asta ? Sa se duca dracului si sa o pedepseasca pe ma-sa nu pe mine ca e el diliu la cap si se joaca cu noi.
Daca era corect si daca exista, ar fi zis ca si parintii "te pedepsesc ptr ca.." dar in mintea aluia al tau ar fi "te pedepsesc ca n-ai facut ca mine", deci nesimtire si obraznicie plus rautate, lucru care un om demn nu-l acepta.
Daca vroia sa fac ca el, macar avea simtul sa-mi dea si mie ceva bun la afacerea asta, nu sa-l pup in cuculetz pe de pomana.
Daca tie iti place sa fi mic (macar sa fi avut in fata cui sa fi mic), f bine, no problemo.

Ala a avut NDE cu viziunea iadului data de imaginatia din creierul lui si nu si-a dat seama ca e vrejeala si nu e real, a avut o halucinatie (se intampla in schizo, hipoxii, substante chimice), mai exista si halucinoze alea unde iti dai seama ca ce se intampla nu e real (apar in depresiile psihotice, unele substante).
Sau a fost folosit ptr a manipula oamenii si sa le intareasca convinderea ca iadul exista, dar el stie ca a avut o halucinatie.
Daca tu ai o stare psihica proasta si iti dau acuma ciuperci magice, s-ar putea sa vezi si tu iadul cum arata, sau daca intri in moarte clinica.
0
03-05-2015, ora 00:24
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Sa stii ca eu, in fata Universului, ma simt infim, sunt umil ca un catelus.:))

Arata-mi unul care a avut o 'halucinatie' de genul dupa orice alta intamplare in afara de stop cardio-respirator si eu il mananc.E adevarat ca in hipoxii, consum de droguri, etc, pot aparea anumite halucinatii care corespund cu unele aspecte ale unei experiente NDE, dar sunt departe de a fi incadrate la experiente NDE.Crede-ma ca daca ar fi fost halucinatii, subiectul asta ar fi fost de mult inchis, nu s-ar mai fi facut studii gen AWARE.
Mama lui Andrew Solomon daca a murit inseamna ca a disparut din Univers?

Poate nu stiai, dar constiinta (mintea) e inca 'the hard problem of neuroscience'. Nu stim mecanismul prin care creierul uman produce un singur gand.Cel mai recent model stiintific, care incearca sa explice constiinta, este cel propus de medicul anestezist american Stuart Hameroff si fizicianul englez Roger Penrose.Modelul lor sustine ideea existentei sufletului.

-*

Poate te intereseaza subiectul...

Deci, ideea de baza e ca trebuie sa fii precaut!!!

p.s. Chiar si Albert Einstein s-a declarat umil in fata Universului. :)

(*modificat de admin)
0
03-05-2015, ora 00:34
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Costy, te intreb si vreau sa-mi raspunzi sincer...Ai incercat vreodata sa te rogi Sefului Ala Mare, sa-l "intrebi" daca exista cu adevarat?
0
03-05-2015, ora 03:21
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Eu zic ca toti care au vazut alea, au avut halucinatii, ce dovada au aia ca n-au fost si ca a fost real ?! Nici una.
Sunt doar speculatii si atat. Si orice ar fi oricum pana nu-mi spune de ce m-a facut damblagiu asa de mi-a ruinat viata, n-are nimeni nici un drept sa ma condamne ca vreau sa scap de ea, ca io-s tupeist de fel, il intreb si pe ala buni de ce si-a batut joc dar si pe ala rau de ce e rau asa tare si nu vrea sa faca bine si daca ar fi, deci nu ma simt deloc mic ca nu mi-a stat bine.
Da, daca aveam o viata normala si vroiam eu sa vad cum e pe lumea ailalta, eram vinovat ca zicea "de ce ai facut ? Nu aveai motive", dar asa e alta smecherie. Pana si la tribunal ti se spune ce ai facut de esti acuzat, nu merge asa...cum zici tu.

Da, am incercat sa ma rog la seful pana m-am convins ca nu este dupa fapte, asa ca am renuntat de mult.
0
03-05-2015, ora 07:37
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Experientele NDE nu sunt halucinatii si iti spun si de ce... Studiul AWARE finalizat anul trecut, nu a demonstrat concret, odata pt totdeauna, ca ar exista viata dupa moarte, Rai si Iad, pt a face asta, probabil ar trebui ca un pacient sa vina cu un suvenir de dincolo, ca sa-l credem noi pe cuvant, la cat suntem de sceptici.:)) Dar oricum, nu asta a fost scopul studiului, nu de a demonstra existenta Raiului si a Iadului. Ceea ce a demonstrat studiul, a fost faptul ca, cel putin partea de out of body experience din timpul unui stop cardio-respirator, nu este o halucinatie.De exemplu, in cazul unui pacient, au reusit sa vada exact daca experienta din afara corpului s-a produs din momentul instalarii stopului cardiac si pana la resuscitare, au cronometrat timpul, iar pacientul a descris tot ce se petrecea in sala de operatii cu acuratete, pe o perioada de cel putin 3 minute, in care el nu a inregistrat puls, si in care a fost lipsit de reflexele trunchiului cerebral, ceea ce il declara in moarte clinica.

Si inca o dovada ca nu sunt halucinatii, o reprezinta experientele NDE ale persoanelor nevazatore din nastere.Experientele acestor persoane corespund cu cele ale persoanelor care vad, practic, cei nevazatori congenital, in timpul unui NDE, vad pt prima data in viata lor, dar nu prin ochii fizici, ci prin 'ochii' mintii(sufletului).Si acestia descriu cu acuratete ce s-a petrecut in sala de operatii.Se stie cu certitudine ca persoanele nevazatoare congenital nu au vise vizuale.Chiar si in urma consumului de droguri, halucinatiile pe care le au sunt nonvizuale, ca s-au facut si astfel de studii.
Poti citi cartea 'Mindsight', contine cam 20 de cazuri cu oameni nevazatori congenital.
0
03-05-2015, ora 07:57
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Omului caruia ii lipseste o mana sau un picior, ce ar trebui sa i se intample ca sa creada in existenta Divinitatii, sa-i creasca madularele la loc? :)) N-ai auzit ca Imparatia lui Dzeu nu vine sa tulbure privirile?!
0
03-05-2015, ora 18:42
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Pai stiu faza aia cum ca vede ce se intampla in sala de operatii dar eu nu cred ca acele relatari sunt adevarate ci doar mainipulare media, aici e aici, religia este foarte puternica, biserica e cea mai puternica institutie din lume, ei incearca sa intareasca chestia asta in capul oamenilor, exista psihologi specialisti in psihologia maselor, aia sunt consultati de puterile lumii si se vor lua masuri ca atare in interesul lor, prin carti, prin relatari de juri ca asa ar fi, oamenii cred, ei stiau asta ! Astia ca mine care se prind sunt mai rari, ti-am zis, totul a pornit de la niste superdestepti care au stiut ca omul e predispus la iluzii din astea ptr aparare contra vietii dure (natura stia asta si a dotat omul cu un mecanism psihotic de a crede in ceva ce nu e si nu-si da seama de asta, de fapt asta e caracteristica psihozei), asa ca astia au speculat asta si asa i-a facut pe oameni sclavii religiei, se invart miliarde pe faza asta ! Tu gandeste-te daca fiecare credincios doneaza 1 euro cati bani se strang ?! Plus idoctrinarea cum sa nu vrei prea multe...ca doar un trai bun cere bani pe care mai marii lumii nu-s dispusi sa ofere pe munca ta, sa aiba doar ei totul.
La Vatican se stie deja ce averi se invart si cum aia au incercat cu forta sa catoliceasca pe toti chiar incitand la razboaie ptr asta caci ei vor sa domine pe toti, n-au reusit cu China si Rusia.
Iar cu noi nu se omoara ca si asa ne iau tot in liniste.
Gandeste-te ca cei de sus au nevoie de cat mai multi oameni de rand sa le slujeasca, de aici vine cerinta de supunere, de acceptare a oricaror conditii de viata fara sa comentezi (aici au speculat puterea de adaptare a omului dar nu numai, de aia sunt contra suicidului si euthanasiei la om dar la animale nu), asa de puternic a fost planul de programare a oamenilor ca uite au reusit desteptii de ei.
Uite la pocaiti, chiar cunosc doi, cum au ajuns asa ? Iti zic eu, au avut o psihoza puternica si au crezut ca e real (cum au si declarat experienta de inceput), de acolo s-au damblagit de tot, nu au tv, nu beau, nu nimic...toata ziua doar despre biblie si Dumnezeu vorbesc, nu si-au dat seama ca au avut psihoza, vroiam sa fac un experiment dar n-am insistat, sa le dau neuroleptice o luna sa iasa din aia sa vedem, se prind ca au fost in transa atatia ani ?! Fiind ceva ce nu face rau, nu a fost declarata treaba ca boala, dar tot aia e in esenta, evident ca deja s-au izolat de ceilalti ca nu se mai inteleg cu ei, au doar comunitatea lor, au renuntat la multe placeri DAR muncesc in continuare la fel de greu, asta nuuu e interzis.
Real era daca se vedea concret in viata reala, de ex mananci dulciuri multe te ingrasi, se arata pe cantar, ai bani multi, iti poti lua ce vrei tu concret, se taie curentul, se stinge becul, deci chestii demonstrabile in realitate oricand, restul orice convingere, traire sau perceptie ce nu concorda cu realitatea se numeste psihoza, ca e data de natura sau nu, tot una este, vine unu ca mine care n-are si toti zic invers :)))) ca eu as fi ala, bine zic astia ca voi care cred, ceilalti nu, marea dif e ca cei ca noi arata concret ca e ca noi, voi insa nu.

Si da, la ala fara maini ar trebui sa-si creasca la loc ca sa conteze ca exista sau nu, daca nu ma ajuta in viata asta, ce rost mai are restul ? E absurd.
E aia, munceste tu ptr noi cat mai mult cu speranta falsa ca dupa aia vei fi bine, nu protesta contra traiului prost ca asa a zis Dumnezeu, oricum mori ca prostul dupa aia dar noi ne imbogatim de pe urma ta.
0
03-05-2015, ora 20:12
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Nici nu ma mai obosesc sa iti aduc argumente, sa iti demonstrez ca nu ai dreptate...am tot incercat, dar vad ca tot nu pricepi.Ai ochi de vazut, dar nu vezi, ai urechi de auzit, dar nu auzi...

O singura intrebare as mai avea pt. tine: Crezi in existenta istorica a lui Iisus Hristos, sau e si el tot o inventie a 'oamenilor destepti'?
0
03-05-2015, ora 23:29
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Pai chiar nu ai cum sa-mi arati decat cu fapte concrete, uite vine sesiunea acuma, sa ma trezesc brusc in cele 2 ore ca stiu tot desi n-am invatat nimic, iar dupa aia sa dispara, sau sa dau foaia goala si sa ma trezesc cu 7 in catalog, atunci cred !!! Arata-mi ceva de genul asta, o fapta care nu o poate explica stiinta, nu ce zic altii, ca relateaza altii, ce scriu altii, imi arati, cred, altfel nimeni nu ma poate convinge.
Sau uite am 87 kile si mancand normal sa slabesc in o saptamana 10 kile, sa o vad si pe asta, ca normal n-are cum.
Evident ca e tot o inventie, Isus ala nu a fost decat un socialist care ajuta saracii, asa ca bogatii evrei si romani s-au gandit sa-l asasineze, altfel nu statea ca prostul sa-l omoare aia daca avea puteri tacsu, ce tata isi lasa copilul sa fie batjocorit de niste idioti, iar cu faza ca...prin asta a mantuit lumea, cucu, n-are nici o logica ca si daca a murit sau nu lumea tot rea a ramas, ca de fapt tot el i-a creat pe oameni rai genetic, deci nu da oricum !
0
04-05-2015, ora 07:29
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Ignoranta ta atinge cote maxime...:))
0
04-05-2015, ora 10:30
marian54
Nu este medic/terapeut
marian54
Costy, multa bafta cu noul tratament !
0
04-05-2015, ora 14:22
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. Ala nu putea sa vada in sala de operatii cu ochii inchisi.

2. Nu am auzit de halucinatii care sa nu apartina unei boli psihice si sa nu fie nevoie de antipsihotic sa treaca.
0
04-05-2015, ora 14:52
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Ceea ce e si mai impresionant, si sfideaza orice explicatie logica, e faptul ca si nevazatorii congenital vad in sala de operatii(si nu numai, povestesc ca au trecut prin tavanul sau zidul spitalului, au vazut masini, cladiri, oameni pe strada, etc), la fel ca persoanele cu vaz, singura diferenta fiind faptul ca cei nevazatori nu recunosc culorile, spun doar ca au vazut lumina de intensitati diferite, lucru normal tinand cont ca nu le-au vazut niciodata pana atunci.
Adaugă un comentariu / răspuns
152 comentarii 1 23 ..... 5 6 Înainte ›

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.