Ce fac oamenii care nu se pot vindeca sau ameliora de o boala psihica ?!

152 comentarii 1 2 ..... 456 Înainte ›
0
15-05-2015, ora 00:55
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Ce sa-ti zic, tu ar trebui sa lucrezi in neurobiologie(sau neurostiinta, ca s-a schimbat recent denumirea, sau de fapt a devenit o ramura complet separata de biologie), cred ca i-ai da pe spate pe cercetatori cu cunostintele tale in domeniu...

-*

Nici astuia nu i s-a modificat chimia creierului?!

(*modificat de admin)
0
15-05-2015, ora 01:19
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Tu ai da pe spate orice medic psihiatru, te-ar interna de urgenta si ti-ar pune perfuzii cu neuroleptice ! :)
0
15-05-2015, ora 01:22
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Nu va mai cerctat ca n-are sens, Stevens, la CT cu contrast mi se pare ca nu iese, iese doar la ala cu emisie de fotoni si cu contrast, e altul acela si nu stiu daca la noi se face, iar si daca se face...degeaba, cum rezolvi ?!
Si la mine iesise la EEG zona frontala low si nu stiau ce sa-i faca, daca nu imi reveneam natural, o puneam ! Nici neurologul nici psihiatrii nu stiau.
Si tu David ce ai de gand daca zici ca n-au mers alea si nu vrei sa testezi si ce a ramas ?!
Nu conteaza de ce ala e sau nu e deprimat, conteaza noi ce facem.
0
15-05-2015, ora 05:34
david90
Nu este medic/terapeut
david90
@costi: Cum adica nu conteaza de ce e ala deprimat sau nu?! Doar vorbesti de zona frontala a creierului, iar la ala lipseste cu totul.Conteaza pt ca iti poti da seama de faptul ca trebuie sa cauti cauza in alta parte, nu in dezechilibrele chimice sau mai stiu eu ce aberatii va vara psihiatria pe gat.Stiinta evolueaza, iar psihiatria nu prea tine pasul cu ea, mai ales psihiatria de la noi, care precis a fost si este formata pe cursuri vechi de zeci de ani.Think outside the box! Daca am face asta, departe am ajunge...

@stevens: Daca vrea sa fie muscat de beregata, ca in 'Tacerea mieilor', n-are decat... :)) Apropo, Hannibal Lecter (personajul principal interpretat de Anthony Hopkins) era de profesie medic psihiatru.:))
0
15-05-2015, ora 06:43
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ David90

"Da Costi, evident.Eu mi-as face si in momentul asta iubita daca as scapa de blestemul asta numit apatie+anhedonie, pt. ca o relatie se bazeaza pe sentimente, iar daca sentimentele vin doar dintr-o parte, atunci relatia nu poate fi viabila.Pana la urma, daca tot nu scap de anhedonie, poate imi gasesc si eu pe cineva care sa ma accepte asa cum sunt, 'rece ca o piatra', dar asta sunt.:)

p.s. Dar si pietrele se mai incalzesc la Soare... :)) "

Dragii mei,

Unul dintre motivele pentru care nu va este ingaduit sa va gasiti iubita sau sa va gandeasca iubita, cum ii ziceti voi ei, ..., este ca: "iubitii" nu intra in Imparatia Cerurilor.

Dumnezeu va iubeste asa de mult pe fiecare dintre voi, in special pe cei ce sufera mai mult, incat doreste sa fie cu El toti in Imparatia Cerurilor.

Daca tu incepi sa ai iubite sau masturbari, astea sunt niste lucruri impotriva ta si a sanatatii tale, impotriva unui statut perfect al starii sufletului tau pe vesnicie. Ele provoaca boli si si mai multe probleme. Numai de asta nu are nevoie un om care se confrunta cu ce ne confruntam noi.

La varsta la care sunteti, nu mai aveti 12 ani, nu va cautati iubita, va cautati sotie cu care sa mergeti impreuna pina la sfarsitul vietii si cu bune si cu rele. Ale ei si ale tale. Va cautati sotie ca sa mergeti cu ea in Imparatia Cerurilor care inseamna fericire pe vesnicie in comparatie cu cat de scurta este viata pamanteasca.

Sotul meu tot timpul imi mentioneaza ca el se pregateste si ne pregateste ca noi doi sa fim impreuna pe drumul catre Vesnicie. E ceva care transcede iubirea carnala.

Parerea mea e ca daca v-ati reconsidera sistemul de valori Dumnezeu v-ar trimite pe cineva perfect compatibil sufletului vostru, cu care sa luptati impreuna pentru aceasta Vesnicie.
Este necesara o reconfigurare a sistemului de valori.

Prostituate am inteles ca se gasesc cu 100 de lei pe ora iar baietii mi se intorc pe Forum bolnavi de bts si rusinosi sa mearga la dr. si sa se trateze.
0
15-05-2015, ora 06:47
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Costy

"Aia cu drogurile e altceva, forteaza sistemul desi ei sunt bine si le pica apoi prin efectul de toleranta care le reduc nr de receptori.
Gandeste-te ca doar la abuz se strica totul"

Iar la cei ce se masturbeaza de 3 ori pe zi nu e nimic fortat. Toti hormonii din organism raman nechimbati ? Neurotransmitatorii fiind si ei tot un fel de hormoni.
0
15-05-2015, ora 06:50
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ David90

In oboseala cronica din tab nu ingropi bijuterii de aur cu pietre pretioase in pamant pe camp.

Nu inteleg daca intelegi de ce:

a. nu am numai oboseala cronica
b. daca ma las de pastile la maxim 3-4 zile intru in episod psihotic acut.
0
15-05-2015, ora 06:58
david90
Nu este medic/terapeut
david90
@clara: De acord cu tine.Pt cei care reusesc sa faca asa, tot respectul.Totusi, sunt de parere ca trebuie sa cunosti mai multe persoane, inainte de a face pasul cel mare, pt ca altfel nu iti poti da seama daca esti compatibil sau nu.Aici nu ma refer neaparat la sex, ma refer la compatibilitatea in ceea ce privesc pasiunile, modul de gandire, etc, compatibilitatea sexuala ar fi ultima.Sexul oricum se invata ca mersul pe bicicleta.:))
0
15-05-2015, ora 07:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Costy

"Totusi nu pricep de ce anhedonia asta nu e tratabila, ca pe toate forumurile am citit asta din toata lumea."

O doamna a nascut de doua ori prin cezariana.
La un moment dat ii apare Sfantul Nectarie in vis care o avertizeaza: Ai grija, esti insarcinata !
Femeia considera visul vis si trece mai departe dupa care sfantul apare iar spunandu-i aceleasi cuvinte. Ai grija, esti insarcinata !
Bucurie mare, testul de sarcina ii iese pozitiv, totul e in regula numai ca dupa un timp are sangerari.

Ajunge la o doctorita oarecare care o trateaza cu raceala, ii face o ecografie si zice: nu pare nimic viu, e ceva acolo, va opresc sa va chiuretej maine sa scot.

Femeia disperata. Nu ar fi facut avort chiar cu pretul vetii ei.

A doua zi inainte de chiuretare, dupa ce se rugase la Sfantul Nectarie si la Sfantul Efrem, incepe sa implore sa mai fie o data consultata.

Vine al doilea doctor. Ii face asta ecografie. Rezultat: sunteti insarcinata cu sarcina gemelara, sunt 2 saci amniotici in burta, in unul copilul este mort. Oricum trebuie sa va chiuretam.

Femeia semneaza pe proprie raspundere ca nu doreste nici un fel de chiuretaj, ca ea stie precis ca celalalt copil e viu si ca se va ruga.

Se roaga la aceeasi prieteni, Sfantul Nectarie si Sfantul Efrem cel Nou, si la un moment dat i se opreste sangerarea. Merge si isi face din nou ecografie. Concluzie: intr-un sac amniotic copilul e viu si celalalt sac amniotic cu copilul mort nu mai exista.

P.S.: Incep sa cred ca si anhedonia liniara e posibil de vindecat.
0
15-05-2015, ora 07:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ David90

Corect !

Trebuie sa cunosti mai multe persoane si sa le studiezi daca si ele vor sa mearga cu tine pe drumul catre vesnicie.
Daca nu te abandoneaza la primul simptom de boala pe care il dezvolti mai accentuat.

Asta trebuie verificat. Nu sexul.
0
15-05-2015, ora 11:18
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Clara, cu siguranta exista minuni, mai ales pt mame, pt ca Sfantul Nectarie este protectorul lor ! A fost si la noi o mama care rugandu-se la Sf Nectarie a dobandit o sarcina uterina dintr-una extrauterina !
Ce trebuie remarcat este ca totusi aceste mame mergeau la medic si aveau un diagnostic !, stiau pt ce anume sa se roage !

In cazul de fata Davidel- Schizofrenel delireaza la rece, insa el isi inchipuie ca face progrese in medicina ! :) Cauta pe net capete turtite iar cu asta crede ca a demonstrat ca bolile psihice sunt o boala a mintii (sufletului) si nu a creierului !
Basismul da, este o boala a sufletului, pt ca aia o adopti singur, nefortat, dar si ala pt mine e un semn clar de predispozitie psihotica ! Un om sanatos la cap nu ar putea crede un asemenea ticalos ca fiind un om bun, de urmat ! Iata ca acum se dovedeste corect tot ceea ce am afirmat despre ticalosia si paranoia pe care le manifesta fatis iar voi doi il aparati cu dintii, ca doi..oameni de bine ce sunteti ! Si credincioosi.. nevoie mare ! :)
0
15-05-2015, ora 11:32
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Cat venin poti sa ai in tine...te mai dai si mare bisericos.
Eu nu voi demonstra nimic, ci stiinta va demonstra.Veti trai si veti vedea ce turnura vor lua lucrurile...
0
15-05-2015, ora 13:42
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Clara, stiu ca esti antisex, oricum drogurile-s una, masturbarile sunt cu totul alta. Daca la sex se secreta cea mai mare cantitate de dopamina dar care e consideata normala ptr om si anume nivelul 100 ca si indicator, la cocaina se secreta de nu stiu cate ori mai multa deci peste normal si te da peste cap probabil peste 300, asta s-a spus.
Metamfetamina mai rau ca Cocaina cam 1000, deci astea depasesc valorile sistemului nostru natural.
Dupa sex vine mancatul care urca dopamina la 50 ca si scara de valori.
Ce depaseste 100 e daunator ptr noi.
N-a murit nimeni din sex, stai linistita si nu s-a imbolnavit, nu e curios ca doar unii dintre voi care aveti probleme psihice au ceva cu sexul ?! Si ca cei sanatosi nu ?

David, exact asta ziceam si eu ca intr-o relatie conteaza celelalte si sexul este apoi, insa sa iti zic un lucru, stii ca nu e asa in realitate ?
Din pacate este pe dos, intai te place pur si simplu si dupa aia le vede pe celelalte, adica intai te scaneaza, vede inconstient daca esti barbatul ala din trecut puternic, sustinator si asa mai departe, si daca a facut click, apoi iti accepta multe si ti le vede okey, daca nu, nu conteaza NIMIC, nici pasiuni nici altele, ar conta doar ca prietenie asa ca amici, acolo merge.
Ca uite nici eu, m-a apelat una de pe net care nu-mi place deloooc nene cum arata la figura, degeaba aparent le aveam noi pe celelalte ca deja nu am avut nici o treaba cu ea si nu doream sa ne intalnim.
Si tocmai din cauza asta nu le merg relatiile intrucat se bazeaza pe altceva decat ce zici tu si eu, daca intai s-ar forma o prietenie frumoasa bazata pe valorile bune si dupa aia..mai facem si sex ptr placere reciproca si ne simpatizam, sa vezi ce ar merge relatiile mult mai bine, insa de proba fizica nu prea se trece ptr ca inca avem creierul primitiv.

In legatura ca ala nu avea deloc partea frontala nu spune mare lucru, pot prelua alte zone ale creierului aceleasi functii, e relativ, atunci ce solutii vezi tu daca nu reglarea chimiei ?!
De ce la mine cand era zona frontala low, aveam anhedonie puternica, aveam impusivitate de mancam la raft in magazin ca nu mai aveam rabdare pana acasa, trebuia musai sa bag in mine ca porcu acolo, de ce dupa ce zona a revenit aproape de normal s-au dus efectele alea ? Si chiar neurologul a explicat ca, coincide al naibi de bine ce aveam cu ce a iesit acolo.
De ce comparam mereu ce fac altii, cu cum suntem noi ?! De ce nu luam dupa cum merge organimsul nostru ?!
Compara-te cu mine, cu Stevens, cu Clara sau cu altii care avem probleme psihice, nu cu unul care n-are chit ca n-are jumate de creier, ala e altceva, noi altceva si nici nu mai conteaza de ce ! E ca si cum compari mere cu pere.
Si vedem noi intre noi cum functionam si asta e mult mai relevant.
Si mda, ai dreptate cu alcoolul, si eu cand mancam mult si eram in crizele alea de mancat urca dopamina sus pe unde nu trebuie, aveam euforie dar tot asa nu aveam chef de nimic, as fi stat asa si ziceam 'aoleu da bine e..uffff ce bine eeee', aveam o stare tare aiurea aparent euforica.
Daca nu-mi reveneam ajungeam ca si tine ! Nimeni nu stia de unde anhedonia aia si pe ce chimie era, ca orice urca tot nu iesea bine, ba urca tonusul de la Serotonina, ba urca Norepinefrina de aveam energie, draci si frica, ba urca dopamina si aveam euforia aia si atat, deci uite ce poate face o benzodiazepina !
Urca inseamna Dopamina unde nu trebuie, exista zone in creier unde Dopamina nu mai e ce stim noi ci are rol de hormon, e f complicat.
De la Pramipexol imi urca numa unde nu trebuia, aveam anxietate urata, pofta de dulciuri terifianta, stare de agitatie, sexul nu mai mergea deloc (nu ma interesa f tare sexul dar doar ca indicator ma interesa), nu aveam deloc euforie, motivatie, semnele astea erau semn ca a urcat dar unde, nu se stie.
Conlcluzia e ca, chimic e ceva defect la noi toti, repet, la noi ce avem probleme psihice.
Daca nu, de ce de la benzo am dat in anhedonie cand le-am lasat ?! Ca daca nu era de acolo nu-mi mai reveneam de la sine cat de cat.

Si tu si Stevens terminati-va cu cearta ce naiba, nu suntem aici sa ne certam ci sa ne comportam omeneste unul cu altul.
0
15-05-2015, ora 15:03
david90
Nu este medic/terapeut
david90
@costy: Cand spui ca pot prelua alte zone ale creierului aceleasi functii vorbesti de neuroplasticitatea creierului.Am spus si mai demult, neuroplasticitatea nu explica cum psihicul unui om ramane intact chiar si dupa ce omului i-a fost indepartat jumatate din creier, ci explica recapatarea functiilor strict neurologice(vorbit, mers, etc), iar asta se intampla in timp, in ani de zile de exercitii de recuperare.Vezi cazul lui Serban Huidu, care dupa accidentul la ski, inca mai are dificultati de vorbire.Si-a mai revenit, dar tot nu e cum era inainte din punct de vedere neurologic.Psihicul in schimb, i-a ramas intact.
Iti spun eu ca neurologul la care ai fost tu habar nu avea ce vorbeste.

Oricum, nu mai continuu cu subiectul asta, fiindca vad ca nu ma fac inteles, am impresia ca vorbesc cu peretii.
0
15-05-2015, ora 15:48
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Costy, nu ma cert cu nimeni ci doar platesc niste datorii mai vechi ! Tu esti doar ateu, insa acesti doi credinciosi (unul eterodox - David), au pactizat si incurajat lucrarea diavolului in tara noastra (pe base si basismul) asa ca nu pot sa fraternizez cu ei asa cum imi cere smecherul de David, pana nu se leapada de Satana, 'de toata lucrarea lui si de toti slujitorii lui ' ! :) Nu putem accepta lupi care isi trag la repezeala cate o blana de oaie pe cap ! Pacatul MARTURISIT e pe jumatate iertat, nu cel care nici macar nu e recunoscut ca atare !

David, tu esti exact peretele de care spui ! Tu confunzi gravissim forma creierului cu functionalitatea lui ! Un creier sanatos se adapteaza la orice accidente, amputari, modificari de forma ! Dimpotriva creiere intregi dar care functioneaza la limita sunt bulversate rapid de evenimente exterioare sau se degradeaza endogen- din cauze genetice, adica parinti cu tulburari psihice sau neurologice diagnosticate sau nediagnosticate ca atare, asta nu conteaza, legile biologice merg neabatut inainte indiferent daca noi constientizam sau nu ! Asta este si cazul tau, tu ai pe tata sau mama cu schizo compensata, pe care o duce pe picioare adica, iar la tine si la soru-ta se manifesta acum mai evident, la fiecare in alta forma !
0
15-05-2015, ora 17:50
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Bai, ti-am mai zis, fa-te ma neuroscientist, ca se pare ca au aia de invatat de la tine o groaza, le-ai da lectii! E pacat sa risipesti un asemenea talent, un asemenea dar de la Dzeu...
0
15-05-2015, ora 20:39
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
David, ti-am mai zis, nu compara pe ala cu noi, daca nu intelegi, asta este, ia ca exemplu unul cu probleme psihice.
Ca uite...dopamina pica si la tine si la mine dar nu avem Parkinson ca aia care au probleme neurologice, si alte exemple.
Daca ala s-a nascut fara parte frontala, atunci e ca Stevens, a fost adaptat din nastere, si alte zone face ce trebuia sa faca aia, altfel clar nu are cum, ca dovada ca daca ii umbli in acele zone devine brusc deprimat. Nu te lua dupa ce se vede ca nu e relevant daca nu coincide cu, cum te simti.
Daca i s-a extirpat partea aia in urma unui accident, nu poate fi adaptare intrucat nu avea cum sa se adapteze brusc, daca nu a fost deprimat deloc e suspect, inseamna ca de mult partea frontala ii era inutila.

Si repet, da tu solutii te rog, orice idee este binevenita, dar elimina faza cu religia, spune una concreta si verificabila.
Deci nu e chimia, atunci ce e ?
0
15-05-2015, ora 21:06
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Modul de gandire e de vina, de acolo vine acea durere sufleteasca, acea tristete si neimplinire de care te plangi si despre care spui ca nu trece orice medicament ai lua.Iar daca religia sau mai degraba credinta nu e pt tine, nu te coafeaza, atunci poti alege psihoterapia, meditatia, poti citi carti motivationale etc.Trebuie sa iti educi psihicul sa gandeasca pozitiv.Nu e simplu, dar nici imposibil nu e, trebuie putina vointa si din partea ta, trebuie sa vrei sa schimbi ceva in viata ta, nu sa stai pasiv asteptand sa se intample vreo minune, sa fie descoprerit vreun drog miraculos.

Sa stii ca tu esti baiat bun asa, doar ca esti 'branza buna in burduf de caine', cum spune o vorba din popor.Inca mai ai timp sa faci niste schimbari in viata ta.
0
15-05-2015, ora 22:06
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Mama parca esti prietenul meu ala programatorul ca si ala zice la fel, m-a zapacit cu psihoterapia lui.
Daca vrei sa fiu sincer NU sunt deacord cu tine chiar daca te superi.
Si o sa-ti explic cum i-am zis si prietenului dar nici el nu pricepe si de fapt nu doar voi ci mai nici unul din medici sau psihologi, totusi eu imi sustin parerea chiar fie si in cazul asta, ca am argumente, dar mare atentie, ma refer doar la sistemul meu psihic, nu la celelalte care-s altfel si la care se aplica ce spuneti voi, desi dupa argumentele date, medicul meu acum sta si se mai gandeste daca era ca el !

Daca chimia la mine este okey, totul vine automat de la sine, apare motivatie, chef, tonus bun, optimism, ganduri frumoase, nu trebuie sa fac absolut nimic ptr asta, s-a demonstrat de n ori.
Cand pica chimia, BUM, pica tonusul, apar ganduri urate, anxietate, pica motivatia, pica optimismul si toate !
Odata lasasem Moclobemida de o saptamana, nu stiu ce balansare chimica a avut loc ca m-am trezit trei zile ca aveam o stare cum de mult nu mai avusesem de buna si nu ma mai deranja deloc ca nu am prietena, ziceam 'daca am e bine, daca n-am e iarasi bine', si imi vedeam de uitat pe net la ce doream, deci nu imi umbrea totul ca inainte, dupa trei zile a picat iar si am devenit ca inainte din pacate.
Plus ca am incercat sa fac ce ziceti voi si la mine nu functioneaza, am frecventat deja doi psihologi lunga durata.
Deci se poate sa vina totul de la sine, asa ca trebe lucrat acolo, ca acolo e buba.

Medicii si psihologii dau vina pe mediu cum ca nu am ce vreau eu si de aia am asa stari, insa e dubios si nu-s deacord, cand eram in Germania vroiam bani sa-mi iau ce vreau si vezi doamne imi era rau din cauza aia iar cand am lucrat alea 6 luni in 1999 si am avut, n-am mai vrut nimic si iar ma simteam nasol, cand iau 3 la examen zic ca-s un prost si imi vine sa mor, daca iau 10 sunt trist gen 'e si daca ai luat ce ai rezolvat', ceva nu miroase mie bine.
Am vrut masini cu telecomanda profi, plangeam dupa ele, cand am putut sa le iau..cucu, nu m-am mai bucurat de ele.
Low serotonin = sindromul vesnicului nemultumit.
Depresia asta urmareste sa ma ucida, cauta motive si inca tot n-a reusit ca i-am mai tras cu Suboxona si trecator cu putin cipralex in bot, ca n-am luat examenu, ca...n-am putut sa invat de la depresie, ca...nu am aia, ca n-am cealalta, ca n-am facut ca ala si ca ala ce a facut in viata si eu nu am putut, prostii ! Si iti da asa o suferinta, umilire, invingere, neputiinta, cele mai grele dureri ca sa te harackiri urgent !
Ca dovada cand chimia e okey ma doare in cot si ma simt ff bine cu mine cum sunt si apare 'cum dracu ce-s idiot sa ma omor ptr un examen neluat ?'
Zice 'te fac io sa mori...', acuma asteapta sesiunea..stie ca incepe Miercuri si mizeaza ca pic fie si doar unul din cele 7 examene si ca iara ma prinde LOOOOL !
Tu nu vezi ma ca e o inteligenta negativa in creier parca softata sa omoare omul ?! Stie ce face, gandeste parca !
E un virus ce trebuie distrus, clar, vorba vine virus.
Ce pana mea sa citesti si sa educi cand eram cat de cat si cand am picat examenu ala in Februarie, brusc m-a luat plansul si suferinta crunta falsa ?! Ce puteam sa fac ?

Aseara stii ce faceam eu pe net ?! Cautam substanta letala aia mai buna dacat aia ce o am dar pe care n-am pus mana, radeam si ziceam 'nu te lasi tu depresie...pana nu ma omori', pai ce-i asta ? Ca asa ma simt de nasol in interior ca nu mai vreau desi stiu ca e capcana !
Aaaa si dupa voi fac misto ? Tu stii cat am pierdut eu in dec 2012 ptr aia ?! M-a furat o jigodie din africa si m-a umflat de 1200 Euro si am ramas si nemort si cu banii luati !
I-am scris 'idiotule daca ai stii ce mi-ai facut...', nu s-a prins.
Clara tu stiai asta ? Nu stiai, iti zic acuma, in dec 2012 am comandat aia pe net la aia care vindeau, aveau poze, tot la flacoane, am cerut 100 grame parca (desi doza letala e de 15) si am trimis banii prin Western Union, tu iti dai seama ce era in sufletu meu de am dat 1200 euro ptr asta ? Nimeni n-a stiut si nu am vrut sa stie atunci, deci nu am santajat pe nimeni. Pastrasem mult timp foile de transfer de bani.
Cu 1200 euro ce nu faceai !
Asa ca Eduard daca oi mai fi pe aici si citesti, mai gandeste-te cand acuzi omul ca intimideaza doar ca nu toate cazurile sunt idem.

Pana la urma nici nu ma plang e doar prezentare de caz, insa medicii, psihologii si chiar amatorii de din astea pot sa-si dea seama ce simte un depresiv dupa ce citeste astea.
0
15-05-2015, ora 22:25
Eduard48
Nu este medic/terapeut
Eduard48
Te-am auzit la timp ca sa te pot salva din negura gindurilor rele:))
Lasind la o parte faptul ca esti un om neimplinit, nascut poate altfel si care nu este pe aceeasi linie cu tonalitatea vremurilor, daca chiar vroiai sa pui capat o faceai de mult.
Ce faci tu nici nu stiu cum sa cataloghez, ar fi lamentabil daca ar fi plasat in alt context, pare mai degraba copilaresc si fara sens.
Eu cred ca ti-e frica si de-o musca, dar de moarte ce sa mai zic?iti tremura izmana, dar lucrezi la impresie macar sa fie spectacol final dupa o viata banala.
Chiar nu gasesti metoda potrivita pt un final fericit?
Necunascatorii genului o sa fie aspri cu postarea mea

Ai mai dat si 1200 euro pe nimic, sa inteleg ca esti si prost?sau doar naiv
0
15-05-2015, ora 22:57
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Nu ma deranjeaza ce ai spus, ai dreptul sa iti spui parerea asa cum crezi, insa sigur ca te contrazic !
Prost nu sunt, uite am comandat Flibanserin din China si sa stii ca mi-au trimis desi si pe ala am dat cam 200 parai si tot prin Western Union am trimis deci nu aveam ce le face, nu m-au furat desi si acolo am riscat, asta acuma in Martie. Tot asa nu se gasea la noi si vroiam sa test ptr depresie.
Asa si atunci, am riscat ! 50 % putea sa trimita, 50 % nu, am mizat ca da.
Si sa-ti mai spun ceva, eu am luptat sa NU fac tampenia, m-am mai tinut cu una si alta, in plus daca o faci o faci ca lumea nu sa ramai dambla dupa aia mai tare, si da adevarat ca mi-e frica sa nu raman handicapat si poate uneori si asta m-am mai retinut neavand ce trebuie, dar nu am teama de moarte, de aia am vrut sa ma asigur ca am ce ar trebui, ca ce am acuma totusi NU e foarte sigur.
Desi daca as avea aia, parca simt eu ca m-as simti mai bine doar ca am acolo si ca in caz de ceva as avea, dar poate n-ar mai fi cazul sa folosesc.
Am o frica...de ma termina..de viitor, de boala, saracie, batranete, singuratate...! Si asta imi termina prezentul.
Am fost un om dificil, am ramas copil in suflet, viata asta mi se pare jungla, inca mai traiesc parintii, altfel ma ia groaza ! Nu as suporta ca dintr-un om tanar sa ajung o relicva singura saraca si bolnava.
Nu am fost adaptat, relatie nu pot face, munca nu-s in stare, nu suport nenorocirile vietii, iti dai seama ce va urma.
De ex cand eram pe la 16-17 ani ma simteam f bine in postura aia, eram copilu lu mama, imi placea cum eram pana si cum aratam tanar si copil asa, cu cat am inaintat parca nu ma mai simt bine ca am varsta asta si nici statutul.
Acum cred ca te-am lamurit.
0
15-05-2015, ora 23:51
Eduard48
Nu este medic/terapeut
Eduard48
E sincer mesajul tau.
Sa fii vesnic copil nu e rau, fa-ti propria lume, nu trebuie sa fii neaparat un membru al societatii cu reguli timpite impuse si stil de viata stresant.
Tot gindindu-te cu groaza la batrinete uiti sa traiesti ce a mai ramas din tinerete.
Ai viata ta originala, gaseste un sens continuu si placut in ea
0
16-05-2015, ora 04:47
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Da, sunt deacord, dar asta inseamna sa tratez bine anxietatea si depresia ca, cu astea active nu ai ce face.
Am teama de ce vine, nu imi convine nici prezentul si am depresie, tratand pe ambele, scapi de ambele si se intampla ce spui tu automat sa traiesti momentul !
Oricum eu am teama de altele ce vin inainea batranetei.
Deci exact asta nu reusesc sa fac, de 3 ani sa tratez astea, ziceam eu ca am tratat anxietatea insa cucu, prea putin.
Asta se vedea cand mai luam Cipralex si Suboxona se cam ducea teama si ramanea depresia curata si era oricum mai bine decat cu ambele sus.

Cand eram in liceu ii vedeam pe ceilalti de varsta mea veseli, plini de viata, se distrau, se bucurau de orice, era ceva ce-mi placea, plus ca ma simteam si eu bine la varsta aia ca tot si fizic si psihic si statut.
Acuma pe cei de varsta lor adica pe aia de 15 si pe cei de la facultate unde-s eu si care au 21 ani ii vad la fel de okey si inca fac parte din lumea care-mi conevnea insa eu parca ceva in spune..ca nu mai am varsta lor, chiar daca-s printre ei si fizic nu arat de peste 25 ani cum declara ei, si nu stiu de ce nu-mi convine..ca am varsta asta, parca m-am desprins de lumea aia ! Nu imi convine in sens ca am o stare de disconfort psihic, o stare proasta.
Apoi pe cei de varsta mea adica pe astia de 35-37 ii vad ca nu ma incanta deloc...cum se prezinta, viata lor e ceva ce nu imi convine, copii, servici de dim pana seara, neveste care-i tin de prosti, sau chiar viata femeilor de 36 ani tot asa, mereu au lipsuri financiare, rate, nimic incantator, nu ma regasesc deloc in lumea lor, nu inteleg de ce, unii zic ca depresia imi da starile astea si daca n-as mai avea, ma simteam la fel de bine la orice varsta, voi ce parere aveti ?
Ca n-am auzit pe altii sa zica ca simt disconfortul pe care-l simt eu.
Le vad si pe babaciunile alea cum abia merg si tot nu zic ca se simt prost psihic.
Interesant e ca pe la 17 ani si 9 luni cand a avansat depresia am simtit cam brusc ca...apar sentimente din astea de inadecvare si asa mai departe.
0
16-05-2015, ora 08:53
Eduard48
Nu este medic/terapeut
Eduard48
Analizeaza mai putin si destinde-te mai mult.
Neacceptarea virstei, schimbarilor din noi si din afara noastra, pe unii-i afecteaza mult si vad ca tu nu poti iesi din asta.
Te agati prea mult de scapatul depresiei, mergi cu ea in tine pina te lasa in pace.
Daca ai avea un comutator sa schimbi starile dupa bunul plac ai trai dupa pofta inimii, dar altfel ce-i de facut?sa astepti ce?
Batrinetea nu este neaparat o povara, sunt barbati in etate care arata si se misca mai bine ca tinerii.Si mai si traiesc activ si pasional.
Lasa-i pe ceilalti, nu ai cum sa stii cit de bine se simt tinerii cu adevarat, poate doar afiseaza binele pe care tu-l vezi, toti au si avem probleme de tot felul
0
16-05-2015, ora 13:34
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Se pare ca nu pricepi deloc, nu poti controla aceste stari probabil de la depresia anxioasa.
Cum sa merg cu ea inainte daca ma termina zilnic ? Vorbesti asa detasat, se vede ca iti merge prea bine de nu realizezi.
Nu te lasa deloc in pace, din contra se agraveaza daca nu o tratezi, iar daca nu-ti merge nimic, e nasol.
Si daca nu ai acel comutator ce faci ? Stai in mizerie ca sa ce ?! Nu merge, ori rezolvi cumva ori faci cumva sa se termine jocul, de preferat sa rezolvi problema.
Acei batrani nu au depresie probabil ! De aia se simt mai bine ca tinerii.
Nu am zis ca astia tineri de 35 ani sunt bine, tocmai am spus ca eu nu vad viata lor deloc okey.
Dar intrebarea era daca e depresie sau e normal ca simt, acolo e spilu.
0
16-05-2015, ora 14:00
david90
Nu este medic/terapeut
david90
@Costy: Eduard poate nu realizeaza, dar eu realizez, pt ca am trecut prin asta, si iti spun ca problema e la tine, nu la neurotransmitatorii defecti.Cand vei pricepe asta si vei actiona in consecinta, vor veni si rezultatele.
0
16-05-2015, ora 14:06
Eduard48
Nu este medic/terapeut
Eduard48
Pai si atunci ce sa faci mai Costica?bati pasul pe loc desi ai avantajul ca arati mai tinar decit virsta biologica care o ai.
Daca domnisoara Depresia s-a lipit de tine, ori o suporti si faci pace cu ea, ori te lasi in seama ei si ajungi copilul ploii.
Pricep foarte bine ce zici si vad ca nu esti bine nici cu pastile nici fara ele.
Stai prea focusat pe situatie chiar daca esti coplesit de starile urite care ti le da, iesi in afara jocului daca vrei sa vezi si altfel lucrurile.
Nu as vrea sa fiu in pielea ta si nimeni in a nimanui, dar sa stii ca uneori ne mai dam si singuri in cap tot mestecind in plus nefericirile.
Daca zici ca ai incercat de toate, care e tratamentul ala care ti-ar face bine?

Nu sunt timpit sa nu inteleg ca atunci cind te invaluie o stare, nu mai poti controla asta decit poate in timp sau dupa ce trece furtuna
0
16-05-2015, ora 18:08
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Nu prea intelegi ! Normal ca stai focusat daca nu te lasa in pace, daca tu ai o rana deschisa la picior care te doare tare, cum dracu sa o ignori ? Ai chef sa dansezi cand te doare de mori ? Fi serios.
Cum sa iesi afara din joc daca de dimineata pana seara esti cam trist, neimplinit, nefericit, starile astea si orice ai face nu merge, tu inseamna ca nu ai asa ceva. Ca sa nu mai zic ca oricat m-as simti ceva mai okey, dorinta aia de a muri persista ptr ca real si daca mai urca putin tonusul si nu mai am raul ala eu tot trist ma simt.
Mda, cand mai remite putin disconfortul ala, te mai joci tu pe un telefon, faci si altele, insa in fundal esti praf si tot nu ti-e bine.
Daca nu ai trecut prin asta, macar incearca sa intelegi logic ca se intampla asa, uite nici eu nu inteleg de ex instinctul de supravietuire al oamenilor, insa am inteles mecanic ca e un sistem acolo care ii face sa simta asa ! In sfera mea e de neconceput sa traiesc pur si simplu ca sa nu mor daca nu am bucurii si sufar mult, sau cum e in padure sa ma omor cu toti ptr o mancare, dar uite ca inteleg totusi, nici eu nu pot sa controleze asta, ca pana la urma ptr ei e un dezavantaji sa inghita rahat cu polonicul si sa indure orice doar ca-s obligati de acel instinct si nu au liberul arbitru sa aleaga.

Nu stiu ce medicament ar merge, ca nu merge nimic vad ca.

David nici tu nu stii solutia, nu depinde de mine, citeste tu carti motivationale, fa ce ne recomanzi noua, tu de ce nu aplici ca sa iei viata ?! Ca tot de tine depinde nu ? Fa tu si fi exemplu ! Dupa ce ai facut la tine si a mers, atunci poti zice, NU din ce fac altii, ca daca altii aia au facut si ar fi mers, faceai si tu primul, sau a mers la ei dar nu merge la tine. Daca stii cum se fac bani usor, intai faci tu, si apoi mai zici si la altu cum, nu asa.
0
17-05-2015, ora 20:52
marian54
Nu este medic/terapeut
marian54
@costi : sunt ceva rezultate prin tms sau e apa de aploaie si povestea asta ?
0
18-05-2015, ora 00:14
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
E cam frectie sincer ! Nu stiu, de multe ori ma gandesc ca sa nu fie cum zic medicii si psihologii dar si prietenii mei ca de la mediu e, ca nu am ce am eu nevoie, ca prea nu merge nimic, iar cand exista fie si o foarte vaga speranta ca s-ar intampla ce vreau eu, se simte imediat cum urca starea si pica iara abrupt cand vad ca nu se intampla.
Cu toate astea eu tot suspectam depresie endogena si am zis la medic.

Asa am patit in 2001 Noiembrie, tot asa aveam cam starea asta ca nu se intmplase ceva ce doream eu, aparent s-a intamplat si in 3 zile mi-am revenit 80 %, creieru credea ca s-a implinit, apoi cand am aflat ca de fapt nu e cum trebuia, a inceput iar sa pice insa nu ca inainte de rau, gandurile de suicid ramasesera, anxietatea ramasese insa aveam o stare putin mai ok, aveam chef de una si alta ! Si am tot tinut-o asa pana in 2009 Ian cand am picat mai tare.
Nu stiu ce conlcuzie sa trag de aici.
Adaugă un comentariu / răspuns
152 comentarii 1 2 ..... 456 Înainte ›

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.