Ce titru de anticorpi e considerat bun (imunizare eficientă) după vaccinarea anti-COVID?

22-02-2021
drakos
Nu este medic/terapeut
drakos
Cred ca e intrebare frecventa in ziua de azi pentru ca laboratoarele de analize nu iti ofera foarte multe explicatii in acest sens (posibil sa nu fie date oficiale).
Dupa vaccinare anti-COVID, la 10-14 zile dupa rapel poti sa iti faci titrul anticorpilor ca sa vezi daca ai raspuns imun (sau te-ai vaccinat degeaba).

Concret:
Vaccinare cu vaccin Pfizer - barbat 74 ani.

Determinare la 14 zile după rapel - analiza la Synevo (140 lei): SARS-COV-2 anticorpi neutralizanti anti-proteina spike (S):
- < 0.8 U/ml = negativ
- >= 0.8 U/ml = pozitiv
Comentariu: "Prezenta anticorpilor neutralizanti antiproteina spyke poate indica imunitate fata de virusul SARS-COV-2 dobandita prin infectie sau vaccinare."

In cazul nostru rezultatul a fost: 310.8 U/ml

Dupa cum vedeti formularea explicativa Synevo este destul de rezervata/laxa.
Cand am vazut 310 unitati in conditiile in care peste 0.8 esti pozitiv am zis ca e super. Apoi am auzit de valori de 32.000 (adica de 100 de ori mai mari).
Ca urmare ma intreb daca titrul de 300 e suficient sau bun sau foarte bun.

Ce parere aveti? Sau ati gasit referinte oficiale/de incredere in acest sens?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.