chisturi ovariene dupa operatia de histerectomie totala

12-11-2013
amalias popescu
Nu este medic/terapeut
amalias popescu
buna ziua! va rog mult daca ma puteti ajuta cu un raspuns si o interpretare echografica: in urma unei histerectomii totale ( cu conservarea ovarelor si a trompelor) facute in luna martie2013, in luna noiembrie a.c. am facut o ecografie vaginala. rugamintea mea este daca se poate sa-mi explicati urmatorul rezultat si sa ma indrumati ce pasi sunt de urmat..mentionez ca domnul Doctor nu mai este in tara si nu a avut cine sa imi interprteze rezultatul eco Ovar drept - 26/18, 5 mm cu 2 formatiuni chistice una de 13/8, 8 mm continut hipoecogen si alta de 11, 6/ 9, 3 mm cu continut hipoecogen omogen cu mica zona hiperecogena in interior fara semnal vascular. Lateroovarian formatiune oblonga de 12, 2/6 mm - hidrosalpinx? Ovar stang - 21/14, 9 mm echostructura normala in asteptarea unui raspuns va multumesc anticipat!
1 comentarii
0
14-11-2013, ora 11:45
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

In mesajul trimis de dumneavoastra nu ne specificat varsta pe care o aveti care este destul de importanta in evaluarea situatiei, insa dupa rezultatele trimise dimensiunile ovarelor sunt normale. In ceea ce priveste confirmarea cu hidrosalpinx, acest lucru il puteti afla doar dupa anumite investigatii indicate de medicul ginecolog.

O zi frumoasa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: