Chisturile ovariene se pot face si de la raceli repetate?

09-05-2015
belciuge
Nu este medic/terapeut
belciuge
Buna ziua

Am o prietena care din cauza unor chisturi foarte mari la ambele ovare i s-au extirpat ovarele.
Ea spune ca a facut acele chisturi din cauza ca colegii de birou au tinut aerul conditionat vara, la 21 gr. si a racit.
Eu cred ca ca facut chisturi ovariene asa de mari datorita stresului pe care l-a avut din cauza bolii mamei ei care a suferit de cancer la stomac. A fost foarte bolnava timp de un an, doi si prietena mea s-a temut sa n-o piarda, a avut un stres mai mare pentru ca sufera de schizofrenie si pe langa faptul ca e mai labila se teme sa nu ramana singura.
Intrebarea mea este daca se pot face chisturi ovariene asa de mari de la raceli repetate? Ea suferea de ceva timp de o durere jos, a fost la cativa medici dar la ecograf i-au iesit doar un chist de 1cm la ovarul drept (la acel ovar i s-a descoperit mai tarziu, la tomograf un chist de 8cm).

Multumesc pentru orice raspuns,
Elena
7 comentarii
0
10-05-2015, ora 15:35
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu.

http://www.instilulmeu.ro/de-ce-apar-chisturile-ovariene/

La un moment dat parintii celor cu orice afectiune psihica nu vor mai fi.
Dumnezeu ne va trimite in loc prieteni, rude etc care sa aiba grija de noi.
E bine sa se ancoreze in credinta si sa nu se ingrijeasca de ziua de maine.
E deja un baiat pe Forum @danihel care a ramas fara parinti. Se descurca.
0
11-05-2015, ora 10:46
belciuge
Nu este medic/terapeut
belciuge
Multumesc Clara. Are incredere in Doamne-Doamne dar este foarte nervoasa acum si in general.. S-a mai linistit acum, am mai vorbit si eu cu ea.. Are un frate care ar putea sa aiba grija de ea si mama ei a strans niste bani cu care ar putea sa-si cumpere o garsoniera a ei.
0
11-05-2015, ora 13:45
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Transmiteti-i ca atunci cand ne mor parintii, ne trimite Dumnezeu prieteni sau rude care vor fi alaturi de noi toata viata.
Am vazut cazuri care traiesc asa. Unii nu au chiar nici un fel de venit si sunt ajutati.
Noi am fost educati la scoala ca nasterea si moartea sunt ceva firesc si ca fac parte din ciclul vietii.
Presupun ca mama ei care a avut grija de ea e un om credincios. Pt ea moartea (peste 10, 20 de ani, cand va ingadui Dumnezeu) va reprezenta intalnirea cu Dumnezeu si cu sfintii. Moment considerat cel mai frumos din viata unui om.
Un xanax de 0, 25 cand e nervoasa.
0
29-05-2015, ora 18:23
malta
Nu este medic/terapeut
malta
care pot fi cauza durerilor ingrozitoare de burta in timpul menstruatiei?va multumesc anticipat
0
29-05-2015, ora 20:04
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pot fi mai multe cauze, mai multe tratamente, in f de analizele pe care ile da medicul ginecolog de facut.
0
07-07-2015, ora 13:52
Dr. Cosmina Brummer
Obstetrica-ginecologie, Rm.Valcea
Dr. Cosmina Brummer
De regula, dismenoreea se trateaza cu simptomatice:antalgice, antiinflamatoare.
Este indicat de facut un consult ginecologic si ecografia endovaginala pentru a preciza diagnosticul.
Ulterior se poate completa setul de investigatii, la recomandarea medicului curant.
0
09-10-2016, ora 16:10
simona-adriana
Nu este medic/terapeut
simona-adriana
ce tratament pot foosi pentru chisturi ovariene in afara de anticonceptionala
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Răceală sau gripă?
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Alergie sau răceală?
  • Care este singurul supliment de care ai nevoie pentru răceală?
  • Răceală sau gripă? (Ghid simptome)
  • Chist ovarian depistat întâmplător - ignorare, monitorizare sau tratament?
  • Chisturile ovariene - important de știut
  •