Conjunctivita.. mi s-a recomandat pcaturi si un gel. Cum le folosesc?

30-11-2010
romanikus
Nu este medic/terapeut
romanikus
Buna ziua!
De 5 zile m-am ales cu o conjunctivita purulenta.
In ziua in care am mers la oftalmolog era intr-adevar purulenta, insa dupa ce m-a curatat si mi-a adminstrat picaturi si un gel, dupa parerea mea, nu a mai fost deloc purulenta, de fapt chiar mi s-a dezumflat.
Totusi, am cumparat tot ce mi s-a prescris pe reteta, numai ca.nu prea am o idee clara asupra folosirii celor cumparate.
Asadar, am cumparat, Protargol (dupa ore-n sir de cautari, de mi se facuse rau tot cautand), Tobrex, Indocollyre, si Fucithalmic (gel oftalmic).
Intrebarea este, cum le administrez?
Recunosc, mi s-a spus in ziua cand am fost la cabinetul oftalmologic, insa, la starea de spirit de atunci, mi-era imposibil sa memorez recomandarile.
Va rog.
5 comentarii
0
01-12-2010, ora 11:04
romanikus
Nu este medic/terapeut
romanikus
Tot eu, romanikus.
Dupa cum vad eu, pot sa orbesc tot asteptand un raspuns!
Asta e partea proasta cu site-urile ROMANESTI, niciodata nu sti cand ti se raspunde, sau daca ti se va raspunde!
Site-uri de 2 bani!
Adesea imi sate parasite!
Tipic romanesc!
Am fost de atatea ori in Germania, am avut uneori intrebari de pus pe anumite site-uri, dar domne, Germania e Germania, in aceeasi zi puteam gasi raspunsurile, aici in Romania insa, astepti de te poti inbolnavi si mai tare!
0
01-12-2010, ora 11:06
romanikus
Nu este medic/terapeut
romanikus
Erata : "Adesea imi par sate parasite!"
0
01-12-2010, ora 16:19
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Nu te supara, domnule. Eu raspund cand pot si cand am acces la internet.Acasa am o conexiune destul de proasta, ma conectez mai greu, iar cand sunt la cabinet, raspund cand am putin timp liber. Si apoi, trebuie sa ceri lamuriri privind medicatia, medicului care a prescris-o, el stie cel mai bine de ce a prescris ce a prescris. Si nu sunt de acord cu prescriptia asta, prescriu altceva. Este o conjunctivita purulenta;aceasta manifestare este sugestiva pentru o conjunctivita bacteriana.Eu recomand recoltarea secretie conjunctivale pentru examen bacteriologic, examen de evidentiere a antigenului chlamydial, Ig G anti VHS, igiena locala riguroasa cu un sampon pentru bebelusi " No Tears"dimineata si seara si prefer prescrierea de Floxal colir - 1 picatura de 5 ori pe zi, 10 zile si unguent cu Floxal seara- 1 aplicatie in sacul conjunctival inferior si la nivelul marginilor palpebrale, 10 zile; Floxal( Ofloxacinum)este o quinolona cu spectru larg, activa si pe Chlamydia. Va mai recomand si un antihistaminic, de exemplu, Ketotifen -1 tb seara, 10 zile; numai bine
0
01-12-2010, ora 23:04
romanikus
Nu este medic/terapeut
romanikus
Buna seara domnul meu!
Nu ma supar, n-as avea de ce, este doar stilul meu necenzurat de a scrie gandul in forma lui bruta, si de aceea ati crezut poate ca sunt in vreun fel suparat, nicidecum!
C-oi fi eu suparat, sunt, dar nu stiu exact de ce sau pe cine!
Trebuie sa intru in amanunte.
Initial am fost la medicul meu de la boli infectioase (yes, i got hiv about 3 years) si i-am aratat ca mi s-a cam umflat ochiul drept, apoi am mers cu dansul la un cabinet oftalmologic, cu siguranta o prietena de-a dansului.
Oftalmoloaga, mi s-a parut cam...neoftalmoloaga!
De ce spun asta?
Pai, desi nu am stat la rand la usa cabinetului, am asteptat totusi in cabinet mai bine de 45 de minute, timp suficient insa sa pot vedea cum vorbeste si cum se manifesta doamna oftalmolog, o tipa degajata, vorbea cu toti pacientii de parca i-ar fi cunoscut de un secol, in fine, cand mi-a venit si mie randul, dupa ce mi-a dezinfectat ambii ochi, mi-a pus picaturi si in final un gel, se tot invartea prin cabinet spunand : "Ce sa-ti dau eu tie domnule, ce sa-ti dau eu tie?"
Si asta a tot zis de vreo trei ori.
Adica, ea oftalmoloaga, ma intreba pe mine, designer vestimentar, ce sa imi prescrie mie!!!
Bun, pe de alta parte, iata ce scriam pe messenger, unui prieten din Bucuresti, medic epidemiolog la spitalul Colentina :
"Mai Emile, ce ma fac? Oftalmoloaga aia care mi-a dat reteta nu-mi inspira incredere deloc, si nici porcariile care mi le-a prescris in reteta nu-mi par ideale. Dupa ce am plecat de la ea din cabinet, ochiul meu isi revenise, nu mai era rosu, nu mai exista urma de puroi, nu ma mai durea deloc, doar pleoapa de jos inca mai era o idee, dar foarte putin iritata.
Acum, de cand folosesc ce mi-a prescris, ochiul iar imi este rosu, dar numai in partea stanga a ochiului drept, uneori imi mai lacrimeaza, in rest, inca nu simt nicio alta problema. Am eu impresia ca nu mi-a dat ce trebuie, si stii bine ca nu am incredere in unii medici, ai vazut ce s-a-ntamplat cu Daniel. (un alt prieten, tot din bucuresti, -eu sunt pitestean- are ciroza hepatica, si dupa un exces de efort fizic de cateva saptamani, s-a trezit ca-l dor ochii foarte rau, ii lacrimau, erau rosii ca dracu, si-l dureau de plangea de durere. L-am dus la spitalul de oftalmologie, si i s-a prescris Eyestil, gel.Numai ca bietul om incepuse sa orbeasca, realmente i se incetosase privirea, abia mai vedea. Cum eu stiam ca el are o prietena oftalmolog la o clinica privata, dar ii era jena sa apeleze la ea, pe cand dormea, i-am luat telefonul si i-am dat telefon doamnei respective de la Oftapro, pare-mi-se ca asa se numea, si cum s-a facut dimineata, l-am dus la clinica respectiva. Evident, Mihaiela, doamna oftalmolog i-a spus ca gelul Eyestil ia facut mai mult rau, si ia prescris cu totul altceva).
Numai ca, eu nu mai sunt in Bucuresti, ci in Arges, si am mai si cheltuit bani pe niste produse care iata, nu-mi fac prea bine.Ce ma fac domnule draga?
Maine ma internez la Pitesti, pentru 3 zile, dar pentru cu totul altceva, banii abia dupa data de 11 decembrie ii iau, iar ceea ce mi-ati prescris dumneavoastra costa iar bani, si iar bani.
Vreau sa mor!
Mutumesc, voi salva in laptop raspunsul dumneavoastra si o sa i-l arat medicului meu de la boli infectioase, din Pitesti, poate m-o.consola intr-un fel, ca slabe sanse sa pot cumpara ce mi-ati recomandat, in urmatoarele zile.
La multi ani Romania!
Blestemul tau e ca esti populata de...romani!
0
11-12-2010, ora 09:39
romanikus
Nu este medic/terapeut
romanikus
Scuzati, un pic cam tarziu am remarcat ca sunteti doamna si nu barbat!
Asa cum am anticipat, am cumparat degeaba 4 tipuri de preparate pentru asa zisa conjunctivita purulenta, ochiul s-a vindecat inca din ziua cand am fost la oftalmolog, si nici macar nu am folosit preparatele.
Acum stau cu ele in frigider, iar farmacia s-a ales cu 60 de lei in plus, datorita "profesionalismului" unei doamne oftalmolog.
Repet: La multi ani, Romania!
Blestemul tau este ca esti populata de...romani!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Leziuni oculare - primul ajutor
  •