Constipare cronica (fara scaun de aprox 7 zile

30-03-2017
mitza_m13
Nu este medic/terapeut
mitza_m13
Buna seara,
Prietena mea (27 ani) se confrunta cu constipatie (presupun) cronica, nu a mai mers la toaleta de 7 zile. Ca si simtome are dureri abdominale, zona stomacului este tare, se simte balonata (mai mult ca si cum ar fii umflata).
De mancat mananca la fel ca si mine, eu neavand nici o problema, ba chiar isi prepara salate de fructe odata la 2 zile, apa cu miere si lămâie aproape zilnic, doua trei lingurite de ulei de parafina.
A facut coloniscopie, sedinte de hidro-colono-terapie. Inainte de colonoscopie a prinit Fortrans pt a curata colonului dar nu a mers la toaleta asa cum spunea medicul. In urma colonoscopiei i s-a spus ca nu are nici o problema, ca totul este normal. A urmat tratament preventiv cu Colon protect si colon help, iar pt mers la toaleta laxativele si ceaiurile au efect maxim o saptamana apoi nu mai isi fac efectul.
Am dori sa ne dati un sfat ce medicament/e sa utilizeze pt a putea merge la toaleta si daca ne-ati putea indruma spre un medic sau clinica specializata din Timisoara sau imprejurimi, fiinca ne e frica sa nu fie vreo problema mai grava decat doar constipare.
Va multumim,
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • O proteină recent descoperită în intestin ar putea juca un rol cheie în constipație
  •