cum imi pot salva casnicia atata timp cat el nu sta acasa?

22-05-2008
ghibi79
Nu este medic/terapeut
ghibi79
sunt cu sotul meu de 12 ani, am trait in concubinaj 8 ani si de 8 luni ne-am casatorit. relatia noastra parea sa fie cea mai perfecta. am placat in concediu de paste in antalya iar pe drum inapoi mi-a spus ca are o alta relatie cu o fata de la care nu isi poate lua gandul. Cum am ajuns acasa el a plecat direct la ea. spune ca se potrivesc perfect in pat. am fost socata nu ma asteptam la asa ceva, el imi spune ca pe mine ma iubeste, eu sunt sotia lui ca nu va divorta niciodata de mine, dar sta cu ea. nu mai inteleg nimic. eu il iubesc enorm de mult as fi capabila sa il iert daca s-ar intoarce, dar el ma vrea pe mine de prietena si pe ea de amanta, spune ca sexul intr-o relatie este 50%. ajutati-ma nu stiu ce sa mai fac sunt disperata impreuna cu toata familia mea.
45 comentarii 12 Înainte ›
0
22-05-2008, ora 00:00
devyllescat
Nu este medic/terapeut
devyllescat
In primul rand vreau sa va spun ca imi pare rau.
In al doilea rand, am avut si eu o relatie mai de mult cu un barbat casatorit. Mare greseala. DUpa jumatate de an mi-am dat seama ca am gresit, m-am intalnit cu sotia lui (care aflase intre timp de mine) si i-am cerut scuze. Incearca sa discuti cu fata respectiva (discutie, nu cearta - arata ca esti mai presus ca ea) si sa-i explici cum sta treaba. Acum locuiesc in concubinaj cu un barbat cu care ma voi casatori in curand si nu as accepta sa se vada cu alta intre timp. Adica eu ii spal, gatesc, calc si ii fac curat si el sa se duca la alta??? In locul tau l-as da afara. asta pe de o parte.
Pe de alta parte, daca il iubesti si vrei sa ramai cu el. incearca sa discuti cu el despre ce crede el ca lipseste relatiei voastre si care din astea le gaseste la fatuca aia. Pentru el conteaza sexul... intr-o zi stati numai in casa, pregateste un cadru intim si experimentati si vorbiti despre ce va place, ce a-ti vrea de la celalalt si ajungeti la un consens. In cazul in care nici asta nu merge... aratai ce pierde daca mai umbla cu fata aia.
Daca mai vrei sa vorbim despre asta iti las adresa mea de mail -
Multa bafta si sper sa ti se rezolva problemele! te pup
0
22-05-2008, ora 00:00
ghibi79
Nu este medic/terapeut
ghibi79
cum sa vorbesc cu ea daca nu stiu cine este? cum sa ii pregatesc un cadru intim cand el sta cu ea acum?el mi-a spus ca ea stie ca el e insurat, cum poate sa accepte o fata lucrul asta, sa stie ca poate sa desfaca o casnicie? in rel noastra nu a mers sexul, in rest totul era perfect(asa sustine el). cum sa-l dau afara daca el a plecat singur?am atatea intrebari in cap si la nici una nu-i gasesc raspuns. simt ca nu mai pot, astazi se fac 3 saptamani de cand nu mai sta acasa.
0
22-05-2008, ora 00:00
devyllescat
Nu este medic/terapeut
devyllescat
Zii sotului tau ca vrei sa vorbesti cu ea, sa o cunosti. Si zii sa vina intr-o zi la tine ca sa vorbiti. Atunci incerci ce poti.
Fata cati ani are? e tanara tare?
Nu zic sa-l dai afara, sa-i arati ce pierde, o femeie care pe langa faptul ca il iubeste dar are si grija de el, ii confera stabilitate si confort familial, chestii de genul care din punctul meu de vedere conteaza mai mult decat sexul. Ce o sa faca mai incolo cand varsta il va face impotent??? s-a gandit la asta? Fetita aia o sa poata sa-i ofere ce i-ai oferit tu pana acum?? vorbeste cu el! descarcate ca sa nu regreti mai tarziu!
In capul la fata aia cine stie ce el. Eu aveam 18 ani cand am avut relatia cu barbatul insurat deci imi zburau fluturasi prin cap. La inceput am vrut sa profit de pe urma lui, apoi m-am indragostit si apoi mi-am dat seama ca fac un lucru rau si m-am despartit de el.
Pune pe o foaie toate intrebarile pe care le ai, defineste exact problema ta, cauta cauza si pe rand apar si solutiile. Daca pt el sexul e asa de important cauta pe net sfaturi si prinde-l intr-o zi si aratai ca si tu poti fi buna in pat.
Nu stiu ce sa-ti mai zic, eu as innebuni daca logodnicul meu mi-ar face asta...
0
22-05-2008, ora 00:00
ghibi79
Nu este medic/terapeut
ghibi79
din cate mi-a spus el este si ea maritata sau in divort nu stiu exact, nu stiu cati ani are. i-am spus ca vreau sa o cunosc, sa aleaga intre mine si ea dar sa fie si ea de fata, si nu vrea. am discutat cu el de nenumarate ori in aceste 3 saptamani, dar nu ajungem la nici un inteles, am apelat si la psiholog(el spune ca daca si sotul a acceptat sa vina e un lucru bun). i-am aflat nr de telefon, as suna-o dar ce sa-i spun? cine sa-i spun ca sunt?daca el ar afla nu s-ar supa mai tare pe mine?ar fi dispusa sa vorbeasca cu mine?
0
22-05-2008, ora 00:00
devyllescat
Nu este medic/terapeut
devyllescat
pai zii adevarul, zii ce simti si vezi de ce divorteaza ea de ex-ul ei si poate acolo e problema, de aia s-o fi legat de sotul tau. incearca! nu ai nimic de pierdut! vrei sa ramai cu indoieli? am invatat ca trebuie sa ai tupeu ca daca nu te calca lumea in picioare! Bafta!
0
22-05-2008, ora 00:00
devyllescat
Nu este medic/terapeut
devyllescat
buna vali ma numesc logodnicul, acum am ajuns acasa si am vazut ce vb.a... suno vb cu ea nu ai spune cine esti intalnestete cu ea la o cafea undeva si vb deschis cu ea.cat despre sotul tau ce va zice ca se va supara.scuzama dar asta nu mai conteaza ata timp cat el face ce face.el stie ca esti disperata dupa el si face ce face in voie acuma.fiun pic mai indiferenta fata de el cu toate ca te doare dar credema pe mine ca barbat mar durea indiferenta uite id meu si mai vb - cat despre sex sunt modalitati prin care al poti face sa simnta ce simnte cu acea femeie dar mai vb pe tema asta...scuzama ca m-am bagat in discutie. dar eun nesimtit mare
0
10-09-2009, ora 13:57
roxana79
Nu este medic/terapeut
roxana79
intr-o situatie asemanatoare sunt si eu, si pur si simplu nu mai sunt om de 4 luni in coace...nu stiu ce sa mai fac...viata mea parca nu mai are nici un rost, nu stiu in ce directie sa o iau...sunt cu sotul meu impreuna de 7 ani de 2 suntem casatoriti, iar in urma cu 4 luni mi-a spus ca a cunoscut alta femeie de care s-a indragostit si ca vrea sa luam o pauza, in care el sa poata sa-si clarifice sentimentele( mi-a spus ca eu sunt sotia lui si ca ma iubeste foarte mult...dar ca nu-si poate lua gandul de la cealalta femeie)...A plecat si s-a dus direct la ea...iar eu am cazut in cea mai neagra disperare, daca la inceput mai vorbeam, si parea ca poate mai exista o speranta...acum dupa patru luni disperarea mea este din ce in ce mai mare.Eu il iubesc atat de mult incat as putea sa-l iert si sa trec peste...dar nu stiu cum sa lupt, parca nu am nici o sansa in fata ei...Mi-e frica sa nu-mi spuna intr-o zi ca vrea sa divorteze, nu vreau sa-l pierd...El acum nu se mai ascunde deloc se afiseaza cu ea prin oras si chear a prezenta-to prietenilor nostri, nu stiu ce sa mai cred si ce sa mai sper.va rog ajutati-ma cu un sfat, credeti ca mai exista vreo sansa sa se intoarca la mine?cum ar trebui sa procedez?ce sa fac?.te rog ghibi79 spune-mi tu cum ai procedat?
0
10-09-2009, ora 17:03
loredana_emm
Nu este medic/terapeut
loredana_emm
imi pare foarte rau pentru tine, citind randurile de mai sus mi-au revenit in memorie clipe dureroase pe care le-am trait si eu la un moment dat.Nu cred ca poate cineva sa-ti spuna ce sa faci sau cum sa faci fiinca fiecare om e diferit si ceea ce a functionat la altul sar putea sa nu aiba nici un efect la tine si invers.In cazul meu primele trei luni au fost mai grele(pe mine m-a parasit dupa patru luni de la nunta si 15 ani de trait impreuna).Am incercat si eu detoate cine romantice, lacrimi, tipete, tentative de suicid dar nimic nu a functionat, el dus a fost.La scurt timp a intentat si divortul pe motiv de "nepotrivire de caracter"dupa 15 ani in care am avut grija sa nu-i lipseasca nimic si sa arate mereu ca scos din cutie.A fost foarte greu dar cumva dumnezeu mi-a dat putere si am trecut peste.Dupa divort a urmat iar o perioada cumplita pe care am depasito cu ajutorul familiei, prietenilor si cu lungi sedinte la psiholog.Sfatul meu este sa apelezi cu incredere la un psiholog, nici nu ai ideie cat de mult te poate ajuta, incearca sa eviti prieteni care pastreaza legatura si cu noul cuplu chiar daca vrei sa afli cat mai multe despre ei, ceia ce aflii tot pe tine o sa te doara(cel putin asa a fost la mine).Au trecut 2 ani de atunci iar acum pot spune ca sunt fericita din nou, am cunoscut un barbat minunat si am invatat sa iubesc din nou.Referitor la intrebarea cum pot sa-mi mai salvez casnicia atata timp cat el nu mai sta acasa?parerea mea dupa luni de suferinta si incercari este ca de cele mai multe ori nu se mai poate.Trebuie sa inveti sa pretuiesti ceea ce ai pana sa-l pierzi, iar pentru mine a fost o lectie pe care am invata-to si o experienta pe care o sa fac tot posibilul sa nu se mai repete.iti doresc mult noroc si multa putere sa poti sa treci peste orice ar urma, (gandeste-te si la faptul ca daca se intoarce la tine, tu vei putea sa traiesti toata viata cu gandul ca poate maine iar cunoaste pe altcineva si iar te lasa?ai putea sa traiesti fara sa mai ai vreodata incredere in el?).
0
10-09-2009, ora 18:03
roxana79
Nu este medic/terapeut
roxana79
eu il iubesc atat de mult incat as putea trece peste orice, numai sa fim din nou impreuna, sa se intoarca acasa...Parca traiesc un cosmar nu pot sa-mi revin si nu-mi vine sa cred ca poate renunta la atatia ani atat de usor...vreau sa lupt dar nu am cu cine, nu am nici o ocazie...In cazul meu nu se poate pune problema ca l-am neglijat ca am avut probleme nerezolvate ca am fost indiferenta...nu.relatia noastra era perfecta, toata lumea ne invidia.tocmai de aia nu pot sa inteleg cum a putut sa se indragosteasca de altcineva...de asta sper ca este o nebunie, ca o sa-i treaca, dar trece doar timpul in defafoarea mea.
0
10-09-2009, ora 22:11
ghibi79
Nu este medic/terapeut
ghibi79
Roxana sa stii ca Loredana are dreptate. Eu am putut trece doar cu sedinte la psiholog, cu ajutorul familiei, si a prietenilor. Ce pot sa iti spun doar ca a trecut un an si jumatate de cand ne-am despartit iar el este in continuare cu acea femeia si este fericit. A uitat cei 12 ani petrecuti impreuna de parca nici nu au fost. Mereu am sperat ca poate isi da seama de greseala si se va intoarce dar nu a fost asa, cu cat a trecut timpul ne-am indepartat mai mult iar acum trecem unul pe langa altul ca si oi straini.
Sfatul meu e sa incepi de la zero sa incerci sa uiti pentru ca nu te merita, crezi ca daca tu faceai asa te ierta?
0
11-09-2009, ora 11:59
roxana79
Nu este medic/terapeut
roxana79
off...fetelor...cat mi-as dori acum sa ma culc si sa ma scol peste vre-un an, doi.In momentul asta mi-e imposibil sa ma gandesc sa o incep de la zero cu altcineva.Plus ca la capitolui incredere in mine stau dezastruos...nu stiu cum a fost la voi dar in cazul meu despartirea asta parca ma imbatranit cu cativa ani...off...si cand o mai vad pe femeea cu care este el rimelata cu zambetul pe buze mereu...imi vine sa-i smulg parul platinat din cap...nu stiu, ma gandesc ca poate ar trebui sa ma mut din oras sa nu-i mai vad...asa imi sta gandul obsedant numai la ei...ce are ea in plus?oare e posibil numai aspectul fizic sa conteze asa demult?...din moment ce sa combinat cu un barbat insurat si incearca sa desparta o familie, un caracter frumos nu are...am atatea intrebari in cap fara nici un raspuns...
0
11-09-2009, ora 13:18
loredana_emm
Nu este medic/terapeut
loredana_emm
Draga mea, ceia ce spui tu acuma nu e bine deloc, primul lucru pe care ar trebui sa-l faci este sa ai grija de tine si de felul in care arati.Dute la un coafor, fa-ti o tunsoare noua sau schimba-ti culoarea, fa-ti ceva nou si ai sa vezi ca starea de spirit o sa se schimbe.Daca sotul tau, sta cu femeea respectiva doar pentru felul cum arata, parerea mea este ca o sa se plictiseasca repede, mai grav este atunci cand intre cei doi exista o relatie de comunicare, prietenie, dragoste, cand ii leaga mai multe, dar asta numai timpul o va demonstra.Eu cred ca ai asteptat destul sa vezi daca se intoarce sau nu, incearca sa cunosti si tu pe cineva, increderea in sine o sa-ti revina in momentul in care ai sa-ti dai seama ca sunt alti barbati care te privesc cu admiratie.Sunt unii barbati, care atata timp cat nevasta il asteapta acasa inlacrimata si disperata, nu dau nici doi bani, dar in momentul in care o vad fericita cu un alt barbat, atunci realizeaza ce au pierdut si o vor inapoi, cine stie incearca si asta, oricum nu mai ai nimic de pierdut.Spre deosebire de Ghibi79, fostul meu sot nu a ramas cu tipa respectiva (probabil ei ii placea doar soricul, cand s-a vazut cu tot porcul, nu ea mai placut), a incercat sa se intoarca inapoi la mine, dar din pacate prea tarziu pentru el(suferinta prin care m-a facut sa trec, ura pe care am adunato in mine, pentru nimic in lume nu m-as mai fi impacat cu el).Acum dupa doi ani imi este complet indiferent, ne salutam pe stada daca ne intalnim, el incearca sa deschida discutia dar eu io tai scurt.Acum umbla pe stada neingrijit, sifonat nu mai este nimic in el din barbatul care era odata si asta o spune toata lumea nu e doar parerea mea.Umbla cand cu o femeie cand cu alta dar nu se leaga nimic, si a ajuns la 35 de ani vai de capul lui.Pana la urma totul se plateste in viata si ti se intoarce inzecit inapoi.Asa ca draga mea capul sus, viata se merita traita si cu bune si cu rele si nu ai de unde sa stii ce poate sa-ti rezerve viitorul niciodata.
0
11-09-2009, ora 16:06
roxana79
Nu este medic/terapeut
roxana79
M-am gandit si la varianta asta dar mi-e frica, daca fac mai rau...oricat de prosteste ar suna eu ma consider inca sotia lui si o femeie maritata.Ma gandesc ca poate el o sa aprecieze faptul ca l-am asteptat si i-am fost fidela chiar daca el nu merita.Ma gandesc ca poate el acum abia asteapta o greseala din partea mea...un motiv ca sa intenteze si divortul...sa-mi dea si ultima lovitura...Poate daca nu as mai fi asa disperata as judeca lucrurile mai bine...Ma tot gandesc sa-mi iau inima in dinti si sa vorbesc cu, , scorpia, , dar nu stiu cum...nu stiu cum sa o abordez, sa o opresc pe stada, sa o sun?...cum sa-i spun sa-l lase in pace?...nu stiu...pana acum am spus ca nu ma injosesc eu sa vorbesc cu o panarama, dar pana la urma in razboi nu te mai gandesti la mandrie, nici sa stau cu mainile in san si sa astept poate se intoarce el parca nu pot sa stau.Voi ati vorbit cu, , scorpiile, , pana la urma?cum ati procedat?cum a fost?...
0
11-09-2009, ora 16:08
roxana79
Nu este medic/terapeut
roxana79
si mai am o intrebare felelor...cum a fost la divort?
0
11-09-2009, ora 16:19
devyllescat
Nu este medic/terapeut
devyllescat
Roxana79, mai bine uita de el! Chiar crezi ca va aprecia ca l-ai asteptat? Din contra, va sti ca daca va mai calca stramb tu vei fi acolo sa il astepti. Ce? S-au terminat cumva barbatii ca sa te tii in genunchi dupa el? Sunt altii care au un suflet bun si stiu cum sa trateze o femeie cum trebuie gata sa te cunoasca si sa te faca fericita. O relatie nesanatoasa trebuie incheiata din timp ca mai tarziu vei regreta si iti va fi mult mai greu sa iti revii si sa incepi o noua viata.
Singura persoana mai puternica decat o femeie este o alta femeie. Fii femeia cea mai puternica! Eu una sunt alaturi de tine in caz ca vrei sa vrei sa mai vorbim. Ai mai sus (in primul meu raspuns la topic) adresa mea de mail (si id de yahoo messenger).
0
11-09-2009, ora 17:35
loredana_emm
Nu este medic/terapeut
loredana_emm
Eu am vorbit cu scorpia(cum ii spui tu, eu ii spuneam panarama), numai ca mai rau mi-am facut, panarama nu era deloc o panarama, era chiar o tipa frumoasa, stilata si foarte educata...panarama era defapt sotul meu.Am suna-to, i-am spus cine sunt si am rugato sa ne intalnim cateva minute sa discutam, am asigura-to ca nu vreau sa-i fac nici un rau vreau doar sa vorbesc, si a acceptat.Ne-am intalnit intr-un parc si am stat de vorba cateva minute.Pot sa-ti spun ca dupa discutia cu ea, am cazut in cea mai mare deznadejde si atunci ma apucat disperarea cel mai tare, cand am realizat ca ei chiar se iubesc...a fost cumplit.Am realizat atunci cate minciuni mi-a spus sotul meu punand evenimentele cap la cap...a realizat si ea cu cate a mintito, numai ca atunci il iubea prea tare ca sa renunte la el, sau a fost el prea insistent.Divortul a fost cumplit (chiar daca nu il mai iubesti tot greu este)...dupa divort simti ca totul sa terminat cu adevarat, atunci iti mor toate sperantele si odata cu ele si dragostea ce va legat.Mi-e fosta relatie mi-a ramas in suflet ca o amintire dureroasa iar clipele frumoase credema ca nici macar nu mi le mai amintesc...Un om care te face sa suferi asa demult nu te iubeste deloc si deci nu merita nimic, nici macar mila...Lasa frica laoparte si fa-ti ordine in viata, dar mai ales traieste-ti viata
0
11-09-2009, ora 21:24
ghibi79
Nu este medic/terapeut
ghibi79
Eu una nu am vorbit cu scorpia pentru ca pentru mine e un nimeni atata timp cat stia ca el e insurat iar ea a continuat, nu m-am umilit in fata ei.In schimb sotul ei ma cauta si ma ruga sa vorbesc cu ea dar nu am facut-o, poate ca am gresit, poate ca trebuia sa vorbesc cu ea, am atatea intrebari in cap pentru care de un an si jumatate nu le-am gasit nici un raspus, as fi avut atat de multe de spus dar asta e.nu stiu ce sa mai cred, nu pot sa uit si nu cred ca as putea sa il urasc, sa ma razbun.La divort a fost o singura data petru ca am fost de acord cu divortul amial si am fost ca doi straini. Soacra ta de ce parere este? Soacra mea nici macar un telefon nu mia dat macar sa ma intrebe cum ma simt, si asta dupa ce 12 ani am avut grija de baiatul ei.
0
12-09-2009, ora 07:33
roxana79
Nu este medic/terapeut
roxana79
eu din fericire nu am soacra...in schimb cu sora lui ma inteleg super bine imi este asa de apropiata de parca ar fi sora mea...Dar tu ai suna-to sa-i spui ce-ti face feciorasul ei? Sau poate ia interzis el sa mai ia legatura cu tine, oricum e ciudat vorba ta dupa 12 ani macar un telefon sa-ti dea, oricum va-ti fi inteles...Vezi tu, mie de asta mi-e frica, sa nu raman cu atatea intrbari in cap fara nici un raspuns...Dar tu ti-ai rafacut viata dupa un an si jumatate?...
0
12-09-2009, ora 11:13
tania62
Nu este medic/terapeut
tania62
Buna ziua, fetelor. Ma numesc Tania si am 47 ani. Imi pare tare rau pentru voi, ca sunteti atat de deznadajduite si nu va gasiti linistea. Eu sunt la a doua casatorie. M-am despartit de primul meu sot (cu care m-am casatorit imediat dupa liceu) dupa sapte ani, avand un copil de un an. Cu cateva luni inainte sa nasc, el a cunoscut o alta fata, o colega de serv de-a lui (care inaintea lui fusese cu multi altii, dar uite ca el s-a lipit de ea!). Nu stiam atunci. Am nascut, totul parea a fi bine, dar incet-incet relatia s-a deteriorat. Mi-am revenit mai greu in urma nasterii, nu prea puteam sa facem sex, pentru el asta conta foaaaarte mult. Va spun eu ca pentru majoritatea barbatilor primeaza aspectul fizic si "deschiderea" in materie de sex! La restul (curatenie, mancare, spalat, calcat etc etc) nu prea se gandesc - cel putin in prima faza, si mai ales atunci cand sunt "orbiti" de alta! atunci nu mai conteaza nimic (vedeti, de-aia se spune ca barbatii gandesc cu cel de-al doilea cap :D) Asta e! Cand au inceput sa-mi spuna prietenii de faptul ca se afiseaza cu cealalta, am stat de vorba cu el. Tot de la ei am aflat ca ea era o "poama" (sau panarama, cum va place mai mult). Si sotul meu mi-a spus ca l-a atras prin faptul ca era tot timpul aranjata, zambitoare, sarea imediat la cea mai mica dorinta de-a lui (cafea, ceai...), si nu are prejudecati in ceea ce priveste sexul. I-am zis : "Bine, baiete, daca pui in balanta ce-ti ofera ea si ce-ti ofera familia ta - eu si copilul, iar in partea ei talerul atarna mai mult, du-te sanatos!"... Si s-a dus! ... Si divortul a fost greu, intr-adevar, dar nu extraordinar de greu! Atata vreme cat vina nu e a voastra si nu aveti ptobleme de constiinta, tineti-va tari!
Dar... spre deosebire de voi, eu sunt o fire mai orgolioasa, nu ma supraestimez, dar nici nu ma subestimez. M-am uitat in oglinda : intr-adevar, durerea sapa cearcane si santuri pe o fata chinuita si plansa - si mi-am zis : daca el nu ma apreciaza, duca-se! Cum sa nu dau doi bani pe mine?! de dragul lui? Si de dragul meu?!. M-am scuturat, m-am aranjat, mi-am dat pe buze cu ruj si cu zambet, si cand ne-am intalnit pe strada (si-a descoperit ca maria-sa nu prea ma mai intereseaza) a ramas socat.Dar deja a 2-a lui sotie era deja aproape sa nasca. Fata lui cea mare e mai mare cu 5 luni decat baiatul meu - cum vi se pare?!
Am luat-o de la capat. Adevarul este, ca nimeni nu poate intra in inima ta atata timp cat locul nu e liber, tineti minte asta! Rupeti-va de cei care nu va merita! Am cunoscut dupa cca un an un coleg (tot de serviciu) care s-a atasat si de copilul meu, cu care m-am casatorit dupa inca un an. Suntem impreuna si mai avem o fata. Sotul meu este un om serios, tandru, atent, ma pot sprijini pe el in momentele grele, ne iubim si ne respectam. Si relatia sexuala merge bine - dar am invatat si eu ceva din prima : nu ma mai eschivez, nu mai spun "ma doare capul" cand n-am chef. Adevarul insa este ca de data asta TOATE merg bine!
Sunteti tinere si frumoase. Invatati si pretuiti-va! Apelati si la psiholog, daca nu reusiti singure. Totul este sa treceti cu bine peste depresie, pt ca daca se agraveaza nu e bine deloc. Si asemenea oameni nu merita! Pe de alta parte, nici dragoste cu de-a sila nu se poate! Nu ajungeti dependente de cineva, pt ca sentimentele se mai schimba in viata asta. Aveti grija de voi. Adunati-va, ridicati-va drepte in picioare, zambiti si priviti pe fereastra : ziua e frumoasa si viata va asteapta! Depinde in primul rand de voi sa v-o faceti frumoasa!
Sper ca am reusit sa va mai inviorez. Nimic nu merita sa va consumati asa, pt ca timpul nu se mai intoarce si oricum nu putem repara ceea ce nu depinde doar de noi. Incredere in viitor si curaj! cu drag, Tania
0
12-09-2009, ora 11:25
devyllescat
Nu este medic/terapeut
devyllescat
Felicitari Tania! M-a impresionat foarte mult povestea ta!
0
12-09-2009, ora 12:04
tania62
Nu este medic/terapeut
tania62
Multumesc, Devyllescat! Te-ai casatorit, intre timp ? (adica de la primul tau mesaj, nu de la al meu ! ;P) Cum iti mai merge? Iti doresc sanatate si o viata frumoasa, cu cat mai putine obstacole!
0
12-09-2009, ora 12:09
devyllescat
Nu este medic/terapeut
devyllescat
Pe 10 octombrie avem nunta :D In afara de bani putini, stres cu nunta si cu mutatul, restul e ok. Multumesc pentru urari! La fel si tie si familiei tale!
0
12-09-2009, ora 12:17
tania62
Nu este medic/terapeut
tania62
:) Tot pe 10 octombrie (1988) m-am casatorit si eu, pt a doua oara - si dupa cum am zis, au trecut 20 de ani frumosi si linistiti (peste greutati am trecut usor, in doi). Iti doresc - va doresc - CASA DE PIATRA, multa fericire si soare in viata! iubiti-va cat de mult puteti!
0
12-09-2009, ora 12:21
devyllescat
Nu este medic/terapeut
devyllescat
Multumim :) Deci data de 10 octombrie este cu noroc.
0
15-09-2009, ora 11:28
roxana79
Nu este medic/terapeut
roxana79
Va multumesc fetelor pentru sfaturi si incurajari...Eu una m-am hotarat sa iau legatura cu scorpia...m-am gandit bine, si nu cred ca am cum sa trec peste...sa o iau de la zero...atata timp cat eu nu stiu tot adevarul, cum sa trec peste cand eu am atatea intrebari fara raspunsuri.Cred ca simgura persoana care mi-ar putea spune ce sa intamplat, de cand, de ce?...e scorpia.(sotul meu m-a mintit din clipa in care mi-a spus de ea), tot ce stiu despre ei, stiu de la prieteni(daca poti sa le spun asa, din moment ce ies si cu ea)...Pe de alta parte am si eu cateva lucruri sa-i spun scorpiei.Poate dupa ce o sa stiu cum stau lucrurile o sa pot sa ma linistesc, si macar in sufletul meu o sa fiu impacata ca am incercat sa-mi salvez casnicia...Sa traiesc o viata cu intrebari fara raspunsuri pur si simplu nu pot...
0
15-09-2009, ora 11:41
devyllescat
Nu este medic/terapeut
devyllescat
Gandeste-te ca daca vei afla mai multe te va durea mult mai tare dupa aia. Daca e o scorpie cu adevarat iti va raspunde la intrebari astfel incat sa regreti ca ai vrut sa te intalnesti cu ea. Ea iti stie punctul slab si nu va ezita sa te faca sa suferi mai mult.
Dar daca totusi te vei intalni cu ea, sa incerci sa ascunzi cat mai bine ca te doare. Fii puternica, arata-i ca ii esti superioara. Ne anunti si pe noi ce decizii ai luat. Mult succes!
0
15-09-2009, ora 15:15
tania62
Nu este medic/terapeut
tania62
Ptr roxana 79 : devyllescat are mare dreptate, dupa parerea mea. Si in plus... o scorpie, cat ar fi ea de scorpie, n-ar avea niciun succes daca partenerul nostru de viata nu s-ar uita la ea. Ai grija, s-ar putea sa primesti jigniri - ei n-or sa accepte niciodata ca vina le apartine, mai degraba te vor scoate pe tine vinovata si-ti vor spune, probabil, ca n-ai stiut sa-l pastrezi. Dreptatea e de partea ta, asa ca tine-te tare si nu te da batuta in fata lor, nu arata ca-ti pare rau. Zi-i cateva s-o arda la inima ! ;) Si mai ales, nu suferi pt ceva ce nu merita.
0
15-09-2009, ora 17:22
roxana79
Nu este medic/terapeut
roxana79
De 4 luni ma tot gandesc ce sa fac, daca sa iau legatura cu ea sau nu...M-am gandit si la faptul ca tot eu o sa sufar mai tare dupa...sau ca sotul meu o sa se supere...mi-a fost frica si de ceia ce as putea sa aflu si inca mai imi este, dar pe de alta parte ma gandesc ca poate crudul adevar ar putea sa ma ajute, si o sa-mi dau seama din raspunsurile ei daca imi vorbeste doar ca sa ma faca sa sufar mai tare sau imi raspunde serios la intrebari (cel putin asa sper)...Ma mai gandesc la faptul ca s-ar putea ca sotul meu sa nu se mai intoarca la mine si atunci mi-ar fi mai usor sa trec peste daca as stii exact ce a facut...Iar eu am sa-i spun (ba chear am sa-i si arat mesaje de la sotul meu) care sa o arda la inima...defiecare data cand m-am intalnit cu el si se nimerea sa-l sune ea, se ascundea, se fofila, cu siguranta ii interzice sa se intalneasca cu mine...dar cand o sa afle ca sotul meu inca mai trece pe la mine, inca mai discutam...o sa vad atunci cum o sa-i pice.Pana la urma in dragoste si la razboi totul este permis...Poate o conving pe ea sa-l paraseasca...
0
15-09-2009, ora 19:57
tania62
Nu este medic/terapeut
tania62
Indiferent ce se va intampla... iti doresc sa se termine cu bine pentru tine! Dar, inainte sa te intalnesti cu ea, odihneste-te, aranjeaza-ti parul, machiaza-te, imbraca ceva frumos... intr-un cuvant, sa arati atat de bine incat s-o faci praf, iar domnul sa vada ce poate sa piarda. Si pe el fa-l sa inteleaga ca daca alearga dupa doi iepuri n-o sa aiba niciunul, iar daca o alege pe ea pierde definitiv prietenia ta (pe care se pare ca pune pret). Iti tinem pumnii ! :)
0
15-09-2009, ora 20:13
loredana_emm
Nu este medic/terapeut
loredana_emm
Mult succes Roxana si multa putere iti doresc daca te-ai hotarat sa faci pasul asta.Sfatul meu este sa-i demonstrezi scorpiei ca esti o doamna, si orice ai afla tine capul sus.Cu siguranta ea nu stie multe despre sotul tau sau ce face sotul tau, ce-ti spune, asta e avantajul pe care il ai tu in fata ei, avantajul celor 7 ani, tu il cunosti mult mai bine decat ea.Cu siguranta si ea are multe semne de intrebare, tu trebuie doar sa strecori samanta de indoiala sa inceapa sa nu mai aiba incredere in el, cu siguranta si ei ii este frica sa nu se intoarca el inapoi la tine...daca iti doresti atat de mult sotul inapoi si consideri ca poti sa treci peste, merita sa o incerci si pe asta.Iar legat de faptul ca o sa se supere sotul pe tine daca vorbesti cu ea nu cred ca trebuie sa-ti faci griji, pana la urma daca el ramane cu scorpia prea putin mai conteaza supararea lui.
Adaugă un comentariu / răspuns
45 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul