Cum pot sa scap de anxietatea și gândurile negative?

26-11-2022
MariusRobert94
Nu este medic/terapeut
MariusRobert94
Bună ziua am și eu o problema cu stare de anxietatea, panică, dureri cefalic dureri de piept, stări de vomă, pulsul și tensiune sunt un pic ridicate și stări de neliniște. Totul a început când mamaia și tataie au murit de atunci am început sa am stările acestea frica de moarte si gândirea negativ care cu greu pot sa adorm noaptea. Am început sa ma întreb care este rolul vieții mele pe aceasta lume și visurile care îmi arata moartea, de aici apare aceste neliniștit și frici
(totuși nu am tendința de a-mi muila corpul sau de a ma sinucide).Urmez un tratament de la psihiatru cu spitomin 3/zi, dulsevia 2/zi și triticulu 100 mg. Am început tratamentul de 2 zile. L-am luat și înainte timp de 1an și jumătate dar am renunțat eu pentru ca ma crezut ca am scăpat dar după 5 lunii au apărut simptomele de anxietate și depresie. Vreau sa mai zic ca eu am o personalitate foarte introvertit și retrasa social în timpul scolii îmi era greu sa ma exprim în public și când eram sa ma asculte începeam sa am atacuri de panica și nu îmi aminteam lecția.Va rog sa ma ajutați cu sfaturi și cu îndrumări cum a-și putea sa scap de anxietatea și depresie pentru ca sunt disperat ca nu pot găsi nici un job pentru ca nu ma pot exprima în fata angajatorului și nu au vrut să mă angajeze
4 comentarii
1
26-11-2022, ora 10:27
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Rostul vietii pe aceasta lume este sa duceti o viata frumoasa, sa faceti fapte bune, pentru a intra pentru vesnicie in Rai.
Aveti rabdare o luna sa isi faca medicamentele efectul, nu mai intrerupeti si daca puteti, faceti si psihoterapie cu sau fara trimitere.
Sanatate multa!
1
27-11-2022, ora 20:17
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Aveți nevoie și de psihoterapie pe lângă medicație pentru a reuși să vă schimbați modul de gândire și percepție și să câștigați competențe pentru a stopa gândurile negative și a putea gestiona situațiile dificile.
1
28-01-2023, ora 09:33
Ralucatd
Nu este medic/terapeut
Ralucatd
Buna, cum te simți este ceva mai bine? Las-mi un mail ceva sa te pot contacta dacă doresti
0
28-01-2023, ora 11:26
MariusRobert94
Nu este medic/terapeut
MariusRobert94
Bună, ma simt mai bine am început să mă duc și la psiholog, încerc să schimb modul meu de a gândi și de a putea sa răspund mai bine la atacurile de panica și la gândurile negative.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cercetările descoperă legătura dintre atitudinea negativă și amânarea îndeplinirii sarcinilor
  •