Cum pot scăpa de gânduri defectuase

26-05-2019
Marius1577
Nu este medic/terapeut
Marius1577
Am un gând sau idee foarte intensa care îmi spune că trebuie să îmi distrug creierul, sistemul cardiovascular în mod ireversibil, cât mai repede posibil fără să înțeleg de ce!
Dacă mă opun intru in depresie și nu știu ce să fac!
Încă din adolescență in mintea mea făceam planuri despre cum sa mă automutilez in timpul scolii dar ideile astea veneau în mintea mea fara sa constientizez că iarăși mă gândesc cum sa mă automutilez!
Le înlăturăm cu argumente logice dar gândurile reveneau!
Am pierdut bacul din cauza acestor gânduri și nu mai vreau sa mai trăiesc, sunt un ratat!
Exista tratament pentru astfel de gânduri?
6 comentarii
0
26-05-2019, ora 13:49
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
În momentul în care îți vin astfel de gânduri încearcă să le schimbi cu altceva. Îți imaginezi ceva frumos, care ți-ar face plăcere, sau o situație întâlnită în care te-ai simțit bine, și încearcă să schimbi gândul de 10-15 ori până va ajunge să dispară.
0
26-05-2019, ora 14:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Care este motivul pentru care nu te duci la psihiatru sa iti dea tratament?
0
26-05-2019, ora 16:31
Marius1577
Nu este medic/terapeut
Marius1577
Sunt la psihiatru diagnosticat cu schizofrenie și iau tratament cu olanzapina pe care o iau și tot nu mă simt bine!
0
26-05-2019, ora 17:43
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Ai vorbit cu psihiatrul despre cum te simți în ultima vreme? Poate îți schimbă dozele sau mai adaugă ceva la tratament.
Încearcă concomitent și exercițiul pe care ți l-am recomandat mai sus și vezi dacă funcționează la tine, pentru că la alții a dat rezultate.
0
26-05-2019, ora 18:44
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu este de ajuns tratamentul pentru ce ai tu. Spune-i psihiatrului de modul in care te simti sa iti mai adauge ceva la tratament sau sa ti-l schimbe. Intai se sta cateva luni pe o anumita medicatie, apoi psihiatrul iti scade medicatia. Altfel nu o sa te simti bine niciodata. Esti subdozat.
0
27-05-2019, ora 13:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ai inteles?
Te duci la medicul psihiatru, ii zici tot ce ai scris aici, iti umbla la tratament, te stabilizezi in sensul ca te vei simti bine cu noul tratament si apoi incepe sa ti-l scada, ca sa ramai pe el scazut si sa nu te mai chinuiesti asa.
Sanatate multa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul