Cum sa îmi vindec frica intensa de moarte (tanatofobie)?

28-06-2022
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Pentru că eu simt că dacă îmi vindec frica asta numita in termeni psihiatrici tanatofobie o să îmi rezolv multe dintre probleme, practic cred că dacă aș scăpa de frica de moarte mi-aș vindeca întreaga viață.De mic copil mi-a fost frica mare de moarte.Si acum am 28 de ani și mă urmărește mult mai tare că în copilărie.
Am citit eu niste cărți cu fenomenele NDE dar frica tot continua, am citit eu cartea recomandata de o doamna psiholog aici numita privind soarele un fața dar efecte 0, 5%
Dacă n-aș mai vedea moartea că cel mai rău lucru posibil și pericole la orice pas aș fi mult mai fericit.
Ajutati-ma sa nu îmi mai fie frica de moarte va rog:(
4 comentarii
2
28-06-2022, ora 08:52
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Poate Îți este mai ușor dacă te gândești la un sofism: atâta timp cât există viață nu există moarte
2
28-06-2022, ora 12:44
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Există o metodă: desensibilizare sistematică pe care o poate aplica orice terapeut de formare cognitiv-comportamentală.
1
29-06-2022, ora 14:55
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Ce înseamnă desensibilizare sistematică?Mulțumesc!
2
29-06-2022, ora 19:53
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Desensibilizarea sistematică este o formă de intervenție psihoterapeutică utilizată în tratamentul tulburărilor de anxietate și alterări psihologice asociate acestora. Propune un fel de antrenament în care pacienții învață să gestioneze emoțiile produse de experiențele anxioase, urmând o curbă de dificultate ascendentă, de la ușor la mai complicat, adaptându-se la progresul persoanei.
Când vrem să aplicăm desensibilizarea, enumerăm toate situațiile potențial anxiogene legate de subiectul aflat la îndemână și le ordonăm în funcție de gradul de anxietate pe care îl generează. Pentru a cuantifica anxietatea pe care o generează, se folosește o scară de la 0 la 100, în care situația cu un scor de 0 nu generează deloc anxietate și cea marcată cu 100 este cea care generează cea mai mare anxietate dintre toate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul