Cum să mă recuperez?Sa fiu mai functional și să imi fie mai bine

03-01-2020
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Cum să mă recuperez și să fiu și eu un om mai funcțional?
Am fost diagnosticat cu toc prima data și apoi cu schizo în urmă unor episoade psihotice(2)Simptome pozitive nu mai am dar am probleme de concentrare și atenție și simptome de toc care mă mai chinuie dar nu mereu.Faza e că sunt pensionat pe invaliditate și nu reușesc să fiu funcțional, sunt că creierul e afectat din cauza că nu mă concentrez, am probleme de atenție, orientare în spațiu, parcă sunt aerian și am gândirea mai lentă și greoaie, viteza de procesare a informației e mai înceată, pe strada merg doar însoțit că nu sunt in stare nici să traversez corect într-o intersecție mai aglomerata din cauza problemelor de atenție.
Ce sa fac?Care ar fi soluția?Cum să fiu mai functional?Ce medicament ar fi bun?Ce supliment dar care sa meargă și cu medicația..
De afecțiunile ce le am ma tratez cu Rispolept Consta 50 mg, prozac 40 mg și quetiapina 100 mg(am scazut-o că îmi dădea somnolenta).
Ce sa fac să îmi fie mai bine?
Doctorul se gândea să îmi schimbe rispoleptul constă cu paliperidona dar se gândește că m-ar dezavantaja in simptomele de toc, obsesiile și compulsiile dar vreau și eu să mă concentrez mai bine și să am atenția mai sporita, de ce e așa?Nu se poate face nimic?
Aștept sfaturile și soluțiile dvs.Va rog.Multumesc!
4 comentarii
2
04-01-2020, ora 11:52
Miki33
Nu este medic/terapeut
Miki33
De la antipsihotice ti se trag toate si nu ai ce face.
Degeaba le schimbi. Reactiile adverse sunt aceleasi.
1
11-01-2020, ora 16:22
Cristi199
Nu este medic/terapeut
Cristi199
Rispolept consta la 50 mg cred ca e injecție. E prea puternică substanța la dozajul asta. Renunta la rispolept si rămâi pe quetiapina sau alt antipsihotic, dar sa l iei sub forma de pastile si asta seara ca sa te odihnești.Ziua nu se iau antipsihoticele dacă vrei concentrare. Ia doar prozac ziua. E si asta suficient de sedativ cat sa te calmeze pe timp de zi.
1
11-01-2020, ora 19:02
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Iau antipsihotic pentru ca am si toc si schizo/
Iar Rispoleptul mi s-a zis ca ajutai in TOC, dar in principal e ca sa nu mai fac episoade psihotice.
Ceva de concentrare ce as putea lua care sa nu intereactioneze cu medicatia pe care o iau deja, sa nu faca rau.?
Piracetam se da fara reteta?Neuro Optimizer e bun?Actovegin?Pramisat?
O sa ma duc oricum la un neurolog.Sa vad ce zice.Psihiatrul nu e prea receptiv.Fostul doctor mi-a dat Neuro Optimizer dar mi-e frica sa il iau sa nu interactioneze.
Ceva sa ma ajute si pe mine la atentie exista fara sa dauneze?
:) Mersi
2
11-03-2020, ora 23:49
Cristi199
Nu este medic/terapeut
Cristi199
Piracetam sau pramistar
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul