Cum se numeste fobia de a nu gasi, la nevoie, o toaleta?

18-02-2009
Blendea
Nu este medic/terapeut
Blendea
Cum se numeste fobia de "a face pe tine intr-un context public, de a avea o nevoie fiziologica stringenta fara posibilitatea de a gasi o toaleta etc ". Exista o astfel de fobie si daca da cum se numeste? As dori sa aflu cat mai multe detalii despre acest subiect. Va multumesc
13 comentarii
0
18-02-2009, ora 18:00
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Poate e vorba de agorafobie-teama, frica de spatiile deschise, care sa se manifeste si sub aceasta forma. De obicei poate indica o persoana emotiva, sau care a avut/are probleme intestinale care, in timp, au nascut teama de a nu gasi o toaleta daca nu se afla acasa. De exemplu cei cu sindrom de colon iritabil pot ajunge la aceasta fobie. Dar depinde de mai multi factori, se sta de vorba cu respectivul care are aceasta teama. Sananate deplina!
1
19-02-2009, ora 09:47
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
Ceea ce descrii tu nu este o fobie. Este probabil un nivel de anxietate care a facut ca sa apara si mentina un mecanism simplu de "autosabotaj": exact cand esti in public, sa ai nevoie de o toaleta.
Asa apare gandul persistent "am nevoie sa stiu unde e o toaleta".

Toate cele bune,
Andrei Dumitrescu
0
20-02-2009, ora 13:10
Blendea
Nu este medic/terapeut
Blendea
Intai de toate va multumesc pentru raspunsuri. De asemenea va rog sa imi spuneti care sunt remediile pentru agorafobie, simptome specifice sindromului de colon iritabil, respectiv mecanismul de autosabotaj?
0
23-02-2009, ora 11:40
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
Toate cele trei simptome mentionate de tine au ca element comun stress-ul.
Ca atare, in primul rand ar trebui sa iti iei inima in dinti si sa (iti) scrii pe o foaie de hartie toate posibilele surse de stress din viata ta (sau factori care MENTIN stress-ul): din prezent, din relatia cu partenerul actual, relatia cu vecinii, cu colegii de munca, contextul in care traiesti, elemente din trecut... Nu te gandi ca le stii si asa, fa o lista pe hartie pentru ca asa e posibil sa iti mai vina in minte si altele, la care nu te gandesti neaparat acum.
Abia apoi se poate vedea ce este de facut: inveti tehnici de relaxare si reducere a stress-ului (daca el e "intern") si/sau pui in paralel la punct si un plan de rezolvare a surselor de stress extern (din partea mediului in care te misti zi de zi).

Ai mare grija, de obicei nu e foarte usor sa faci cele recomandate mai sus (desi asa pare cand le citesti)
Daca simti ca ceva iti scapa sau te impiedica sa faci asta, poti apela la un terapeut bun de la tine din oras.

Pe masura ce stress-ul intern si cel extern se mai reduc, poti trece si la abordarea directa a celor prezentate de tine initial (daca va mai fi nevoie): partea cu toaleta si cea cu colonul iritabil.

Toate cele bune,
Andrei Dumitrescu
0
28-02-2009, ora 22:50
Blendea
Nu este medic/terapeut
Blendea
In momentul de fata pot spune ca duc o viata liniara, fara oscilatii notabile si fara factori (pe care sa ii constientizez) care sa genereze sau sa mentina stress-ul. Cu toate acestea sunt o persoana oarecum predispusa la griji. Intotdeauna am considerat asta ca facand parte din natura mea. De asemenea am considerat normala, motivanta si stimulativa, febrilitatea care ma caracterizeaza atunci cand sunt implicat puternic intr-o activitate.

Din aceste motive cred ca sursele mele de stress sunt mai degraba "interne". Credeti ca tehnicile de relaxare si de reducere a stresului ar putea fi un remediu? As dori sa invata asa ceva insa nu cunosc mare lucru despre acest subiect. Intotdeauna am asociat relaxarea cu meditatia iar pe aceasta cu yoga, care sincer sa fiu nu m-a pasionat niciodata. Va rog sa imi recomandati astfel de tehnici si eventual modalitati de a le deprinde, avand in vedere ignoranta mea in ceea ce priveste acest domeniu.

In ceea ce priveste solutia unui terapeut, personal am convingerea ca cei cu adevarat buni sunt destul de rari, ceea ce inseamna ca gasirea unuia ar presupune efort, timp, bani si nu in ultimul rand cautari ratate, care cred ca m-ar demotiva. As prefera de aceea sa imi rezolv problema fara a cauta un terapeut.

Va multumesc mult pentru raspunsuri si va doresc toate cele bune!
0
16-03-2009, ora 09:44
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
A-ti face griji este un aspect psihologic normal. Atata timp cat ele vin dar si dispar in acelasi ritm in care vin. Altfel, cand iti faci mai multe griji decat dispar se creeaza acumulari, la care corpul incepe sa reactioneze.
Un numar ridicat de "griji" forteaza corpul sa reactioneze mobilizand in exces anumiti neurotransmitatori, ca pentru a face fata unui pericol ce poate apare oricand (chiar daca pericolul este virtual, nu exista in realitate). In timp, neputand functiona echilibrat, corpul incepe sa se "uzeze" (pana la un punct este ceva complet reparabil) si apar simptome cum este cel de colon iritabil pe care spui ca il ai tu.
In lipsa unui psihoterapeut, poti apela la tehnici de relaxare (cauta pe internet "training autogen Schultz" de exemplu) pentru ca in timpul relaxarii fizice - corpul poate declansa mecanisme de auto-echilibrare (relaxare inseamna transmiterea implicita a mesajului "lipsa pericol" catre creier).
Nu este tocmai cea mai rapida metoda, in sensul ca si pentru a te relaxa este nevoie de timp si de a-ti da voie sa faci asta, insa cu siguranta in lipsa unui suport profesionist specializat este un bun ingredient in revenirea ta.
Relaxarea nu da raspunsul la toate problemele de ordin psihologic, insa pentru o persoana ca tine care doreste sa se descurce pe cont propriu poate fi un mare plus. Sau un inceput in a te cunoaste personal.

Ca si observatie, da - relaxarile musculare au fost extrase din practicile Yoga, insa acum 90 de ani.
Intre timp, ele au evoluat si s-au imbunatatit ca si instrumente terapeutice, separate de domeniul din care au provenit.

Toate cele bune,
Andrei Dumitrescu
0
16-03-2009, ora 14:27
Blendea
Nu este medic/terapeut
Blendea
Va multumesc pentru recomandari.

Alaturi de metoda Schultz, practicarea constanta a unei discipline ca Yoga, Qigong, Tai Chi etc, mi-ar putea fi de folos?

De curand am vazut, la intrarea unui cabinet de masaj reflexogen, o reclama in care se spunea ca reflexoterapia trateaza inclusiv agorafobia. Ce parere aveti? Oare aceasta metoda de masaj ar putea ajuta si in cazul meu?
0
17-03-2009, ora 10:49
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
Unele persoane gasesc implinirea prin practicarea a ceva.
Unii practica Yoga, altii tir de performanta, altii joaca tenis, unii se inscriu la Quigong, T'ai Chi, unii construiesc avioane din machete si merg sa zboare cu ele pe campurile special amenajate pentru asta.
Implicarea in ceva care se poate dovedi aproape de sufletul tau, ajuta intotdeauna extrem de mult. Este mai important ca ce faci sa te implineasca, fizic si psihic.
Asa cum ai observat si tu, e posibil ca la Yoga sa nu gasesti un profesor relevant pentru tine. La fel si cu alte activitati. Fotbal, sau Yoga, psihoterapie, psihiatrie nu te pot ajuta direct - pentru ca ele sunt CONCEPTE.
( Insa un anumit fotbalist iti poate suscita interesul, un anumit profesor de istorie iti poate implanta pasiunea pentru o astfel de ramura in care sa te implici cu placere, alteori un psihoterapeut anume, alteori un profesor de T'ai Chi. )

In legatura cu masajul reflexogen - exact acelasi lucru. Pana la urma va trebui sa-i acorzi increderea si cooperarea ta unui OM cu un nivel de expertiza, nu unei metode, pentru a reusi.

Toate cele bune,
Andrei Dumitrescu
0
17-03-2009, ora 21:23
Blendea
Nu este medic/terapeut
Blendea
Mda, este foarte interesant raspunsul pe care mi l-ati dat. La fel de interesanta este si perspectiva pe care mi-o sugereaza. Ma face sa imi amintesc ca in urma cu cativa ani am fost surprins de perspectivele extraordinare din care psihologul Cristian Andrei analiza fapte si situatii cat se poate de ordinare, in cadrul unei emisiuni radiofonice. Se pare ca aceasta optica deosebita este apanajul celor care practica aceasta profesie. Din pacate, pana acum, psihologia nu a fost unul din domeniile mele de interes. Si tot din pacate nu am cunoscut personal nici un psiholog. Daca luccrurile ar fi stat altfel probabil ca acum as fi fost mai castigat.

Nu imi amintesc sa ma fi gandit pana acum la implinire personala. Conceptul nu imi e strain. Cred ca prima data l-am constientizat la cursurile de marketing, atunci cand am invatat despre piramida trebuintelor umane, a lui Maslow. Daca nu confund, ultima treapta a ierarhiei nevoilor se referea si la asa ceva.

Credeti ca ar trebui sau ca m-ar ajuta daca m-as concentra mai mult pe acest aspect? Nu stiu ce anume m-ar putea face sa ma simt implinit. Incerc sa ma dezvolt pe toate planurile care ma atrag. In ceea ce priveste implicarea, uneori sunt foarte pasionat de ceea ce fac; cam tot ce fac ma intereseaza, pentru ca altfel nu as fi ales sa fac acele lucruri, totusi, atunci cand activitatile presupun un efort indelungat, ajung sa imi pierd motivatia.

In legatura cu increderea si cooperarea pe care trebuie sa o acord cuiva, cred ca imi va fi mai dificil. Probabil ca tine de personalitatea mea. In general sunt o persoana individualista si, cu toate ca nu prea am incredere in mine, sunt obisnuit sa ma bazez pe fortele proprii aproape in exclusivitate. Desigur ca apelez de foarte multe ori la alte persoane, insa intotdeauna am tendinta sa monitorizez atent chiar si detaliile irelevante, astfel incat lucrurile sa iasa ca si cum le-as face eu.

Cu toate acestea, in ultima vreme ma gandesc sa imi caut un mentor care sa imi faciliteze instruirea macar in unul dintre domeniile mele de interes. Nu stiu daca in spatiul si vremurile noastre sistemul mentoratului mai exista. O singura data am auzit de asa ceva, insa era vorba de artisti, care mai erau si rude (Sabin Balasa si fiul). Totusi, ca si in cazul terapeutului, cred ca nu sunt foarte multe persoanele eligibile pentru un astfel de rol. In plus, in cazul mentorului, cel putin in unele domenii, se adauga si alte conditii prohibitive, cum ar fi disponibilitatea unui "OM cu un nivel de expertiza" de a avea un discipol si nu in ultimul rand costurile pe care acest mentorat le-ar presupune.

Incaodata multumiri,
B.B.
0
03-01-2020, ora 13:13
koala22
Nu este medic/terapeut
koala22
Salutare,

@Bledea, ai gasit cumva rezolvare ?

Ma confrunt cu aceeasi problema de peste 8 ani si inca nu stiu cum sa trec peste !

Stima,
S
0
16-01-2020, ora 13:32
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Un prim pas pentru rezolvarea problemei Koala e sa incepi psihoterapia pentru aceasta forma de anxietate.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta
0
16-01-2020, ora 19:13
koala22
Nu este medic/terapeut
koala22
Dn Rares Ignat, unde va pot gasi. Ma puteti ajuta cu acest tip de problema ?

Multumesc
0
08-02-2021, ora 18:00
hybritte
Nu este medic/terapeut
hybritte
buna ziua! ma confrunt cu aceasta problema de 1 an jumatate. Totul a inceput avand probleme intestinale, care ulterior au fost rezolvate. Apoi am inceput sa am probleme cu anxietatea, sa imi fie frica sa ies din casa, de teama de a nu avea nevoie la toaleta. Am ajuns sa ies din casa doar de nevoie si chiar si atunci cu greu. Ma gandesc continuu la acest aspect, nu pot sa imi iau gandul de la nevoia de toaleta, desi problemele mele intestinale s-au rezolvat in mare parte(mai am din cand in cand episoade). Cand trebuie sa plec undeva, e primul gand-oare daca am nevoie la toaleta si nu am unde sa merg- -daca nu pot sa ma tin- si asa mai departe. Din lipsa de fonduri si neincredere am incercat sa rezolv aceasta problema singura, sa incerc sa nu ma mai gandesc la acest aspect. Sunt constienta ca problema mea este pshica si ca trebuie sa fac ceva in privinta asta. Cum as putea sa imi iau gandul de aceste lucruri, sa ma linistesc?
Va multumesc pentru raspunsuri!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Frica de păianjeni, diminuată cu ajutorul realității augmentate
  • Terapia prin expunere adresate unei fobii poate avea efect și asupra unei fobii din altă sferă
  •