Cum se pune diagnosticul 'psihopat'? Care semne sunt ingrijoratoare si care nu?

18-08-2011
daninnn
Nu este medic/terapeut
daninnn
Buna ziua,
De o buna bucata de vreme devin din ce in ce mai tematoare in legatura cu prietenul meu. Ingrijorarea a inceput cand am observat incetul cu incetul lipsa lui incredibila de empatie. O persoana mai indiferenta din fire, mi-am zis prima data. Dar dupa mai multa vreme am inceput sa observ ca e mai mult decat atat, nu numai ca absolut nimic nu-l impresioneaza, nu-l atinge suferinta nimanui, nici chiar a prietenilor lui buni sau a familiei. Mai mult decat atat, il amuza teribil cand vede pe cineva plangand sau suferind, ba chiar intentionat provoaca diverse situatii susceptibile de a rani pe altii sau de a-i jigni, iar apoi se amuza pe seama lor. Prietenii lui incep sa-l evite pentru ca s-au saturat de acest comportament. El nu sesizeaza niciodata ca a provocat o situatie dureroasa si da vina pe cel care s-a suparat, daca s-a suparat prietenul respectiv inseamna ca e un prost si atunci merita sa rada de el. In mintea lui, el se considera profund superior celorlalti si nu vrea sa se supuna regulilor sociale. Spre exemplu: desi extrem de placut la vedere si zambitor aproape tot timpul el nu intelege notiuni simple, cum ar fi comporatment civilizat, bun simt, loialitate, principii de viata, valori morale etc. Sustine sus si tare ca pe el nu-l intereseaza astfel de nimicuri si ca toti cei pe care ii intereseaza astfel de subiecte sunt niste prosti. Un alt lucru ingrijorator este minciuna, el spune ca ii face placere sa minta, o face in mod excesiv si daca a provocat o reactie negativa devine extrem de satisfacut de sine. Lipsa de responsabilitate. Nu-si doreste un servici bun, traieste intr-un mod semiparazitic, nu are nici un plan de viitor si sutine ca pe el nu-l intereseaza absolut nimic decat bunastarea personala. Recunoaste cu nonsalanta ca daca familia lui ar muri pe el nu l-ar deranja sau supara decat vreo cateva zile si apoi isi va reveni la normal, pentru ca atata timp cat nu i s-a intamplat lui personal nimic nu are de ce sa se supere sau sa sufere. Nu are absolut niciodata remuscari in legatura cu nimic din ceea ce face, daca cumva cei din jur s-au suparat atunci sunt niste prosti si poate trai usor si fara ei. Vina e intotdeauna a altcuiva. Nu simte mila. Ba chiar mai mult, uneori da dovada de o cruzime iesita din comun (fara a fi violent, desi din ce povesteste cu mandrie el era in copilarie batausul din spatele blocului si toti copii se temeau de el). Nu recurge acum niciodata la actiuni fizice, dar prin minciuna, jigniri, santaje etc reuseste sa provoace suferinta pe care apoi nu o intelege si nu-l intereseaza. MI-am spus de multe ori ca o fi vorba de teribilism sau imaturitate (desi are 29 de ani), dar incep sa cred ca e totusi mai mult decat atat. Ar mai fi atat de multe de povestit si credeti-ma ca nu sunt o persoana care sa traga concluzii pripite. As vrea doar sa aflu ce e de facut, unde in bucuresti se poate diagnostica corect psihopatia si ce teste se pot face in acest sens? (stiu, imi veti spune ca ar fi mai bine sa-l parasesc, dar inainte as vrea sa ma lamuresc despre el si daca se poate face ceva cu aceste probleme) Multumesc
4 comentarii
0
18-08-2011, ora 13:07
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Sincer, nu cred ca prietenul tau o sa fie de acord sa mearga la un psiholog sa faca niste teste doar ca sa i se puna diagnosticul de psihopatie. Si cu ce crezi ca te-ar ajuta pe tine personal acest diagnostic? Deja ii cunosti personalitatea. Mai bine gandeste-te ce anume vrei tu de la aceasta relatie si daca vrei sa ramai in continuare cu persoana despre care stii ca are aceste tare de caracter (pe care le-ai descris tu insati pe acest topic) si care pare sa nu aiba o directie in viata. Prietenul tau pare mai degraba imatur din punct de vedere emotional, daca nu este violent, sadic, nu prezinta comportament criminal si nu are probleme cu legea nu ai de ce sa iti faci griji ca ar putea avea acest diagnostic.
0
18-08-2011, ora 13:38
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
banuiesc ca esti f. tanara, ce as face eu???as renunta la el, sa traiasca in lumea lui.pana si cei bolnavi cu adevarat PSIHICI, au momente cand realizeaza ca se intampla ceva cu ei.nu stiu daca este bolnav, dar ceva gene rele are.
0
20-08-2011, ora 06:22
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ daninnn

Poate nu e el sufletul dumneavoastra pereche si din acest motiv se comporta asa.
El isi cauta de fapt jumatatea lui si dumneavoastra pe a dumneaovastra.
1
08-12-2018, ora 14:19
Țapeș Nicolae Marian
Nu este medic/terapeut
Țapeș Nicolae Marian
Bună și eu sunt un psihopat dar nu sunt genul care să ucidă
Nu am empatie nici pentru familia mea..
Nu simt sentimentele deloc
Nu-mi pasă de mine si de nimeni
Urăsc totul prietenul tău este exact ca și mine
Nu pot exprima sentimentele
Am o inimă de piatră
Nu simt nimic.!!
Nici asupra animalelor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul