Daca il voi repeta testul de sarcina dupa 10-14 zile exista posibilitatea sa iasa pozititiv?

13-06-2014
andeibi
Nu este medic/terapeut
andeibi
Stiu ca testul de sarcina se poate face dupa 10 zile. Eu l-am facut la 2 zile dupa concepere si a iesit negativ. Daca il voi repeta dupa 10-14 zile exista posibilitatea sa iasa pozititiv?
2 comentarii
0
13-06-2014, ora 12:32
andeibi
Nu este medic/terapeut
andeibi
Mentionez ca ultimele menstruatii le-am avut pe data de 5 mai respectiv 29 mai, cu durata de 3zile, iar conceperea a avut loc pe data de 10 iunie.Am sanse sa raman insarcinata?
0
14-06-2014, ora 07:50
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
Buna andeibi,

Exista sansa sa ramai insarcinata in orice zi a ciclului menstrual, dar probabilitatea este cea mai mare cu 2 saptamani inainte de urmatoarea menstruatie.

Testul de sarcina functioneaza pe baza detectarii unui hormon secretat de embrion dupa ce se implanteaza, proces care poate dura pana la 2-3 saptamani de la contactul sexual, deci un test facut la 2 zile dupa contact nu are nici o relevanta.
Adaugă un comentariu / răspuns

06-09-2021, ora 13:17
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Ovobank
Urmați un tratament de donare de ovule și aveți nevoie de o donatoare?
Datorită Ovobank – prima bancă de ovule din Europa – vă puteți alege donatoarea din marele nostru grup de donatoare. De asemenea, puteți alege donatoarea care seamănă cel mai mult cu dumneavoastră prin intermediul aplicației Ovomatch. Luați legătura cu echipa noastră.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici!
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.