De aproape trei saptamani nu pot adormi decat spre dimineata, la 4.00-5.00

03-12-2010
mary33
Nu este medic/terapeut
mary33
De aproape trei saptamani nu pot adormi decat spre dimineata, asta insemnand 4, 5 dimineata.
Mentionez ca am uneori si sindromul picioarelor nelinistite.Am incercat cu remedii naturale, ceaiuri de tei seara indulcite cu miere, bien dormir cu melatonina, extraveral(care nu e 100% natural), chiar si doua pastile de anxiar, dar nimic din toate acestea nu m-au ajutat.In prezent iau magneziu cu vit b6 si calciu cu d3.Daca cineva s-a confruntat cu astfel de simptome, va rog sa-mi dati un sfat.Este groaznic sa te asezi in pat la 11 si sa nu poti adormi.Vreau sa mai spun ca uneori ma trezesc dimineata cu o mana, sau cateva degete amortite.
5 comentarii
0
09-12-2010, ora 11:19
readyfile
Nu este medic/terapeut
readyfile
Buna ziua Mary33.
Va inteleg perfect, pentru ca si eu am avut probleme foarte mari cu somnul, si asta pe parcursul mai multor ani. Am incercat cu mai multe medicamente din clasa benzodiazepinelor, o perioada a fost bine, dupa care am dezvoltat toleranta si o dependenta groaznica, de care am scapat cu eforturi si suferinte insuportabile.
In prezent folosesc urmatoarea combinatie : ESPRITAL 30 mgr. (Mirtazapina), 1 pastila seara si TRITTICO 150 mgr. (Trazodona), 1 pastila seara, inainte de culcare. Efectul lor se produce dupa aprox. 30-45 minute, dupa care dorm foarte bine, pana dimineata, fara treziri nocturne. Mentionez ca cele doua medicamente sunt antidepresive, foarte eficiente, la care eu adaug si ZOLOFT 100 mgr. ( Sertralina ), care stimuleaza producerea de serotonina in creier, acel neurotransmitator asa-numit "hormon al fericirii", al bunadispozitiei si al vointei.
Analizati propunerea mea cu un medic psihiatru, dupa care dati-mi noi vesti.
Avertizez asupra faptului ca acesta medicatie produce efecte dupa 15-20 de zile de tratament, in cazul in care aceasta vi se potriveste.
Va doresc multa sanatate si o stare permanenta de bine !!!!!!!!!!!!!!!!
0
09-12-2010, ora 16:09
mary33
Nu este medic/terapeut
mary33
Multumesc mult pentru raspuns, readyfile.Gandul la psihiatru ma nelinisteste si mai tare.Am pus toate pe seama unei perioade mai aglomerate din viata mea, stresul de zi cu zi si...s-au adunat.Sper sa vina o perioada mai calma si lucrurile sa se aseze.
Multa sanatate si sarbatori cu bine!
0
12-12-2010, ora 12:54
readyfile
Nu este medic/terapeut
readyfile
Pentru Mary33,
Buna ziua.
Cum va mai simtiti ? Puteti dormi bine.
Dati-mi noi vesti si multa sanatate.
0
13-12-2010, ora 10:07
mary33
Nu este medic/terapeut
mary33
Buna, readyfile.Ma simt putin mai bine.Nu pot spune ca dorm foarte bine, dar calitatea somnului s-a imbunatatit.Am observat ca atunci cand nu te mai gandesti intens la problemele pe care le ai si nu mai despici firul in patrusimptomele tind sa dispara.Poate fi si o chestie de autosugestie banuiesc!!!! Multa sanatate si tie!!!!!
0
16-12-2010, ora 15:36
readyfile
Nu este medic/terapeut
readyfile
Buna Mary33,
Cum te mai simti ?
Daca doresti sa discutam in afara acestui forum, -*
Astept noi vesti.
Multa, multa sanatate.

(*modificat de administrator)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Insomnia
  • Insomnia severă ar putea fi cauzată de slăbirea conexiunilor cerebrale
  • Culcatul la ore târzii a fost asociat cu alimentația nesănătoasă și sedentarismul
  • Thim - dispozitivul care te ajută să dormi mai bine, monitorizându-ți somnul
  • Insomnia crește riscul de astm la adulți
  • Sindromul picioarelor neliniștite asociat cu calitatea proastă a somnului la femeile însărcinate
  • Calitatea redusă a somnului la copii, asociată cu insomnia mamei
  •