De la ce se formeza nitritii?

18-07-2007
carmenita
Nu este medic/terapeut
carmenita
Am efectuat un examne sumar de urina si urocultura deoarece urina avea un miros intepator. In prezent nu am nici o durere. la urocultuta a iesit prezent bacil gram negativ.Medicul de familie mi-a recomandat un atibiotic si sa comsum lichide. Exista posibilitatea sa ama litiaza renala? de la ce se formeza nitritii? trebuie sa adopt un regim alimentare anume?
38 comentarii 12 Înainte ›
0
23-07-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Nitritii apar atunci cand este prezenta o infectie urinara, deoarece bacteriile duc la transformarea ureei si a altor produsi de catabolism proteic in nitriti. Dupa ce terminati tratamentul antibiotic, repetati sumarul de urina si urocultura; probabil ca vor disparea daca tratamentul antbitic a fost eficace.
0
09-01-2009, ora 12:32
madalinasimion
Nu este medic/terapeut
madalinasimion
Si mie mi-au iesit nitriti in urina, dar doctorul mi-a sugerat doar sa beau mai multe lichide. As vrea sa stiu din ce cauza se formeaza acesti nitriti si ce urmari pot avea. Trebuie sa mentionez ca nu prea beau apa ci foarte multe sucuri.
0
10-01-2009, ora 07:49
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
In general, nitritii apar atunci cand este prezenta o infectie urinara, insa in absenta leucocitelor si a florei poate fi vorba de o eroare de laborator. Daca nu sunt simptome, intr-adevar, nu e nevoie de antibiotic.
0
18-03-2009, ora 19:07
angy_marina19
Nu este medic/terapeut
angy_marina19
mama mea si-a facut niste analize de sange si de urina si i-au iesit urmatoarele:
ph 6, 5 ; densitate 1017; proteine negativ; glucoza negativ ; corpi cetonici negativ; nitriti pozitiv; urobilinogen negativ; pigmenti biliari negativ; eritrocite 29/uL ; leucocite 448/uL; bacterii 7/HPF; celule epiteliale superficiale 20/uL; celule epiteliale rotunde2/uL; cristale de oxalat de calciu 16/ HPF. as dorii s imi spuneti parerea despre aceste rezultate. pe noi ce mai mult ne ingrijoreaza leucocitele. va multumesc anticipat!
0
20-03-2009, ora 15:13
mony_k
Nu este medic/terapeut
mony_k
Buna.
Mi-am facut si eu un examen complet de urina.
Mi-au iesit nitriti in urina, iar la sediment : bogata flora bacilara, 15-20 leucocite pe camp!!In rest toate valorile sunt normale...
Despre ce poate fi vorba?Multumesc.
0
22-04-2009, ora 09:50
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru angy marina - e vorba de o infectie urinara, dar e bine sa faca si o ecografie renala, pentru ca hematiile si oxalatii de calciu pot indica existenta unei pietre la rinichi.
0
22-04-2009, ora 09:51
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru mony k - e vorba de o cistita, e nevoie de tratament antibiotic conformantibiogramei care se face odata cu urocultura.
0
19-05-2009, ora 20:31
monica-bianca
Nu este medic/terapeut
monica-bianca
Buna ziua.
Prietena mea si-a facut analizele pentru ca se simtea f. rau si pentru ca slabea pe zi ce trece.
Rezultate: AST/TGO 104, leucocite 75, nitriti prezenti in urina, bilirubina marita, acidul uric 525 si sideremie ( Fe ) 151. Celelalte analize au iesit in limite normale. Mentionez ca si-a facut si ecograf si totul a fost in regula. Ma puteti ajuta, va rog, cu cateva sfaturi?
Multumesc.
0
24-08-2009, ora 22:03
sandyy
Nu este medic/terapeut
sandyy
buna ziua, stimata doamna doctor,
in urma unor analize mi-a iesit: nitriti-pozitiv, , bacil E.coli peste100000germeni/ml urina ptr. care s-a facut si o antibiograma care cupride;amikacin-sensibil, ampicilin-sensibil, augmentin-sensibil, aztreonam-sensibil, cefaclor-sensibil, cefoperazon-sensibil, ceftazidime-sensibil, ceftriaxon-sensibil, cefuroxime-sensibil, chloramphenicil-sensibil, ciprofloxacin-sensibil, imipenem-sensibil, nalidixic-sensibil, nitrofurantoin-sensibil, norfloxacin-sensibil, gentamicin-intermediar, amoxicilin-rezistent, doxyciline-rezistent, trimethoprim-rezistent.
Deasemeni mi-a iesit si o anemie microcitara hipocroma hipogenerativa ptr care s-a recomandat dozarea sideremiei+CTLF. Inrest analizele au iesit buna.
Intrebarea mea este : ce sunt bacilii E, iar in baza antibiogramei ce imi recomandati; ce inseamna sensibil, intermediar, rezistent; daca infectia urinara are legatura cu anemia ; ce inseamna CTLF si "dozarea sideremiei"? Mai mentionez ca am fost operata ptr noduli tiroidieni, necancerosi;T3 si T4-bune, TSH-f mic: 0, 172mUI/L.
Am mari probleme cu pielea:spate, gat, fata.
EXISTA O LEGATURA INTRE INFECTIA URINARA, ANEMIE SI TIROIDA?
va multumesc din suflet pentru timpul pe care vi l-am rapit! IZABELA BEDREAGA
0
22-09-2009, ora 23:48
elisabeta.cirlig
Nu este medic/terapeut
elisabeta.cirlig
Buna seara, am urmatoarele rezultate la biochimia urinara care ma ingrijoreaza:leucocitele mi-au iesit 25WBC/ul, nitritii pozitivi, urobilinogenul 0, 1mg/dl, sedimentul urinar: epitelii plate:rel frecvente - leucocite: rare Flora microbiana rara. La coagulare la fel mi-au iesit cam urate, anume: activitate de protrombina: 120, timp de protombina 13, 8, iar I.N.R-ul 0, 88. Mentionez ca sunt insarcinata in 26 de saptamani, am o durere suparatoare si permanenta in partea dreapta, ceea ce m-a si determinat sa imi fac analizele.
Va rog din suflet sa imi spuneti ce inseamna aceste rezultate si ce ar trebui sa fac sa nu-l afectez pe bebe. Sunt foarte ingrijorata.

Va multumesc din suflet.
0
09-12-2009, ora 12:02
deleanumihai
Nu este medic/terapeut
deleanumihai
buna ziua...am si eu o problema si sper din tot sufeltul sa gasesc pe cineva care sa ma ajute..de la un timp simt in jurul meu..adica in aer un miros neplacut de urina..pot spune ca indiferent de cate dusuri fac pe zi..chiar si cu imbracaminte noua..mirosul dispare putin si pe urma apare din nou..am fost la mai multi doctori printre care si urolog..mi-am facut analizele la sange..si la urina si am iesit sanatos..ce pot sa fac pentru ca pur si simplu imi ataca viata...in felu asta ma simt aiurea printre prieteni si lumea din jurul meu...multumesc si astept un raspuns de la dumneavoastra
0
28-12-2009, ora 10:48
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru ca sa existe o infectie urinara, trebuie sa existe pe langa leucocite in urina si flora microbiana, nitriti si proteine, iar urocultura sa fie pozitiva.
0
28-12-2009, ora 10:50
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
In sarcina, anumiti parametri hematologici sunt modificati, insa INR-ul scazut poate insemna un risc de coagulare mai mare, dar trebuie interpretat si de ginecolog.
0
28-12-2009, ora 10:52
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Mirosul neplacut, daca e resimtit si de altii, poate fi cauzat si de unele afectiuni endocrine care pot creste transpiratia si modifica compozitia sudorii. daca nu e resimtit decat de persoana in cauza, poate fi datorita unei boli ORL cum ar fi o rinita cronica, ce determina existenta unor secretii nazale cu miros fetid sau o alterare a mucoasei olfactive.
0
06-03-2010, ora 16:11
deleanumihai
Nu este medic/terapeut
deleanumihai
da mirosul respectiv este resimtit si de alte persoane...ce pot sa fac?
0
06-03-2010, ora 16:14
deleanumihai
Nu este medic/terapeut
deleanumihai
dumneavaosta aveti dreptate tot ce mi se intampla mie este prin piele..numai ca in loc de mirosul de transpiratie emana un altfel de miros..va rog mult de tot poate ma indrumati cumva sa scap de aceasta problema..pt ca uneori am impresia ca nu exista rezolvare pt ea...va multumesc
0
08-06-2010, ora 18:38
lentini
Nu este medic/terapeut
lentini
Am efectuat testul de mai jos, pe 04.06.2010, cu urmatoarele rezultate si comentarii:

"Microalbuminurie- metoda imunoturbidimetrica"
Microalbuminurie mg/24h = 142.4 mg/24h ; valori referinta : 30
Microalbuminurie mg/l = 35.6 mg/L - valori referinta : zona de microalbuminurie: 20 - 200 mg/l ".
"Comentarii: Mentionam ca s-a efectuat in paralel examenul cu strip pentru urina, care a evidentiat nitriti pozitivi, ce sugereaza prezenta bacteriilor
in proba de urina, ce pot interfera cu determinarea microalbuminuriei.Se recomanda repetarea testului pentru microalbuminurie dupa
diagnosticul si tratamentul posibilei infectii urinare."

Din data de 27.05.2010 urmez tratament cu :Tavanic 500, flamexin, Zn-Seleniu, Licoprostat, in urma unui PSA de 6, 83 si free PSA de 7, 22.
Este posibil ca acest tratament sa influenteze negativ acest test?
De ce totusi apar aceste bacterii in urina, daca iau antibiotic?
Trebuie sa iau alt tratament pentru aceasta infectie urinara, cum rezulta din analiza?
0
10-06-2010, ora 13:44
lentini
Nu este medic/terapeut
lentini
am efectuat si o urocultura cu antibiograma pentru bacil E coli izolat din urina ( pe mediile insamantate s-a dezvoltat bacil E coli peste 100.000 UFC/mL urina). si a rezultat: amikacin AN-sensibil; augumentin Amc-sensibil; aztreonam ATM-sensibil; cefoperazon CFP-sensibil; ceftrixon CRO-sensibil; gentamicin GM-sensibil; ceftibuten-sensibil; trimetoprim+sulfametoxazol SXT-sensibil; ampicilin AM-rezistent;ciprofloxacin CC-rezistent; doxycycline D-rezistent; norfloxacin NOR-rezistent; levofloxacin ( TAVANICUL IN TRATAMENT CU EL PENTRU PROSTATITA)- rezistent.
ce-mi recomandati dintre antibioticele de mai sus? tavanicul, pentru prostatita, il mai iau?

va rog sa tineti cont ca am diabet 2 (dieta), avc, hipertensiune, cardiopatie ischemica, ficatul un pic marit, ceva nisip pe la rinichi.
0
05-07-2010, ora 08:50
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru deleanu mihai - ar fi util sa faceti un consult ORL si un consult endocrinologic si sa reduceti carnea din alimentatie o perioada pentru a vedea daca mirosul suparator dispare.
0
05-07-2010, ora 08:54
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru lentini - fiindca bacteria e rezistenta la Ciprofloxacin e foarte probabil sa fie rezistenta la Tavanic si atunci e util sa schimbati pe Augmentin timp de 10 zile.
0
06-07-2010, ora 09:49
liusca
Nu este medic/terapeut
liusca
Buna, am si eu o problema cu fetita mea in varsta de 5 ani. Anul trecut prin septembrie a fost diagnosticata in urma ex de urocultura cu infectie cu e coli. Am urmat tot felul de tratamente cu antibiotice dar de fiecare data la o saptamana dupa tratament inf a reaparut. am urmat si tratamentul de 3 luni cu uro-vaxom asociat cu antibiotic dar la o saptamana dupa ce am terminat cu tratamentul iar a aparut mirosul urata al urinei. mentionez ca fetita nu are alte simptome( febra, dureri, usturime la urinat.), decat mirosul urat al urinei. Ii dau fff multe lichide si peste zi nu miroase doar dimineata cand se trezeste. Va rog sa-mi spuneti daca nu ar fi un tratament naturist, ca m-am saturat de atata antibiotic sa-i dau. Sau alte pareri, poate mai are cineva problema asemanatoare. Multumesc mult.
0
27-07-2010, ora 14:51
silvia.lupu
Nu este medic/terapeut
silvia.lupu
buna, sunt silvia!!!mie mia iesit la analizele de urina pH - 7, 0 mai mult ce inseamna?iar la nitriti pozitiv? si lanalizele de sange mia iesit 6, 9 volum medio piastrine..eu scriu din italia...si poate mai gresesc la scris..ma scuzati..imi puteti da un rasp va rog frumos??o zi buna..
0
07-08-2010, ora 06:25
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Dintr imunostimlatoarele naturale pentru tract urinar exista Cystone, Cistiflux, Urinal Urisan.
0
07-08-2010, ora 06:26
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
pH-ul crescut si nitritii pot indica o cistita, insa ar trebui facuta o urocultura pentru a se confirma daca mai este infectie urinara, sau doar a fost.
0
10-08-2010, ora 19:28
PCrisM
Nu este medic/terapeut
PCrisM
Buna!

Am o problema medicala la care nu am gasit raspuns/rezolvare: am observat in dreapta si in stanga in gat, dupa un fel de piele, niste puncte galbene. Am dat cu degetul si am scos de acolo ceva, ca un fel de grasime (ca si consistenta), urat mirositor. Am fost la ORL si mi s-a spus ca se mai aduna uneori acolo mancare sau se face ca un fel de puroi, dar nu ca cel de la infectii. Mi s-a spus sa fac exudat faringian si daca iasa vre-un microb, sa ma duc din nou; daca nu, sa iau pastile cu propolis si vitamina C.

Intrebarea mea este ce ar putea fi, pentru ca nu cred ca e ceva normal.

Multumesc.
0
26-08-2010, ora 08:25
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
De obicei, dupa mai multe episoade de amigdalita apare o amigdalita cronica cazeoasa - in criptele amigdalelor se aduna celule inflamatorii care formeaza acest cazeum. Nefiind o infectie acuta, nu e nevoie de antibiotic, decat daca in exudat apare streptococul beta-hemolitic. Pe langa propolis, se poate folosi si Bioparox spray 5 puffuri pe zi si Tonsilotren, 1 cp sublingual de 3 ori pe zi.
0
29-09-2010, ora 18:24
Teodorian
Nu este medic/terapeut
Teodorian
Buna ziua.

Cand am penisul in erectie imi apar ca niste mici taieturi langa baza preputului care ma jeneaza si dor.
Am facut ecografii la rinichi si prostata la dr.Manu, Fundeni si sunt sanatos dpdv al dansului.
Am efectuat analizele la sange si sumar de urina si am urmatoarele valori care nu se incadreaza in valorile normale (min-max):
- Densitate: 1.020
- Nitriti: pozitiv
- Leucocite: 10WBC/ul
- x. Leucocite: Rare
- x. Urat amorf: Rar
Mentionez ca in urocultura nu s-au dezvoltat germeni patogeni.

Intrebarea mea este daca am ceva la nivelul rinichilor sau prostatei sau daca este vorba despre un BTS sau pur si simplu nu este nimic?
0
01-10-2010, ora 05:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Poate fi vorba de o uretrita cu niste germeni atipici, ar trebui facute analize pentru Ureaplasma urealitycum, Chlamydia si Mycoplasma si de consultat si un dermato-venerolog.
0
15-10-2010, ora 16:17
mihaelachiriac
Nu este medic/terapeut
mihaelachiriac
Buan ziua Doamna Doctor si multumim pentru raspunsurile prompte si utile. In urma examenuelor de urina si de sange facute de curand am avut urmatoarele valori ingrijoratoare:
Acid uric seric 1, 70
Nitriti - pozitiv
Eritrocite - slab pozitiv
Leucocite - slab pozitiv
iar la sediment am avut: rare celule epiteliale, rare leucocite, rare hematii, frecvent mucus, relativ frecventa flora microbiana;
as dori o interpretare a acestor rezultate si ce e de facut. Va multumesc!
0
22-10-2010, ora 20:07
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Este vorba de o cistita, adica o infectie urinara joasa. Daca aveti posibilitatea, efectuati si urocultura, daca nu luati Ciprofloxacin 2 cp pe zi, 7 zile si repetati apoi sumarul de urina si o urocultura de control.
Adaugă un comentariu / răspuns
38 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Nitricum Acidum - Acid nitric
  •