de pe la 7-8 ani fac anumite crize care au fost considerate crize de spasmofilie

10-03-2009
codrioni
Nu este medic/terapeut
codrioni
De la varsta de 7-8 ani fac anumite crize care au fost considerate crize de spasmofilie, insa cand vedeau rezultatul analizelor, unde calciul iesea foarte bine, ziceau ca nu stiu ce am.Am umblat din spital in spital. De vreo 5 ani aceste crize se modifica si se agraveaza.Acum 3 saptamani am cazut in baie brusc si mi-am pierdut cunostiinta, iar pariintii mei mi-au povestit ca am avut convulsii si spume la gura.Timp de o saptamana am facut crize de genul acesta chiar si de 2-3 ori pe zi. Am stat si internata, unde mi s-au facut CT si EEG.Am fost la o clinica privata, unde doctorita s-a uitat pe EEG si a pus direct epilepsie, fara sa zica ceva si mi-a dat tratament cu Depakine 500 si Carbamazepin. Stiu de unele efecte secundare ale acestor medicamente, insa nicaieri nu am gasit ca efect secundar pierderea memoriei temporara(ictus amnezic) si dificultati de vorbire, stiti ceva de aceste efecte?Plus ca starea de ameteala persista si durerile de cap, nu ar fi trebuit sa ma obisnuiesc?
5 comentarii
0
10-03-2009, ora 20:32
rodica_jemeppe
Nu este medic/terapeut
rodica_jemeppe
Buna codrioni!
Pentru mine nu e normal sa ai stare de ameteala si dureri de cap, eu nu sunt medic, dar iau medicamente destul de puternice pentru durere cronica, neuropatica.Poate ti-a dat o doza prea mare?Poate ar fi trebuit sa fie data progresif, pentru durere de cap intreaba doctorul daca ai voie, sa-ti dea ceva pe baza de codeina(preparate care se fac in farmacii)Pentru restul.efecte secundare au toate medicamentele, iar tu daca faci crize trebuie sa le ie toata viata, nu dispera, gandeste pozitiv, altii sunt in situatii mai grele.
Multa sanatate si numai bine!
0
11-03-2009, ora 13:03
codrioni
Nu este medic/terapeut
codrioni
multumesc, la fel si dvs multa sanatate
0
31-10-2009, ora 18:38
ralu311
Nu este medic/terapeut
ralu311
Hello, eu sunt Ralu si am 23 de ani si tocmai am inceput tratamentul cu zoloft sertralina (solutie), eglonyl 200mg, depakine chrono 500mg, seara trebuie sa le iau pe toate, mi se pare destul de gretos de baut zoloft-ul :( si mi se par destul de puternice toate.Am inteles ca este la fel de puternic zoloft-ul cum este si seroxat-ul, am luat si seroxat un an jumate, nu mai luam nimic, dar se pare ca mi-au revenit starile.Vreau sa-mi spuna si mie cineva daca a mai folosit vreunul din medicamentele astea????
0
20-04-2012, ora 08:14
iulian_brasov
Nu este medic/terapeut
iulian_brasov
va doresc tutror care aveti aceasta boala multa sanatate, eu am avut boala asta timp de 5 ani, cind imi era frica si sa ies din casa, ca nu cumva sa fac o criza in strada si ca lumea sa rada de mine, din luna iulie 2011 am scapat de aceasta povara DEFINITIV, nici acum nu imi vine sa cred, ac scapat de aceasta boala datorita unor suplimente nutritive, care ma ajuta foarte mult, ma simt mult mai energic, iar din iulie 2011 de cind am inceput consumul de aceste suplimente nu mai am nici macar simptome. Este MINUNAT sa scapi de o asemenea povara, daca doriti va pot ajuta sa scapati si voi de aceasta povara
Multa sanatate
0
25-04-2012, ora 16:25
gigigeta84@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
gigigeta84@yahoo.com
cum ai reusit sa scapi de boala Iulian copilul meu sufera de 2 ani ia tratament dar nici un rezultat nu stiu ce sa mai fac multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Top 10 aplicații de smartphone pentru epilepsie
  • Un grup de celule din hipocamp asociate cu comoțiile și pierderile de memorie
  • O nouă terapie pentru managementul crizelor convulsive?
  • Cum afectează Neurontin și Lyrica sinapsele creierului?
  • Opto-vTrap: un nou instrument dezvoltat de cercetători, ce ar putea fi utilizat în viitor pentru tratamentul epilepsiei
  • O peptidă protejează neuronii atât împotriva bolii Alzheimer, cât și a epilepsiei
  •