Decizia de a-mi parasi iubitu'Perioada de dupa:.Vinovatie.Depresie

14-01-2019
Melina mel
Nu este medic/terapeut
Melina mel
Va rog frum cine poate sa ma ajute cu un sfat.Am avut o relatie de 5 ani, cu bune cu rele, mai multe rele...certuri despartiri, impacari.El un tip de 38 de ani, crescut intr-o fam dezorganizata, cu un tata abuziv, care si-a parasit familia pt una mai tanara si frumoasa si unde bataile in casa erau ceva"normale".o sa l numesc "X".Ref la mine, am fost crescuta in fam normala, am urmat o facultate, intr/un oras universitar, ma descurcam binisor, din job imi plateam si chiria si utilitati etc, toate bune si frum, pana cand l-am intal pe X.El tocmai ce se despartise dupa o relatie de 1 an jumate iar fata se cuplase cu altcineva, ceea ce era normal, pt ca am aflat ulterior ca defapt cand se certau el o batea si o dadea afara din casa.si in toata perioada asta consumau si droguri.Cand l- am cunoscut pe X, dupa o luna mi a propus sa ma mut cu chirie intr /o garsoniera de 220 de euro si 100 euro sa i plateasca el, ca sa avem mai mult confort at cand ne intal, el locuind in alt oras.Au trecut 2 luni de relatie, am hot sa mergem la mare, Acolo ne am inteles ok insa pe drum la intoarcere, ne am certat si nu ne am vorbit.motiv pt care mi a spus ca nu mai e deacord sa imi plateasca cei 100 de euro si sa ne despartim.oarecum si a dat seama ca nu poate avea o relatie.Zis si facut, ne am despartit. cand a venit sa isi mai ia din lucruri a venit insostit de un prieten, rpd si a luat din lucruri si a fugit ca un hot.Eu a trebuig sa plec din garsoniera pt ca nu imi permiteam sa achit 220 de euro chiria lunara.M-am mutat cu alte fete intr-un apartam.Dupa 4 luni m a sunat inainte cu 2 zile de Craciun. M-am impacat cu el.am renuntat la viata pe care o aveam in orsu' respectiv.job nu mai aveam.daduse faliment firma unde lucram.De sarb am fost la mama lui la masa.Maica sa si cu elvorbeau numai despre relatia cu fosta, cu cine e ea acum etc.m am simtit ranita si in plus.Seara de rev am petrecut-o cu niste prieteni de ai lui unde toti se prizau cu cocaina.At mi a dat si mie o liniuta, era prim data.iar in 5 ani cred ca de 5 ori...Dupa 2 sap el a plecat din tara si dupa 2 luni m a chemat la el.facea lucruri mai putin legale, nu spun ce, doar ca exclus prostitutia.Am stat 5 luni, acolo si de vreo 5 ori s a prizat iar perioada de a doua zi era groaznica, nu vorbea cu minr, treb sa fi fiecliniste si intuneric in casa. Iar la cearta imi spunea ca imi face bagajele si ma trimite in tara.dupa 5 luni am revenit in tara, amandoi.eu intorcandu ma cu o masina cump de el, s a implicat f mult cu achizitionarea masinii.in tara veniti, primul lucru a fost sa se intal cu "baietii " si normal ca eu ii reprosam iar replica la el era" cine esti tu sa iti dau explicatii, daca nu iti convine, pleaca".imi treb o parte din bani pt taxa de inmatriculare. F greu mi i i-a dat, ne am despartit in urma faptului ca mi a aruncat cu farfuria cu mancare pe motiv ca i am dat replica la ce a zis el.mi a dat si o palma. Am plecat de la el.m am
Intors in casa parintilor.Dupa 3 luni ne am impacat iar eu intre timp inscriindu ma la o sc postliceala de asistent medical. Motiv de discordie, pt ma' sa ca zicea ca fac sc pe banii lui si era invidioasa.X Imi cumparase si un inel cu diamant f frum de logodna iar replica ei a fost" aaa, e subtire", ca si cum" ti a cump unu' ieftin ca e subtire"iar eu furioasa i am rasp ca e diamant si costa peste 10 mil.in fine...maica ' sa nu m a sup niciodata, din invidie ca vedea ca X ma sustine financiar si ii era ciuda ca ea nu a av parte de nimic niciodata din partea sotului si sau a unui barbat, nici macar de la x si de asta ma ura pe mine...X vroia sa imi caut un job, sa nu mai comenteze masa ca i mananc eu banii iar eu nu am fost de acord, vroiam sa ma implic sa imi termin sc si dupa sa lucrez in domeniu.Plus ca el statea plecat si stiam ca daca am un job nu o sa pot pleca la el cum vreau eu si elsi nu vroiam sa imi stric relatia pt ca il iubeam f mult.El a fost un fel de sprijin pt mn, ma atasasem f mult emotional de el si sexual. In tot timpu' asta el platea toate cheltuielile.bani erau insa pt el mai multi Cheltuia pe tigari, iesit pe afara, pt masina, ii placea sa stea cu milioanele la el si mie imi dadea cu " taraita", sa ma pot descurca sa cumpar mancare. rar mergea cu mn la cump.El spunea ca vine cu banii, eu sa merg sa cumpar sa pregatesc.In casa nu misca nimic, mai ducea gunoiu' rar.Ma simteam ca si cum daca stau in casa la el eram un fel de bucatareasa menajera si femeie care sa i satisf nev sexuale. la rudele mele nu mergeam in vizita, f rar la parinti, pe priet mele nu le accepta, ba una i curva, alta i grasa si proasta, nu suporta cand imi faceam unghiile, nu l interesa daca aveam cu ce ma imbraca.Adica nu l interesa de mn.El vroia doar pe una care sa fie acasa si sa nu cheltuie mai pe nimic.Cam 3 ani am dus o asa.In ultm an, am simtit ca ma iubeste, se obijnuise cu mn se atasase de mn iar acum am fost eu cea care nu prea il mai suporta.Intre timp au fost si cateva batai, pe care eu nu le am putut uita, cuvinte urate, m au afectat emotional. In ultm an cand eu aveam examene el venea drogat si dadea banii pe droguri pe care le consumau cu un prieten cu amicele respectivului.si imi spunea ca daca nu imi convine sa plec.Anturaju' l a facut asa, desi era si in "cromozonii "lui lucru asta, pt ca de prima nevasta asa s a despartit.Se "inhaitase" cu fel si fel de pers si resp a plecat de la el.Iar eu toate astea i le ziceam si i se parea ciudat, spunea ca nu l respect, pt ca el asa spunea, femeia sa taca, sa nu comenteze, facea scandal si cu ma' sa, iar ea nu comenta in fata lui.Avea perioade de sensibiliate, suferea in sinea lui in urma certurilor pe care le aveam, imi parea rau de el dar in acelasi timp, intrasem si eu in depresie de abia puteam sa imi rez din problm mele.el de mine nu asculta cu nimic.intre timp am castigat un proces cu o garsoniera, pe care am pus o pe numele parintilor si care mi a secatuit din energie pt ca m am consumat sa o castig, maica' sa imi spunea ca nu am cum sa rezolv cu garsoniera.dupa 5 ani de relatie de concubinaj imi doream si eu o casatorie,.vedeam cum sunt iubite si apreciate prietenele priet lui si ma certa ca ce pretentii am, eu nu vin cu bani si vreau sa ma casatoresc. am suferit mult, nu stiu cum am rezistat.Iar acum am plecat de la el. In ultm saptamana Statea numai plecat de dimineata pana seara, cu pers care nu erau in relatii, deci nu avea cine sa ii astepte acasa, iar cand venea acasa venea cu pretentii sa l satisfac sexual pana cand intr o seara i am spus" eu nu fac sex cu betivii" si s a simtit" jignit" si mi a spus sa imi fac bagajele si sa plec.si am plecat a doua zi.Acum am aflat despre el ca umbla prin cluburi prizat, m a scos de pe retelele de socializare.Uneori ma simt vinovata pt ca nu m am implicat sa l aj sa se lase de droguri, pt ca si el m a ajutat financiar desi la cum este el cu siguranta imi facea scandal ca sunt nebuna si sa l las in pace.Poate se isca si cu violenta fizica.Voi ce spuneti? Am facut bine ca am plecat? Sufar f mult din cz asta pt ca il iubesc si el Nu stie cat de mult il iubesc, mi e teama sa nu innebunesc din cz suferintei si astfel nu imi voi putea indeplini sarcinile de serviciu cand ma voi angaja...Sunt " f jos " cu psihicu', mi e teama ca deja am inneb. Un sfat va rog. Multumesc...
5 comentarii
1
15-01-2019, ora 00:03
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Felicitari! Sunteti intr-o relatie abuziva ca la carte, relatie pe care o numiti iubire?! Ce mai asteptati? Vreti sa ajungeti in inchisoare, in spital sau chiar mai rau? Tot vorbiti de "cromozomii" lui dar nu-i vedeti pe ai dumneavoastra, care, "crescuta intr-o familie normala" trageti la suferinta si distrugere.
Ce fel de viata va doriti? Si, lucru specific relatiilor abuzive, inca va simtiti vinovată ca nu ati facut destul!!!
Treziti-va pana nu este prea tarziu, deja ati pierdut ani pretiosi.
Va recomand sa mergeti la un psihoterapeut cu experienta cu care sa discutati de unde atractia asta pentru chin si relatii abuzive pe care o aveti.
0
15-01-2019, ora 10:25
Melina mel
Nu este medic/terapeut
Melina mel
Va multumesc mult pt raspuns. Singura vinovatie pe care o simt si de care vreau sa scap, e ca in toti acesti ani, respectivu era in depresie si eu nu constientizam, anxietate, avea si atacuri de panica, fusese tradat si de prieteni ca i imprumutase cu bani si nu i mai primise, poate si tulburare bipolara avea, el vroia sa isi construiasca casa, mie si mamei lui nu ne placea proiectu', el se simtea criticat, depresia asta i am acutizat-o prin certuri si reprosuri, eu de fel nearatandu-i iubire si afectiunea de care avea mare nevoie pt ca.Isi cumparase un catel, pe care-l iubea mai mult decat orice. si pleca de acasa spunand ca nu-i creez eu mediu'. Cred ca nu m-a iubit si vreau sa scap de vinovatie pt ca avea langa el o femeie, nu un psiholog sa l inteleaga. Imi spunea ca daca l iubesc sa-l accept asa cum este pt ca el nu se schimba. Cu mintea limpede, spun ca am luat cea mai buna hotarare ca am plecat
0
15-01-2019, ora 11:52
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Nimeni nu e vinovat pentru ce face celălalt. O persoană se schimbă numai dacă își dorește, nu pentru că îi spune partenerul.
Dacă ar fi să fiți vinovată de ceva, e numai pentru că n-ați știut să puneți limite în relație, că v-ați lăsat abuzată.
Într-o relație e bine să-ți respecți partenerul, dar în același timp să ceri să fii respectată.
Dacă simți că o relație e disfuncțională e bine să ieși din ea, pentru că stând blocată într-o relație în care nu te simți împlinită, pierzi din vedere faptul că poate în jurul tău se află o persoană cu care ai putea construi o relație în care să te simți iubită și apreciată.
Încearcă să mergi la niște ședințe de psihoterapie ca să reușești să depășești momentele trăite și să poți merge mai departe.
0
15-01-2019, ora 13:21
Melina mel
Nu este medic/terapeut
Melina mel
Va multumesc mult pt raspuns.M-ati ajutat mult deja ma simt mai linistita desi mi-am pierdut incrderea in mine in urma situatiei in care am fost. Am 30 de ani si pana la varsta asta am esuat pe partea cu relatia insa pana la varsta asta am luptat sa am o locuinta a mea, o masina, si o reprofilare a domeniului in care o sa lucrez.Cred ca pt asta ma si " ura" fostu', cred ca vroia o pers pe care sa o domine mai in toate.Presiune a fost si din partea mamei mele, care nu a fost multumita mai mereu de mine si punea presiune, pt ca de mica imi spunea" vrei casa masina, munceste pt ele sa ti le poti procura, eu n am primit nimic de la parinti, uite y s-a casatorit, ce baiat bun a luat, tu stai cu prostu' ala"mesajul I-am priceput insa felul cum l a transmis mi a ramas intiparit pt ca nu am fost apreciata mai cu nimic, mama mea raportandu-se tot timpu' la ce fac altii si uitand sa puna pe primu ' loc iubirea si blandetea fata de copilu' ei si reusitele mele.Eu am mai fost plecata cu fostu' in alte tari, orase mari si am vaz stilu' de viata de acolo unde omu' zambea si se simtea" liber "era multumit cu el chiar daca poate avea decat 1 euro in buzunar si chiar daca nu erau cu familii, necasatoriti. Acum eu treb sa "lucrez cu mine" sa imi recapat increderea in mine si apoi sa imi caut un job, sa nu bag in seama presiunea din partea rudelor, care se dau cu parerea si spun ce ar treb sa fac, cand ei la o nevoie nu m- au aj mai cu nimic, decat sa dea" sfaturi", desi nu au fost cerute.
0
15-01-2019, ora 22:43
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Ati inteles foarte bine: ati fost intr-o relatie toxica, de tip agresor-victima, din care ati iesit poate la timp, desi a trecut destula vreme petrecuta alaturi de aceasta persoana abuziva. Nu e important daca ati facut bine, sau nu, ori daca era mai bine altceva. Trecutul e trecut, oricum. E mai important sa invatati ceva bun din experienta asta si sa nu o repetati. Dar pentru a sparge acest tipar relational defectuos, ar fi indicat sa urmati un program psihoterapeutic, asa cum v-a fost recomandat deja. Sanatate multa si curaj: aveti tot ce va trebuie pentru a va crea viata asa cum va doriti, nu cum va impun altii! Traiti-va viata dumneavoastra, nu pe a altora, cu asteptarile lor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul