depresie la 16 ani

22-06-2014
benu
Nu este medic/terapeut
benu
am cazut in depresie la 16 ani...iau zyprexa actavis de 5 mg in prezent.doctorul a zis ca e o depresie psihotica...acum ma simt foarte bine...vreau sa scap de tratament si sa ma simt bine fara el si nu stiu cum sa fac sa nu mai iau pastile ? oare cat timp mai trebuie sa iau?
32 comentarii 12 Înainte ›
0
23-06-2014, ora 12:20
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Buna @benu,
spui ca la 16 ani ai avut prima depresie, dar nu spui cati ani ai acum si de cata vreme iei zyprexa?
Iti doresti sa nu mai iei medicamente, insa in afara de mers la psihiatru, ai idee de alte metode care pot sa te ajute, cum ar fi psihoterapia? Pt ca oricat de eficiente ar fi pastilele, fara psihoterapie, cam greu sa gasesti un echilibru. Iti recomand asadar psihoterapia cognitiv comportamentala, dar obligatoriu in paralel cu medicatia, pana ajungi sa te regasesti. Fara medicamente, in cazul episoadelor psihotice, nu se poate. Dar daca vei fi suficient de motivat sa faci psihoterapie si sa iei pastile, cu siguranta se vor mai regla multe si poate, in timp, nu va mai fi nevoie de medicamente. Nu uita de "poate", pt ca nu e totul 100% sigur!
Este f important sa-ti stabilesti niste asteptari/obiective pe care sa le poti si atinge, adica si realiste.
Sanatate!
0
23-06-2014, ora 12:23
Psiho-healing, Bucuresti
Identitate neconfirmată
Psiho-healing, Bucuresti
Buna ziua,
este necesar sa aveti in vedere ca fiecare caz este special. La aceste intrebari va poate rapunde medicul care v-a prescris medicatia. Daca va simtiti bine, poate ca nu trebuie sa va ingrijoreze durata tratamentului. Exista posibilitatea sa va adresati si unui psihoterapeut, pentru a afla mai multe informatii despre depresie. Acesta va poate invata si catva tehnici de ameliorare. Totodata exista si varianta de a face parte dintr-un grup de suport, unde veti intalni persoane care se confrunta cu aceeasi afectiune.
0
23-06-2014, ora 15:13
benu
Nu este medic/terapeut
benu
buna...eu acum am 24 :) am luat asa mult pana acum pentru ca am avut recaderi de 2 ori..doctorul nu stie exact cat timp trebuie sa iau.eu nu vreau sa iau toata viata..pentru ca stiu ca pastilele au reactii adverse.si in legatura cu psihoterapeutul am incercat dar ma invata cu totul alceva decat cu detalii si remedii despre boala mea
0
23-06-2014, ora 18:37
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
psihoterapia iti poate fi de folos benu, insa in cazul in care medicul ti-ai prescris zyprexa nu e o idee buna sa intrerupi terapia fara sa te consulti cu el sau cel putin cu un alt medic psihiatru. Mai poti eventual sa-l intrebi daca nu iti poate recomanda un inlocuitor pentru zyprexa care sa aibe mai putine efecte secundare.
0
23-06-2014, ora 19:05
benu
Nu este medic/terapeut
benu
multumesc de sfat ;)
0
24-06-2014, ora 13:37
Psiholog Ioana Frecan
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Ioana Frecan
Buna benu,

Sunt persoane care au luat medicamente pentru a-si trata diferite afectiuni din sfera psihica mai bine de zece ani. Au putut renunta la medicatie fara recaderi atunci cand cand au facut psihoterapie si o perioada de timp medicatia merge in paralel cu psihoterapia. Nu cred ca este o idee buna sa renunti la medicamente fara acordul medicului tau si fara a avea alte resurse care sa sustina o stabilizare a starii tale prezente.
Toate cele bune.
0
25-06-2014, ora 11:31
benu
Nu este medic/terapeut
benu
buna asa am sa fac am sa merg si la un psiholog...sper sa ajung candva sa nu.mi mai trebuiasca nici medicamente nici psiholog
0
25-06-2014, ora 15:49
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Buna Benu,
"sa ajungi candva" te cam tine pe loc. Actioneaza fara sa mai amani. Asta nu inseamna ca esti grav bolnav, ci ca de fapt, te pacalesti singur cu ajutorul amanarii, ori asa nu faci altceva decat sa mentii problema (orice fel de problema). Cu totii avem nativ rezistenta la schimbare, asa ca e de inteles ce spui. Ai nevoie si de intelegere si acceptare a starilor prin care treci ca fiind "ale tale" si ca pe o etapa din viata ta - atat. O sa treci peste ele in momentul in care o sa incepi sa actionezi fara sa iti mai pui piedici de vreun fel si cand o sa intelegi ca solutii minune nu exista, ci doar experiente "minunate" - fie ele bune, sau mai putin bune (depinde si de cum vezi tu "binele si raul"). De asemenea, te poate ajuta intelegerea si acceptarea zilelor mai bune si a altora mai proaste ca fiind normale in viata unui om. Ai incredere ca poti sa-ti gasesti un echilibru si actioneaza.
Sanatate!
0
25-06-2014, ora 22:51
Psiholog Ana Cristina Badita
Psihologie, Sibiu
Psiholog Ana Cristina Badita
Este bine, intr-adevar, sa incerci si o a doua opinie de la un psihiatru, iar apoi, dupa cum s-a remarcat deja, poti merge in paralel o perioada cu psihoterapie si medicatie. Pt depresia de intensitate mica-medie psihoterapia cognitiv-comportamentala ar trebui sa fie la fel de eficienta ca medicatia. In cazul tau...trebuie doar sa-(t)i dai o sansa! :)

Ana Badita
0
26-06-2014, ora 15:59
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Benu, daca intrerupi medicatia in urma deciziei tale, posibil sa intri in sevraj, pentru ca la medicamente se renunta treptat, dupa o anume schema.
Momentul renuntarii cum si tu bine ai spus il stabileste numai doctorul tau.
Insa daca grabesti procesul, posibil sa faci recadere si e mai rau atunci sa o iei de la capat.
Ar trebui sa tii cont si de faptul ca fara tratament te poti simti rau, si e mai greu de dus pe picioare o stare psihica proasta decat efectele secundare ale medicatiei.

Sanatate multa!
0
30-06-2014, ora 10:56
benu
Nu este medic/terapeut
benu
buna.. da asa am sa fac.nu vreau sa gresesc iarasi...ca eu am mai renuntat odata si am recazut tare.am mers zilele trecute la psiholog..am observat ca ma poate ajuta foarte mult :)
0
30-06-2014, ora 17:48
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
felicitari @benu pt hotararea de a relua psihoterapia! Dupa cum vezi, n-ai rezolvat ce aveai de rezolvat, astfel incat sa te simti mai bine. Ai gresit intrerupand psihoterapia, insa nimeni nu-i perfect :)! Poate ca a fost mai bine asa, pt ca de data asta sa fii mai motivat sa te implici mai mult in terapie.
Succes in tot ce faci!
0
01-07-2014, ora 09:24
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Mult succes cu psihoterapia, te poate ajuta, insa asta depinde mult si de psihoterapeut, si de modul cum reactionezi la ea.
Din pacate, pe mine nu m-a ajutat in rezolvarea obsesiei, m-a ajutat in alte aspecte.
0
02-07-2014, ora 16:36
Andreeea17
Nu este medic/terapeut
Andreeea17
Buna, si mie mi-au prescris zyprexa.
Vreau sa te intreb daca ai avut vreun efect advers de la el?
0
02-07-2014, ora 22:58
benu
Nu este medic/terapeut
benu
buna! eu cred ca un psiholog te ajuta fiecare dupa cum vad ei lucrurile eu pana acum am mers la 2 psihologi..unul ma ajuta intr.un fel iar celalalt cu totul altfel.
0
02-07-2014, ora 23:07
benu
Nu este medic/terapeut
benu
buna andreea! eu am luat mult timp zyprexa de la apritia depresiei si acum tot zyprexa iau.dar acum iau de la firma actavis...ma simt foarte bine..as putea sa zic ca, cand am incercat de la alta firma a 2a zi m.am simtit foarte rau.nujtiu de ce. cred ca fiecare firma mai baga cate ceva in plus.si ceva efecte adverse am avut atunci cand mi.a dat doza prea mare.era ca o apatie pt mine... zyprexa m.a schimbat complet..
0
02-07-2014, ora 23:14
benu
Nu este medic/terapeut
benu
andreea am o intrebare : la ce psihiatru mergi ?te intreb pentru ca eu am esuat cu vreo 2.
0
02-07-2014, ora 23:45
benu
Nu este medic/terapeut
benu
buna.katy dar la mine nu e nici o obsesie..eu am pus asa o intrebare de curiozitate mai sus. in prezent cu pastile nu simt nici o boala..parca nu as avea nimic, dar in trecut eram groaznic de rau..
0
09-07-2014, ora 08:59
benu
Nu este medic/terapeut
benu
am o intrebare cine poate sa.mi raspunda: psihologul a zis ca as putea sa incerc sa scad tratamentul de la 5 mg la 2, 5 mg...fac bine daca ascult de psiholog?
0
09-07-2014, ora 09:03
benu
Nu este medic/terapeut
benu
am o intrebare : daca psihologul a zis sa incerc sa reduc tratamentul de la 5 mg la 2, 5 mg, fac bine daca ascult de el?
0
09-07-2014, ora 10:21
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
@benu: daca e psiholog clinician e posibil sa stie si farmacologie, iar cazurile anterioare pe care le-a avut, sa ii fi aratat ca diminuarea dozajului medicamentelor poate fi utila. Insa, recomandarea mea este sa discuti cu psihiatrul care ti-a realizat acea schema de tratament, sa-i spui ce simti, sa stie ca urmezi si psihoterapie (sau acel tip de serviciu psihologic pe care ti-l ofera psihologul tau) si el va gasi o cale de mijloc, astfel incat sa-ti fie bine. In multe cazuri, combinatia medicatie-psihoterapie da rezultate f bune, insa cum noi oamenii suntem diferiti, acest lucru nu e general valabil, dupa cum nici ceea ce "merge" la un pacient nu poate "merge" la un al doilea exact in aceeasi forma.
Daca psihologul tau ti-a recomandat scaderea dozajului, poate a observat rezultate bune la tine, insa cum el nu poate emite decat recomandari, psihiatrul e cel care decide in acest caz. Ar fi fost si mai util ca cei doi (psihiatrul si psihologul) sa colaboreze, dar in Romania, deocamdata, acest lucru ramane doar un ideal, sau se intampla in prea putine cazuri.
Deci, continua psihoterapia si vorbeste cu psihiatrul.
Sanatate!
0
14-07-2014, ora 09:08
benu
Nu este medic/terapeut
benu
eu am inceput sa iau 2, 5 si ma simt ok..de 2 sapt iau 2, 5.stie doar psihologul...ca ea a fost psihiatru candva si stie..dar vreau sa mai stiu parerea celorlanti intr.o privinta : Jurnalul oare m.ar putea ajuta in viata de zi cu zi ?nu ma refer in privinta depresiei ci la progresul meu.un psiholog mi.a recomandat iar altul nu.deci ar fi bn sau rau?
0
14-07-2014, ora 13:37
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
@benu: un jurnal e doar un jurnal :)! N-are ce sa-ti faca rau faptul ca tii un jurnal, ba dimpotriva. Iar faptul ca psihologii pe care i-ai cunoscut au pareri diferite despre activitatea aceasta, se datoreaza scolilor diferite in care au fost ei formati. Cred ca ar fi mai util pt tine sa analizezi putin daca obtii rezultate in urma initierii acestei ultime terapii, sa observi daca te simti bine cu psihoterapeutul tau? E mult mai imp acest aspect decat acela de a urmari cu strictete diferentele dintre cele doua terapii pe care le-ai urmat/urmezi. E f imp sa ai incredere in psihoterapeutul actual, sa simti totusi putina presiune/efort in a aplica ceea ce-ti recomanda psihologul, pt ca altfel, daca totul e f lin, usor..nu prea schimbi ceva.
Continua cu incredere psihoterapia, focusandu-ti atentia pe ceea ce ai de schimbat, fii perseverent, motivat..si vei atinge un echilibru!
Spor in toate!
0
15-07-2014, ora 08:19
benu
Nu este medic/terapeut
benu
psihologul acuat sincer sa fiu nu cred ca imi face bn deloc :(..in celalalt aveam mai multa incredere
0
15-07-2014, ora 21:31
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
benu: cum asa, @benu, pai nu spuneai tu pe 30.06 ca tocmai ai reanceput psihoterapia cu alt psiholog si ca te ajuta mai mult? Acum, dupa cateva sedinte, gata, nu mai ai incredere in el? Cum s-a intamplat asta? Ce asteptari ai tu de la o psihoterapie? Dar de la psihoterapeut? Poate ca nu ati lamurit acest aspect, tu si psihologul la care mergi - undeva e o neantelegere.
0
16-07-2014, ora 22:31
benu
Nu este medic/terapeut
benu
pai treaba e ca a incercat multe lucruri sa ma puna sa le fac pe care eu nici gand nu pot...nici nu cred ca ar fi bn pt mn.:)
0
17-07-2014, ora 08:29
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
de fapt, cum ai si spus "nu crezi sa fie bine pt tine" - atunci, daca sti ce e mai bine pt tine, in ce fel crezi ca te va putea ajuta cineva?
Schimbarea presupune efort, pe care daca nu esti dispus sa-l depui, orice solutii ai cauta/aplica(medicatie, psihoterapie..etc), acestea nu-ti vor aduce decat o imbunatatire de moment a starii tale de sanatate si asta in cel mai bun caz.
Continua medicatia si discuta cu psihologul despre asteptarile tale.
Sanatate!
0
19-07-2014, ora 16:32
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ benu

Acum, cu 2, 5 Zyprexa Actavis, te simti ca un om 100 % normal, asa cum afirmai ca te simti cu 5 mg Zyprexa ?
0
22-07-2014, ora 19:30
benu
Nu este medic/terapeut
benu
clara eu am luat 2, 5 mg zyprexa pe increderea psihologului, 2 sapt.apoi am vazut ca ceva e neregula cu mine, si acum iau inapoi de 5 mg :) am sa ma tin de doctorul meu...eu is multumit ca ma simt f bn...:)
0
22-07-2014, ora 21:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ benu

Foarte bine.
Daca scazi si dupa o perioada incepi sa nu te simti bine, revii la doza initiala.
Oricum sa incerci sa separi clar simptomele afectiunii pe care o ai tu de efectele de sevraj ale medicamentului pe care il reduci. Efectele de sevraj le gasesti in prospect.
Daca ai sevraj, iei o benzo (gen anxiar, rivotril, calmepam)si in cateva zile iti trec. Nu trebuie sa revii la doza initiala de antipsihotic.
Dar daca iti revin elementele psihotice, trebuie sa revii la doza initiala imediat.
Adaugă un comentariu / răspuns
32 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul