Depresie sau altceva?

20-07-2018
tyrel85
Nu este medic/terapeut
tyrel85
Buna seara, depresie stiu ca am dar mie frica sa nu fie altceva...totul a debutat acuma 3 luni cand m-am lasat de fumat cu niste insomnii groaznice de genul nu dormeam si cate 2 zile la rand.
Cu timpul am simtit ca sant tot mai trist si nu mai am chef de nimica, dupa accea au aparut atacurile de panica si anxietatea nu am stat pe ganduri si am mers la medicul psihiatru.
Mi-a prescris spitomin si anxiar dar atacurile de panica si anxietatea (depresia) sa agravat, alta vizita la medic mi-a dat cipralex de aicea incepe iadul...nu am mai mancat nimica am slabit 15 kg in 3 saptamani pur si simplu nu am tolerat acest medicament mi-a si indus un episod de hipomanie a durat c-am 5 minute(am aflat ce este dupa simptome euforie, vorbit mult si hipersexibilitate).
Medicul m-am trecut pe velaxafina (Fobilles si dupa accea Alventa) si tritico si imovane l-am luat 5 saptamani cu rezultate slabe de tot mai multe efecte secundare plans mult, dureri de cap etc...
Am schimbat medicul, am renuntat cu greu la Alventa si am fost trecut pe quetiapina teva si mirzaten 15 mg seara pentru insomnia groaznica pe care o am dorm cel mult 3-4 ore seara intre timp am scapat de anxietate si atacurile de panica dar quetiapina imi inducea niste cosmaruri si vise extrem de reale tin minte tot ce visez.
Am vorbit cu medicul azi si imi scoate quetiapina am luat pana la 300mg si mi-a introdus levomepromazina (pe prospect scrie ca este pentru schizo, halucinati toate tampeniile pe care eu nu le am) intrebarea mea este nu ma simt NICIODATA OBOSIT am fugit si o ora continu corpul oboseste dar am energie tot timpul si nu ma pot relaxa, ies afara socializez azi am fost la un interviu etc.
Nu prezint celelate simptome cum a fost in acel moment de hipomanie care a durat 5 min...nu sant euforic nu imi vine sa cheltui aiurea bani si nu ma cred super hero (simptome de bipolar) din potriva depresia ma distruge numai tristete si disperare simt in public si cu prieteni ma prefac ca rad la glume este groaznica acesta boala eu nu stiu de unde am atata energie ASTA AR FI INTREBAREA PRINCIPALA aud ca alti dorm cate 12 ore pe zi si nu au energie de loc.
Fac si psioterapie o data pe saptamana la psiholog dar insomnia si depresia asta este groaznica te fac sa te simti ne om cat dureaza de obicei un episod de depresie majora...de anxietate si atacuri de panica am scapat ca m-am fortat sa ies a fost greu da am invinso de tot sper scuze de greselile da ortografie daca sant dar a fost o zi lunga.
33 comentarii 12 Înainte ›
0
20-07-2018, ora 21:57
tyrel85
Nu este medic/terapeut
tyrel85
Am uitat sa mentionez medicul meu mi-a zis dupa ce i-am explicat simptomele ca nu sant bipolar...ca episoadele de hipomanie...dureaza zile, saptamani, luni, eu nu mai stiu ce sa mai cred.
0
21-07-2018, ora 14:22
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Daca ti-a spus ca nu ai tulburare bipolara inseamna ca nu indeplinesti numarul minim de criterii pt. tipul asta de tulburari si nici pentru un episod hipomaniacal. Totusi, acea energie de care te plangi (am vrea noi, astialalti, nedepresivii, s-o avem!) e, oricum am lua-o, un simptom hipomaniacal care insoteste tulburarea depresiva de care suferi. Cu alte cuvinte, ar fi, pe langa tulburarea depresiva de baza si ceva inspre o tulburare bipolara, dar nu suficient pt. a te incadra acolo. Probabil (sau ar trebui) se tine seama si de acest simptom, cand se intocmeste planul de tratament.

Dar, totusi, de ce te supara energia asta sau faptul ca dormi mai putin decat ceilalti? Ia-o ca pe un dar. Dormi 3-4 ore si esti ca nou, in timp ce noi astialalti dormim de la 6 ore in sus si multi se plang ca se scoala obositi -sau in timpul zilei, dupa un numar de ore de activitate. Tu esti neobosit si mai si castigi zilnic cateva ore de viata fata de noi astialalti. Bine...daca le folosesti ca sa plangi, nu e niciun castig, ai dreptate.
0
21-07-2018, ora 15:10
tyrel85
Nu este medic/terapeut
tyrel85
Multumesc de raspuns nu plang:) nu am mai plans de o luna si ceva poate de mila cateodata nici anxietate sau atacuri de panica nu mai am. Aseara am adormit pe la 4 dimineata nu mai m-am fortat sa dorm..am dormit pana la 11 si ghici energia respectiva a disparut insomnia si lipsa chefului de a mai face ceva mi-au mai ramas ca simptome.In legatura cu acel episod scurt de hipomanie mi-a zis medicul ca a mai avut pacienti la care cipralexul le-a indus indus acele simptome.
0
21-07-2018, ora 18:22
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu esti bipolar. Stai linistit. Tu trateaza-ti depresia la psihiatru si psiholog si vei fi bine.
Nu te lasa de tratament decat treptat, dupa schema indicata de medic ca sa nu se reintoarca anxietatea.
0
21-07-2018, ora 19:30
tyrel85
Nu este medic/terapeut
tyrel85
Multumesc de incurajare clara_p, totul este nou pentru mine, numai in filme am vazut asa ceva nu am crezut niciodata ca o sa patesc asa ceva si ma invinuiesc eu pe mine nu stiu de ce.
Este normal sa am memoria asa de afectata?. Adica sa uit multe lucruri, parca sant mai incet la cap:) si prea respectos cu toata lumea.
0
22-07-2018, ora 16:27
tyrel85
Nu este medic/terapeut
tyrel85
Insomnia a devenit intolerabila adorm numai de la 3 dimineata pana la 7...nu mai pot functiona de loc ii servajul de la fobilles?.L-am intrerupt cum a recomandat medicul.
0
22-07-2018, ora 21:58
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Depresia poate afecta memoria, somnul si viteza de gandire. Continua sa mergi la psihiatru si sa iei tratamentul pentru simptomele tale.
0
25-07-2018, ora 19:28
tyrel85
Nu este medic/terapeut
tyrel85
A mai avut cineva asa depresie cu insomnie atata de crunta maxim 3 ore de somn?
Psioterapie ii o vrajela ieftina bani aruncati afara pe geam.
0
27-07-2018, ora 16:57
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Ar trebui sa poti sa dormi cel putin ca si durata, unul din efectele secundare ale tratamentului este tocmai somnolenta ! Daca nu poti dormi inseamna ca nu ti-a gasit inca tratamentul potrivit ! Ce medicamente iei in prezent ?
0
27-07-2018, ora 18:02
tyrel85
Nu este medic/terapeut
tyrel85
Mirzaten 15 mg si depakine 300 mg jumatate diminieata si jumatate seara.
Problema cu insomnia ii ca o am dinaintea depresiei cand m-am lasat de fumat..acuma fumez..am crezut ca boul ca imi trece:)) si insomnia cred ca mi-a declansat depresie nu dormeam cate 3 zile.
Nici cu jumatate de gerodorm nu dorm...oricum am renuntat la el pentru ca creaza dependenta.
0
27-07-2018, ora 20:11
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Probabil mai trebuie adaugat ceva la tratament, insa fara sa modifici doza totala poti incerca sa iei maresti doza de depakine de seara intai cu jumatate, adica 75 mg dimineata si 225 seara !
0
27-07-2018, ora 20:24
tyrel85
Nu este medic/terapeut
tyrel85
M-am uitat pe net la spitale de psihiatrie private, mama ce preturi au cate 400 de ron pe zi aia cu decontare CAS...restul astea de stat ii mai rau decat Jilava.
Steve.the.great misto nume ma facut sa zambesc putin lucru rar la mine am sa incerc si ajustarea la o doza mai mare in seara asta..problema acestor medicamente ii ca le lasi cam greu daca le folosesti 6 luni un an dupa cate am auzit mai ales Mirzatenu.
0
28-07-2018, ora 14:04
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Luasi, Tyrel ?! Si daca da, cum fu ?
0
28-07-2018, ora 15:46
tyrel85
Nu este medic/terapeut
tyrel85
Nu am dormit de loc...
0
28-07-2018, ora 19:15
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Atunci inseamna ca ai nevoie de un nou consult si un nou tratament, poate trebuie adaugat ceva sau schimbat cu totul ! La fel si medicul, poate sa fie acelasi sau poate trebuie sa vezi ce zice si altul !
0
28-07-2018, ora 19:34
tyrel85
Nu este medic/terapeut
tyrel85
Mie frica sa nu fiu bipolar nu sant obosit absolut deloc.
0
28-07-2018, ora 20:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
"Nu prezint celelate simptome cum a fost in acel moment de hipomanie care a durat 5 min...nu sant euforic nu imi vine sa cheltui aiurea bani si nu ma cred super hero (simptome de bipolar) "
0
28-07-2018, ora 21:43
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Daca crezi asta despre tine poti testa alta varianta, anume sa injumatatesti intr-o zi doza de mirzaten si sa observi daca asa esti mai linistit si dormi mai bine !
0
29-07-2018, ora 10:26
tyrel85
Nu este medic/terapeut
tyrel85
Am dormit 8 ore cu jumatate de anxiar, schema tratamentului nu umblu eu de capu meu la ea.
0
10-08-2018, ora 10:52
tyrel85
Nu este medic/terapeut
tyrel85
M-ai nou am atacuri de panica in somn din subconstient care ma trezesc mi-am pierdut si locul de munca din cauza lipsei somnului...sant distrus.
0
10-08-2018, ora 16:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergi la medicul psihiatru si spune-i ca ai nevoie de medicamente pentru somn ca sa dormi. Nu te-a ajutat anxiarul?
0
10-08-2018, ora 17:52
tyrel85
Nu este medic/terapeut
tyrel85
Dorm de la anxiar numai ma trezesc foarte speriat si nu mai pot sa adorm inapoi..oricum am o frica de medicametele benzo am acasa gerodorm dar inca nu m-am atins de el...si anxiarul greu ma convins doctorita sa il i-au.
Am incercat Seroxat 2 zile mi-a aplificat anxietatea de doamne fereste simteam mici electrosocuri in corp.+ un libido crescut cea ce nu ii rau:) dar a zis doctorita sa fac o cura de 2 saptamani cu anxiar nu mai i-au nici un antidepresiv de o saptamana oricum la fel ma simt...am mintea mai clara fara medicamente.
Totusi as vrea sa stiu cat timp tine un episod de depresie majora 6-8 luni? Sau mai mult.
0
13-08-2018, ora 23:13
Alexander29
Nu este medic/terapeut
Alexander29
Eu cred ca e debutul a ceva mai grav care se instaleaza...
0
14-08-2018, ora 13:35
tyrel85
Nu este medic/terapeut
tyrel85
Alexander29 nu cred ca esti in masura sa pui diagnostice...
0
14-08-2018, ora 14:21
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Deci pana la urma ai ajuns sa nu mai iei deloc ad-uri, interesant ! Te-ai speriat degeaba cand ti-am spus sa testezi pt o zi jumatate de doza !
Probabil in viitor te va trece pe timostabilizatori ( carbamazepina, gapapentina, depakine..), pe benzodiazepine nu poti sta foarte mult !

Diagnosticul nu este atat de important pe cat e tratamentul potrivit, personalizat !
0
14-08-2018, ora 16:48
tyrel85
Nu este medic/terapeut
tyrel85
Sant pe Zoloft (Sertraline) acuma gata cu benzodiazepine, oricum o saptamana am luat numai, anxietatea dinaintea somnului ii problema.. care duce la insomnie depakine nu l-am tolerat...pe anxiar imi trecea si depresia cand nu mai aveam anxietate.
E normal sa te simti un pic mai nervos la inceputul tratamentului?
0
14-08-2018, ora 17:14
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Posibil sa te simti un pic mai nervos la inceputul tratamentului cu Zoloft.
0
14-08-2018, ora 18:56
Alexander29
Nu este medic/terapeut
Alexander29
Era doar o opinie. De unde ai tras tu concluzia ca ti-am pus diagnostic. Am numit vreo boala? Multa sanatate iti doresc.
0
14-08-2018, ora 20:28
tyrel85
Nu este medic/terapeut
tyrel85
Multumesc la fel Alexander, oricum sant anxios mesaje de genul acela nu prea ma ajuta.
0
03-09-2018, ora 21:10
tyrel85
Nu este medic/terapeut
tyrel85
Antidepresivul functioneaza numai o jumatate de ora pe zi...ma simt eu insumi, cum eram inainte doamne ce bine ii zici ca sant in vacanta in aceea perioada.
Sant la a doua saptamana de cand il iau este un semn bun? Trebuie o doza mai mare sau trebuie sa astept o luna? Doctorita mea este in condediu.
Adaugă un comentariu / răspuns
33 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul