Descuamare si incretire excesiva a palmelor la contactul cu apa

23-05-2020
Erica Radoi
Nu este medic/terapeut
Erica Radoi
Buna seara! Fetita mea in varsta de aproape 7 ani are in ultimul timp o problema cu palmele si talpile picioarelor. La contactul de scurta durata cu apa, palmele incep sa se descuameze. Dupa un duș de maxim 10 minute, palmele ei arată ca si cand ar fi stat o ora in cada cu apa fierbinte. Sunt extrem de ridate, cu multe zone de aproximativ 2-3mm iesite in relief care sunt si foarte tari la atingere si prezinta descuamarea pielii pe palme si degete. Talpile picioarelor deasemenea i se descuameaza. La aproximativ 10-15 minute dupa uscare dispare aproape totul, ramanand inca pentru putin timp vizibila doar pielea descuamata, dar foarte putin vizibila. Menționez ca de cand s-a nascut are in permanență picioarele umede si in cea mai mare parte a timpului si palmele. Aflandu-ne in aceasta perioada in care este de evitat contactul cu alte persoane din cauza Covid 19, am trimis niste poze unei doamne dr dermatolog care ne-a recomandat o crema reparatoare. Eu ma gandesc ca este ceva ce ar putea ajuta doar la efectul, nu si la cauza problemelor. Oricum, nu vad nici o imbunatatire, lafel ii apare si in tot acelasi timp, ca si inainte, dispare. Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns!
2 comentarii
1
26-05-2020, ora 12:26
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Cand puteti faceti si un consult dermatologic si eventual endocrinologic.
o zi buna,
dr Claudia Artenie
medic primar dermatolog
0
26-05-2020, ora 13:15
Erica Radoi
Nu este medic/terapeut
Erica Radoi
Mulțumesc frumos pentru răspuns!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: