Disconfort în vârful capului

22-03-2020
Mada54
Nu este medic/terapeut
Mada54
Bună, am 19 ani și de ceva vreme am observat ca nu suport sa ma ating în vârful capului(sau sa ma atingă cineva) simt ca ma moi toată și am o senzație de disconfort, nu m-am lovit în acea zona de curând. Doar când am fost mica am fost lovita în cap cu pumnii de către tatăl meu.. Întrebarea mea este dacă am de ce sa ma îngrijorez sau ceva.. Am observat ca nu rezist sa fiu atinsa sau sa ma ating acum de vreo 2 ani. Am fost la medicul de familie dar nu a considerat ca e o problema și ca trece de la sine. Dar eu nici nu suport sa ma pieptăn în acea zona și mi se pare ca e plata partea din, , moalele capului".. Va rog ajutați-mă cu un răspuns
2 comentarii
0
22-03-2020, ora 09:42
Adina/
Nu este medic/terapeut
Adina/
Loviturile la cap sunt mereu periculoase si pot sa aiba efect dupa multi ani.
Nu, nu trec de la sine. Cereti medicului sa va dea o trimitere la neurologie. Nu neglijati.
1
23-03-2020, ora 19:26
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Solicitați medicului de familie o trimitere la neurologie și vă puteți programa online, pentru ca atunci când vă vine rândul probabil se va îmbunătăți situația existentă. Dacă nu vă deranjează foarte tare, puteți lăsa să treacă perioada aceasta cu coronavirusul, ca să puteți merge să faceți investigațiile cerute de neurologie.
Se poate ca loviturile primite de la tată să fi creat o traumă psihologică și în momentul în care atingeți zona să resimțiți acele momente. Prin urmare, dacă neurologul nu va depista nimic, va trebui să mergeți la psihoterapie.
Adaugă un comentariu / răspuns

04-09-2020, ora 14:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Masca Respiratorie KN95

Evită măștile neconforme
Masca KN95 de la Manasana a fost evaluată și testată de peste 50 de medici, poze și concluziile acestora le găsești aici.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.