Doresc sa stiu daca necesita operatie sau cum se trateaza

23-04-2014
monicab73
Nu este medic/terapeut
monicab73
Buna ziua,
am efectuat IRM COLOANA LOMBARA NATIV

secvente efectuate : T2 sag; T1 sag; T2 cor; T2 axial; myelo
si am primit urmatorul rezultat:
Scolioza sinistro-convexa cu accentuarea lordozei lombar inferioare.
Modificari degenerative discale cu hiposemnal accentuat in ponderatia T2 la nivel L2-L3 si L3-L4
Minim retrolistezis L2 si L3
Protruzie discala mediana L2-L3
Herniere discala circumferentiala L3-L4 extraforaminala, compresiva pe sacul tecal.
Protruzie discala circumferentiala L4-L5 extraforaminala, ce amprenteaza sacul dural.
Pe secventa myelo-minime ancose la L3-L4 si L4-L5.
CONCLUZII:
Modificari degenerative discale lombar superior.
Protuzii discale si hernieri discale etajate lombar.
Acest diagnostic necesita operatie sau tratament ?
3 comentarii
0
24-04-2014, ora 11:38
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Buna ziua! Depinde foarte mult care este starea dvs clinica, adica e important sa stim cum va simtiti, ce simptome aveti. In principiu cu rezultatul de mai sus se poate incerca doar tratament simptomatic (pastile) si eventual fizio-kineto-terapie. Dar pentru siguranta mergeti sa va vada un neurochirurg. Sanatate!
0
24-04-2014, ora 13:04
monicab73
Nu este medic/terapeut
monicab73
Buna ziua! Multumesc pentru raspuns.
Starea mea clinica nu este buna, am arsuri in zona lombara, pe membrele inferioare pana la glezne si amorteli.
A fost sa consult un medic neurochirurg la spitalul judetean prahova la dl. dr. Soare Nicolae si a spus ca nu are ce sa-mi faca ca nu este de operat dar neavand bani de data asta nu a putut nici macar sa-mi dea tratament, a spus sa consult un medic ginecolog ca pe IRM a vazut ceva ce pare a fi kist.
Asa m-am decis sa scriu aici pentru a afla mai multe.
Ce as putea sa fac sa scap de dureri si sa-mi recapat mobilitatea si sanatatea ? Multumesc foarte mult !
0
25-04-2014, ora 11:19
Neurologie, SUCEAVA
Mergeti la Reumatologie-BFT sa va dea un tratament si eventual balneo-fizio-terapie. Si aveti grija sa nu faceti efort fizic, sa nu va aplecati cu spatele indoit, sa nu stati in frig, in curent. Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

23-11-2021, ora 13:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Neurolog online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Întreabă un doctor acum!
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul chiropractic pentru durerile lombare asociat cu ameliorări neînsemnate
  • Tratament mai puțin invaziv - eficient pentru durerile lombare
  • Sfaturi pentru persoanele cu dureri lombare
  • Exerciţii recomandate pentru durerea lombară
  • Care este poziția corectă pentru a ridica o greutate?
  • Gestionarea durerilor lombare printr-o nouă abordare
  • O tehnică moleculară ar putea fi dezvoltată pentru a obține un diagnostic mai rapid pentru pacienții cu dureri de spate
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.