Dovezi medicale in vindecarea cancerului cu Escozul

47 comentarii 1 2
0
23-11-2011, ora 09:46
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
dro, prietene, poti face ce vrei si spune ce vrei, intr-adevar. insa, cum zice un amuzant proverb american, opinions are like assholes: everybody's got one... and they all stink ! ca atare decat sa ai opinii proprii, mai ales intr-un domeniu stiintific, mai bine si mai constructiv e sa te documentezi, sa faci scoli cu relevanta, sa citesti carti de specialitate si sa lucrezi in respectivul domeniu, nu sa impartasesti lumii nazuintele tale pentru cai verzi pe pereti.
sa te resemnezi ? ce vrea sa insemne asta ? sa te impaci cu ideea ca oricare din noi este muritor ? sa iei act de faptul ca "O SA MOR" ? nici faptul ca cerul e albastru sau ca apa e uda nu sunt mai veritabile pe lumea asta. MURIM ! care e alternativa accepatrii acestei idei ? sa te zvarcolesti pana in ultimul moment incercand tot felul de porcarii care mai mult iti fac rau ? sa bati drumurile in cautare de cai verzi pe pereti ? sa pierzi momente importante de la mai face ce-ti place si de a sta cu apropiatii ? e preferabil asta ?
cand "te trimit acasa" pentru ca nu au ce sa-ti faca, asta e situatia unui loc, a unui medic, a unei clinici. dar exista si altele, care deruleaza studii, care inglobeaza pacienti fara alte sperante, si care pot obtine astfel rezultate pentru beneficiul generatiilor viitoare. poate inclusiv escozulul va reprezenta viitorul in tratarea cancerului. totusi lucrurile astea nu se pot face la intamplare, dand o substanta care poate fi apa chioara si sperand la mai bine. nu iese nimic bun din asta.

despre medicii din fundeni: nu ma face sa rad! sunt oncolog si lucrez in bucuresti, deci care crezi ca sunt sansele ca NU lucrez sau macar ca nu am petrecut foarte multa vreme pe acolo ?

despre facebook: imi plac tentativele tale de a ma ironiza! ti se pare ca sunt un om rau ? nu stiu ce sa zic, poate ca chiar asa e. insa dintre noi 2 eu sunt cel care a ales drept meserie o treaba care consta in a te ocupa si a vorbi cu oameni care, in marea lor majoritate, vor muri de cancer. ca atare crezi ca, pe seama catorva cazuri nefericite dintre apropiatii tai (dintre care am avut si eu destule), gandesti mai bine si privesti lucrurile astea mai clar decat mine ?
0
24-11-2011, ora 00:09
zzrazza
Nu este medic/terapeut
zzrazza
Stimate domn RaulDuke trebuia sa ne spuneti de la inceput ocupatia dvs ca nu mai puneam atata suflet in discutie,
Mi se pare normal sa nu vrei sa devenim clientii altei "tarabe".
Ar fi o tragedie pentru dvs si meseria dvs daca s-ar descoperi un tratament pentru cancer universar recunoscut.
Va inteleg tumultul si ingrijorarea. Imi cer scuze ca v-am contrazis.
0
24-11-2011, ora 00:24
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu-ti cere scuze! mai ales ripostand cu ineptii, te rog! as aprecia foarte tare asta! "clientii altei tarabe" ? ori vorbesti in totala ignoranta, ori nu iti amintesti ce cascade de oameni se inghesuie pe la usile si pe holurilor sectiilor de oncologie, unde lucrez si eu. crezi ca vreun oncolog din romania duce lipsa de "clienti" ??? crezi ca se teme sa si-i piarda ? te asigur ca daca as fi asa, mi-as folosi modesta reputatie de pe acest forum sa-mi fac reclama din plin. nu numai ca nu se intampla asta, dar mai tin si ascuns cine sunt si unde lucrez. ma rezum la explicatii medicale si atat.
despre "tragedie"... nu stiu cum sa-ti spun... lucruri universal recunoscute nu prea exista pe planeta asta. nici ca cerul e albastru inca nu s-a pus toata lumea de acord. iar in cancer exista tratament, sa stii asta! nu confunda notiunea de tratament cu cea de cura vindecatoare. ce iti doresti tu, ca si alti oameni care inca nu cunosc inca destul de adanc lumea, este un TRATAMENT PENTRU MOARTE. asta intr-adevar nu exista si nici nu va exista vreodata, pentru ca oricat s-ar intinde fiinta aceasta lacoma numita om, oricat de departe ar ajunge cu pretentiile lui de existenta si bunastare, natura va fi mereu mai desteapta si va gasi metode sa-si urmeze cursul, punand capat pe rand tuturor generatiilor de indivizi tematori de legile ei neintelese. in trecutul mai indepartat cauza principala au fost bolile infectioase, in secolul 20, cele cardiovasculare, iar momentan trendul este catre cancer. poate ca in viitorul mai apropiat sau mai indepartat, ne vom dezbara si de asta. crezi ca urmeaza nemurirea ? eu nu!
nu sunt ingrijorat de nimic din lucrurile pe care le-ai mentionat.
moartea e iminenta. suferinta, mai putin! aici e singurul loc unde pot interveni oamenii.
0
24-11-2011, ora 00:24
dro
Nu este medic/terapeut
dro
@ RaulDuke: Nu poti sa nu incerci orice atunci cand esti disperat. Poate studiile pe acest medicament nu sunt complete, dar poate chiar are efecte. Tu asta nu intelegi, nu mai au nimic de pierdut, nici ei, nici noi care ne uitam la ei cum se chinuie. Nu te cred un om rau, dar cred ca esti mult prea rece. Ma deranjaza si pe mine faptul ca sunt unii care incearca sa faca bani pe seama acestei boli nenorocite si e dreptul meu sa fiu suspicios atunci cand, fara dovezi intemeiate, apare unul si spune ca nu are efect acest medicament.
Banuiesc ca, medic fiind, judeci lucrurile la rece, dar incearca sa sa iei in considerare si factorul emotinal.
Sistemul medical din Romania e de tot rahatul posibil (am ceva cu sistemul nu cu medicii, pe care chiar ii apreciez). Daca in loc sa flituie banii pe tot felul de magarii, guvernantii nostrii (si nu numai ai nostrii) ar baga mai multi bani in cercetare sunt sigur ca lucrurile ar sta altfel. Din cate am inteles eu, clinica din Cuba ofera gratuit acest medicament, crezi ca fac asta doar sa adune un numar mai mare de cobai?

Cat despre ironii; cel mai bun prieten al meu gandeste exact ca tine, si ca sa ma conving cateodata ca are suflet incerc sa-l enervez.

Ca sa nu iesim din topicul discutiei, astept de la tine niste solutii nu doar niste comentarii.
0
24-11-2011, ora 00:38
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
dro, my brother: imi pare rau daca discutia cu cineva care pare a fi medic si atat de rece si cinic iti provoaca stari emotionale negative. dar eu chiar fac eforturi sa gandesc PUR profesional, recomandarile mele sa fie cat mai la rece posibil, iar faptul ca am sau nu suflet... sincer nici nu conteaza. am vazut cele mai mari dezastre facute de medici foarte FOARTE implicati emotional, care nici incompetenti nu erau.
despre motivele celor din Cuba... nu ma pronunt. asta e o posibilitate, o alta poate fi si cea financiara, chiar daca nu e aparenta, poate ca pur si simplu oamenii CRED cu tarie in ceva. asta nu da nici o greutate si nici o valoare de adevar lucrurilor, nici falsa, nici adevarata. ca atare, cum zici si tu, poate ca escozulul asta AJUTA, poate face bine, poate prelungeste viata. dar daca face RAU ? daca o SCURTEAZA ? daca poate sa dea niste efecte adverse foarte rele si neasteptate ? atata timp cat nu s-a demonstrat NIMIC, ambele lucruri sunt ca si cum ar exista simultan (exact ca pisica lui Schroedinger), deci cu mare probabilitate se anuleaza reciproc, ca sa zic asa. deci in echivalenta asta potentiala nu e un lucru constructiv. in schimb constructiv ar fi daca s-ar face un STUDIU, un trial adevarat, cu normel si legi, cu placebo, controlat dupa regulile biostatistice de azi, care sa aiba ca scop observarea efectelor acestui medicament, chiar fata de tratamentele in vigoare, atunci ar fi CU TOTUL ALTCEVA si eu insumi nu as putea decat sa aplaud asta, chiar sa recomand pacientilor fara alte optiuni sa participe la asa ceva. imi intelegi pozitia ? nu putem da zeama de trifoi sau paine prajita unsa cu sperante false oamenilor, doar sperand, in schimb fara ca macar sa analizam stiintific rezultatele. e o risipa si e chiar daunator pentru ei !

solutii pentru oamenii in aceasta situatie:
1 - cautati, fie in romania fie in europa, STUDII clinice in derulare, care inroleaza oameni dupa criterii in care respectivii se incadreaza, si inrolati-va in ele! aveti sanse mai mari decat luand pur si simplu la intamplare o substanta despre care nu se stie nimic!
2 - folositi toate resursele pentru investitia in tratament si ingrijire paliativa, care sa amelioreze starea fizica dar si pe cea psihologica a bolnavului! cum am zis in postul de mai sus: moartea e iminenta; nu putem spera sa ajustam decat suferinta.
0
24-11-2011, ora 01:11
dro
Nu este medic/terapeut
dro
@RaulDuke: Nu mai avem timp!!!!!!!!!!!!!!!! Chiar nu pricepi? Nu mai am timp sa caut nimic! Imi trebuie o solutie 'ieri'!

Copila aia despre care spui ca riposteaza cu ineptii, e disperata, nu stie daca daca ii mai poate spune mamei sale "La multi ani!" de revelion. Esti incredibil!!!!! Ma abtin cu greu sa nu te jignesc!
0
24-11-2011, ora 03:32
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Chiar daca am spus ca voi face o sinteza a studiilor despre escozul nu am reusit acest lucru. Nu am reusit pentru ca singurul studiu mai de doamne-ajuta nu avea subiecti umani ci soareci de laborator.
@dro, cred ca te inseli despre domnul/doamna zzrazza. Din cate am inteles, in prezent, nu are probleme de sanatate. Nici ea/el nici vreo cunostinta. Zzrazza se bazeaza pe observatia unui pacient, ceea ce denota lipsa calitatii datelor pe care le-ar putea furniza. Sunt o gramada de variabile care puteau interveni si influenta rezultatul. Analizand un singur caz nu poti afla niciodata care din aceste variabile posibile au intervenit, care sunt daunatoare pentru rezultate, care sunt benefice. Poate pe pacient l-a ajutat operatia, poate tratamentul oncologic, poate are o stare fizica de invidiat, poate...etc.
Am citit multe studii ale unor medicamente alternative. In nici macar un singur studiu nu s-a facut o comparatie intre tratamentul oncologic standard si respectivul medicament. Ia un grup de oameni si da-le carboplatin si escozul, un alt grup ia doar carboplatin (un exemplu la intamplare). Daca grupul carbo-esco are o medie de viata mai mare, atunci da, e demonstrata eficacitatea escozulului. Carboplatin sau alt medicament de baza utilizat in chimioterapie se gaseste oriunde pe glob, un fel de aspirina oncologica. De ce nu au reusit sa faca aceste comparatii? Este interesant sa stim de ce. Mai interesant ar fi fost sa aflam rezultatele.
Oamenii se leaga de sperante, este o caracteristica umana inaltatoare dar care poate distruge vieti daca speranta nu este realista. Chiar si cei resemnati mai spera desi nu recunosc. Pacientii in stadii terminale si cunoscutii lor sunt incurajati de povestiri ceva de genul: 'L-a trimis doctorul acasa ca moare si inca traieste dupa ani de zile'. E adevarat, se intampla, dar extrem de rar. Si se intampla din cauza unor erori in diagnostic. Nimeni nu pomeneste de cei mult mai multi pacienti pe care i-a trimis doctorul acasa si s-a intamplat inevitabilul intocmai. Asta e natura umana, speranta moare ultima.
Unii prefera sa caute tratamente alternative, altii prefera sa stea cu persoana bolnava cat mai mult. Primii prefera sa evite intrebarea post factum 'dar daca i-as fi dat...'. Ultimii prefera sa evite vina de a nu fi petrecut suficient timp cu cel plecat. Intr-un final intrebarea 'dar daca...' se estompeaza si va fi acceptata de catre cei ramasi. De cele mai multe ori chiar nu se mai poate face absolut nimic. Dar vina de a nu fi fost langa cel bolnav in ultimele luni/saptamani/zile va ramane pentru totdeauna.
De aceea sunt adeptul realismului si il recomand tuturor. Orice medicament incercat, fie alternativ fie standard-paliativ, in cel mai bun caz va prelungi viata pacientilor aflati in stadiu terminal. Nu va exista vindecare din stadii terminale. Stiu ca multi sunt socati la aflarea vestilor si cred ca acolo undeva exista un medicament care poate vindeca pacienti cu cancer avansat, trebuie doar sa dea un search pe google si sa-l gaseasca. Va zic eu ca nu a existat, nu exista, dar va exista peste cateva decenii. Singurul pacat este ca ne-am nascut prea devreme.
As vrea ca escozul sau oricare alt medicament sa-si demonstreze eficacitatea. Dar sansele sa ofere macar 2 luni in plus fata de tratamentele standard existente sunt foarte mici, poate chiar nule. Si, dupa cum spunea Raul, exista posibilitatea ca escozul sau oricare alt medicament netestat sa aiba efecte adverse nebanuite.
0
24-11-2011, ora 11:17
zzrazza
Nu este medic/terapeut
zzrazza
Domnisoara, pentru Radicus,

Nu stiu de unde ati tras dvs aceste concluzii. Ati citit subiectul de la inceput?

Va mai explic odata totusi.
Este vorba de un membru al fam. care are metastaze in mai multe locuri si medicii nu mai au nici o solutie. Interesandu-ma de tot felul de medicamente, mi-a atras atentia Escozul. Am vorbit cu diversi oameni intre timp care fac tratament cu Escozul, printre care si 2 cunostinte. Unul care are cancer la plamani si face tratament cu Escozul de 2 ani si in paralel mai face doar Tumor Killing test, intre timp s-a tumefiat tumoarea si unul care face de aproape un 1, are cancer osos, si tumorile nu au mai crescut, in paralel nu mai face nici un tratament.
Depinde de la organism la organism.
Am cerut parerea a 2 medici din Cuba si m-au asigurat ca pana acum medicamentul nu are efecte adverse. Se poate face in paralel cu tratamentele oncologice clasice. Asa ca am hotarat sa intram in posesia lui. De 2 luni jumate face tratament cu el in paralel a mai facut cateva sedinte de chiomio si radioterap) si va spun ca inainte sa il i-a nici nu prea manca, dar acum mananca foarte mult. Intr-adevar analizele nu au iesit foarte bine, dar la unele organe a stopat cresterea tumorilor.
Sunt de parere ca medicamentul merge foarte bine la persoane care sunt la inceput sau care au decat 2 tipuri de cancer.

Cat despre studiile clinice, trebuie sa le ceri de la laboratoarele cubaneze. Nu o sa le gasesti pe site-uri sau forumuri deoarece ei au o politica stricta.
Eu am cerut un material destul de detaliat, daca doresti ti-l trimit (este in spaniola).
Si o sa incerc sa mai fac rost de astfel de materiale.
0
24-11-2011, ora 15:07
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
personal va urez la toti remisii complete si durabile, cu sau fara escozul, conteaza foarte putin spre deloc. in schimb orice apartinator cred ca are datoria morala sa accepte ce i se intampla si ce se va intampla cu bolnavul de cancer, si de a intelege la ce se poate astepta pentru viitorul apropiat sau mediu sau indepartat. asta din respect pentru insusi bolnav, nu din altceva!

pentru dro: poti sa spui ce vrei, sa stii ca nu ai cum sa ma jignesti. este evident ca nu ai si nu poti avea nimic personal cu mine, iar reciproca e valabila, iar toate porcariile care-ti trec prin cap si ai vrea sa mi le zici, te asigur ca le-am auzit de mai multe ori.
incearca sa revezi ideea din spatele baladei Miorita, daca iti mai amintesti mesajul de acolo... poate o sa ai o idee suplimentara despre o posibilitate de atitudine in fata lucrurilor rele inevitabile.
0
24-11-2011, ora 16:19
zzrazza
Nu este medic/terapeut
zzrazza
Domnule RaulDuke,

Va rog, lasati topicul in seama celor care vor sa schimbe ceva. Nu mai spulberati sperantele oamenilor. Duceti-va la o conferinta sau pe un forum de medici si tratati acolo subiectul cu insensibilitate. Dvs. ar trebui sa cautati solutii pentru cei suferinzi, nu sa le spuneti ca pana aici v-a fost!
Sunt constienta de ce se va intampla, dar nu permit sa se intample asa devreme.
Scopul meu este sa schimb informatii despre tratamente noi cu alte persoane in cauza.
Nu v-am cerut parerea daca este bun tratamentul sau nu.


Numai bine domnule RaulDuke!
0
24-11-2011, ora 17:31
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
la fel si tie! insa lucrurile nu se pot intampla asa cum vrei tu. imi pare rau ca tii cu dintii la impresia asta a ta ca "nu permiti...". pentru ca oricum o sa se intample, indiferent de dorinta ta, dar cu cat esti mai indarjita, cu atat frustrarea iti va fi mai mare. dar ceva bun nu va iesi din acestea. imi pare rau!
celor care vor sa schimbe ceva ? si ce anume vreti tu si cu dro sa schimbati ? eu nu va opresc sa schimbati nimic, doar va prezint realitatea pe care alegeti sa NU o cunoasteti. doar cunoscand aceasta realitate poti spera sa schimbi ceva. insa nimeni nu va schimba niciodata faptul ca oamenii mor.
nu sunt insensibil, doar ca pierd oameni saptamanal, mi-am pierdut duzini de rude, dintre care peste jumatate cancerului, ma preocupa aceasta problema si dpdv moral si medical si stiintific si populational de atatia ani de zile. stiu toate fatetele acestei boil. stiu si unde incep si unde se termina optiunile, mai bine decat oricine de pe acest forum. numai cunoscand aceste limite poti spera sa schimbi ceva. de asemenea nu strica sa stii si cum se poate face asta. si pentru grupuri intregi de oameni, pentru grupe de boli, nu doar pentru un singur pacient odata...
0
24-11-2011, ora 22:27
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Domnisoara zzrazza, imi pare rau sa aud ca ruda dvs a fost diagnosticata cu cancer in stadiu terminal. Dar asta nu schimba nimic din ce am zis. Stiintific trebuie dovedit ca acel medicament este, in primul rand, eficace. In al doilea rand trebuie comparate rezultatele acestuia cu rezultatele tratamentului standard. In al treilea rand trebuie urmarite efectele adverse pe termen mediu. In al patrulea rand, asa cum ati spus - difera de la organism la organism - trebuie analizate ce particularitati genetice si anatomice au persoanele pe care i-a ajutat cel mai mult si ce particularitati au cei pe care nu i-a ajutat. Abia apoi se poate vorbi de introducerea lui pe piata avand toate avizele in ordine. Deocamdata nu stim daca este eficace. Sanse foarte mari sa nu fie.

Sunt persoane care in disperarea lor ar incerca orice. Am auzit de cazuri cand pacientii au luat 'leacuri miraculoase' concepute in cratita din bucatarie avand in componenta insecticid, pesticid si alte substante. Chiar si aici pe acest forum a fost o domnisoara de 16-17 ani care era ingrijorata pentru mama ei bolnava cu cancer metastatic. Familia ei era in stare sa renunte la un medicament foarte nou si scump, cu greu aprobat de catre casa de asigurari, doar pentru a-i da un leac babesc pe baza de spanz (foarte toxic, posibil letal). Nu ne-a mai relatat nimic daca s-au hotarat sa incerce acea otrava pe baza de spanz. Probabil s-a intamplat ceva...

Incercarea unor medicamente bazandu-va pe experientele personale ale altor bolnavi este o greseala in studiile medicale. Cunoasterea empirica, bazata pe experiente, poate duce la concluzii total eronate din pricina calitatii slabe a datelor colectate. Intelegeti, domnisoara? Adica, un studiu obiectiv cu esantioane bine determinate este de sute de ori mai aproape de adevar decat relatarile a doua-trei persoane chiar si daca le cunoasteti personal.

Nu cunosc limba spaniola, asa ca nu are rost sa-mi dati acel studiu.

PS: Mai bine va interesati despre recrutari in studii clinice desfasurate in tara noastra. Vorbiti cu oncologul pacientului.
0
02-12-2011, ora 04:44
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Domnisoara zzrazza, nu ati mai raspuns. Totusi, trecand peste polemica pro si contra escozul sunt curios de evolutia starii de sanatate a rudei dvs. Asta daca mai activati pe acest forum; vad o inactivitate dupa ultimul mesaj.
0
02-12-2011, ora 10:12
zzrazza
Nu este medic/terapeut
zzrazza
Nu doresc sa mai pierd timpul cu persoane care incearca sa dezbata acest subiect ca la o emisiune tv. Am vrut doar sa stie oamenii suferinzi ca exista solutii si sa nu isi piarda speranta. Cine doreste mai multe informatii sa ma contacteze in privat.

Domnule radicus, pentru mai multe informatii legate de acest subiect, inclusiv studii clinice, cereti informatii de la Ambasada Cubei si o sa va lamureasca in toate privintele.

Numai bine!
0
02-12-2011, ora 10:29
zzrazza
Nu este medic/terapeut
zzrazza
Si sa mai adaug ceva foarte important:

Pentru cei care au spus ca domnul Verdan (Lucian Angelescu) este mincinos si nu este bolnav sa le fie rusine! Se stiu cei cu musca pe caciula!

Cand am fost la Ambasada Cuba, toata lumea de acolo il cunostea si acum vorbesc despre dansul cu mare drag. A fost un om minunat. A calatorit acolo din 3 in 3 luni sa isi i-a doza de medicament si sa afle cat mai multe informatii despre tratamentele cubaneze anti-cancer si sa aduca vesti romanilor suferinzi.
Era pacientul preferat al Dr. Cruz de la Labiofam.
Din pacate s-a stins la inceputul lunii august din cauza unor probleme circulatorii, deorece era paralizat in scaun.
In urma tratamentului cu Escozul tumoarea de la cap i-a scazut la 12%.
Dumnezeu sa il odihneasca in pace! Si ii multumesc pentru toate informatiile pe care mi le-a dat!

Care doriti orice fel de informatii, mergeti la Ambasada Cuba si o sa va lamuriti.

O sa va las sa va ganditi la raspunsul unei intrebari: Oare de ce pe piata romaneasca nu gasim medicamente din Cuba?

In incheiere o veste bunicica : O firma se chinuie sa bage pe piata romaneasca Vidatox (escozul diluat), care deja se comercializeaza in Albania.

Sanatate tuturor!
0
04-12-2011, ora 17:02
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pentru ca totusi Cuba nu este vreo mare producatoare de medicamente, este o tara comunista, saraca, ce nu are firme solide financiar cu tehnologii foarte noi si foarte scumpe care pun pe piata produse in care au investit enrom de-a lungul zecilor de ani si pe care le-au testat indelung. mai sunt si altele ? probabil ca da, dar asta e principalul.
0
12-06-2013, ora 15:36
cristina ds
Nu este medic/terapeut
cristina ds
Eu am cumparat escozul pentru tatal meu. Din pacate a fost prea tarziu pentru el, ficatul lui a cedat. A venit printr-o firma din Ecuador si l-au transportat cu gheta. Mi-au mai ramas 6 doze pentru 6 luni. Daca este cineva interesat sa imi scrie. Am luat si Vidatox 2 doze de la reprezentatul autorizat din Skopje, Macedonia. Vidatox (solutie hidroalcoolica) l-am dat si am ales sa mergem pe Escozul, fiind preparat magistral si mai concentrat. Vidatox a costat 2 flacoane+transport 341 euro prin firma din Macedonia si Escozul a costat 6 flacoane(pentru 6 luni) +transport (importat din Ecuador) 650 euro. atentie dozele se administreaza la recomandarea unui oncolog pe baza dosarului medical. sunt oncologi in spitale mari din Europa care il recomanda. Tata a mai luat doar 2, 5 luni-cand am aflat de el-am cumparat rapid de la un pacient care tot asa l-a gasit prea tarziu, deoarece dureaza intre 14 si 21 de zile sa vina.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
47 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Depistarea precoce a cancerului la femeie
  • Cancerul la sân – o amenințare care poate fi prevenită
  • Un dispozitiv nanometric ar putea depista și supraveghea evoluția cancerului
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • Consumul ridicat de cafea a fost asociat cu creșterea riscului de cancer colorectal la bărbați
  • Cologuard - un nou test neinvaziv de screening pentru cancerul colorectal
  • Administrarea zilnică de aspirină scade riscul de cancer (meta-analiză)
  •